Zdravé jídlo

15 nejlepších vitamínů bohatých na potraviny Seznam dostupných v Indii

Vitamín A hraje důležitou roli ve zdravé výživě. Denní příjem potravin bohatých na vitamín A napomáhá správnému fungování a rozvoji našeho těla, tj. Pomáhá udržovat zdraví naší pokožky, očí, zubů a také vitamín A podporuje růst kostí, bojuje proti chorobám a udržuje reprodukční systém. Vitamín A lze získat z různých druhů masa, ryb, ovoce, zeleniny a mléčných výrobků. V tomto článku jsme zařadili 15 nejlepších potravin bohatých na vitamín A, které můžete přidat do svého jídelníčku pro zdravý životní styl.

Potraviny bohaté na vitamín A.

Co je vitamín A?

Vitamín A je v tucích rozpustný vitamín z nenasycených uhlovodíků. Patří sem retinol, sítnice a beta-karoten. Karotenoidy obsahují alfa, beta a gama karoten, které se přeměňují na vitamín A. Karotenoidy jsou tmavě zbarvené pigmenty nacházející se v rostlinných potravinách, které se přeměňují na vitamín A, jako je beta-karoten.

Beta-karoten je antioxidant, který pomáhá chránit buňky před poškozením způsobeným volnými radikály. Volné radikály vedou k mnoha chronickým onemocněním a hrají zásadní roli v procesu stárnutí. To také pomáhá snižovat riziko rakoviny užíváním doplňků beta-karotenu.

Druhy zdrojů vitaminu A:

Ze stravy lze získat dva druhy vitaminu A. Preformovaný vitamín A se získává z živočišných produktů, jako jsou ryby, drůbeží maso a mléčné výrobky. Zatímco pro-vitamín A lze získat z rostlinných potravin, jako je ovoce a zelenina. Běžným typem pro-vitaminu A je beta-karoten. může být také k dispozici v doplňcích stravy. Udržování správné hladiny vitaminu A pomáhá léčit mnoho zdravotních stavů. Je také nezbytný pro reprodukci a kojení.

Výhody potravin bohatých na vitamín A:

 • Bojuje s infekcemi
 • Zdravý zrak
 • Prevence očních chorob
 • Zdravé kosti
 • Silné zuby
 • Regenerace
 • Zabraňte vzniku močových kamenů
 • Posilte imunitní systém
 • Prevence rakoviny
 • Zdravá kůže
 • Snižte výskyt akné a vrásek
 • Snižte strie
 • Zdravá pokožka hlavy
 • Snižuje tvorbu lupů

Nejlepší potraviny bohaté na vitamín A v Indii:

zdroje vitaminu a

Zde jsme zařadili top 15 potravin bohatých na vitamín A dostupných v Indii. Pojďme se na ně podívat.

1. Maso:

Játra většiny zvířat jsou naplněna vitamíny a minerály. Lze je vařit v páře nebo smažit s cibulí a mnoha výživnými bylinkami.

• Krůtí játra

Mohou udělat lahodnou krůtí večeři. Krůtí játra lze přidat do omáčky a jako náplň pro získání mnoha vitamínů a minerálů.

Vitamín A ve 100 gramech krůtích jater: 1507 % DV

Kalorie ve 100 gramech krůtích jater: 273

• Hovězí játra

Játra jsou nejlepším zdrojem vitamínu A a vitamínů C. Jsou ortodoxním prostředkem k léčbě anémie.

Vitamín A ve 100 gramech hovězí játra: 300 % DV

Kalorie ve 100 gramech hovězí játra: 135

2. Butternut Squash:

Butternut squash má žlutooranžovou barvu, která má dobré množství beta karotenu, který se ve vašem těle přemění na vitamín A. Tmavě oranžová tykev je velmi lahodná a má oříškovou a sladkou chuť. Jeden šálek máslové dýně vás může naplnit 400% denního potřebného vitamínu A. Mají také vitamín C, draslík a vlákninu, která podporuje dobré zdraví.

Vitamín A v 1 šálku máslové dýně: 400 % DV

3. Hořčičná zelení:

Mají pikantní a křupavou chuť. Nazývá se také listová hořčice, která je nejvíce výživnou zelenou listovou zeleninou. Hořčičná zelenina může být konzumována syrová nebo vařená, protože je plná chuti a živin. Toto je známé jako výživové elektrárny, které poskytují 118% denně požadovaného vitamínu A. Jsou také dobrým zdrojem folátu, vlákniny, bílkovin, vitaminu C, vitaminu E, manganu, vápníku, karotenů, vitaminu K a flavonoidních antioxidantů.

