zdravá výživa

Probiotické potraviny: přehled účinků a přínosů pro naše zdraví!

Zdravá střevní flóra pomáhá v boji proti infekcím a podporuje naše zdraví. Probiotika, ať už ve formě doplňků stravy nebo potravin, posilují naši obranyschopnost a jsou nabízena jako lék na nejrůznější choroby. Prý pomáhají při zažívacích problémech, alergiích, obezitě a dokonce i depresích. V překladu z řečtiny „probiotika“ znamená něco jako „na celý život“. Probiotické potraviny obsahují velmi vysoké množství živých mikroorganismů, jako jsou bakterie a kvasinky, které budují naši střevní flóru a posilují imunitní systém. V našem článku vám řekneme, která jídla jsou obzvláště bohatá a proč stojí za to je zařadit do svého jídelníčku!

Kysané zelí prospívá probiotickým potravinám

V našich střevech žije až 500 různých druhů bakterií, které mají velký význam pro naše trávení a imunitní systém. Probiotika jsou kombinací živých bakterií a kvasinek, které pomáhají našemu tělu zůstat zdravé a správně fungovat. Nejdůležitější z nich jsou bakterie mléčného kvašení, které jsou kyselinovzdorné a mohou se dále šířit ve střevě. Dobrá rovnováha ve střevech zajišťuje zdravou střevní flóru, známou také jako mikrobiom. Mikrobiom je komplexní ekosystém složený z mnoha hub, virů a bakterií.

Jaké jsou výhody užívání probiotik?

fermentované potraviny zdravé kysané zelí probiotický účinek

Ne všechna probiotika jsou vytvořena stejně – různé bakterie mají také různé účinky na naše zdraví. Nejběžnější a nejdůležitější jsou Lactobacillus acidophilus a Bifidobacterium. Každý člověk má navíc individuální „sbírku“ a to, co funguje dobře pro jednoho, nemůže pro jiného nic udělat. A přestože je v této oblasti zapotřebí dalšího výzkumu, již se ukázalo, že konzumace probiotických potravin může být prospěšná při léčbě nebo prevenci následujících onemocnění a chorob:

 • průjem
 • zácpa
 • Syndrom dráždivého tračníku
 • Infekce močového ústrojí
 • Ulcerózní kolitida
 • H. pylori
 • Akné a ekzém
 • deprese

Následující probiotické potraviny by měly být zahrnuty ve vaší stravě

Seznam probiotických potravin je zdravý jogurt Co jsou probiotika

Aby byla vaše střevní flóra zdravá a splňovala vaše probiotické potřeby, nemusíte kupovat drahé pilulky ani doplňky. Ve skutečnosti existuje spousta probiotických potravin, které jsou velmi chutné a neuvěřitelně všestranné. Abyste však mohli těžit z jejich pozitivních účinků, doporučuje se je konzumovat denně a po delší dobu. Zejména fermentované potraviny obsahují velké množství bakterií a kvasinek, které jsou pro naše tělo prospěšné. Abyste měli lepší přehled, níže jsme pro vás sestavili seznam probiotických potravin a jejich přínosů.

 • Jogurt – Jogurt je vyroben z mléka, které fermentovalo bakteriemi mléčného kvašení. Je to bezpochyby jeden z nejlepších a nejznámějších zdrojů probiotik. Jogurt je obzvláště bohatý na bakterie Lactobacillus a Streptococcus thermophilus. Tyto bakterie zlepšují naši střevní flóru a primárně pomáhají při potížích, jako je průjem nebo zácpa, ale podle nejnovějších studií mohou také zmírnit příznaky deprese. Díky vysokému obsahu vápníku pravidelná konzumace jogurtu zlepšuje hustotu kostí a může pomoci předcházet vysokému krevnímu tlaku. Všimněte si však, že tyto vlastnosti neplatí pro všechny druhy jogurtů, ale pouze pro přírodní jogurt. Dávejte pozor na delší dobu použitelnosti a vyhněte se výrobkům s přidaným cukrem nebo těm se sníženým obsahem tuku.

