zdravá výživa

Pěstování klíčků a pěstování mikrozelenin: Tipy pro hobby zahradníka a návody

Jak pěstovat klíčky Pokyny pro nukleaci ve skle

V dnešní době je zdravé stravování pro mnoho lidí prioritou. Čerstvé mikrozeleniny a klíčky jsou pro ně perfektním doplňkem týdenního menu. Zvláště v chladném období, kdy je sortiment místní zeleniny velmi omezený, se osvědčují jako dobrá alternativa. Mohou našemu tělu dodat cenné vitamíny, vlákninu a minerály. Na trhu je široký výběr odrůd, ale pokud máte zelený palec, můžete si také vypěstovat klíčky a pěstovat mikrogreeny sami. Vysvětlíme, jak to udělat, a poskytneme užitečné tipy na podporu hobby zahradníka a toulce s úkolem.

Pěstování klíčků: přehled přínosů pro zdraví

Klíčky samy kreslí přehled různých typů

Klíčky obvykle obsahují dvakrát více enzymů, stopových prvků, sacharidů, vlákniny a fytochemikálií než samotná zelenina. Jsou také považovány za skutečné vitamínové bomby, protože jsou bohaté na vitamíny A, B a C. Klíčky se konzumují syrové a to umožňuje zachování živin, které obsahují. Ti, kteří si pravidelně upravují jídlo klíčky a choroboplodnými zárodky, dělají pro své tělo něco dobrého. Zvláště vegetariáni rádi zjemňují svá jídla čerstvými klíčky. Proto jsou ideální pro všechny, kteří chtějí jíst zdravě:

  • Stimulují trávení, a tím umožňují našemu tělu lépe absorbovat všechny živiny.
  • V zimních měsících dodávají tělu vitamíny a minerály
  • Mají lahodnou, mírně křupavou chuť

Pěstování klíčků sami: Nebezpečné nebo přinejmenším neškodné pro naše zdraví?

Klíčky si vypěstujte sami a použijte je na recepty

Klíčky byly až donedávna považovány za skutečné superpotraviny. V posledních letech se však opakovaně objevují zprávy o chorobách způsobených konzumací surových mikrozelenin. V klíčcích lze mimo jiné izolovat nebezpečné bakterie jako Salmonella, E. Coli, Listeria a Shigella. Vědci předpokládají, že bakterie už byly v semenech, ze kterých klíčky vyrostly. Během klíčení se však mohly rychle množit. Při klíčení se semenům dodá spousta vody a umístí se na teplé místo. Vysoké teploty a vlhkost podporují růst bakterií. Pokud jsou pak choroboplodné zárodky konzumovány syrové, mohou nastat nebezpečné choroby. Proti tomu se můžete chránit, pokud budete při produkci zárodků dodržovat několik pravidel. Protože však přísná hygienická opatření mohou narušit schopnost klíčit semena, jsou obvykle přijímána opatření ke snížení choroboplodných zárodků.

Pěstování klíčků sami: pokyny

Jak pěstovat klíčky sami ve sklenici Pokyny

Pokud si chcete klíčky vypěstovat sami, měli byste zvážit několik věcí. Zde je podrobný průvodce, který vám určitě pomůže pěstovat mikrogreeny.

1. Prvním krokem je důkladné omytí semen. Pro jistotu můžete semena nejprve ošetřit roztokem kyseliny citrónové. V potravinářském průmyslu se jako konzervant používá kyselina citrónová, na obalech stále označovaná jako E330. Může omezit oxidační procesy a tedy i tvorbu jader.

Jak si sami vypěstovat klíčky Pokyny pro zavařovací sklenici

2. Poté se semena namočí na 12 hodin do teplé, ale ne horké nebo vroucí vody. Během této doby semena začínají bobtnat a začíná klíčení.

3. Mikrogreeny budou brzy umístěny do sklenice a pokryty dobře navlhčenými vatovými podložkami a umístěny na tmavé a teplé místo. Teplota v místnosti by měla být 28 stupňů Celsia. Bavlněné podložky by měly být navlhčeny 1-2krát denně. Klíčení může trvat celkem 5 až 10 dní. Poté lze klíčky sklidit, důkladně umýt, vysušit a případně dát do chladu.