Vitamín A ve 100 gramech hořčičných zelených: 118 % DV

4. Plnotučné mléko:

Plnotučné mléko je milovanější než odstředěné mléko. Je plná živin a má bohatou krémovou chuť. Jeden šálek plnotučného mléka je dobrým zdrojem vitamínů D, A, vápníku, bílkovin a hořčíku. Má také tuk, který je nejlepší, pokud je konzumován v mírném množství.

5. Sušená bazalka:

100 gramů sušené bazalky vám pomůže získat 15% denní uvedené hodnoty vitaminu A. Vitamín A obsahuje antioxidační vlastnosti a je důležitý pro zrak. To také pomáhá udržovat zdravé sliznice a kůži. Konzumujte sušené bazalky bohaté na vitamín A, které chrání vaše tělo před rakovinou plic a ústní dutiny. Tuto univerzální sušenou bazalku lze přidat do většiny vařených jídel. Potraviny můžete posypat, abyste získali vitamín A a zvýraznili chuť.

Vitamín A ve 100 gramech sušené bazalky: 15 % DV

6. Zelenina:

• Ledový salát

Tmavě zelená listová zelenina je považována za nejlepší zdravou výživu. Světle zelený ledový salát je však velmi dobrým zdrojem vitaminu A. Můžete je přidat do salátu a sendvičů, abyste získali svůj každodenní požadavek na vitamín A. Jeden šálek ledového salátu dodá tělu 10 kalorií a mnoho vitamínů a minerálů.

Kalorie v 1 šálku ledového salátu: 10

• Hrách

Sladký zelený hrášek lze připravit jako přílohu k jídlu jako doplněk zdravé výživy. Jedna polovina šálku dává 134% vitaminu A a 62 kalorií. Jsou také dobrým zdrojem vitamínů C, K a B..

Vitamín A v 1/2 šálku hrášku: 134 % DV

Kalorie v 1/2 šálku hrášku: 62

• Rajčata

Rajčata jsou ovoce, podle botanických studií je konzumujte v dobrém množství, protože mají málo kalorií, ale obsahují dobré množství vitamínů a minerálů. Jedno rajče dává 20% denní potřeby vitaminu A. Jsou také bohaté na vitamín C a lykopen.

Rajčata s vitamínem A v 1: 20 % DV

• Špenát

Přidání špenátu do vaší každodenní stravy posiluje zdraví. Jeden šálek špenátu poskytuje 49% denní doporučené hodnoty vitaminu A. Špenát je také bohatým zdrojem vitamínu K, manganu, železa, vitamínu C a vápníku.

Vitamín A v 1 šálku špenátu: 49 % DV

• Kale

Kale je známá svou obyčejnou oblohou. Jsou vynikající a plné živin, které musí být součástí vaší každodenní stravy. Kale je velmi prospěšná zelenina pro dobré zdraví, protože je bohatá na vitamín A. Jeden šálek kelu poskytuje 200% požadované potřeby vitaminu A.

Vitamín A v 1 šálku kapusty: 200 % DV

• Mrkev

Vitamín A a zdraví očí jsou vždy spojeny s mrkví. Pomáhají zlepšit vaše oční vidění a mnoho dalších zdravotních výhod. Jedna mrkev může poskytnout 200% denní doporučené potřeby vitaminu A. Mrkev je také bohatá na vitamíny C, K a B, hořčík a vlákninu.

Mrkev s vitamínem A v 1: 200 % DV

7. Ovoce:

• Sladké brambory

Sladké brambory mají lahodnou chuť a jsou velmi bohaté na živiny. Jeden sladký brambor dodá 438% denní potřeby vitaminu A a přidá 103 kalorií do vaší stravy.

Vitamín A v 1 sladkých bramborách: 438 % DV

Kalorie v 1 sladkém bramboru: 103

• Manga

Manga je nejoblíbenějším ovocem všech. Jsou to sladké, šťavnaté, šťavnaté ovoce, které lze podávat jako hlavní jídlo nebo jako dezertní talíře. Obsahují mnoho živin a vitamínů, které naplňují zdravou výživu. Jeden šálek manga dává 36% denního požadovaného množství vitaminu A a 107 kalorií.

Vitamín A v 1 šálku manga: 36 % DV

Kalorie v 1 šálku manga: 107

• Broskve

Broskev má vynikající chuť, která obsahuje mnoho živin. Broskve jsou bohatým zdrojem vápníku, fosforu, hořčíku, vitamínu C, draslíku a železa. Jedna broskev dává 10% lidské potřeby vitaminu A denně a 59 kalorií.

