zdravá výživa

Potraviny obsahující zinek – dietní tipy a seznam potravin

tipy na potraviny obsahující zinek-seznam-potraviny-zdravé stravování

Jak víte, existuje docela dost vitamínů, živin a stopových prvků, které jsou pro naše tělo důležité a které se vstřebávají díky různým potravinám. Patří sem také zinek. V tomto článku bychom vám rádi vysvětlili, jakou funkci má tento stopový prvek v našem organismu a ve kterých potravinách se vyskytuje. Zjistíte také denní potřebu zinku a typické příznaky nedostatku zinku a předávkování. Jen čtěte dál a v tabulce najdete bohatá jídla, pomocí kterých můžete svůj jídelníček více vyvážit.

Potraviny obsahující zinek – k čemu se zinek používá?

potraviny obsahující zinek muži-děti-zdraví-růst rodiny

Zinek má na naše těla mnohem větší pozitivní dopad, než by si někteří mysleli. Obecně je tento prvek důležitý pro náš metabolismus a pokud funguje dobře, přirozeně ovlivňuje mnoho dalších věcí. Na jedné straně posiluje imunitní systém a obranyschopnost těla. Samozřejmě to zajišťuje, že jsme lépe chráněni před nemocemi a že se rychleji uzdravíme, pokud jsme nachlazení. Růst je také ovlivněn rovnováhou zinku. Právě proto je prvek tak důležitý během růstových fází dětství a dospívání.

zinek obsahující potraviny-zdraví-stopové prvky-zinek-výživa

Kůže také potřebuje potraviny, které obsahují zinek, protože to zlepšuje hojení ran. Kůže se tedy s tímto úkolem vyrovná mnohem lépe. Stopový prvek zlepšuje pleť tím, že působí protizánětlivě a pomáhá při akné, psoriáze a neurodermatitidě. Dostatek zinku v těle brzdí nejen zánět kůže, ale také žaludku a střevní sliznice. Skladování inzulínu, syntéza proteinů a produkce spermií jsou také silně závislé na rovnováze zinku.

Kolik zinku denně je ideální a povolené?

Jídla obsahující zinek tabulka-kuřecí vejce-sýr-kukuřice-nudle-mléko

Denní potřeba zinku závisí hlavně na pohlaví. Ženy potřebují 7 miligramů denně, zatímco muži by měli konzumovat až 10 miligramů denně. Člověk by si ale neměl myslet, že více zároveň znamená lépe. Protože když to přeženete, způsobíte si vedlejší účinky, které mohou dokonce vést k otravě. Doporučený denní požadavek by proto neměl být překročen. Níže jsme shrnuli příznaky nedostatku zinku a poté příznaky předávkování zinkem. Za prvé, zde jsou potřeby dětí v závislosti na jejich věku, kterých lze dosáhnout pomocí potravin obsahujících zinek:

 • Kojenci do 4 měsíců – 1 mg
 • Kojenci od 4 do méně než 12 měsíců – 2 mg
 • 1 až do 4 let – 3 mg
 • 4 až do 7 let – 5 mg
 • 7 až do 10 let – 7 mg
 • Dívky od 10 do 13 let – 7 mg
 • Chlapci od 10 do 13 let – 9 mg
 • Dívky od 13 do 15 let – 7 mg
 • Chlapci od 13 do 15 let – 9,5 mg

Známky nedostatku zinku

Zinek obsahující jídlo-hrášek-čočka-luštěniny-plátěný pytel

Se všemi pozitivními efekty je logické, že nedostatek má mnoho nevýhod. To vede ke zpomalení růstu a dokonce i diabetes a cirhóza jater mohou být důsledkem nedostatku. V zásadě následuje opak toho, co bylo ve funkci vysvětleno výše. Nedostatek zinku nastává, když není dlouhodobě dodržován doporučený denní požadavek.

