zdravá výživa

Výroba zdravého sušeného ovoce doma – jaké existují metody?

Výroba sušeného ovoce zdravé-okusování-vitamíny-kiwi-ananas-jablko

Ať už jako svačina mezi jídly, na přípravu müsli tyčinek, müsli nebo jiných věcí – sušené ovoce je praktické, zdravé a také chutné. A protože jsou tyto produkty vynikající, ale obvykle se prodávají v obchodech za spoustu peněz, není divu, že mnohé zajímá, jak si můžete sušené ovoce vyrobit sami. V zásadě to není tak obtížné, jak díky dnešnímu článku uvidíte, protože jsme dali dohromady pár způsobů, jak můžete sušené ovoce vyrábět. Během chvilky dostanete něco zdravého k okusování a to za málo peněz.

Jaké jsou výhody vlastní výroby sušeného ovoce?

Výroba sušeného ovoce fíky-rozinky-hrozny-diy-recepty-návod

Na jedné straně získáte organické občerstvení (za předpokladu, že používáte také organické ovoce). Naproti tomu se v hromadné výrobě používají chemické přísady jako síra nebo kyselina askorbová, které mají ovoce uchovat delší dobu. Pokud sami vyrábíte sušené ovoce, není tomu tak a dostanete sušené ovoce, které je zdravé a chutná obzvlášť dobře. Abyste zajistili, že vydrží dostatečně dlouho, není vhodné připravovat příliš velká množství najednou.

Jak mohu vyrobit sušené ovoce?

Výroba sušeného ovoce banány-sušení-jahody-broskev

Sušené ovoce můžete získat pomocí dvou technik, ze kterých si můžete vybrat. Ovoce lze na jedné straně sušit a na druhé straně péct. Cílem obou technik je využít teplo k odstranění vlhkosti z ovoce. V každém případě bude v ovoci vždy zbytková vlhkost. To zabrání přílišnému vyschnutí ovoce. Správným přístupem tedy můžete připravit lahodné sušené ovoce, aniž byste se museli obávat, že ovoce vyschne.

Výroba sušeného ovoce pod širým nebem

Výroba sušeného ovoce broskve-sušení-svačina-dezert-okusování

V dávných dobách se ovoce sušilo na vzduchu. V dnešní době se tomu spíše vyhýbá, protože metoda na jedné straně zabere hodně času. Kromě toho musí být stanoveny správné podmínky. Vzduch by měl být suchý a samozřejmě teplý. Tento stav je obvykle v létě na dlouhou dobu, ale náhlý déšť by mohl zmařit vaše plány. Teplo by také nemělo dodávat plápolající slunce. To konkrétně ničí velkou část zdravých vitamínů. Místo toho je nejlepší suché a stinné místo. Pokud nejsou splněny všechny tyto předpoklady, je nejlepší použít jednu z dalších dvou metod.

Sušené ovoce v sušičce

Rychlé praktické sušení ovoce produkující dehydratátor domů

Taková zařízení se na první pohled mohou zdát velmi drahá. Zda se nákup vyplatí, do značné míry závisí na tom, jak často chcete a budete sušit ovoce, ale také zeleninu nebo dokonce bylinky a koření. Jinak je dehydratátor opravdu velmi praktický, protože je kompaktní, ale přesto nabízí dostatek prostoru pro sušení větších množství najednou. Jak přesně v něm sušit ovoce, zjistíte v popisu zařízení, protože funkce se liší model od modelu. Sušené ovoce každopádně splní vaše očekávání.

Výroba sušeného ovoce v troubě

Výroba-sušené-ovoce-jablko-kroužky-dělat-tipy-trouba

Pokud však nechcete investovat extra do nového spotřebiče nebo si jednoduše myslíte, že se to ve vašem případě nevyplatí, můžete místo toho jednoduše použít vaši troubu. Je pravda, že dokončení ovoce trvá dlouho, ale trouba je stále skvělou alternativou k dalším dvěma metodám. Pokud chcete v sušárně vyrábět sušené ovoce, je důležité, abyste použili zralé ovoce. Již jsme zmínili, že by to mělo být nejlépe pěstováno ekologicky, aby vaše sušené ovoce bylo zdravé. Z vybraného ovoce odstraňte obal a semena.