Vitamín A v 1 broskev: 10 % DV

Kalorie v 1 broskvi: 59

• Papaya

Papaya je tropické ovoce, které obsahuje mnoho vitamínů, minerálů, enzymů a antioxidantů. Jedna malá papája dává 29% denní požadované hodnoty vitaminu A. Ovoce papáje lze konzumovat syrové, v salátech nebo smoothies.

Vitamín A v 1 malé papáji: 29 % DV

8. Červené papriky:

Papriky jsou velmi chutnou zeleninou, kterou lze konzumovat syrovou nebo vařenou. Syrové papriky mají křupavou strukturu, která je ideální pro saláty a dipy. Vařené papriky jsou kouřové, sladké chuti, které mohou zvýraznit chuť mnoha dalších pokrmů. Červená paprika má málo sladkou chuť a používá se k přípravě pimentos a papriky. Červená paprika je plná chuti, kterou lze konzumovat buď obyčejnou, nebo upravenou ve vegetariánském dipu. Přidávají se také do salátů, míchaných vajec a těstovin. Mají mnoho zdravotních výhod, protože jsou bohaté na antioxidanty, jako je lykopen, vitamín C a vitamín A..

9. Olej z tresčích jater:

potraviny bohaté na vitamíny

Doplňky oleje z tresčích jater konzumuje mnoho lidí, aby získali vitamíny a minerály. Je k dispozici v tekuté a kapslové formě, která je bohatým zdrojem vitamínů A, D a omega 3 mastných kyselin. Jedna polévková lžíce oleje z tresčích jater vám pomůže získat vitamín A na den a 126 kalorií.

Kalorie v 1 polévkové lžíci oleje z tresčích jater: 126

10. Obohacené ovesné vločky:

Ovesné vločky jsou základní snídaní v mnoha částech světa. Má mnoho nutričních výhod a je nejlepším zdrojem vlákniny. Obsahuje také mnoho minerálů, fosfor, draslík a železo. Obsahuje také tři druhy vitamínů, i když dva jsou přítomny pouze v malém množství. Zrna a mléčné výrobky jsou plné životně důležitých vitamínů, jako jsou vitamíny D a A. Ovesné vločky obsahují 29% denního potřebného vitaminu A a 159 kalorií.

Vitamín A v 1 šálku fortifikovaných ovesných vloček: 29 % DV

Kalorie v 1 šálku fortifikovaných ovesných vloček: 159

11. Paprika:

zdroje potravin vitaminu A.

Paprika je velmi běžné koření používané v indické, jihoamerické a španělské kuchyni. Toto ohnivé štiplavé červené koření lze snadno přidat do vašich oblíbených jídel pro zdraví. Jedna polévková lžíce dává 69% denního vitaminu A. Ten také obsahuje draslík, vitamín C a vápník.

Vitamín A v 1 polévkové lžíci papriky: 69 % DV

12. Cantaloupe:

Mají šťavnaté maso, sladkou vůni a jsou jasně žlutooranžové barvy. Jsou velmi prospěšné pro tělo a pomáhají léčit a předcházet mnoha chorobám. Meloun má velmi málo kalorií a tuku. Obsahují vysoké množství vitamínů a živin. Chutnají lahodně a lze je přidat do ovocného salátu, poledního občerstvení nebo dezertů po večeři. Jeden klín poskytne 120% množství vitaminu A potřebného na den a 23 kalorií.

Vitamín A v 1 kantalupovém klínu: 120 % DV

Kalorie v 1 kantalu: 23

13. Tuřín Zelení:

Přidání listové zeleniny do vaší stravy je skvělým způsobem pro dobré zdraví. Obsahují nízké kalorie, vysoké živiny a snadno se vaří. Tmavě zelenou zeleninu lze konzumovat syrovou, ale tuřín by se měl vařit nebo vařit v páře, aby se zvýšily její životně důležité živiny, aby se vstřebaly do těla..

14. Sušené meruňky:

Sušené ovoce je lahodné občerstvení plné živin, antioxidantů a energie. Jedná se o bohatý zdroj vitaminu A. Jeden šálek sušených meruněk má 94% potřebného vitaminu A na den a 313 kalorií.

Vitamín A v 1 šálku sušených meruněk: 94 % DV

Kalorie v 1 šálku sušených meruněk: 313

15. Sušená majoránka:

potraviny bohaté na vitamíny v Indii

Sušené bylinky se přidávají, aby získaly jedinečnou chuť a mnoho zdravotních výhod. Je to dobrý zdroj vitaminu A. 100 gramů může poskytnout 161% doporučeného denního vitamínu A. Můžete je přidat do mnoha jídel a získat 271 kalorií.

