zdravá výživa

Zdravá veganská strava: 9 nejčastějších mýtů a omylů na první pohled!

Bez ohledu na to, zda z politických, náboženských, sociálních nebo etických důvodů – vegani a vegetariáni vždy existovali. Podle nejnovějších statistik má více než 1 milion Němců čistě rostlinnou stravu a celosvětově jich je dokonce 1 miliarda, což odpovídá zhruba 13% světové populace. Ale žádná jiná forma výživy není diskutována tak často jako veganství. Každý, kdo se rozhodl pro čistě rostlinnou stravu, byl za své rozhodnutí několikrát odsouzen a musel se bránit řadě argumentů. Je veganská strava zdravá a jaké jsou nejčastější dietní mýty? To vše a mnohem více najdete pouze v našem článku!

co je veganská strava mýty o celých potravinách, potravinách

Navzdory stále rostoucí popularitě rostlinné stravy existuje stále mnoho věcí, kterým lidé prostě nerozumí nebo je neznají. Světová zdravotnická organizace doporučuje tento typ diety pro léčbu a prevenci řady nemocí, jako je diabetes typu 2, srdeční choroby, vysoký krevní tlak a další. A přestože přínosy pro zdraví byly potvrzeny různými vědeckými studiemi, mnoho lidí si myslí, že veganská strava je jen trend, který může vést k příznakům nedostatku.

Veganská strava zdravá, ale jednostranná a omezující?

Přechod na veganskou dietu Výhody zeleniny bohaté na bílkoviny

Při veganské stravě se nekonzumuje maso, ryby, vejce a všechny produkty živočišného původu a jíte pouze rostlinná jídla. Skutečnost, že rostlinná strava je jednostranná a nudná, však není nic jiného než mýtus. Zeleninové náhražky masa, sýrů a mléka jsou běžnější než kdy dříve a najdete je v každém supermarketu. Průzkum provedený v Anglii zjistil, že 98% lidí, kteří pravidelně nakupují náhražky masa, konzumuje i normální maso. Každý, kdo důkladně studuje koncept veganství, rychle zjistí, že existuje neuvěřitelné množství zdravějších alternativ k zakázaným potravinám. Mléčné výrobky lze snadno nahradit mandlovým nebo ovesným mlékem. Luštěniny a celozrnná rýže mají velmi vysoký obsah bílkovin a vlákniny a jsou velmi oblíbenou alternativou k masu. Zejména začátečníci, kteří potřebují inspiraci na lahodné recepty, najdou to, co hledají, na mnoha webech a blozích. Kousky veganských ořechů, tvarohový koláč, lasagne nebo pizza – nic z toho nezní nudně.

Být veganem je příliš drahé

veganské dietní mýty hubnutí zdravých potravin

Často si lidé myslí, že zatímco veganská strava je zdravá, je to také luxus, který si nemůže dovolit každý. Ano, veganská strava může být drahá, ale nemusí. Za tento mýtus mohou četné alternativy masa a sýrů nebo jiné veganské produkty, jako je zmrzlina na trhu, které nejsou zrovna levné. Například 200 gramů „zeleninového masa“ stojí až 1 kilo kuřete, zatímco plechovka fazolí a cizrny stojí méně než 1 euro. Vyvážená rostlinná strava se však zaměřuje pouze na konzumaci ovoce, zeleniny, luštěnin a celých potravin. Zpracované potraviny by měly být pouze výjimkou. Vliv na cenu mají také dlouhé přepravní trasy pro exotická semena a ovoce. Jděte snadno do své peněženky a dávejte přednost sezónním a regionálním produktům.

Vegani trpí příznaky nedostatku a musí konzumovat výživové doplňky.

Cizrna s vysokým obsahem bílkovin veganská strava pro sportovce

Toto je pravděpodobně nejběžnější mýtus o rostlinné stravě a nemůže to být dále od pravdy. Věděli jste, že asi 30% Němců musí užívat doplňky stravy, ale pouze 2% z nich jsou ve skutečnosti vegani? Zda jsou tělu dodávány všechny nezbytné vitamíny a živiny, závisí především na kombinaci potravin a správné implementaci diety. Za zvláště kritický je považován pouze vitamin B12, který se nachází pouze v potravinách živočišného původu. Málokdo si je vědom toho, že veganům je ve srovnání s pojídači masa lépe dodávána kyselina listová, vitamín C a vláknina. Sortiment potravin obohacených vitamíny (vitamin D v müsli, vitamín B12 a vápník v rostlinném mléce a omega-3 mastné kyseliny v chlebu) se navíc neustále rozrůstá.

Většina veganů má nedostatek vápníku

Veganská strava zdravé výhody nevýhody vitamín b12

Jak může být veganská strava zdravá, pokud přijímáte vápník výhradně z mléčných výrobků? No, to je jen další mylná představa a existuje mnoho vynikajících rostlinných zdrojů vápníku. Vápník je nezbytný pro zdraví kostí a efektivní srážení krve a jeho nedostatek může vést k osteoporóze a nízké minerální hustotě kostí. Denní potřeba zdravého dospělého člověka je 1 000 mg a 1 200 mg u mužů a žen ve věku 50 a více let. Abychom splnili potřeby čistě rostlinnou stravou, je velmi důležité správně sestavit potraviny. Mezi potraviny s vysokým obsahem vápníku patří:

 • Zelená listová zelenina
 • Kapusta
 • brokolice
 • Kedluben
 • luštěniny
 • Rohovinová mouka
 • tofu
 • Sója
 • sezamová semínka
 • Chia semínka
 • Mandle
 • sušené goji a fíky