přírodní probiotický potravinový fermentovaný kefír účinek zdraví

 • kefír je fermentovaný mléčný nápoj vyrobený přidáním takzvaných kefírových zrn do kravského nebo kozího mléka. Kefírové zrno je mléčná houba, která obsahuje nejen bakterie mléčného kvašení, ale také kvasinky. Kefír může obsahovat až 40 kmenů bakterií, což z něj činí jednu z nejlepších přírodních probiotických potravin v okolí. Ale protože má kvašenou a lehce nakyslou chuť, mléčný nápoj není pro každého. Kefír je navíc velmi bohatý na hořčík a vápník a obsahuje vysoké množství vitamínů B2, B12 a D. Pravidelná konzumace reguluje krevní tlak, má protizánětlivé účinky a zlepšuje hustotu kostí. Kefír je navíc téměř bez laktózy, a proto je ideální pro lidi, kteří trpí intolerancí laktózy. A nejlepší věc? Kefír si můžete snadno vyrobit sami doma!
 • Kysané zelí – Ať už jako příloha nebo salát, kysané zelí je jednou z nejoblíbenějších probiotických potravin v mnoha zemích, včetně Německa. Málo se však ví, že obsahuje spoustu bakterií mléčného kvašení, vlákninu a vitamín C. Ty jsou způsobeny procesem kvašení, který usnadňuje trávení a dodává mu typickou kyselou chuť. Při jeho nákupu byste se však měli ujistit, že kysané zelí nebylo pasterizováno, protože zahřívání a pasterizace zabijí aktivní bakterie. Dalším bonusem je, že kysané zelí obsahuje velmi mnoho luteinu a zeaxantinu – dva antioxidanty, které jsou velmi důležité pro zdraví očí.

Fermentované potraviny posilují imunitní systém a střevní flóru

Kimchi recept Přírodní probiotické potraviny Tipy na zdravou výživu

 • Kimchi je také známý jako pikantní bratranec kysaného zelí a je základem korejské kuchyně. Obsahuje laktobacily a další bakterie mléčného kvašení, které podporují trávení. Ačkoli je primárně vyroben ze zelí, lze použít i jinou zeleninu. Během kvašení se přidává česnek, chilli prášek a zázvor, které poskytují typickou červenou barvu a ostrou chuť. Zahrnutí fermentovaných potravin do naší stravy je jedním z nejjednodušších způsobů, jak udělat něco dobrého pro naše střeva. Kimchi je navíc velmi bohaté na vlákninu, bílkoviny a vitamíny A, C, K12 a B12 a není považováno za jednu z nejzdravějších potravin na světě..
 • Tempeh je vyroben z fermentovaných sójových bobů podobných tofu, ale je o něco pevnější a má oříškovou, lehce zemitou chuť. Původem z Indonésie se díky své masité struktuře stal celosvětově oblíbenou veganskou náhražkou masa bohatou na bílkoviny. Tempeh je velmi bohatý na Bifidobacterium bifidum – bakterii, která může být zvláště prospěšná v případě průjmu, zácpy a gastrointestinálních potíží.

