zdravá výživa

Olej na smažení – jaký tuk nebo olivový olej je nejlepší na smažení pokrmů?

vezměte olej na pánev z nerezové oceli

Pokud jde o tuky a nejlepší olej na smažení, máme z čeho vybírat. Regály supermarketů opomíjejí každou představitelnou možnost, ale v dnešní době je to velmi matoucí, protože se tolik diskutuje o výhodách a škodách spojených s konzumací různých druhů tuků. Pokud jde o vaření s tukem, existuje mnoho druhů oleje na smažení. Pro zdravou výživu je však velmi důležité vědět, co se s tukem po tepelné úpravě děje. Pokud používáte olej na smažení při vysokých teplotách, měl by být stabilní a ne snadno oxidovatelný. Tuk může reagovat s kyslíkem a oxidovat za vzniku volných radikálů a dalších škodlivých sloučenin. Pravděpodobně si myslíte, že smažení na rostlinných olejích by mělo být zdravější než vaření na živočišném tuku, jako je sádlo nebo máslo. Ale je tomu skutečně tak??

Zdravý a vhodný olej na smažení

který olej smažit různé oleje ve skleněných lahvích

Které tuky jsou dobré? Ne všechny oleje jsou vytvořeny stejné a nejdůležitějším faktorem při určování odolnosti tuku vůči oxidaci při tepelném zpracování je relativní úroveň nasycení mastných kyselin. Nasycené mastné kyseliny mají ve svých molekulách pouze jednoduché vazby, zatímco mononenasycené mastné kyseliny mají jednu dvojnou vazbu a polynenasycené mastné kyseliny mají dvě nebo více vazeb.

Vezměte olivový olej na smažení skleněné pánve nalijte plynové plotýnky zelenina vařit hadr flambování

Jsou to právě tyto dvojné vazby, které jsou chemicky reaktivní a citlivé na teplo. Čím je číslo menší, tím je tuk na smažení stabilnější. Z tohoto důvodu je vysoký podíl nasycených mastných kyselin a mononenasycených tuků poměrně odolný vůči zahřívání. Naproti tomu oleje s vysokým obsahem oleje nebo rafinované oleje, které jsou bohaté na polynenasycené tuky, nejsou pro smažení opravdu vhodné.

který olej použít na smažení máslo kus litinová pánev ghí vyčištěný máslový máslový tuk

Dalším důležitým faktorem při výběru tuku na vaření je jeho zaměření – teplota, při které se tuk rozkládá a mění se v kouř. Díky vysokému bodu kouře můžete zjistit, zda je olej vhodný pro smažení nebo ne. Pojďme si ale nejprve porovnat alternativy.

Zahřejte kokosový olej a použijte ho jako olej na smažení

nejlepší olej na smažení tipy způsob vaření tuk kokos rozpůlený kokosové mléko lžíce sklenice panenského kokosového oleje kokosový olej zdravý

Za studena lisovaný kokosový olej je vynikající volbou pro vaření při vysokých teplotách více než 200 stupňů. Více než 90% mastných kyselin, které obsahuje, je nasycených, a proto velmi odolných vůči teplu. Jedná se o víceúčelový olej, který zůstává při pokojové teplotě polotuhý a má velmi dlouhou trvanlivost.

nejlepší olej na smažení tipy způsob vaření tučná vařečka sklo kokosový olej kokosový olej zdravý

Kokosový olej má také další důležité zdravotní výhody. Je obzvláště bohatý na kyselinu laurovou – nasycenou mastnou kyselinu, která může dobře ovlivňovat cholesterol a má antibakteriální nebo antifungální účinek. Nerafinovaný kokosový olej dodá vašim pokrmům mimo jiné lehkou, příjemnou chuť a exotickou vůni.

Přečištěné máslo na smažení

nejlepší olej na smažení tipy způsob vaření tučné zvíře máslo kuchyňská deska nůž ubrus modrá bílá kostkovaný papír na pečení

V másle je vysoký podíl nasycených mastných kyselin, které jsou živočišné. Z tohoto důvodu byl odmítnut jako vhodný olej pro smažení. Ve skutečnosti není důvod se tomuto tuku vyhýbat úplně. Nejnovější vědecká studie v tomto ohledu nenachází žádnou přímou souvislost mezi nasycenými tuky a kardiovaskulárními chorobami. Skutečným škůdcem je ve skutečnosti margarín na smažení, který má vysoký obsah trans -tuků, a proto se vůbec nedoporučuje.

jaký olej použít na smažení kousků másla hliníková pánev ghí vyčištěný máslový máslový tuk

Přečištěné máslo je naopak ve skutečnosti poměrně bohaté na živiny a obsahuje vitamíny A, E a K2. Vázaná kyselina linolová ve svém složení může pomoci při hubnutí a má silné protirakovinné vlastnosti. Má také butyráty – soli kyseliny máselné (butanové), které pomáhají v boji proti zánětům a zlepšují zdraví střev.

který olej použít na smažení máslo kus litinová pánev sklo ghí vyčištěné máslo máslový steak

Pokud trpíte nesnášenlivostí laktózy nebo chcete jen konzumovat čištěné máslo, v obchodech se zdravou výživou najdete to, co je známé jako ghí (máslový tuk). Jedná se o indický výrobek získaný určitým zahříváním másla. Zatímco mléčné bílkoviny (kasein a syrovátka) a laktóza se usazují na dně, čisté přepuštěné máslo zůstává na povrchu. Ten se pak filtruje a vzniká čistý tuk pro použití. Ghí má poměrně vysoký bod kouře – 252 stupňů, zatímco konvenční máslo hoří při 177 stupních.

