zdravá výživa

Recepty s vodním kefírem: přínosy pro zdraví a možné vedlejší účinky

Probiotické nápoje se staly trendem. Ale protože vegetariáni nepoužívají živočišné produkty, recepty na vodní kefír pro ně mohou být zdravou alternativou. Tato fermentovaná směs probiotických kultur se díky své lahodné chuti a živinám může rychle proměnit v oblíbený nápoj lidí, kteří si uvědomují zdraví. Vodní kefír si můžete vyrobit i sami doma a přidat ho tak do bezmléčné nebo veganské stravy. Spolu s mnoha zdravotními přínosy však existuje i několik vedlejších účinků, kterých byste si při jeho konzumaci měli být vědomi. Pokračujte v čtení, abyste se o tom dozvěděli více a užili si vodní kefír zdravě.

Dobré důvody pro recepty na vodní kefír

vlastní výroba vodního kefíru s krystaly ve skle

Vodní kefír je tedy kvašený nápoj plný probiotik a dalších zdravých přísad. Obsahuje živé bakterie a kvasinky, které mají významný dopad na naši střevní flóru. To je také hlavní důvod, proč do svého jídelníčku zařazujete toto nebo jiné kvašené probiotické potraviny. Chutný nápoj však obsahuje nejen spoustu probiotik, ale také posiluje imunitu, zpomaluje růst rakovinotvorných buněk. Může tedy zlepšit celkové zdraví. Proces kvašení trvá 24 až 48 hodin a nápoj může být alternativou mléčného kefíru. Probiotické doplňky jsou skvělý způsob, jak obnovit střevní flóru. Když si koupíte nebo si vyrobíte vlastní vodní kefír, místo užívání výživových doplňků přirozeně získáte tak dobré bakterie. V tomto příspěvku tedy najdete nějaké využití tohoto kvašeného nápoje, pokud si sami vyrábíte vodní kefír a chcete s ním vykouzlit své vlastní produkty.

vhodné sezónní ovoce pro fermentační proces s vodním kefírem, jako je ananas a pomeranče, stejně jako třešně a jahody

Přestože se tradiční kefír vyrábí z kravského, ovčího nebo kozího mléka, vodní kefír vám umožňuje minimalizovat spotřebu živočišných produktů. Současně si můžete plně vychutnat výhody jeho zdravé přísady. Protože je také tenčí než konvenční kefír, můžete jej kombinovat s ovocem, zeleninou, bylinkami nebo kořením a místo vysokokalorických nápojů si jej vychutnat. Můžete si například koupit krystaly vodního kefíru a smíchat je s cukrovou vodou, abyste mohli vyrábět vodní kefír a těžit z jeho výhod. Při dietách vám vodní kefír umožňuje snížit kalorie a efektivně zhubnout. Přitom optimalizujete své střevní zdraví současně, abyste se cítili skvěle. Nápoj navíc chutná lahodně a osvěžující. Vodní kefír má nízký obsah kalorií, ale vysoký obsah probiotik, včetně řady prospěšných kmenů bakterií. Vědecké studie ve skutečnosti ukázaly, že vodní kefír je jedním z nejlepších dostupných potravinových zdrojů probiotik a může obsahovat až 56 různých kmenů kvasinek a bakterií.

Vodní kefírové přísady

Výroba vodních kefírů v obchodě se zdravou výživou a domácí výroba vodního kefíru pomocí sítka a sklenice

Vodní kefír je symbiotická směs různých bakterií a kvasinek uzavřená v bílé měkké skořápce, která tvoří krystaly. Říká se jim také tibico nebo japonské vodní krystaly. Bakterie a kvasinky žijí na cukru ve všech formách. Díky tomu je vodní kefír jedním z nejdostupnějších fermentovaných probiotických nápojů. Sladký roztok je vše, co probiotické bakterie potřebují ke krmení. Živí se cukrem a produkují tak kyselinu mléčnou, která jí dodává jemně pikantní chuť. Kvůli kvašení obsahuje takový nápoj také kolem 0,5% alkoholu a oxidu uhličitého. Vodní kefír tedy může být nejlepším probiotickým nápojem pro ty, kteří nemohou konzumovat mléčné výrobky. Je to perfektní náhražka mléčného kefíru.

