zdravá výživa

Vyrobte si kefír sami – vše o zdravém mléčném nápoji a 2 receptech

Připravte si kefír sami tipy-info-recepty-nápoj z kyselého mléka

Každý, kdo hledá zdravé jídlo, nemůže udělat chybu s kefírem. Možná jste o tom už slyšeli, ale nevíte přesně, co je mléčný nápoj a co je na něm zvláštního. V tomto článku bychom vás chtěli seznámit s nápojem z kyselého mléka tím, že vám poskytneme všechny důležité informace na toto téma, a také vysvětlíme, jak si můžete kefír snadno vyrobit sami. Pokud jste mléčný kefír ještě nezkusili, určitě se rychle stanete jeho fanouškem a nebudete ho konzumovat jen pro jeho zdravé vlastnosti.

Co je kefír a jaký je rozdíl mezi mléčným kefírem a vodním kefírem

Vyrobte si kefír sami mléko-příprava-návod-recept

Kefír je nápoj, který chutná velmi podobně jako podmáslí. Chutná kysele, což je důsledek kvašení mléka, které probíhá za pomoci takzvaných kefírových hub, speciálních bakterií z Kavkazu. Na rozdíl od podmáslí obsahuje mléčný kefír také oxid uhličitý, což je další důvod jeho speciality. Kvůli fermentačnímu procesu může být také zahrnuto malé množství alkoholu. Zatímco v dřívějších dobách se mléčný nápoj vyráběl z kobylího mléka, dnes se používá hlavně kravské mléko.

Zatímco mléčný kefír se skládá výhradně z mléka a kefírových hub, jak název napovídá, k výrobě vody se používá voda. Přesněji se používá roztok vody a cukru. Obsahuje také takzvané kefírové krystaly. Konečně lze chuť vodního kefíru přirovnat k chuti kombuchy. Tento typ kefíru si můžete také vyrobit sami, jak si ukážeme níže.

Kefírová houba jako speciální přísada

Výroba vlastního kefíru-pěstování-houby-kvašení syrového mléka

Nejdůležitější věcí pro zvláštní chuť a samozřejmě pro zdravé vlastnosti jsou houby, které již byly několikrát zmíněny. Speciální bakterie jsou kombinovány s kvasnicemi a jsou také nezbytné, pokud si chcete vyrobit kefír sami. Houby, známé také jako kefírová zrna, lze koupit a dokonce použít několikrát. Nejlepší způsob, jak to udělat, je navštívit obchod se zdravou výživou. Ale co přesně ty bakterie vlastně dělají? Mléko kvasí. To zase vede ke skutečnosti, že obsažená laktóza je přeměněna na kyselinu mléčnou, což také vede k alkoholu a kyselině uhličité.

K čemu je kefír dobrý??

kefír-udělej si sám-smoothie-snídaně-cereálie-banán

Toto speciální mléko má řadu pozitivních vlastností. Probiotika zajišťují stimulaci funkce střev. A to je jen jedna věc, kterou kefírová houba dělá pro zdraví a pohodu. Tyto dobré bakterie jsou ideální pro vyvážení střevní flóry během a po užívání antibiotik a pro boj s patogeny. Současně se posiluje imunita a předchází se novým nemocem.

Mnoho vitamínů a minerálů obsažených v mléčném nápoji také dokazuje, že mléčný kefír je zdravý. Patří sem vitamíny A, D a vitamíny B. Kromě toho existují kyselina listová a bílkoviny, které jsou důležité zejména pro těhotné ženy. Kosti, zuby, svaly, nervy a štítná žláza jsou posíleny díky vápníku, hořčíku, železu a jódu a jsou důležitými stopovými prvky, které by měly být konzumovány pravidelně. To vše je obsaženo pouze v jedné jediné potravině, kefírovém mléce. Z tohoto důvodu se doporučuje nejen vyrábět kefír sami, ale také jej pravidelně zařazovat do svého jídelníčku.

kefír-udělej si sám-kefír-houba-bakterie-kefír-mléko-tipy

Ale kromě zdravotních výhod, které získáte z mléka, může výrobek dokonce udělat něco pro váš vzhled. Pro jednoho je to oblíbený způsob diety. Díky bílkovinám a nedostatku tuků je kefírové mléko v kombinaci s ovocem nebo zeleninou dokonalým produktem na hubnutí, protože dodává tělu důležité látky a díky zdravé střevní flóře stimuluje metabolismus, což zase přispívá ke spalování tuků.

