zdravé stravování, zdraví

Zdravé jídlo z moře – ale proč?

Německá společnost pro výživu (DGE) se drží svého doporučení: ryby by měly být podávány dvakrát až třikrát týdně. Ale co vlastně dělá ryby tak zdravé? A existuje ještě více zdravých věcí z moře? Následující článek poskytuje vhodné odpovědi na tyto otázky.

Ryby jsou zdravé – ale proč vlastně?

DGE doporučuje jíst ryby dvakrát až třikrát týdně

Podle různých studií lze pravidelné srdeční konzumaci ryb předcházet infarktu, mrtvici a poruchám metabolismu lipidů. Za tento pozitivní účinek jsou zodpovědné mastné kyseliny, které se nacházejí zejména v tučných rybách, jako je makrela, sleď nebo losos. Mluvíme o kyselině dokosahexaenové, která je zkráceně DHA, a o kyselině eikosapentaenové nebo zkráceně EPA. Tyto mastné kyseliny s dlouhým řetězcem společně snižují hladinu triglyceridů v krvi a snižují tak riziko srdečních chorob.

Losos má vysoký obsah omega-3 mastných kyselin

Pohled na data ukazuje, že výběr druhů ryb je rozhodně důležitý. Zatímco 100 gramů sledě obsahuje 3000 miligramů DHA a EPA, okouníci, štikozubci, platýs a treska zůstávají hluboko pod 1 000 miligramů. Každý, kdo jí ryby dvakrát až třikrát týdně, by měl dostat kolem doporučené denní dávky 250 miligramů DHA a EPA – a přijmout tak dostatek důležitých mastných kyselin k prevenci srdečních chorob. Pozitivním vedlejším účinkem konzumace ryb je, že ryby mohou poskytovat selen, bílkoviny a vitamín D. Jód se také vyskytuje hlavně v mořských rybách. Němci však toto doporučení nerealizují, to říká DGE s odkazem na studii spotřeby. Podle toho dostanou muži 105 gramů ryb týdně, ženy jen 91 gramů.

Jaký pozitivní účinek má korálový prášek??

Korálový prášek je bohatý na vápník, minerály a stopové prvky

Je pravda, že korálový prášek pravděpodobně není součástí týdenního menu, ale v nejlepším případě by měl být zahrnut Sango korálový vápník z Vitaminexpress změna. Prášek se skládá z jemně mletých korálů, produktu z moře. Vysoký podíl stopových prvků a minerálů tvoří základ vyvážené acidobazické rovnováhy. Mořské korály, které byly zpracovány na prášek Sango Sea Coral, pocházejí z Okinawy. Oblast Japonska zahrnuje více než 150 ostrovů v moři mezi Japonskem a Tchaj -wanem a je proslulá tropickým podnebím a korálovými útesy. Pitná voda tam má také jedinečné složení, které zná jen málokdo. Hodnota pH, která se pohybuje mezi 8 a 8,5, je při prosakování korálovým pískem obohacena o stopové prvky a minerály.

S každou lžící naplněnou 1 000 miligramů prášku se odváží 100 miligramů hořčíku a 200 miligramů vápníku. Stopové prvky jako železo, draslík, chrom, bor, molybden a další, stejně jako minerály, mají díky své ionizované formě dobrou biologickou dostupnost. Tělo je dokáže rychle vstřebat a dobře využít. Kombinací korálového prášku s vápníkem a vitamíny D3 a K2 je prášek obohacen o zdravou dávku. Zatímco se ukázalo, že vápník je důležitý pro kosti, zuby, nervové buňky, svaly, trávení a srážení krve, vitamíny D3 a K2 podporují vstřebávání vápníku.

Jsou mořské plody samy o sobě stejně zdravé?

Mořské plody mají nízký obsah kalorií a tuků, ale vysoký obsah bílkovin

Absolutně! Mořské plody jsou na prvním místě v seznamu zdravých potravin. Krevety, mušle a lastury, nori, ústřice a korýši dodávají tělu spoustu dobrých ingrediencí. Ale co přesně je za těmito potravinami??

– Mušle jsou dodavateli bílkovin s nízkým obsahem tuku a kalorií. Jod, vitamín B12, selen a zinek jsou další zdravé složky. Nadměrná konzumace slávek může být nebezpečná, protože mušle mají vlastnost, která je pro ně i pro lidi nezdravá: Filtrují mořskou vodu. V období od září do dubna jsou mušle méně aktivní. To zase znamená, že zatížení znečišťujícími látkami je během této doby nižší.

Mořské plody jsou na prvním místě v seznamu zdravých potravin

– Krevety jsou zvláště cennou potravou pro svaly a mozek. To je zajištěno vysokým obsahem bílkovin a nízkým obsahem tuku. Zatímco sportovci by si to měli užít, lidé s vysokým cholesterolem musí být opatrní s krevetami.

– korýši jsou bohaté na zinek a vitamín E. Zvláště toto duo je známé jako dokonalé jídlo pro zdravé nehty a vlasy a jako ochrana před nadměrným stárnutím.

Většina mořských plodů je bohatá na přírodní jód. Ústřice jsou také předurčeny k doplnění zásob železa v těle. Říká se také, že jsou schopné posílit imunitní systém a poskytnout dostatek vitamínů B. Zatímco vitamíny B jsou důležité pro nervy a mozek a mohou dokonce vyrovnat výkyvy nálad, obsah zinku zajišťuje, že hormonální rovnováha zůstane vyvážená.

Ryby z trouby zdravé

Mořská zvířata jsou tedy v zásadě bohatá na zdravé přísady. Pouze jejich stanoviště se stává stále více nepříznivým, což také ovlivňuje mořské živočichy jako potravu. Zdravotní experti se domnívají, že riziko se sníží, pokud budou dodržena doporučená dvě rybí jídla. Spotřebitelé by se měli rozhodnout pro výrobky s pečetí kvality, konzumovat pouze čerstvé zboží a připravovat mořské plody se zvláštní péčí. Pak také dorazí vitamíny, minerály, stopové prvky, železo, selen a aminokyseliny, kde mohou mít účinek.