Jak pěstovat klíčky ve sklenici Pokyny krok za krokem

Přes všechna bezpečnostní opatření existuje riziko, že se bakterie netvoří jen na povrchu, ale i v samotných klíčích. Tyto patogeny nelze odstranit praním. Proto lékaři radí nejíst klíčky, které jste si sami vypěstovali. Většina výrobců kontroluje jejich výrobu pravidelně. Hobby zahradník může pěstovat klíčky a poté je zasadit do balkonového truhlíku nebo na zahradu. I když klíčky obsahují zárodky, ostatní jedlé části rostliny lze obvykle jíst později bez jakéhokoli zdravotního rizika. Samozřejmě byste je každopádně měli pořádně umýt.

Pěstování výhonků sami: boj s plísní

Klíčky snadno podléhají zkáze. Kdo chce pěstovat klíčky sám, musí často bojovat s plísní. Mikrogreeny plesniví, pokud jsou příliš teplé a vlhké. Proto by nikdy neměly být zakryté příliš dlouho. Pomůže, když prvních pár dní trochu otevřete víko. Jakmile začnou klíčit, můžete je nechat nezakryté.

Pěstování klíčků: K tvorbě zárodků použijte sklo

Jak pěstovat klíčky ve sklenici Pokyny pro začátečníky

Takzvané zásobníky osiva mimochodem najdete ve specializovaných obchodech. Zásobníky osiva jsou speciální nádoby pro pěstování rostlin. Misky jsou speciálně navrženy tak, aby distribuovaly vodu rovnoměrně. Tím se zabrání tvorbě hniloby. Díky nekomplikovanému ovládání jsou skvělé pro úplné začátečníky. Zkušení hobby zahradníci se rozhodnou pěstovat klíčky ve skle. Postup je následující:

  • Semena nejprve důkladně omyjte pod tekoucí vodou.
  • Poté nechte semínka namočit až 12 hodin ve vlažné vodě.
  • Semena vložte do klíčící nádoby a dvakrát denně zalévejte.
  • Umístěte nádobu na lepidlo na světlé nebo tmavé místo, podle pokynů výrobce.
  • Sklízejte zárodky, důkladně je omyjte a dejte do chladu.
  • Klíčky spotřebujte do 5 dnů, pokud není na obalu osiva uvedeno jinak.
  • Klíčící nádobu důkladně očistěte.

Pěstování mikrogreenů: pokyny

Mikrogreeny a klíčky v klíči vyklízí pokyny

Termín mikrogreeny se často nesprávně používá jako synonymum pro klíčky. Ve skutečnosti je rozdíl mezi mikrogreeny a klíčky ten, že klíčky se pěstují na papíře, vatových tamponech nebo ve vodě. Mikrogreeny se pěstují v půdě a tvoří sazenice mnohem pomaleji. Tvoří listy a miniaturně vypadají jako rostliny. Existují dva druhy mikrozelenin: světlé zárodky nemusí být pokryty zeminou a tmavé lepidlo je pokryto malou zeminou.

Microgreens pěstují zdravé jídlo ve speciální krabici

Potřebujete semena, zalévání půdy, malé květináče. Jednoduše zasypte dno květináče zeminou, rovnoměrně po něm rozdělte semínka, naplňte vodou rozprašovač a nastříkejte jím semínka. Hrnec přikryjte potravinovou fólií a umístěte do světlé místnosti při teplotě kolem 25 stupňů Celsia. Optimálním místem pro mikrogreeny je obvykle kuchyně. Odstraňte potravinovou fólii jednou denně a nechte semena větrat asi 20 minut. Sklizeň může začít asi po 7 dnech, ale trvá několik týdnů.

Pěstování klíčků: jaké druhy semen jsou pro to dobré?

Jak si sami vypěstovat brokolicové klíčky Pokyny pro klíčky

Hobby zahradníci a kuchaři bez zkušeností by si měli vybírat zeleninu, která obvykle bez problémů vyklíčí. Fazole mungo jsou vhodné především k pěstování, následuje další zelenina jako vojtěška, rukola, brokolice, červená řepa a luštěniny jako lněné semínko, quinoa nebo čočka.