Každý, kdo si stěžuje na kožní problémy, jako jsou pupínky, si může také vyrobit kefír sám a použít jej jako kosmetický výrobek. Ano, čtete správně! Mléko na jedné straně přispívá k čistší pokožce zevnitř, protože vyvážená střevní flóra je zde také výhodou. Kefírové mléko je také velmi oblíbené a uznávané jako pleťová maska. Tento typ masky má čisticí a zvlhčující funkci.

Kupte si kefírové mléko nebo si kefír vyrobte sami?

kefír-udělej si sám-kup-pěstuj-tipy-zdraví-výhody-nevýhody

Určitě je jednodušší koupit hotový mléčný výrobek v obchodech. Tradiční a domácí produkt však nabízí určité výhody oproti hotovému výrobku. Hotové mléko na jedné straně neobsahuje skutečné kefírové houby, ale jiné bakterie a kvasinky. To neovlivňuje pouze chuť. Chybí také malé množství alkoholu. Místo toho je tu mléčný cukr. O „skutečném“ kefíru se také říká, že obsahuje mnohem více dobrých živin než ten průmyslově vyráběný. A pokud to nestačí, měli byste také vědět, že tradiční kefírový výrobek má velmi nízký obsah laktózy. Je tedy vhodný i pro osoby s intolerancí laktózy. Je tedy rozhodně lepší, když si kefír vyrobíte sami.

Jak mohu vyrobit kefír sám – recept na kopírování

kefír-vyrob si sám-mléčný nápoj-příprava-kutilství-jednoduše-domácí

Na jednu věc samozřejmě potřebujete mléko. Nezáleží na tom, zda používáte kravské, ovčí nebo kozí mléko. Chuť se však také mění v závislosti na situaci, protože čím více tuku je v příslušném kefírovém syrovém mléce, tím bude kefír krémovější. Rozhodujete se tedy podle svých preferencí. Je jen důležité, abyste před výrobou kefírového mléka uvařili čerstvé mléko nebo použili trvanlivé mléko. Tímto způsobem si můžete být jisti, že neexistují žádné zárodky, které by mohly kontaminovat kulturu kefíru. Pokud byste si chtěli vyrobit kefír sami s houbami, měli byste si ho samozřejmě pořídit také. Jak již bylo zmíněno, můžete to použít několikrát a dokonce uložit v mrazničce. Za tímto účelem se umístí do malého mléka. Takto můžete také pěstovat houbu kefír. V průběhu času roste a lze jej poté sdílet. Vzhledem k tomu, že nepotřebujete více než jednu houbu, lze ji také báječně rozdat.

Jinak budete potřebovat nějaké pomocné materiály. Patří sem skleněná fermentační nádoba s víkem, plastová lžička a plastové síto. Je důležité, aby tyto materiály nebyly vyrobeny z kovu, protože obsahují ionty, které poškozují nebo dokonce zabíjejí kefírovou kulturu.

Vyrobte si kefír sami – návod

kefír-udělej si sám-smoothie-borůvky-mléko-myšlenka-zdravé stravování

Pokud si chcete vyrobit kefír sami, naplňte sklenici nejprve mlékem při pokojové teplotě. Abyste pak mohli pěstovat kefír, je nutná houba. Vložte to do mléka plastovou lžičkou. Můžete použít více než jen jednu žárovku. To znamená, že kefírové mléko bude kvasit a dokončit rychleji. Sklenici vzduchotěsně uzavřete a umístěte na místo chráněné před světlem.