Zvláště určité skupiny lidí jsou častěji postiženy. Patří sem těhotné a kojící ženy, protože mají zvýšenou potřebu potravin obsahujících zinek. Totéž platí pro sportovce, kteří zase díky vyššímu výkonu rychleji spotřebovávají obsah zinku, a proto musí udělat více, aby ho znovu přijali.

potraviny obsahující zinek celozrnné pečivo-ořechy-salát-zdravá výživa

Není známo, že by vegetariáni a vegani měli věnovat zvláštní pozornost své rovnováze vitamínů a živin. Přestože lidé z této skupiny mají v nabídce potraviny obsahující zinek, konzumují také více takzvané kyseliny fytové, která zajišťuje, že zinek již tělo nedokáže snadno vstřebat. V neposlední řadě je třeba zmínit také starší lidi. Věnují méně pozornosti své stravě, která je nyní z různých důvodů (ať už je to ztráta chuti k jídlu nebo problémy se zuby) nedostatečně vyvážená.

potraviny obsahující zinek-dýně-semínka-tipy na stravování-jídlo

Některé typické jevy lze nalézt v následujícím seznamu:

 • popraskaná a suchá kůže
 • lámavé vlasy až do ztráty vlasů
 • lámavé nehty
 • Záněty kůže a pomalejší hojení ran
 • Noční slepota
 • Ztráta chuti k jídlu
 • impotence
 • oslabený imunitní systém
 • snížený výkon, únava, potíže se soustředěním
 • deprese

Příznaky otravy zinkem

ořechy obsahující zinek-ořechy-arašídy-vlašské ořechy-brazilské ořechy

Pokud to však přeženete, budete mít samozřejmě nadbytek zinku, což může být pěkně nepříjemné. To se však sotva může stát prostřednictvím obvyklé stravy. Předávkování hrozí pouze těm, kteří užívají další doplňky stravy. Pouze v dřívějších dobách, kdy byly potraviny stále skladovány v nádobách obsahujících zinek, docházelo často k otravě. Jinak není stopový prvek považován za zvláště toxický. Pokud dojde k předávkování, většinou se objeví průjem, nevolnost nebo dokonce zvracení. Když vdechujete zinek (a také další kovy), následuje takzvaná licí horečka nebo kovová horečka.

Kde je obsažen zinek?

ústřice obsahující zinek-potraviny-superpotraviny-zinek-mořské plody

Mnoho potravin, které rádi jíme každý den, obsahuje zinek. Patří sem sýr, vločky a také exotické para ořechy. Některé potraviny se zinkem jsme sestavili do následující tabulky spolu s počtem mg.

Potraviny obsahující zinek – tabulka jako přehled

Potrava mg zinek / 100 g
Ementál 4.6
camembert 2.7
Máslový sýr 3,5-4
Fazole 2.6
arašídy 3,0-3,5
Vlašské ořechy 2.7
brazilské ořechy 4. místo
ovesné vločky 4,0-4,5
hovězí 4.4
játra do 6,3
jehněčí 2,6 – 6
Ryba 0,4-1,1
kuře 1,0
Plnotučné mléko 0,4
jogurt 0,3-0,5
Kukuřice 2,5-3,5
Míchaný pšeničný chléb 3.5
křupavý chléb 3.1
Celozrnné sušenky 2.7
Celozrnné těstoviny 3,0
Těstoviny 3.1
rýže 1.7
Slepičí vejce 1,35
Hořká čokoláda 2.1
krevety 2.3

Celkově vzato se nemusíte obávat nedostatku, pokud budete jíst vyváženou a pestrou stravu. Pokud si přesto chcete být jisti, můžete si nechat poradit od lékaře. Určitě vám bude schopen doporučit specialistu. Pokud se objeví výše uvedené příznaky (bez ohledu na to, zda jsou způsobeny nedostatkem nebo předávkováním), je nejlepší okamžitě se poradit s lékařem. Pomocí vzorku krve pak můžete zjistit, co vám chybí. Nemusí to být nutně nedostatek zinku. Příznaky, jako je tento, se vyskytují v důsledku mnoha dalších příčin, a proto by měly být vyšetřeny co nejdříve.