zdravá výživa

Tyto jedlé houby jsou zdravé kulinářské lahůdky!

Rozpoznat odrůdy jedlých hub připravit rizoto z hříbků

Houby jsou prostě vynikající a obohacují každé jídlo. Pro mnoho lidí je houbaření v létě a na podzim oblíbeným koníčkem. Abyste si mohli bez váhání vychutnat rozmanité aromatické houby, měli byste být schopni rozpoznat jedlé houby. Protože nejedlé houby a jedovatí dvojníci se často od chutných jedlých hub liší jen minimálně, nezkušení houbaři by měli každý nález pečlivě zkontrolovat. V následujícím článku vám poskytneme přehled jedlých, chutných hub a poskytneme užitečné informace o jejich přínosech pro zdraví a přípravě.

Ať už sbíráte jedlé houby v lese nebo si je kupujete v obchodě s potravinami, tyto malé zázraky přírody odhalí množství skvělých chutí a dodají pokrmům něco jistého. Přikládáme pro vás seznam chutných a zdravých hub.

1. Pěstované houby

kultura houby jedlé houby dietní vláknina železo hořčík zinek

Bílá houba (Agaricus bosporus) je světově nejoblíbenější a nejlevnější jedlá houba. Má jemnou chuť, což z něj činí velmi univerzální houbu v naší kuchyni. Pěstované houby lze konzumovat syrové nebo integrovat do mnoha chutných pokrmů. Nakrájejte na tenké plátky, obohaťte svůj salát. Dušené, smažené nebo plněné jsou dokonalou přílohou nebo kompletním pokrmem.

pěstování hub, příprava zdravé rýžové misky, místní jedlé houby

Pěstované houby jsou skvělým zdrojem vlákniny, vitamínů C, D, B-12, železa, draslíku, hořčíku, zinku a kyseliny listové. Nečistoty z čepic hub lze snadno setřít nebo setřít krepovým papírem. Houby nedávejte do vody, protože jejich aroma se rychle ztrácí. Houby s tmavými skvrnami nebo místy k jídlu by měly být tříděny. Suché nebo lesklé houby svědčí o tom, že již kvetou.

2. Hlíva ústřičná

nízkosacharidová příprava univerzální jedlé houby hlíva ústřičná s vysokým obsahem bílkovin

Hlíva ústřičná (Pleurotus ostreatus) je také velmi ceněna z hlediska fyziologie výživy. Houby ve tvaru skořápky obsahují téměř žádné kalorie a tuk, ale obsahují spoustu vitamínů a vlákniny. Zasytí vás na dlouhou dobu a jsou ideálním jídlem pro ty, kteří dávají přednost nízkosacharidové kuchyni. Studie ukázaly, že hlíva ústřičná, známá také jako hlíva ústřičná, pomáhá minimalizovat záněty a snižovat hladinu cholesterolu. Hlíva ústřičná je díky vysokému obsahu bílkovin zvláště atraktivní pro vegetariány a vegany. Hlíva má jemnou a jemnou chuť.

Hlíva ústřičná v másle jedlé houby s nízkým obsahem sacharidů

Při nákupu se ujistěte, že je houba pevná a není ani příliš suchá, ani příliš mokrá. Roztřiďte všechny houby, které jsou zabarvené nebo mají špatný zápach. Hlíva ústřičná je na přípravu všestranná. Mohou být vařeny v páře, smažené, smažené nebo grilované. Používají se hlavně v asijské kuchyni, ale chutnají obzvláště dobře jako přísada do místních jídel. Můžete například péct velké vzorky a smažit je jako řízek. Hlíva perfektně chutná v těstovinách, salátech, rizotu, stejně jako k masu, rybám a mořským plodům.

3. Houba shiitake

houby shiitake jedlé čerstvé zdravé hodnotné přísady

Houba shiitake (Lentinula edodes), známá také jako král léčivých hub, je v Asii ceněna nejen jako potravina, ale díky svým cenným složkám také jako léčivá potravina. Je k dostání hlavně v suché formě v obchodech s potravinami, ale prodává se i čerstvý. Shiitake je vydatná houba s jemným aroma, která může nahradit bílé houby v receptech. Tyto houby vytvářejí harmonickou kombinaci chutí s rizotem, drůbeží, jehněčí, zvěřinou a rybami.

shiitake grilovaná léčivá houba jedlý aromatický tymián

Při nákupu byste se měli ujistit, že houby mají kyprý, čistý uzávěr. Slizké nebo lesklé houby shiitake byste neměli konzumovat. Stonky hub nevyhazujte. Jejich vůně dodá polévkám nebo vývarům jemný nádech.

