zdravá výživa

Posílejte plíce výživou – které potraviny pravidelně zařazujte do svého jídelníčku

Pokud si chcete vyčistit a posílit plíce, můžete tak učinit pomocí různých prostředků. Nejen léčivé byliny se zde osvědčují. Speciální dechová cvičení mohou také zlepšit funkci plic a tím posílit plíce. Nesmíme však zapomenout na každodenní stravu. Víme, že některé potraviny posilují imunitní systém a jsou dobré pro mozek, srdce a svaly. Mnozí si ale neuvědomují, že správná strava je dobrá i pro plíce. Člověk by si myslel, že plíce se nějak zadrhávají. Ale zejména v období chřipky nebo nyní v době koronové pandemie je důležité věnovat svým plicím potřebnou pozornost a udělat pro ně něco dobrého. Vysvětlíme vám, které potraviny jsou pro tento účel obzvláště prospěšné. Zjistěte, jak výživa může posílit plíce a jak každé jídlo plíce zlepšuje. Co je tedy dobré pro plíce a jaké potraviny jsou pro plíce dobré??

Posilte plíce dietou bohatou na vlákninu

Posílejte plíce výživou - vláknina pro zdravé plicní funkce

Zdravé plíce můžete podpořit tím, že budete jíst potraviny bohaté na vlákninu. Většina lidí ví, že vláknina je dobrá pro střevní zdraví, ale netuší, že má pozitivní účinky i na ostatní orgány. Například studie Národního průzkumu zdraví a výživy (NHANES) ukázala prostřednictvím analýzy dat, že lidé, kteří konzumují velké množství vlákniny, mají menší pravděpodobnost vzniku plicních onemocnění než lidé, kteří jedí stravu s nízkým obsahem vlákniny. Téměř 70% osob s dietou s vysokým obsahem vlákniny mělo zdravé plicní funkce (pouze 15% mělo respirační problémy) ve srovnání s druhou skupinou, kde pouze polovina (téměř 30% mělo respirační problémy). Pokud tedy chcete posílit plíce výživou, jsou potraviny s vysokým obsahem vlákniny dobrým místem pro začátek.

Jak vlákno funguje?

Posílit plíce výživou - Jak vláknina ovlivňuje funkci plic

Pokud vás stále zajímá, jak může vlákno z gastrointestinálního traktu posílit plíce, rádi bychom vám to stručně vysvětlili: vláknina působí protizánětlivě. A protože většina plicních onemocnění je chronickým zánětem, potraviny s vysokým obsahem vlákniny mohou proti němu působit. Vláknina zároveň posiluje střevní flóru, což zase posiluje imunitu obecně. Akutní zánět se proto vyskytuje méně často. Jde tedy o to, že plíce můžete snadno posílit výživou!

Kolik vlákniny se doporučuje a kde se nachází??

Posílit plíce výživou - které potraviny jsou bohaté na vlákninu

Zatímco v Německu se doporučuje množství 30 gramů denně, ve výše zmíněné studii bylo již 17,5 gramu denně klasifikováno jako dieta s vysokým obsahem vlákniny. Ovesné vločky, chia, lněné semínko, celozrnné produkty a mandle jsou jedny z nejoblíbenějších potravin s vysokým obsahem vlákniny, které lze snadno začlenit do denního menu – ráno mísa müsli nebo kaše, hrst mandlí jako odpolední svačinka, chia v smoothie atd. Abychom lépe porozuměli, uvedli jsme níže, kolik vlákniny obsahují některé z nejběžnějších potravin na 100 g:

 • Pšeničné otruby – 49 g
 • Otruby a baobab – 45 g
 • Kokosová mouka – 38 g
 • Lněná semínka – 35 g
 • Mandle – 13 g
 • Ovesné vločky – 10 g
 • Ledvinky – 8,3 g
 • Celozrnný chléb – 8 g
 • červené fazole – 6 g
 • Sušené ovoce – 5 až 9 g
 • vařené celozrnné těstoviny – 4,4 g
 • Cizrna – 4,4 g
 • Bílý chléb – 3 g
 • Ovoce a zelenina – 2 až 6 g
 • vařená rýže – 0,6 g
 • Oleje a tuky – 0 g
 • Živočišné produkty, jako je maso, mléčné výrobky a vejce – 0 g

Posílit plíce výživou – červené a oranžové ovoce a zeleninu

Oranžová a červená zelenina a ovoce posilují funkci plic díky karotenoidu beta-cryptoxanthi

