Kašel: Různé typy, příčiny a prevence

Co přesně znamená kašel???

Kašel je obranný mechanismus těla, který odvádí sekreci hlenu nebo cizí částice z průchodu vzduchu, což brání pravidelnému dýchacímu cyklu. Sliz se skládá z vody a glykoproteinů, které pro tělo působí jako přirozená bariéra, která udržuje dýchací cesty vlhké. , ale hlen se stává hustým kvůli okolním podmínkám, pak ovlivňuje oběhový systém, který končí kašlem, aby se viskózní sputa dostala ven.

Kašel: Různé typy, příčiny a prevence

Příčiny kašle???

Příčin kašle je mnoho. Příčiny mohou být způsobeny vnějšími faktory, jako je prach, pyl, kouř, nebo vnitřními faktory, které mohou být vyvolány kašlem v důsledku konzumace alkoholu, léků nebo vrozených faktorů (vrozené vady), jako je laryngomalacie. Bronchogenní cysta, tracheomalacie, adenomatoidní malformace.

Pojďme se podrobně dozvědět více o typech kašle.

Různé typy kašle klasifikované podle sekrece produkované během kašle:

 • Produktivní kašel:

Produktivní kašel je mokrý kašel. Během kašle se v průběhu kašle vylučuje sputum. Hlen, který teče zpět v noci, známý jako postnasální kapání, které lechtá nervy a spouští kašel. Tento typ kašle je nejčastější v noci. Nejčastější příčinou jsou alergeny, příjem mléčných výrobků v noci a také v průběhu virové infekce.

 • Neproduktivní kašel:

Jedná se o zbytečný kašel, který lze také potlačit. Nazývá se také suchý kašel, který při kašli nevyvolává hlen. Pozdější fáze nachlazení obvykle končí suchým kašlem, protože veškerý hlen byl vyčerpán. Spolu s tímto suchým kašlem se přidávají i další respirační příznaky, jako je dušnost, chraplavý hlas, který se přidává k podráždění hrdla

Vidět víc: Seznam názvů sirupů proti kašli

 • Kašel z hlenu v zimě:

Vzhledem k poklesu obranného mechanismu tělem dochází ke zvýšení produkce hlenu, zejména v zimě.

 • Bez dechu, bolestivý kašel:

Kvůli přetížení hrudníku způsobenému vrozenou chorobou vedoucí k dušnosti a bolestivému kašli.

 • Chronický suchý kašel:

Obvykle se jedná o nevysvětlitelný kašel, lékaři zjistili, že chronický kašel způsobený přecitlivělými horními cestami dýchacími..

Dýchací obtíže:

 • Kašel doprovázený sípáním:

Je to zbytečný kašel, který lze potlačit. Nazývá se také suchý kašel, který při kašli nevyvolává hlen. Pozdější fáze nachlazení obvykle končí suchým kašlem, protože veškerý hlen byl vypuštěn. příznaky jako dušnost, chraplavý hlas

 • Astmatický kašel:

Vleklý kašel je jedním z hlavních příznaků astmatu v důsledku bronchiální hyperaktivity. Lidé s astmatickým stavem mají zanícený průchod dýchacích cest a omezenou expanzi plicních sklípků. Aby se chránili před cizími částicemi, bronchiální tubuly jsou staženy, což vede k suchu kašel doprovázený silným pískotem.

 • Chronický obstrukční plicní nemoc (CHOPN) Kašel:

Vleklý kašel je jedním z hlavních příznaků astmatu v důsledku bronchiální hyperaktivity. Lidé s astmatickým stavem mají zanícený průchod dýchacích cest a omezenou expanzi plicních sklípků. Aby se chránili před cizími částicemi, bronchiální tubuly jsou staženy, což vede k suchu kašel doprovázený silným pískotem.

 • Kašel na bronchitidu:

Akutní bronchitida je zánět průdušek způsobený virovou infekcí. Viry jako rhinovirus, chřipka a další. Nazývá se také rýma.

