zdravá výživa

Účinek a aplikace oleje z černého semene – přínosy pro zdraví a vedlejší účinky

Mnoho studií naznačuje, že černý olej může být účinný při mnoha zdravotních a kosmetických problémech. Pomohlo by vám to například zhubnout, zlepšit pokožku a dokonce léčit rakovinu a cukrovku. Černá semena oleje se získávají z keře skutečného černého kmínu (Nigella Sativa) a díky svým terapeutickým výhodám se nacházejí v mnoha léčivých přípravcích po tisíce let. Zatímco výzkum zdravotních účinků používání oleje z černých semen je poměrně omezený, existují určité důkazy, že má také určité vedlejší účinky. Z tohoto důvodu se zde pokusíme vyjmenovat hlavní přínosy a potenciální rizika zkušeností s olejem z černého semene.

Důležité informace o účinku oleje z černých semen

zdravotní přínos černých semen přírodní produkt z účinků oleje z černého kmínu nigella sativa

Další název pro černý kmín je „Kalonji“. Olej se používá k léčbě stavů, jako je astma, vysoký krevní tlak a další onemocnění, a také pro hubnutí. Existuje několik vědeckých důkazů o příznivých účincích oleje z černých semen, ale nelze to potvrdit u každého typu aplikace. V minulosti lidé používali černá semena pro bolesti hlavy a zubů, ucpaný nos, respirační onemocnění, artritidu a střevní červy. V dnešní době můžete černý olej použít i proti klíšťatům u psů. Údajně je účinný i při zánětu spojivek, abscesech a dalších problémech. Olej z černých semen obsahuje thymochinon, antioxidační a protizánětlivou sloučeninu, která může mít také vlastnosti snižující nádor.

Provádějte varianty oleje z černého kmínu skrz kapsle nebo semena oleje z černého kmínu

Archeologové dokonce našli v hrobce krále Tutanchamona černá semena a zdůraznili jejich význam v historii pro uzdravení a ochranu. Můžete je také použít při vaření a přidat chuť chlebu, koření a dalším jídlům. Při konzumaci mají semena hořkou chuť, kterou lidé často srovnávají s kmínem nebo oreganem. Bylo také prokázáno, že olej z černých semen má antioxidační vlastnosti. Kromě toho mohou pomoci snížit zánět v těle a na kůži. Bylinky a doplňky stravy ve formě tobolek z černého semene jsou také k dispozici téměř všude, i když byste měli svůj zájem zaměřit na renomované značky. Do oleje je také možné přidat masážní oleje, šampony, domácí výrobky pro péči o pokožku a vůně.

Použití a účinnost

olej kalingi v láhvi a misce na omáčku s olejem z černého kmínu na zdraví

V posledních letech se olej z černých semen stal populárnějším v oblasti zdravé výživy, protože se šířilo povědomí o jeho údajných zdravotních výhodách. Olej z černých semen najdete online a v obchodech se zdravou výživou a v obchodech se zdravou výživou. Většina lidí má olej z černých semen s velmi silnou, hořkou chutí. To je pravděpodobně důvod, proč to mnozí míchají s cukrem nebo medem. Pleťové vody, make -up a další kosmetické výrobky ji také používají. Některé značky obsahují vyšší hladiny chemických sloučenin, které jsou pro vás to pravé (thymochinon a karyofylen). Před nákupem takovýchto olejových produktů z černých semen si proto pečlivě zkontrolujte štítky.

Může bojovat s alergií na černý semenný olej nebo astmatem?

Bojujte proti astmatu s účinky oleje z černého kmínu u mladých žen pomocí inhalátoru

V některých malých studiích subjekty používaly kapky oleje z černých semen do nosu k léčbě mírných, středně závažných nebo závažných příznaků alergické rýmy, známé také jako senná rýma. Po 6 týdnech 9 z 10 lidí uvedlo, že už neměli kýchání, svědění očí, ucpaný nos nebo jiné příznaky, nebo částečně odešli. To se však týkalo pouze 3 z 10 lidí ve skupinách, kteří používali běžný kuchyňský olej.

fialové květy rostliny nagilla sativa černý kmín kalonji

Astma je také chronický stav, při kterém stěny dýchacích cest nabobtnají a svaly kolem nich se napnou, což ztěžuje dýchání. Jiný výzkum naznačuje, že složky oleje z černých semen a konkrétně thymochinon v oleji mohou pomoci léčit astma snížením zánětu a uvolněním svalů v dýchacích cestách. Výzkum ukazuje, že orální černý olej užívaný s léky na astma může u některých lidí zlepšit kašel, sípání a plicní funkce. Zdá se však, že to funguje pouze u lidí s velmi špatnou funkcí plic před léčbou. Účinky oleje z černých semen navíc nejsou tak silné jako léky teofylin nebo salbutamol.