Zelenina a ovoce červené nebo oranžové barvy jsou ideální pro posílení plic. Obsahují takzvaný karotenoid beta-kryptoxanthi, který podle studie snižuje riziko rakoviny plic. Ovoce a zelenina, které ho obsahují, zahrnují mrkev, červenou papriku, dýni, červenou řepu, mango, vodní melouny, pomeranče a mandarinky. Je to právě tato látka, která jim dává jejich oranžovou a červenou barvu. Z tohoto důvodu mnozí nemají podezření, že se karotenoid nachází také v zelené listové zelenině. Ty jsou však zelené, protože zelený chlorofyl pokrývá oranžový přírodní pigment. Uchopte tedy špenát, kale, čaj matcha, řeřichu, endivii, pampelišku, jehněčí salát a dokonce i brokolici, abyste si výživou posílili plíce. Brokolice také obsahuje sulforafan, který podporuje důležitý léčivý gen v našem těle. Tento gen, který chrání před škodlivými látkami a toxiny, je přítomen ve velmi malém množství, zejména u kuřáků.

Ovoce a zelenina bohaté na antioxidanty

Posílejte plíce výživou - antioxidanty ničí volné radikály oxidačním stresem

Pokud chcete plíce očistit a tím je zároveň posílit, jsou antioxidanty zásadní. Pomáhají tělu bojovat s volnými radikály, které jsou škodlivé a jsou v těle tvořeny takzvaným oxidačním stresem (UV záření, výfukové plyny a další toxiny). Příliš mnoho volných radikálů poškozuje buněčné stěny, což nejen urychluje proces stárnutí, ale může také vést k onemocnění. Jezte tedy hodně jablek, banánů, rajčat a dalších potravin bohatých na antioxidanty, abyste si mohli výživou posílit plíce. Některé další jsou:

 • Ovoce jako borůvky, jahody, artyčoky, kiwi, goji, maliny, fíky, třešně, mango, pomeranče, broskve, brusinky, meloun
 • Zelenina jako zelí (také červené zelí), fazole, řepa, špenát, chřest, ředkvičky, dýně
 • hořká čokoláda
 • Zrna a ořechy jako vlašské, lískové, pekanové, mandle, pistácie, makadamie, kešu, arašídové máslo, ovesné vločky
 • Sušené ovoce z výše uvedeného ovoce a také rozinky

Rajčata mají vysoký obsah antioxidantů a pomáhají kuřákům regenerovat plíce

Zejména rajčata mají v tomto ohledu údajně velmi dobrý účinek. Ve studii Bloomberg School of Public Health Johns Hopkins University Bloomberg School of Public Health, která byla zveřejněna v European Respiratory Journal v prosinci 2017, byla zlepšená funkce plic zjištěna nejen u bývalých kuřáků pravidelnou konzumací rajčat (alespoň 2 rajčata denně) ). Lidé, kteří nikdy nekouřili, měli také lépe fungující plíce. Celkově byste měli denně konzumovat více než tři porce čerstvého ovoce (ovoce a zeleninu), abyste mohli posílit plíce výživou a antioxidanty, které obsahuje. „Čerstvé“ je zde klíčové slovo, protože stejné produkty v plechovce nebo ve sklenici nevedly ve studii ke zlepšení funkce plic.

Posílit plíce výživou – další prospěšné potraviny

Posílejte plíce výživou - zdravé plíce dosáhnete správnou stravou

Posílit plíce výživou – mléčné výrobky

Co posiluje plíce, když jíte mléčné výrobky? Je to fosfor, který obsahuje, a je zodpovědný za výměnu kyslíku v těle. Pokud je transport kyslíku narušen, může to vést k nedostatku kyslíku, což může vést k respiračním problémům.

Ryby a omega-3 mastné kyseliny pro zánět a celkové zdraví plic

Ryba

Jak už to tak bývá, jsou to právě omega-3 mastné kyseliny, které činí toto jídlo dobrým pro plíce a plicní funkce. Působí proti zánětu a to samozřejmě platí i pro záněty plic. To však neznamená, že je ryba prospěšná pouze tehdy, pokud již máte plicní problémy. Mastné kyseliny také zlepšují celkové zdraví plic, a proto by ryby měly být pravidelně na stole. Nejlepší je sáhnout po tučných rybách. Patří sem makrela, losos a sledě (ryby studené vody).

