zdravá výživa

Zdravé šťávy s mnoha výhodami – 6 návrhů pro každý vkus

Čerstvě vymačkané šťávy jsou nepochybně zdravé v mnoha ohledech, ať už jako součást detoxu nebo jako energetický kop mezi tím. Poskytují našemu tělu nejen důležité vitamíny, antioxidanty a minerály, ale mohou také předcházet zánětům a chorobám. V následujícím textu bychom vám chtěli představit 6 příkladů zdravých šťáv, které vám dodají potřebnou energii pro celý den, ale mohou být také použity jako domácí opravné prostředky.

Pomerančová šťáva s protizánětlivými vlastnostmi

uchovávejte zdravé šťávy z pomerančů a čaje venku

Pomerančová šťáva má protizánětlivé vlastnosti a má antioxidační účinek. Konzumace tohoto sluncem zralého citrusového ovoce také umožňuje tělu přirozeně zásobit vitamín C. Sklenice (200 ml) čerstvě vymačkané pomerančové šťávy již pokrývá velkou část denní potřeby vitaminu C dospělého člověka. Vitamín C v pomerančové šťávě pomáhá tělu vytvářet kolagen, odbourávat tuky a vstřebávat železo z jídla. Zdravotní experti také doporučují pít pomerančový džus při žaludečních problémech, jako je pálení žáhy, které mohou vyvolat jídla s vysokým obsahem tuku.

odšťavňovač odšťavňovač anděl odšťavňovač vyrobený z vysoce kvalitní nerezové oceli

Konvenční pomerančové šťávy ze supermarketu však obvykle obsahují hodně cukru a přísad. Čerstvě vymačkané a zdravé šťávy z ovoce nebo zeleniny tedy mohou být s kvalitním odšťavňovačem mnohem lepší, jako je pomalý odšťavňovač, připravit. Ve šťávě tak zůstanou všechny důležité vitamíny a živiny, ze kterých může vaše tělo jen těžit.

Hroznová šťáva pro zlepšení funkce mozku

žena nalévá čerstvě vymačkanou hroznovou šťávu s prospěchem pro zdraví a antioxidanty do sklenice

Hroznová šťáva je zdrojem antokyanů, antioxidantů, které mohou pomoci zlepšit kognitivní schopnosti. Tyto složky navíc hrají velmi důležitou roli při udržování funkce mozku. To platí zejména pro starší lidi, kteří jsou často postiženi demencí nebo Alzheimerovou chorobou. Pití čerstvě vymačkané hroznové šťávy prokázalo v mnoha studiích pozitivní vliv na paměť.

Rajčatová šťáva ke snížení rizika rakoviny

čerstvá rajčata a rajčatová šťáva bohatá na lykopenový antioxidant a vitamíny

Rajčata jsou také bohatá na vitamíny a minerály a obsahují antioxidant zvaný lykopen, který má antioxidační účinek. Může snížit potenciální zdravotní rizika rakoviny, jako je rakovina prostaty. Rajčatová šťáva má ale také mnohem více než jen vlastnosti prevence rakoviny. Vlákno, které obsahuje, zajišťuje, že zůstanete déle sytí, aniž byste spotřebovali příliš mnoho kalorií. Podle japonských vědců může rajčatová šťáva také snižovat krevní tlak a zlepšovat hladinu cholesterolu.

Švestková šťáva na podporu trávení

Švestková šťáva z čerstvého ovoce podporuje trávení a je zdravá pro žaludek

Švestky lze také použít k výrobě zdravých šťáv, které jsou bohaté na antioxidanty, draslík a vlákninu. Toto ovoce také obsahuje vyváženou dávku přírodního projímadla nazývaného cukrový alkohol zvaný sorbitol. Jeho vlastnosti pomáhají regulovat trávicí systém. Kromě toho můžete švestkovou šťávu použít jako přírodní domácí lék na zácpu.

Šťáva z granátového jablka ke snížení krevního tlaku

Výživná a antioxidační šťáva z granátového jablka připravená pomocí odšťavňovače

Granátové jablko je přirozeně nabité důležitými živinami, jako je vitamín C a antioxidanty. Ve skutečnosti čerstvě vymačkaná šťáva z granátového jablka obsahuje více antioxidačních složek než zelený čaj nebo hroznová šťáva. Toto léčivé ovoce chrání buňky před volnými radikály a nabízí mnoho výhod pro kardiovaskulární systém, játra a gastrointestinální trakt. Podle studií je šťáva z granátového jablka údajně účinná i proti kornatění tepen (arterioskleróza).

Brusinky na močové infekce

Připravte si lahodný nápoj s brusinkami a vychutnejte si zdravé šťávy

Brusinkový džus může pomoci při akutních infekcích močových cest i při opakujících se infekcích močového měchýře. Fytochemikálie antokyany obsažené v těchto malých plodech mohou také zlepšit trávicí zdraví. Mají antibakteriální účinek a mohou zabránit infekci Helicobacter pylori v žaludku. Bakterie Helicobacter jsou jednou z nejčastějších příčin trvalého zánětu žaludeční sliznice (gastritida).