Olej z černých semen pro pokožku

černá semena rostliny nagilla sativa a olej z černého kmínu blahodárně působí na pokožku

V malé studii z roku 2013 vědci porovnali terapeutické výhody černých semen s těmi léky na předpis. V důsledku toho může olej z černých semen snížit závažnost ekzému rukou. Jiný výzkum naznačuje, že antimikrobiální a protizánětlivé účinky oleje z černého semínka mohou zlepšit příznaky akné. V související studii 58 procent účastníků hodnotilo odpověď na tuto léčbu jako dobrou, zatímco 35 procent považovalo výsledky za mírné. Olej z černých semen může také zvlhčovat vlasy, zjemňovat pokožku a působit jako zvlhčovač, ačkoli chybí vědecké důkazy, které by potvrdily tyto výhody.

žena si myje obličej vodou po vedlejších účincích oleje z černých semen na vnější straně pokožky

Bylo prokázáno, že použití oleje z černých semen snižuje zánět a přítomnost bakterií pro podporu hojení ran. Přestože se nezdá být nápomocné při pěstování nových kolagenových vláken, stimuluje jiné růstové faktory, aby pomohlo tělu vytvořit novou, zdravou kůži. Kromě léčebných použití se olej z černých semen často používá lokálně jako pomoc při různých kožních onemocněních. Pamatujte však také na to, že lokální používání oleje z černých semen by nemělo nahradit žádnou léčbu na předpis, kterou vám lékař může poskytnout. Má však některé kosmetické výhody, které kromě těchto ošetření mohou přispět ke zlepšení pokožky. Navzdory tvrzením, že olej může také pomoci zvlhčit vlasy a snížit výskyt lupů, žádné klinické studie tato tvrzení nepodporují.

Můžete zhubnout nebo snížit vysoký krevní tlak pomocí oleje z černých semen?

zdravý pro srdce černý kmín ve formě semen nebo oleje vezměte černý kmín pozitivní zkušenosti

Mnoho vědců s řadou specialit studovalo potenciální přínosy černého oleje. Je však důležité poznamenat, že mnoho studií dosud použilo buňky nebo zvířata jako modely a je k dispozici omezený výzkum účinků černého oleje na člověka. Výzkum ukázal, že suplementace černých semen může pomoci snížit index tělesné hmotnosti lidí (BMI). Účastníci studie nehlásili žádné závažné vedlejší účinky užívání tohoto doplňku stravy. Olej z černých semen je spojován se zlepšenou funkcí jater a prevencí poškození jater, onemocnění jater a diabetu 1. a 2. typu. Kromě toho bylo prokázáno, že jeho chemické sloučeniny mají silné antipatogenní a antifungální vlastnosti. Podle jedné studie může olej z černých semen snížit rizikové faktory u žen s nadváhou.

Čerstvě upečený turecký börek se semínky černého kmínu nakrájený na dřevěné desce

Ve studii ženy konzumovaly nigella sativa olej nebo placebo po dobu osmi týdnů na nízkokalorické dietě. Na konci studie se ve skupině užívající olej více snížila hmotnost, obvod pasu a hladiny triglyceridů. Další osmitýdenní studie kombinovala aerobní cvičení s olejem z černých semen u žen s nadváhou. Vědci zjistili, že cvičební protokol v kombinaci s suplementací nabízí výhody, jako je nižší hladina cholesterolu.

velká dřevěná mísa plná černých semen

Olej je také bohatý na zdravé mastné kyseliny, které vám mohou pomoci udržet zdravější hladinu cholesterolu. Příklady těchto mastných kyselin zahrnují kyseliny linolové a kyselinu olejovou. Hladiny olejů se mohou lišit v závislosti na tom, kde rostou černá semena. Lidé mohou také vidět výsledky požití drcených semen. Kromě toho bylo prokázáno, že užívání černého semenného oleje po dobu dvou měsíců snižuje vysoký krevní tlak u lidí, jejichž hladiny jsou mírně zvýšené.

Další potenciální výhody a dávkování pro optimální účinek oleje z černých semen

Ošetřete revmatoidní artritidu semeny kalonji s efektem černého semene

Olej z černých semen může mít také další zdravotní výhody, včetně:

  • Studie ve zkumavkách ukázaly, že thymochinon v oleji z černých semen kontroluje růst a šíření různých typů rakovinotvorných buněk.
  • Kvůli svým protizánětlivým účinkům omezený výzkum naznačuje, že olej z černých semen může pomoci snížit zánět kloubů u lidí s revmatoidní artritidou.
  • Omezený výzkum naznačuje, že olej z černých semen může zlepšit kvalitu spermatu u mužů s diagnostikovanou neplodností.
  • Bylo také prokázáno, že olej z černých semen má protiplísňové účinky. Zejména může chránit před Candida albicans. Jedná se o kvasinky, které mohou vést ke kandidóze.