4. Houby Cremini

houby crimini vitamíny minerály aromatické jedlé houby

Houby Cremini patří ke stejnému druhu hub jako kultivované houby a jsou prakticky zralejší verzí houby. Tyto jedlé houby, také často nazývané „houby Mini Bella“, by měly být hnědé a pevné. Vyhoďte slizké nebo vrásčité houby. Mají srdečnější a bohatší chuť než bílé houby. Houby cremini lze jíst syrové nebo zpracované stejně jako houby. Mají nízký obsah kalorií, ale vysoký obsah draslíku. Bohaté na antioxidanty, bílkoviny, vlákninu, kyselinu linolovou a vitamíny nabízejí zdravou rozmanitost vašeho menu.

5. Houby portobello

portobello obří houby s nízkým obsahem sacharidů houba silná chuť

Houba portobello je v podstatě obří houba, která má jedinečnou, odvážnou chuť. Houby portobello se často používají jako náhražka masa v hamburgerech a pokrmech, jako jsou fajitas a pizzové krusty s nízkým obsahem karbohydrátů. Vyberte vzorky s pevným a hladkým vrcholem. Lamely by měly být čisté a suché.

plněné portobello houby jedlé rajčata ricotta špenát

Houby portobello jsou dobrým zdrojem selenu a antioxidantů. Portobellos lze v kuchyni využít mnoha způsoby. Vzhledem ke své velikosti je lze plnit lahodnými náplněmi. Houby portobello jsou také ideální jako náplň do veganského hamburgeru. Pokud jde o přípravu, fantazii se meze nekladou.

6. Ušlechtilé, jedlé houby – lanýž

černý lanýž ušlechtilé jedlé houby les celé hoblované

Lanýže jsou ztělesněním skutečného luxusního jídla. Hvězdy mezi lanýži, konkrétně bílé a černé lanýže, jsou nejdražšími jedlými houbami na světě. Lanýže žijí v symbióze s keřem nebo stromem. Houby z podzemního vaku se používají hlavně jako příchuť a skvěle se hodí k dipům a teplým pokrmům. Používají se také jako příloha. Levnou alternativou super pochoutky je lanýžový olej, který přesvědčí silnou lanýžovou chutí. Syrové, nakrájené na hotové jídlo, lanýže jsou silným kořením na těstoviny se smetanovou omáčkou, rizotem, polentou nebo smaženými vejci se špenátem. Bílý lanýž má zemitou, oříškovou chuť se sladkou složkou, zatímco černý voní pikantněji a má silnější chuť.

7. Lišky

jedlé houby lesní houby lišky sbírají beta karotenovou máslovou chuť

Pohledná a chutná ušlechtilá houba je liška obecná (Cantharellus cibarius). Žlutá houba se používá v kuchyni mnoha způsoby a se svou skvělou vůní a máslově pepřovou chutí je naprostým potěšením. Lišky s nízkým obsahem tuku a kalorií jsou ideálním jídlem pro znalce s vědomím postavy. Obsahují hodně vody a jsou bohaté na vlákninu, bílkoviny, beta-karoten, vitamín C, stejně jako draslík, železo a fosfor. Lišky by se nikdy neměly jíst syrové. Chitin, který obsahuje, je obtížně stravitelný. Bez ohledu na to, zda jsou lišky připravovány podle klasického receptu, nebo jsou lesní houby integrovány do moderního receptu na omáčky, přílohy nebo hlavní jídla, bude vaše jídlo obohaceno o ušlechtilý nádech. Liška obsahuje nestravitelné syrové sudy a je ve velkém množství těžko stravitelná.

8. Smrž

smrže jedlé houby lesní houby voštinový přípravek

Smrž (Morchella americana) patří mezi nejdražší a nejlépe ušlechtilé houby. Vyznačují se typickým povrchem podobným voštinám. Lahodné, pevné na kousnutí a vysoce aromatické, slibují kulinářské potěšení. Tyto houby jsou vynikajícím zdrojem bílkovin a obsahují pouze malé množství sacharidů. Jsou bohaté na vitamíny D a C, minerály a stopové prvky. Jeden šálek smrže pokrývá 23 procent doporučené denní dávky pro dospělého.

jedlé houby smrže dodavatel aromatických dietních bílkovin

Smrži norské si zachovávají svoji skvělou vůni i když jsou sušené a v žádném případě nejsou horší než čerstvé houby. Ti, kteří chtějí svým pokrmům dodat punc luxusu a sofistikovanosti, si s kořeněnými a jemnými houbami udělají dobrou volbu. Smrž rafinuje polévky, omáčky a masová jídla. Zvláště dobře se hodí k zelenému chřestu, brokolici a špenátu. Jedlé houby je nutné při přípravě vždy řádně ohřát. Jedlé smrže nejsou výjimkou z tohoto pravidla. Nejlepší je vychutnat si tyto houby v malém množství.