Kombucha čajový efekt probiotických potravin bez mléka

 • Kombucha je zdravý probiotický nápoj a je vyroben z černého nebo zeleného čaje. O kvašení se stará houba kombucha, která se do čaje přidává. Fermentace produkuje mnoho kyseliny mléčné, octové a uhličité a také malé množství alkoholu. V závislosti na odrůdě může kombucha obsahovat dokonce kofein. Vědecké studie prokázaly, že pravidelná konzumace čaje má pozitivní vliv na střevní flóru, působí antibakteriálně a dokonce může pomoci při úzkosti. Těchto vlastností však můžete těžit pouze tehdy, pokud je v nápoji dostatek bakterií a mikroorganismů. Což bohužel neplatí pro většinu odrůd, které jsou na trhu dostupné.
 • Miso – Pokud jste někdy měli sushi v japonské restauraci, pravděpodobně vám jako předkrm nabídli misku polévky miso. Pikantní pasta se většinou skládá z fermentovaných sójových bobů a zrn, jako je rýže, a neměla by chybět na našem seznamu probiotických potravin. Pasta získává svou mírně sladkou a kyselou chuť z delšího kvašení, které může trvat až 12 měsíců. Miso také obsahuje všech 9 esenciálních aminokyselin, což z něj činí jednu z nejsilnějších veganských, probiotických potravin.

přírodní probiotické potraviny tipy na zdravou výživu

 • Nakládané okurky spolu s kysaným zelím jsou skutečnou německou klasikou. Nakládané ve směsi vody, cukru, soli a bylin jsou vynikajícím zdrojem zdravých probiotických bakterií a mají pozitivní vliv na imunitní systém a trávení. S pouhými 11 kaloriemi na 100 gramů a bez tuku jsou perfektní nízkokalorickou svačinou na večer. Při nákupu je důležité si uvědomit, že nakládané okurky neobsahují živá probiotika. Doporučuje se proto nakládat okurky nebo jinou zeleninu podle vašeho výběru doma.
 • Natto je také vyroben z fermentovaných sójových bobů a je klasickým japonským národním jídlem, které má výraznou vůni a silnou chuť. Obsahuje bakterii Bacillus subtilis, která posiluje náš imunitní systém a napomáhá trávení. Má také extrémně vysoký obsah vitamínu K12 – vitaminu, který je důležitý pro zdraví kostí, kardiovaskulární systém a zlepšuje pružnost pokožky. Natto obsahuje silný protizánětlivý enzym zvaný nattokinase, který prokazatelně brání srážení krve a je nabitý bílkovinami.

Probiotické potraviny uvádějí, který sýr je zdravý

 • Sýr – Každý už ví, že sýr je zdravý a je vynikajícím zdrojem bílkovin. Málo se však ví, že některé druhy sýrů jsou také probiotickými potravinami. Živé bakterie mléčného kvašení se nacházejí hlavně ve vyzrálých sýrech, jako je Cheddar, Parmesan, Gouda nebo dokonce tvaroh a mozzarella. Čím déle sýr stárne, tím více bakterií obsahuje. A ještě jednu věc je třeba mít na paměti – sýr musí být vyroben ze syrového a nepasterizovaného mléka.
 • Jablečný ocet je skutečný všestranný a je jednou z nejznámějších přírodních probiotických potravin. Vyrábí se z jablek, která nejprve kvasí na cider, ze kterého se pak vyrábí ocet. Ale ne všechny jablečné octy jsou si rovny. Při nákupu tedy rozhodně vybírejte přírodní jablečný ocet. Nejlépe ho poznáte podle látky podobné pavučině a barvy – měla by být mírně zakalená a hnědá.

Jak zahrnout do stravy více probiotických potravin?

Probiotické příklady potravin Nakládané okurky zdravé

Nyní, když znáte nejúčinnější probiotická jídla a jejich výhody, jak je nejlépe začlenit do svého jídelníčku? Nejprve zkuste provést několik jednoduchých a malých změn. Místo pití sody, džusů nebo energetických nápojů je zkuste vyměnit za fermentované nápoje, jako je kefír nebo kombucha. Miska přírodního jogurtu s čerstvými plody a medem k snídani je nejen zdravá, ale také neuvěřitelně chutná a osvěžující. Zpestřete si vaření a použijte kimchi a miso, které dodají vašim pokrmům chuť. Jablečný ocet je skvělým doplňkem salátových dresinků a vinaigretů. Většinou jde o to, být kreativní a nebát se experimentovat s novými ingrediencemi.

Miso polévka Zdravé přírodní probiotické potraviny Tipy na zdravou výživu