vychutnejte si čistý probiotický nápoj s citronem proti žaludečním problémům

Výroba vodního kefíru je velmi snadná. Stačí nalít vodu do skleněné lahve a přidat cukr a startovací kultury. Necháme 24-48 hodin kvasit. Jak bylo uvedeno výše, vodní kefír zvyšuje účinek na střevní zdraví prostřednictvím probiotik a prospěšných bakterií, které to mohou podpořit. Studie ukazují, že probiotika mohou mít dalekosáhlé účinky na zdraví. Ve skutečnosti může mít prospěch imunita a duševní zdraví, stejně jako metabolismus. Začněte pomalým zaváděním vodního kefíru do své každodenní stravy. Můžete to udělat zpočátku na 1/2 šálku denně a poté dávku postupně zvyšovat. Účinky pravděpodobně rychle pocítíte, pokud nebudete pravidelně jíst ani pít fermentovaná jídla. Záleží však na tom, jak citlivý je váš žaludek a jakou dietu dodržujete.

Použití v tradiční medicíně

malá mísa vodního kefíru zdravého pro trávicí trakt a s mnoha výhodami

Potraviny jako kefír jsou často součástí tradičních forem medicíny. Věří se, že mají díky svému probiotickému obsahu a nutričnímu obsahu silné léčivé vlastnosti. Například v ajurvédské dietě jsou fermentovaná jídla jako kefír vysoce doporučována, protože proces kvašení podporuje trávení a usnadňuje vstřebávání živin.

Probiotické potraviny mohou také pomoci vyrovnat střevní mikrobiom a předcházet zdravotním problémům spojeným s trávicími problémy. Podobně je proces kvašení již dlouho používán v tradiční čínské medicíně. Je to praxe, která sahá do staletí a je založena na starodávných technologiích vaření používaných v Číně. Kvašení určitých potravin, jako je kefír, může zlepšit trávicí zdraví a zlepšit léčivé vlastnosti některých přísad používaných v celostní medicíně.

Možné vedlejší účinky receptů na vodní kefír

možné účinky vodního kefíru po první konzumaci jsou znázorněny jako bolest žaludku a zvýšená stolice

Reakce mohou být patrné a intenzivnější, dokud se vaše tělo nepřizpůsobí. Obvykle se to projevuje zvýšeným pohybem střev. Stane se, že se z vašeho těla vyplaví špatné bakterie a přivedou se nové dobré bakterie. Někdy trvá dobré 2 týdny, než se vaše stolice vrátí do normálu. Jakmile jsou vaše střeva znovu osídlena nezhoubnými bakteriemi, už nepocítíte nepříjemné příznaky. Pak si všimnete více energie, jasnější pokožky a zvýšené imunity. Pijte tolik, kolik chcete, protože cesta k dobrému zdraví je spojena s dobrým zdravím střev. Při mírné konzumaci jsou potenciální nebezpečí pro vodní kefír nebo vedlejší účinky kefíru minimální.

žena v lese pije vodu kefír Vedlejší účinky jako průjem nebo žaludeční potíže jsou možné

Stejně jako u ostatních probiotických potravin může pravidelné užívání kefíru způsobit zažívací potíže, jako je zácpa, průjem, bolesti břicha a křeče v žaludku. To platí zejména při prvním zařazení do stravy. Takové problémy časem ustupují s pokračujícím používáním. Pokud máte stav, který ovlivňuje váš imunitní systém, měli byste se poradit se svým lékařem, než budete konzumovat více vodního kefíru. Ačkoli většina výzkumů ukazuje, že probiotika mohou tito lidé bezpečně konzumovat, existují i ​​kazuistiky. Ty naznačují, že probiotika mohou být spojena s vyšším rizikem infekce u lidí s poruchou imunitní funkce. Díky procesu fermentace obsahuje vodní kefír velmi malé množství alkoholu. V závislosti na délce fermentace pro recepty s vodním kefírem se to může ve směsi lišit. Čím více cukru, tím větší obsah alkoholu. Pokud máte nějaké obavy ohledně obsahu alkoholu během kvašení, zvažte použití hydrometru k otestování koncentrace.