Vyčistěte plíce domácími prostředky – cibule

Není náhoda, že cibule je oblíbeným domácím prostředkem v boji proti kašli. Má nádherné silice, které působí proti zánětům, dezinfikují a uvolňují hleny. Pokud chcete posílit plíce výživou a konkrétně cibulí, můžete je nejen pravidelně zapracovávat do nádobí, ale také si sami vyrobit sirup proti kašli.

Oregano a další koření posilují plíce a předcházejí dýchacím potížím

Jezte koření pro zdravé plíce

Koření dodá našim pokrmům konečnou úpravu, ale je také mimořádně dobré pro naše zdraví. oregano například obsahuje karvakrol a kyselinu rosmarinovou. Obě látky mají vykašlávací a antihistaminový účinek, proto jej můžete častěji používat k dochucování pokrmů. Protože výživou můžete posílit i své plíce. Své účinky může rozvinout také ve formě oleje a přimíchaného do vašeho nápoje. Mají také antimikrobiální účinek rozmarýn a tymián. Zázračná účinná látka je v hořčici a kari Kurkumin obsahovat. Podle studie Singapurské národní univerzity to působí proti zánětu a dokonce dokáže zacelit praskliny v plicích.

Zázvorový čaj je zázračný lék na posílení plic

Jak posílit plíce zázvorem?

Pokud chcete posílit plíce výživou, můžete zázvor použít i jako koření. Kořen zázraku je také ideální jako čaj (2–3 šálky denně). Chcete -li to provést, nakrájejte je na tenké plátky nebo je rozetřete, zalijte horkou vodou a nechte 10 minut louhovat (nebo déle pro větší teplo). Sloučeniny obsažené v hlíze ​​podporují a posilují plíce. Je také antibakteriální a protizánětlivý a jeho éterické oleje pomáhají uvolňovat hlen-ideální, pokud chcete posílit průdušky.

Banány a další potraviny bohaté na draslík regulují tělesné tekutiny a mají antispasmodický účinek

Banány

Banány mají vysoký obsah draslíku, minerálu, který reguluje tělesné tekutiny a má antispazmodický účinek. A to je také velmi dobré pro vaše plíce. Pokud byste chtěli posílit plíce výživou zásobováním těla draslíkem, můžete samozřejmě využít i jiné zdroje draslíku. Ideální jsou mrkev, rajčata, avokádo, kedlubny, luštěniny, celer, červená paprika, žito, pohanka, špalda, lískové ořechy, arašídy, kešu ořechy a mandle, organické kakao a přírodní zeleninové a ovocné šťávy.

Hořčík uvolňuje svaly a přispívá ke zdravým průduškám

Potraviny bohaté na hořčík

Hořčík má antispasmodický účinek a tímto způsobem také uvolňuje bronchiální svaly. V důsledku toho se také zlepší funkce plic. Pokud tedy chcete posílit plíce a průdušky, nezapomeňte do svého jídelníčku pravidelně zařadit potraviny jako brokolici, celozrnné produkty, hnědou rýži, luštěniny, ořechy, brambory a různá semínka. Pak si můžete být jisti, že výživou posilujete plíce. Hořčík se ukazuje jako velmi užitečný, zejména u CHOPN a při prevenci.

Syrový česnek

Allicin obsažený v česneku je účinná látka podobná antibiotikům, která má hojivý účinek a má antibakteriální účinek. Syrový česnek navíc údajně dvakrát týdně snižuje riziko rakoviny plic až o 40%.

Posilujte plíce výživou a dostatkem vody v každodenním životě

Potrava posilující plíce – voda

Elixír života, bez něhož prostě nemůžeme žít, je obecně nezbytný pro dobré zdraví. A plíce nejsou výjimkou. Pokud tedy chcete posílit plíce výživou, myslete i na vodu. Věděli jste, že 80% plic tvoří voda? To by měl být dostatečný důvod, abyste pili dostatek vody a udržovali své tělo hydratované. Pokud tělo vyschne, může to vést k astmatu, varuje německá plicní informační služba. Ani s vodou byste to ale neměli přehánět. Za normálních okolností byste neměli překročit 3 litry denně, protože příliš mnoho tekutin zvyšuje tlak v cévách, což zatěžuje plíce.

Zlepšete funkci plic vyváženou a zdravou stravou

Národní studie průzkumu zdraví a výživy