9. Houby porcini

rozpoznat jedlé houby porcini houby s nízkým obsahem kalorií a vysokým obsahem vlákniny

Ceps (Boletus edulis) jsou místní jedlé houby, které lze použít k získání rizota a polévkových vývarů s hlubokou, ořechovou, zemitou houbovou chutí. Tyto jedlé houby nelze pěstovat a pěstovat; lze je sklízet pouze ve volné přírodě. Houby Porcini patří mezi nejoblíbenější houby na světě a hodí se jak k vegetariánským pokrmům, tak k masitým pokrmům. Pokud chcete hříbky sbírat sami v lese, měli byste hrubé nečistoty odstranit na místě a doma je setřít kuchyňskou utěrkou nebo papírovou utěrkou. Pokud byste si chtěli v zimních měsících vychutnat ušlechtilou chuť hříbků, můžete je usušit nebo zamrazit.

Pokud smažíte hříbky na másle, stanou se obzvláště aromatickými. Nakládané v olivovém oleji si zaslouží vaše místo na lahodném předkrmovém talíři. Houby Porcini jsou nízkokalorickým zdrojem živin. Čtvrtina šálku má jen 30 kalorií, ale obsahuje tři gramy bílkovin a dva gramy vlákniny. Houby Porcini jsou všestranným dodavatelem z přírody a dodávají našemu tělu důležité vitamíny a minerály.

10. Jedlé houby s unikátním vzhledem – trubka mrtvých

podzimní trubka pikantní houba bohatá na vitamíny, aromatická, čerstvě sušená

Jedlé houby v lese, které vynikají svým specifickým vzhledem, jsou trubkami mrtvých (Craterellus cornucopioides). Barva trychtýřovitých hub se pohybuje od tmavě hnědé až po sytě černou. Mají podobný tvar jako lišky. Houby nemají žádné lamely, což je činí unikátními. V listnatém lese je těžké najít mrtvé trubky kvůli jejich temnému zbarvení. Podzimní trubka patří mezi typické podzimní houby a má jemnou chuť a ovocné aroma. Trubky smrti jsou v současné době zkoumány jako potenciální zdroj potravy pro vitamín B-12.

Mrtvá trubka jedlá houba připravující vroubkované jedlé houby v lese

To může být dobrá zpráva pro vegany, protože B-12 je považován za živinu, která se nachází pouze v živočišných produktech. Konzumace malého množství těchto hub může přispět k absorpci vitaminu B12, aniž by se spoléhali pouze na doplňky stravy. Podzimní trubka je ochucovací houba, kterou lze dochucovat různá masová jídla. Tyto jedlé houby lze nejprve usušit a poté rozemlít pomocí mlýnku. Při sbírání se trubka mrtvých často pozná až na druhý pohled. Nejlepší je nevkládat do košíku vzorky, které zmrzly nebo vyschly.

11. Sametová suť (enokitake)

houby enoki jedlé lesní houby připravují jedlé houby zdravě

Sametová noha je jednou z nejoblíbenějších jedlých hub v Asii. Tato houba, známá také jako houba enokitake, houba enoki a zimní houba, má miniaturní čepici a dlouhý tenký stonek. Malé čepice jsou medově žluté a lesklé, když jsou mokré. Stonky jsou trochu špičaté, a proto těžko použitelné. Nesklízejte vzorky, které ztmavly a mají chaty složené. Přestože Enokitake může sběratelům trochu dělat problémy s čištěním, tyto houby přesvědčují lahodnou vůní lesních hub.

polévka ze sametového kořene asijské jedlé houby enokitake

Jejich chuť se pohybuje od sladké a jemné až lehce oříškové. Zimní houby jsou zdrojem antioxidantů a vlákniny. Konzumace hub enoki může pomoci snížit hladinu cholesterolu v krvi. Houby enokitake mají také léčivé vlastnosti při problémech s játry a posilují imunitní systém. Lesní houby mají krátkou dobu vaření, ale dají se jíst i syrové. Vzhledem ke své povaze jsou velmi dekorativní a mohou ozdobit přílohy a ozdoby.

Pokud se nechcete obejít bez čerstvých hub z lesa, měli byste v případě pochybností nechat svůj nález zkontrolovat certifikovaným houbařským odborníkem.