Uchovávejte vodní kefír

Kupte si skleněné lahve s různými druhy vodního kefíru nebo si je naplňte sami

Abyste získali živé kultury nezhoubných bakterií a léčivé účinky pomocí vodního kefíru, musíte je umět dobře skladovat. Tato želé podobná zrna mohou obvykle přežít po dlouhou dobu. Při výrobě vodního kefíru se však někdy vyskytnou problémy. Například teplota je důležitým faktorem při fermentaci krystalů. Pokud žijete v chladnějším klimatu, bakterie se nemohou množit tak rychle a prospívat jako v teple. Z tohoto důvodu se v zimě doporučuje místo 24hodinového kvašení 48hodinové kvašení. Tímto způsobem je spotřebováno více cukru a šumivý nápoj se vytvoří lépe. Zrna také potřebují šanci zvyknout si na novou vodu. Proto musíte vždy dodržovat přesně stejný postup a používat stejné přísady. Změna proměnných, jako jsou druhy cukru nebo množství, zmatuje zrna.

Probiotický nápoj a startovací kultury uzavřete do sklenice mušelínovým hadříkem a nechte kvasit pro přípravu vodního kefíru

Hezká věc na tom, že děláte recepty na vodní kefír, je, že můžete zastavit a začít, kdykoli budete chtít. Zrna můžete uspat zmrazením první sklenice vodního kefíru nebo vložením do čisté vody v chladničce. Tímto způsobem bakterie „hladoví“ a mohou zřídka produkovat, pokud nejste připraveni začít znovu. V lednici mohou přežít až tři měsíce. Na velikosti vlastně nezáleží. Poté, co použijete malé krystaly k výrobě prvního vodního kefíru, mohou být docela velké. To však nutně neznamená, že je zlepší. Když jsou zrna menší, ve skutečnosti jde o větší povrch, což vám umožní připravit lepší vodní kefír. Startovací kultury mají také tendenci se více množit, když jsou menší. Zde jsou tedy pokyny k vodnímu kefíru krok za krokem, které si můžete udělat sami doma.

Základní recept vodní kefír

plná sklenice s vodním kefírem a fermentovanými bakteriemi pro trávení a celkové zdraví

Je důležité začít se startovacími kulturami tím, že si koupíte vodní kefír v obchodě se zdravou výživou nebo navštívíte online prodejce. Dalším způsobem, jak vyrobit bakterie, je půjčit si některé z nich. Pokaždé, když si sami vyrobíte vodní kefír, vytvoří se několik populací, které pak můžete znovu použít k vytvoření nové dávky. Neměli byste si je však plést se startovacími kulturami pro mléčný kefír, které jsou krmeny laktózou v mléce.

ruce držet vodní kefír skladovat jako krystaly nebo zmrazit vodní kefír v mrazáku

Jsou spíše symbiotickou kolonií prospěšných bakterií, které během fermentačního procesu vytvářejí probiotika a enzymy. Příběhy o původu zrn jako by naznačovaly, že pocházely z Mexika, kde se objevily jako krystaly na listech kaktusových rostlin. Celý proces obvykle trvá 3 dny. Poté, co jste dali všechno dohromady, jakmile přidáte ovoce a příchutě, můžete směs nechat 2 dny kvasit a pak další den.

přísady

zblízka návod na vodní kefír a výrobu s krystaly

Přestože recepty na vodní kefír mají vysoký obsah cukru, většinu z nich zrna během procesu kvašení sežerou. Tyto informace mohou být užitečné při sledování příjmu cukru. K základnímu receptu potřebujete pouze následující ingredience:

 • ½ šálku startovacích kultur
 • 2 sklenice a další větší sklenice na přidání ovoce
 • 8 šálků filtrované vody
 • ½ šálku surového cukru
 • Síto
 • Ovoce dle vašeho výběru pro jakoukoli příchuť
 • Několik sultánů (organické, bez sulfitů)
 • ¼- ½ čajové lžičky melasy

příprava

Vytvořte bezové květy a jahody s vodním kefírem jako nápoj a užívejte si

 • Nejprve nalijte 3 šálky filtrované vody do každé ze 2 sklenic. Minerální voda je obvykle lepší volbou kvůli všem minerálům, ale zdá se, že filtrovaná voda funguje stejně dobře. Jen se snažte vyhnout chlorované vodě.
 • Přidejte cukr do 2 šálků teplé vody a míchejte, dokud se nerozpustí. Poté rovnoměrně rozdělte do 2 sklenic.
 • Pak je čas přidat krystaly pro recepty na vodní kefír. Zrna vypadají, jako by to byly malé, průhledné, mírně zlaté skvrny barvy o velikosti půl zrnka rýže.

Přidejte do fermentované směsi s cukrem recepty na vodní kefír s melasovým sirupem

 • Poté do každé sklenice přidejte několik kapek melasy (přibližně ¼ – ½ čajové lžičky). Toto je volitelné, ale melasa má vysoký obsah minerálů a živin a má příjemnou sladovou chuť, která dodává kefíru hloubku a charakter. Přidejte do každé sklenice asi 5 sultánů, protože to také zlepší chuť a dodá extra sladkost.
 • Poté připojte k otvoru mušelínový hadřík nebo papír a nechte jej stát při pokojové teplotě nebo v chladicí skříni, když je chladný.
 • Vyzkoušejte vodní kefír za několik dní, abyste zjistili, zda nápoj kvasil. Poznáte to podle mírně pikantní, šumivé chuti. Poté jej ze zrn sceďte sítem do nové sklenice.
 • Zrny pak můžete naplnit novou sklenici cukrovou vodou, jak je uvedeno výše. Do vypuštěné vody přidejte nakrájené ovoce podle svého výběru (obvykle asi ¼ – ½ šálku na 4 šálky vodního kefíru).
 • Nejlepší je použít plody sezóny, ačkoli do vodního kefíru můžete přidat zázvor.

Další ovoce pro recepty na vodní kefír

Recept vodní kefír kombinuje zázvor a citron s třtinovým cukrem a strouhanou citronovou kůrou

Na 4 šálky kefíru můžete použít šťávu z 1 citronu, 1 lžičku čerstvě nastrouhaného zázvoru, 2 špetky zázvorového prášku, ½ lžičky citronové kůry a ½ lžíce medu. Pokud máte i zralé hrušky, můžete jich přidat pár kousků. Skvěle se k tomu hodí také jahody nebo jiné rozmixované bobule, mučenka, broskev a ananas. Poté přiklopte pokličkou a nechte další den kvasit. Poté by to mělo být ještě bublinkovější. Nakonec ovoce znovu sceďte a nápoj umístěte do lednice. Kefír si můžete snadno vychutnat po prvním procesu kvašení. Někteří se však rozhodnou dát vodnímu kefíru druhou fermentaci, která vám umožní přidat konečnému produktu chuť a šumivost.

mladá žena nalévá fermentovaný probiotický nápoj do sklenice na pláži

Před druhým kvašením kefíru přidejte různé druhy ovoce, šťáv nebo přírodních sladidel a dejte na teplé místo na dalších 24 až 48 hodin. Přidejte vodní kefír do smoothies, vyměňte ho za limonády nebo ho konzumujte úhledně a získejte osvěžující, bublinkové požitky, které jsou bez viny a plné dobrot.