Jak pěstovat klíčky fazolí mungo: návod

Jak pěstovat mungo klíčky sami

Fazole mungo jsou luštěniny, které se používaly z Indie do Evropy. Chuťově jsou matoucím způsobem podobné sóji, ale tyto dva druhy luštěnin spolu nesouvisí. Ve své domovině a v celé Asii jsou velmi populární. Také v USA si amatérští kuchaři rádi zjemní saláty klíčky z fazolí mungo. V Německu jsou k dispozici také pod názvem Lunja. Zde je návod, jak pěstovat klíčky fazolí mungo:

Suchá semínka jednoduše nechte 8 hodin namočit ve vlažné vodě, poté vodu slijte. Do jemného síta vložte vlhký kus kuchyňského papíru a navrch rozložte fazole mungo. Zakryjte druhým listem kuchyňského papíru, pokropte vodou a zakryjte neprůhledným tmavým plastovým sáčkem. Síto vložte do mísy a nechte několik dní v kuchyni při pokojové teplotě kolem 22 stupňů Celsia. Každý den navlhčete kuchyňský papír a zkontrolujte, zda se v sítu neshromažďuje voda. Voda by měla stékat do mísy, jinak se může tvořit plíseň.

Pěstování klíčků vojtěšky: Jak naklíčit semena vojtěšky

Vojtěška vyraší pokyny pro vyrašení jar

Vojtěška je název, který se dává semenům vojtěšky na Dálném východě. V Evropě se vojtěška pěstuje jako krmná plodina po staletí, ale její klíčky jsou díky své jemné a křupavé chuti považovány za pochoutku v arabské kuchyni. Semena vojtěšky potřebují ke klíčení sluneční světlo. Měly by proto být pěstovány ve světlé a teplé místnosti.

Pěstování raketových mikrogreenů

Pěstování mikrogreenů Příručka pro začátečníky Tipy pro tvorbu klíčků

Na rozdíl od vojtěškových klíčků se suchá raketová semena pěstují přímo jako mikrozelená v zalévací půdě. Nepotřebují být předem namočené ve vodě předem. Asi po týdnu dochází k první sklizni, která by se pak mohla protáhnout na tři týdny.

Brokolicové klíčky necháme ve skle louhovat

Pěstování mikrozelenin Pokyny pro klíčky v zalévací půdě ve sklenici

Na rozdíl od jiných klíčků, jako jsou fazole mungo, jsou brokolicové klíčky v obchodech k dostání velmi zřídka. Pokud si s ním tedy chcete svůj salát zjemnit, měli byste ho nechat doma louhovat ve sklenici. Brokolice jsou tmavé zárodky, což znamená, že by měly být umístěny na tmavém místě, aby vyklíčily. Doba klíčení je poměrně krátká, po pouhých čtyřech dnech se vytvoří sazenice, které lze sklízet.

Klíčky červené řepy rostou mnohem pomaleji než jiné sazenice zeleniny

Klíčky červené řepy rostou mnohem pomaleji než jiné sazenice zeleniny. Nejprve je musíte na 24 hodin namočit do vody, poté dát na světlé místo do sklenice a po 10 dnech může sklizeň začít.

Pěstujte klíčky quinoa v klíčící nádobě

Vysvětleny a pokyny, jak pěstovat klíčky quinoa

Pěstování quinoa klíčí samo o sobě není obtížný úkol. Potřebujete nádobu na klíčení se speciálním víčkem na síto a bavlněnou tkaninu. Semena quinoa jsou lehká klíčidla, což znamená, že sklenici naplní vodou a vloží do ní namočená semena. Umístěte sklenici na světlé, ale stinné místo v kuchyni. Doba klíčení je velmi krátká – sklizeň může začít již po jednom dni.

Nechte klíčky růst na špičkách kuchyňského papíru

Naklíčte čočku

Čočkové klíčky jsou velmi oblíbené pro svou oříškovou chuť. Pěstují se ve speciálních příčkových domcích. Tyto domy se skládají z několika vah a jsou konstruovány tak, aby bylo možné větrat příčky. Klíčení čočce trvá 3 až 4 dny.

Vytáhněte klíčky lněného semínka

Lněná semínka jsou lehké choroboplodné zárodky, proto je vhodné teplé a slunné místo, jako je parapet. Sítko vyložte bavlněným hadříkem a vložte do misky, aby tam mohla odtékat přebytečná voda. Navlhčete utěrku a posypte ji namočenými lněnými semínky. Semena postříkejte vodou dvakrát denně, po dvou týdnech může sklizeň začít.