Vitamín A ve 100 gramech sušené majoránky: 161 % DV

Kalorie ve 100 gramech sušené majoránky: 271

Top 5 doplňků vitaminu A:

Zatímco příroda nabízí mnoho zdrojů vitaminu A, mohou nastat případy, kdy lidé nemají schopnost správné absorpce vitaminu z potravy. Absorpci živin mohou bránit také zdravotní problémy, jako jsou poruchy trávení nebo některé léky. V tomto případě vám mohou pomoci volně dostupné doplňky vitaminu A..

1. Natures Way Vitamin A 10 000 IU:

Toto je nejlepší předepsaný doplněk vitaminu A. Tyto pilulky se dodávají ve formě měkkých gelových kapslí naplněných přírodním olejem z tresčích jater. Tyto pilulky jsou bez lepku, bez mléčných výrobků a také bez umělých barviv a příchutí. Přicházejí v účinnosti 10 000 IU.

2. Suché kapsle Healthvit Vitamin A:

Healthvit je další populární značka, která nabízí vitamín A v suché tabletové formě. Tyto tablety se dodávají v různých potencích, jako je 10 000 IU, 5 000 IU. Užívají se jedenkrát až čtyřikrát denně nebo podle pokynů lékaře. Jsou bez přírodních barev a chutí.

3. Puritans Pride Pro-vitamin A:

Pilulky Puritan’s Pride Beta Carotene jsou měkké gelové tobolky s účinností 10 000 IU. Jsou to pilulky s rychlým uvolňováním vitaminu A, které se snadno přeměňují na tělesné využití. Obvykle jsou předepisovány dospělým s dávkou jedné kapsle denně. Tyto kapsle jsou extrahovány z mrkve a poskytují jim bohatou oranžovou barvu.

4. Food Science Superior A:

Food Science Superior A je vysoce účinný doplněk vitaminu A používaný k posílení imunity, zdraví pokožky a očí. Každá měkká gelová kapsle je bohatým zdrojem antioxidantů, které bojují proti volným radikálům v těle a zabraňují poškození buněk. Jsou bez umělých barviv a aromat a doporučené dávkování je jedna kapsle denně.

5. Tekutý vitamín A palmitát, 30 ml:

Tekutý palmitát vitaminu A je extrémně vysoká koncentrovaná kapalina vitaminu A ve formě kapiček rozpustných ve vodě. Doporučené dávkování je užít jednu kapku denně s jídlem nebo vodou. Tekutý vitamín A pomáhá rychlému uvolňování vitaminu A do krevního oběhu.

Vedlejší účinky potravin s vitamínem A:

Zatímco vitamín A je pro tělo životně důležitou živinou, předávkování může vést k závažným vedlejším účinkům, včetně:

 • Zvýšená ztráta kostní hmoty
 • Nevolnost
 • Závrať
 • Bolest břicha
 • Peeling kůže
 • Nadměrná lepivost pokožky
 • Karotenóza, stav, kdy se chodidla a dlaně mohou zbarvit do žlutooranžové barvy
 • Poškození jater
 • Vrozené vady během těhotenství

Je důležité poradit se s lékařem dříve, než začnete užívat doplňky, abyste předešli riziku toxicity vitaminu A..

Tipy pro konzumaci vitaminu A:

 • Vyvarujte se jejich konzumace ve velkém nebo menším množství. To může ovlivnit vaše zdraví.
 • Nadměrný příjem vitaminu A způsobuje vrozené vady, jaterní abnormality, poruchy centrálního nervového systému, nižší minerální hustotu kostí, osteoporózu atd.
 • Nízká hladina vitaminu A může způsobit noční slepotu, xeroftalmii, keratomalacii, úmrtnost matek, snižuje schopnost bojovat s infekcemi, spalničkami, respiračními a průjmovými infekcemi, sníženou rychlost růstu, pomalý vývoj kostí atd.
 • Před užíváním doplňků vitaminu A se prosím poraďte se svým lékařem.
 • Většina potravin, které denně konzumujeme, obsahuje určité množství vitaminu A..
 • Vitamín A lze také získat z mnoha multivitaminových doplňků.

Doufáme, že vám tento článek pomohl podrobně porozumět důležitosti vitaminu A. Jako každá živina by měl být vitamín A konzumován v doporučených množstvích a překročení nebo poddávkování může vést ke zdravotním komplikacím. Máte hlad a hledáte rychlé občerstvení? Uchopte křupavou mrkev pro denní dávku vitaminu A.