Bakterie:

 • Černý kašel:

Nazývá se také černý kašel, což je bakteriální infekce. Nejčastěji se vyskytuje u dětí. Začíná mírným kašlem, poté kýcháním, nízkou teplotou a v dalších dnech se agreguje do obrovského kašle. Dítě kašle tak tvrdě, že veškerý obsah kyslíku v plic klesá a vede k lapání po vzduchu. Kvůli nepřetržitému černému kašli se obličej zbarví červeně nebo purpurově a některé děti a dospělí mohou mít tendenci zvracet.

 • Kašel vyvolaný pneumonií:

Kašel je indukovaný reflex z malých nervových zakončení pozorovaných při průchodu plic, který pomáhá vyvést materiál, který způsobuje poškození plic. Zápal plic je onemocnění způsobené bakteriemi, které vede k zánětu dýchacích cest a ke kašli a sekrece sputa, která je obvykle rezavě zelená zabarvená krví. U dospělých obvykle trvá vyléčení dva až tři týdny, pro kojence je to smrtelná nemoc.

 • Záďový kašel:

Tento typ kašle je nejčastěji pozorován u dětí, zejména dětí mladších tří let, u nichž se vyvíjí průchodnost dýchacích cest. Záďový kašel začíná jako normální kašel, který se zhoršuje za týden a který zapálí průchod dýchacích cest, což vede ke kašli, který je hlasitý a připomíná štěkot. Děti jsou viděny s oteklou horní tracheální trubicí, také nazývanou průdušnice, která je způsobena virovou infekcí .Těžké dýchání zažívají děti po kašli, což je obvykle zvuk s vysokou výškou, také nazývaný jako „Stridor“. To se zhoršuje v noci se zvýšením tělesné teploty a hlas je chraplavý a chraplavý. Hospitalizace je vyžadována u dětí, když zádový kašel ne odezní nebo se zadýchává nebo se vyvíjí modrá až našedlá kůže na nehtech, ústech nebo kolem nosu.

Gastro-porucha:

 • Kašel Gastroesophageal Re-flux Disease (GERD):

Lidé s problémem chronické gastritidy čelí tomuto stavu, v tomto stavu se žaludeční šťáva odráží zpět do úst v důsledku kyselosti způsobené konzumovaným jídlem a kyselé povahy žaludku. Kyselá povaha se u každého člověka liší. nejběžnější chronický kašel podle recenze publikované v časopise Nature v roce 2006. Tento typ křečovitého kašle je způsoben jídlem nebo v noci během spánku, kdy se žaludeční šťáva vrací.

Léky:

 • Kašel způsobený léky:

Nejčastějším chronickým a přetrvávajícím kašlem jsou zkušení lidé, kteří užívají léky na krevní tlak, jako jsou ACE (inhibitory angiotensin konvertujícího enzymu), které způsobují akumulaci bradykininu na dýchací cestě vedoucí k respiračním potížím a také beta blokátory, které jsou spojeny s bronchokonstrikcí, která vyvolává nutkání se uvolnit hrdlo a vede k suchému kašli. Další běžnou medikací jsou nosní steroidy ve formě spreje.

Alergeny:

 • Alergický kašel:

Citlivé vlasové folikuly se nacházejí uvnitř nosu, když jsou narušeny různými vnějšími faktory, které vedou k alergickému nachlazení a kašli. Tento typ kašle je sezónní kašel pozorovaný v jarním období. Někteří lidé jsou velmi citliví i na vzduch, který způsobuje chlad a kašel.

Prevence kašle:

 • Ukončení kouření a správná dieta pomůže v prevenci kašle u dospělých. U dětí je nutné dodržovat správná hygienická pravidla se správnými stravovacími návyky.

Diagnostika správného typu kašle a léčba správnými léky je klíčem k odstranění mírného a chronického kašle. Kromě určitých léků lze kašel léčit podle symptomů představovaných faryngálními demulcenty, expektoranci nebo antitusiky, jako jsou opioidy, Neopioidy& antihistaminika & Bronchodilatátory. Kašel je užitečný při průzkumu hustého hlenu z dýchacích cest, který by neměl být potlačen a stažen, což povede k akumulaci obsahu hlenu a bakterií v něm přítomných.