Zatímco raný výzkum ukazuje slibné možnosti použití oleje z černých semen, k potvrzení těchto účinků a optimálního dávkování je zapotřebí více studií na lidech. Účinky oleje z černých semen mohou mít určité zdravotní výhody, ale nenahrazují současné léky, které již možná užíváte. Navíc v současné době neexistují dostatečné důkazy pro stanovení doporučeného dávkování. Proto je důležité, abyste před použitím oleje z černých semen promluvili se svým lékařem.

doporučení pro dávkování oleje z černých semen se dvěma čajovými lžičkami denně

V závislosti na zamýšleném použití se zkoumaná množství oleje z černých semen velmi liší. Například u lidí s astmatem bylo užívání 1 mg tobolek černého semenného oleje denně po dobu 4 měsíců považováno za bezpečné a účinné jako doplňková léčba. Na druhou stranu studie hubnutí a snižování hladiny cukru v krvi ukázaly, že nejúčinnější jsou vyšší dávky 2–3 gramů oleje z černých semen denně po dobu 8–12 týdnů. Vzhledem k tomu, že se dávkování může lišit v závislosti na aplikaci, doporučujeme nejprve promluvit se svým lékařem o individuálním dávkovacím režimu..

Možné vedlejší účinky oleje z černého semene

Žena škrábe svědění kůže na zádech kvůli efektu oleje z černých semen

O bezpečnosti dlouhodobého používání oleje z černých semen nebo o tom, že se používá v množství, které je v potravinách vyšší než obvykle, je známo velmi málo. Existují však důkazy, že aplikace oleje z černých semen přímo na kůži může u některých lidí způsobit alergickou vyrážku. Podle některých zpráv může být složka oleje z černých semen známá jako melanthin ve větším množství toxická. Například v jedné kazuistice se u ženy po aplikaci oleje na kůži vytvořily puchýře naplněné tekutinou. Také to spolkla a autoři zprávy tvrdí, že puchýře mohly být součástí systematické reakce, jako je toxická epidermální nekrolýza.

Kvetoucí rostlina nigella sativní černý kmínový olej účinek lisovaných semen

Kromě toho by olej z černých semen mohl zpomalit srážení krve a zvýšit riziko krvácení. Pokud máte poruchu krvácení nebo užíváte léky, které ovlivňují srážení krve, neměli byste užívat olej z černých semen. Existují určité obavy, že přílišné požití oleje z černých semen může poškodit vaše játra a ledviny. Je možné, že olej z černých semen interaguje s mnoha běžnými léky, jako jsou beta blokátory. Přestaňte užívat černý olej nejméně dva týdny před plánovanou operací. Těhotné a kojící ženy nebo ženy, které se snaží otěhotnět, by neměly používat olej z černých semen. Pokud si chcete vzít olej z černých semen, určitě si promluvte se svým lékařem. Neměli byste přestat užívat jakékoli léky, aniž byste si promluvili se svým lékařem nebo oddálili konvenční léčbu nebo se jí vyhnuli.

Olej z černých semen pro psy a jiná domácí zvířata

Otázka týkající se aplikace psa s černým semenem a psa zblízka

Pokud chcete svému psovi nebo kočce ošetřit parazity černým semenným olejem, může se ukázat jako jeden z nejmocnějších a nejúčinnějších bylinných produktů pro řadu použití a výhod. Všestranné přísady zajišťují, že je bezpečný pro lidi i zvířata. Možná už víte, že Egypťané a mnoho dalších kultur, jako například Číňané, používali černá semena. Dalším krokem proto může být sdílení a rozšiřování znalostí a povědomí o tomto malém, ale silném semeni se zvířecí říší. Jednou z největších výhod oleje z černých semen pro domácí mazlíčky je, že neexistuje riziko újmy. Jinými slovy, tento bylinný produkt je zcela kompatibilní se psy, kočkami a jinými druhy zvířat.

dva psi sedí na trávníku venku černý olej ze semen proti klíšťatům u psů možný

Alergie na domácí zvířata se někdy může objevit kvůli kousnutí blechami a jiným kousnutím hmyzem. Výsledkem může být silné svědění a potíže s dýcháním. Naštěstí má olej z černých semen řadu unikátních vlastností, které by mohly domácím mazlíčkům s takovými problémy pomoci. Psi mohou reagovat na uvolňování histaminů, které jsou velmi časté. Tento proces je velmi podobný tomu u lidí. Není tedy divu, že majitelé psů hledají bylinné, bezpečné a účinné ošetření. Účinek oleje z černých semen neutralizuje histaminy a alergie a umožňuje rychlé zotavení. To může zmírnit bolest a zánět a přirozeně zlepšit imunitní systém zvířete. Pokud použijete černý olej ze semen jako externí aplikaci pro psy nebo kočky proti klíšťatům, může to mít také velmi pozitivní vliv na zvířecí kůži.

Závěrečná slova o účinku oleje z černých semen

Mouka a olej z lisovaných semen černého kmínu se zdravotními výhodami

Olej z černých semen je běžný doplněk alternativní medicíny používaný k léčbě různých zdravotních stavů. Protizánětlivé a antioxidační účinky thymochinonu v oleji z černých semen navíc mohou chránit zdraví mozku. Ty také zpomalují růst rakovinotvorných buněk. K určení dlouhodobé bezpečnosti a účinnosti oleje z černých semen je však zapotřebí dalšího výzkumu. Než vyzkoušíte terapii olejem z černého semene, měli byste si domluvit schůzku se svým lékařem. Podle toho můžete určit, zda a kolik potřebujete černého oleje získat.