Mnozí se také ptají, zda by měla být odstraněna i slupka. Musíte říci, že je to věc vkusu. Na jedné straně se zde nachází většina vitamínů. Odstraňte skořápku, odstraňte tedy také většinu z ní. Na druhou stranu pečení se skořápkou také trvá déle, protože skořápka tak rychle neschne. Stává se také poměrně tvrdým, což některým připadá nepohodlné. Nejlepší je tedy vyzkoušet, co máte nejraději.

Výroba sušeného ovoce – návod do trouby

Sušené ovoce, výroba, brusinky, nápad, bobule, příprava

Aby vše dobře dopadlo, je třeba zvážit několik věcí. Pokud chcete vyrobit sušené ovoce, nejprve ho nakrájejte na tenké plátky. Ujistěte se, že všechny plátky mají zhruba stejnou tloušťku, aby byly dokončeny současně. Poté si připravte rošty na pečení. Pokud jich máte několik, tím lépe, protože pak můžete připravit větší množství současně. Upřednostňují se rošty, protože pak může vzduch lépe cirkulovat. Nyní položte na rošt papír na pečení a rozdělte plátky ovoce.

Zajistěte, aby se tyto nepřekrývaly. Místo toho prostě vložte plátky velmi blízko sebe, abyste získali větší počet. Časem se zmenšují, takže jim nevadí těsnost a nemají žádný vliv na to, jak dlouho schnutí trvá. Poté troubu nastavte na 50 až 70 stupňů. To zaručuje jemné a rovnoměrné sušení.

suché ovoce-trouba-konvekční-tipy-pečení-snadné

Po celou dobu pečení byste také měli nechat otevřená dvířka trouby. To umožňuje odpařené vlhkosti uniknout z ovoce. Jinak by se v troubě zaseklo a zabránilo sušení. Pokud produkujete sušené ovoce v troubě, je také vhodné použít funkci konvekce, protože cirkulace vzduchu pak lépe odvádí vlhkost z trouby. Sušení trvá čtyři až šest hodin. Pokud vám vadí, že světlé ovoce při sušení tmavne, můžete tomu zabránit tak, že ho před sušením potřete citronem nebo slanou vodou.

Připravte si lahodné svačiny a správně je skladujte

Sušené ovoce-výroba-sušené-ovocné-hrušky-nápad-zdravé stravování

Pokud máte chuť a chcete vyrábět sušené ovoce, máte na výběr z různých druhů ovoce. Jablka můžete sušit a vyrábět lahodné jablečné kroužky sami, ale skvělé jsou také broskve, datle, hrozny, švestky, brusinky, mango, fíky, bobule aronie a švestky. Můžete dokonce sušit jahody. Zvláště oblíbené jsou také sušené banány. Doba sušení závisí také do značné míry na samotném ovoci. Čím je šťavnatější, tím déle musí schnout. Pokud tedy sušíte banány, můžete počítat méně času než například u broskví.

Sušené ovoce, pomeranče, citrony, citrusové plody, sušení

Vyzkoušejte různé druhy ovoce, abyste zjistili, co máte nejraději. Protože sušené verze ne vždy chutnají tak dobře jako ty čerstvé. Hrozny jsou velmi oblíbené, ale jejich sušená varianta, rozinky, není oblíbená u každého. Možná máte dokonce zahradu se spoustou ovocných stromů? Pak máte blízko perfektní jaro a také přesně víte, že vše je organicky a zdravě pěstováno.

Vyrobte-sušené-ovoce-jednoduše-udělejte-sušené ovoce

Po upečení nebo sušení nechte ovoce před zabalením dobře vychladnout. Aby vám poté vydržely co nejdéle, měli byste pro skladování zvolit chladné místo. Vitamíny v ovoci vás zase chrání pomocí tmy. Tmavá, chladná a suchá místnost je tedy dokonalá. Nejlepší je použít uzavíratelné plastové nebo keramické nádoby.