Ta by měla mít teplotu minimálně 15 a maximálně 25 stupňů. Teplota také ovlivňuje obsah alkoholu. Čím je toto nižší, tím více alkoholu je později k dispozici. Tímto způsobem se obsah pohybuje mezi 0,2 a 2 procenty. Zbytek udělá příroda. Uchovávejte nádobu na zvoleném místě dva dny.

kefír-udělej si sám superpotravina-probiotikum-vitamíny-živiny

Než však po 2 dnech zvědavě otevřete sklenici, měli byste ji nejprve dobře protřepat. Tím je zajištěno oddělení kaseinu od houby. Houby zase oddělíte od získaného kyselého mléka průchodem přes síto. Poté kefírovou houbu opláchněte pod vlažnou vodou, načež s ní můžete znovu vyrobit kefír nebo ji nechat krátce v lednici a delší dobu v mrazáku. Mléko je nyní připraveno ke konzumaci a může být skladováno v chladničce dva až tři dny.

Pokud vyrábíte kefír a zjistíte, že konečný produkt je docela vodnatý, existují dvě možné příčiny. Buď byla teplota během skladování příliš vysoká, nebo se houba stala příliš velkou a má příliš mnoho hlíz. Vodnatá konzistence nemá žádný vliv na kvalitu. Pokud by vás to stále obtěžovalo, vyzkoušejte, která ze dvou uvedených příčin ovlivnila konzistenci, abyste se jim vyhnuli, až si příště budete dělat kefír sami.

Vyrobte si vodní kefír sami

kefír-udělej si-voda-střevní flóra-nápoj-sycený alkohol

Zdravý nápoj můžete také získat, pokud si kefír s vodou vyrobíte sami. Použijte vodní kefírové houby nebo kefírové krystaly. Níže také máme pokyny, jak si můžete tento typ kefíru vyrobit sami. Je to nejen zdravé, ale také obzvláště osvěžující díky oxidu uhličitému. Recept je pouze příklad a může být obměňován alternativními produkty, které přidáme do seznamu. Na jeden litr potřebujete:

  • 30 g kefírových krystalů
  • 70 až 100 g cukru nebo xylitolu
  • 30 g sušeného ovoce dle libosti (švestky, rozinky, meruňky, datle atd.) Nebo čerstvé ovoce
  • 1–2 plátky citronu z organického citronu nebo bez kůry (případně limetky)
  • 1 litr vody nebo chlazeného čaje bez aromatických olejů
  • Pokud je to žádoucí, lze přidat také sirup z cukrové řepy, což urychluje proces kvašení
  • zázvor, pokud chcete

kefír-vyrobte si-krystaly-kefír-voda-udělejte si-lžíci-dřevo

Cukr dobře rozpustíme ve vodě v uzavíratelné skleněné nádobě. Nejvhodnější nádoby jsou ty s víkem s gumovým těsněním, protože při výrobě kefíru vzniká kyselina uhličitá, která musí uniknout. Těsnění to umožňuje, aniž by vnikl vzduch zvenčí. Pokud máte pouze šroubovací uzávěr, nezavírejte jej příliš těsně. Přidejte zbývající přísady do cukrové vody a stejně jako u mléčného kefíru umístěte nádobu na tmavé místo při vhodné teplotě. Fermentace trvá jeden až tři dny, podle vaší chuti. I zde se prosévá hotový nápoj. Krystaly se také čistí pod vlažnou vodou a lze je znovu použít.

Uchovávají se v chladničce v roztoku vody a cukru, který by však měl být pravidelně měněn. Kefírové kultury dlouhodobě zmrazte trochou tekutiny. Krystaly mohou být také sušeny. S tím vám může pomoci trouba nebo sušička. Je důležité, aby teplota při sušení nestoupla nad 37. Příliš vysoká teplota by zabila kulturu kefíru.