Vegani nemohou uspokojit své potřeby bílkovin

Veganská dieta Výhody Nevýhody Potraviny s vysokým obsahem vápníku

Je hrubou mylnou představou, že jediný způsob, jak splnit denní potřebu bílkovin, je pouze konzumace masa. Dospělá žena potřebuje 46 gramů bílkovin denně a muž – 56 gramů. Bílkoviny se nacházejí ve všech potravinách a výběr rostlinných alternativ je obrovský. Díky pestré a rozumné veganské stravě s dostatečným příjmem kalorií mohou vegani snadno uspokojit své potřeby bílkovin. Vysoký obsah bílkovin mají zejména luštěniny, kvasnice a sladkovodní řasy. Následující jsou nejlepší zdroje rostlinných bílkovin:

 • Sója
 • čočky
 • hrášek
 • Fazole
 • Quinoa
 • Houby
 • špenát
 • Řeřicha
 • brokolice
 • Hořčičné listy
 • Pšeničné klíčky
 • ořechy
 • Konopná semínka

Rostlinná strava vás unaví a není vhodná pro sportovce

rostlinné bílkoviny potraviny veganská strava zdravé mýty

Toto tvrzení může platit pro lidi, kteří se dostatečně nezabývali nutričním konceptem. Velký počet veganských sportovců na celém světě však ukazuje, že veganská strava je zdravá a může mít pozitivní vliv na výkon. Mezi jídlem a endoteliální funkcí existuje přímá korelace. Endotel je vrstva cév, která reguluje průtok krve celým tělem. Jinými slovy – ví, které orgány nebo svaly potřebují více krve. Pokud je poškozený, ovlivní to výkonnost sportovce. Podle jedné studie může jeden hamburger nejen ovlivnit průtok krve, ale také může zvýšit úroveň zánětu až o 70%. 

veganský sportovec Novak Djokovic dieta

Rostlinné bílkoviny jsou baleny v minerálech, antioxidantech, fytochemikáliích a vitaminech, které snižují zánět a jsou dobré pro mikrobiom. Tímto způsobem se optimalizuje přívod krve a výkon. Mezi profesionály veganského stravování patří například Serena Williams, Lewis Hamilton, Novak Djokovic a také německý „strongman“ Patrick Boboumian. Všechny jsou jasným důkazem toho, že můžete překonat světové rekordy bez živočišných produktů. Vysoký podíl ovoce a zeleniny ve veganské stravě má ​​další výhody pro aktivní lidi. Dodávají našemu tělu plnohodnotné minerály, vitamíny a sekundární rostlinné látky, které působí protizánětlivě. To zase přispívá k rychlejší regeneraci svalů a posílení imunitního systému.

Rostlinná strava vás nenaplní

veganská strava zdravé výhody zdravé jídlo

Tento mýtus je do značné míry založen na tom, co si lidé myslí o tom, co vegani jedí. Stále existuje mylná představa, že ve veganské stravě jíte pouze nudné saláty a tofu. Luštěniny, obilí, ořechy a zelenina jsou také součástí jídelníčku a jelikož jsou tyto potraviny velmi bohaté na vlákninu, zajišťují delší pocit sytosti. A jako u každé jiné formy výživy je plánování, alespoň na začátku, zásadní.

Jíst sóju je nezdravé 

Zeleninové bílkovinné potraviny, luštěniny, zdravé mýty o veganské dietě

Zeleninové mleté ​​maso, sójový jogurt nebo mléko – výrobky na bázi sóji jsou stále oblíbenější a staly se nedílnou součástí veganské stravy. Sója se vyznačuje vysokým obsahem bílkovin, vlákniny a antioxidantů a je velmi zdravou luštěninou. Sójové produkty nezvyšují hladinu estrogenu. Obsahují sloučeniny, které vypadají jako estrogen, ale působí opačným směrem a mohou blokovat některé z našich estrogenových receptorů. Tak zabráníte dokování skutečných zdrojů estrogenu. Tyto sloučeniny se však v trávicím procesu postupně rozpouštějí a na naše tělo nemají téměř žádný účinek. Potraviny, které obsahují skutečný estrogen, jsou živočišné produkty, jako jsou vejce, kuře a mléčné výrobky. Mohou výrazně ovlivnit hladinu hormonů v těle. Samotné pití kravského mléka může za 1 hodinu zvýšit mužské hladiny estrogenu o 26% a snížit hladinu testosteronu o 18%. Několik vědeckých studií již vyvrátilo všechny tyto mýty o sóji a dokázalo, že konzumace sójových produktů nemá žádné negativní účinky na zdraví.

Veganství je porucha příjmu potravy

rostlinná strava mýty o nedostatku vitamínů veganská strava

Média se stále více snaží propojit veganskou stravu s duševními chorobami, jako je anorexie nebo ortorexie. Je důležité pochopit, že rostlinná strava může být příznakem poruchy příjmu potravy, ale nemusí to být nutně její příčina. Orhorexia nevrosa se vyznačuje obsedantní a přehnanou fixací na zdravé potraviny. To by mohlo vést k vymazání nezdravých produktů živočišného původu z nabídky, ale s rostlinnou stravou to nemá nic společného. Někteří lidé se dokonce vyhýbají ovoci a zelenině, protože mohou být kontaminováni pesticidy. Veganství se pro mnohé stalo jakousi životní filozofií. Důraz je kladen nejen na jídlo, ale také se vzdává oděvů vyrobených z kůže, vlny, kožešin, hedvábí a prachového peří a používá pouze kosmetiku, která nebyla testována na zvířatech. Proto by bylo špatné nazývat veganství poruchou příjmu potravy.

veganská strava s vysokým obsahem bílkovin rostlinná dieta fitness