Olivový olej na smažení

vzít olivový olej na smažení skleněná láhev pánev nalít plotýnka zelenina koření vařit

Jako každý olej na smažení je i olivový olej rostlinný, který obsahuje hlavně mononenasycené tuky. Možná jste už slyšeli, že není vhodný k vaření. Až donedávna tomuto mýtu věřilo mnoho lidí, ale poté, co ho většina prozkoumala, se ukázalo, že tato teorie je ve skutečnosti mylná.

Vezměte olivový olej na smažení skleněné láhve misky nalijte olivy kuchyňské náčiní

Kompozice obsahuje 73% mononenasycených mastných kyselin, stejně jako 11% polynenasycených a 14% nasycených tuků. Jinými slovy, tepelně odolný mononenasycený a nasycený tuk tvoří 87% rafinovaného olivového oleje. Jeho zaměření je také více než dostatečné – mezi 165 a 190 stupni, v závislosti na kvalitě. Na tuk, který by údajně neměl být vhodný k vaření, to není špatné.

vzít olivový olej na smažení skleněná láhev pánev nalít plynová varná deska zelenina vařit

Jak už asi víte, kvalitní panenský olivový olej má řadu zdravotních výhod. Je bohatý na antioxidanty a může regulovat cirkulující hladiny dobrého HDL cholesterolu v krvi a současně snižovat úroveň špatné oxidace LDL. Olivový olej skladujte na chladném, suchém a tmavém místě, aby byl chráněn před žluknutím.

Avokádový olej z máslové hrušky na vaření

nejlepší olej na smažení tipy způsob vaření tuk zelenina vegetariánské máslo hruška skleněná láhev avokádový olej poloviny avokáda

Avokádo je jedním z mála tučných plodů. Obsahují vitamín E, vitamíny ze skupiny B, draslík, hořčík a vlákninu. Avokádový olej je bohatý na mononenasycené mastné kyseliny, což z něj činí prvního bratrance olivového oleje. Je to však ještě lepší volba pro vaření, protože jeho tuk má jedno z nejvyšších ohnisek, což je 271 ° C. Je důležité, aby byl lisován za studena (nerafinovaný), jinak se během tepelného zpracování mohou ztratit cenné živiny.

nejlepší olej na smažení tipy způsob vaření tuk zelenina vegetarián hruška máslo skleněná láhev avokádový olej avokádová zelenina

Avokádový olej je máslový a má obzvláště vysoký bod kouře, což z něj činí ideální olej na grilování nebo smažení na pánvi. Nejčastěji se používá při přípravě růžičkové kapusty nebo smažené zeleniny. Avokádový olej má mnoho výhod, včetně snížení hladiny cholesterolu a zlepšení zdraví srdce a očí, jakož i snížení příznaků artritidy.

Živočišný tuk jako olej pro smažení

nejlepší olej na smažení tipy způsob vaření tlustá zvířecí skleněná vařečka

Obsah mastných kyselin u zvířat se liší podle toho, jak se živí. Pokud se chovným zvířatům podává hlavně obilí, jejich tuk bude mít vysoký obsah polynenasycených mastných kyselin. Pokud jsou býložravci, jejich maso bude mít vysoký obsah nasycených a mononenasycených tuků.

nejlepší olej na smažení tipy způsob vaření tuk mastné živočišné bohaté mastné kyseliny skleněná lžíce plná

To je důvod, proč jsou živočišné tuky z přirozeně hladovějících zvířat ideální pro vaření. Většina živočišných tuků je vysoce nasycená, a proto odolná vůči tepelnému zpracování. Při pokojové teplotě zůstávají v pevném stavu a nemusí být nutně skladovány v chladničce.

Lněný olej jako olej na smažení

Nepoužívejte lněný olej na smažení skleněné mísy lněného sypaného

Lněný olej také obsahuje omega-3 mastné kyseliny, ale ve formě rostliny, kterou lidské tělo nedokáže efektivně využít (kyselina alfa linolenová). Mnoho lidí používá tento olej k získání denní dávky omega-3 mastných kyselin, což je vlastně chyba.

Je ořechový olej obecně nebo arašídový olej zdravý??

použijte makadamiový olej na smažení makadamových kulatých skleněných lahví

Ořechy, jako jsou mandle, kešu, vlašské ořechy, lískové ořechy atd., Mají vysoký obsah polynenasycených mastných kyselin, což z nich činí ořechový olej spíše špatná volba pro vaření. To může být zahrnuto v receptech, ale nesmí se používat na smažení nebo vaření při vysokých teplotách. Existuje však jedna výjimka, kterou představuje olej z makadamových ořechů, protože má vysoký obsah mononenasycených mastných kyselin. Ořechový a máslový olej je ideální pro smažení, zejména při přípravě ryb. Má také vysoký bod kouře kolem 495 stupňů. Stejně jako kokosový olej je i makadamiový olej velmi zdravý pro srdce.

arašídový olej na smažení vezměte skleněnou láhev misku dřevěný stůl

Arašídový olej má sladkou, oříškovou chuť a vysoký bod kouře 440 stupňů, díky čemuž je ideální pro smažení, zejména v asijské kuchyni. Spolu s restováním je arašídový olej dobrou volbou pro fritování. Je to zdravý olej, který prospívá vašemu srdci, protože má vysoký obsah mononenasycených tuků.

palmový olej

smažení palmového oleje teplo ovoce palmový olej palmová láhev hrnek mísa olej

Palmový olej se získává z plodů palem olejných. Obsahuje převážně nasycené a mononenasycené tuky a malé množství polynenasycených mastných kyselin. Díky tomu je palmový olej vhodnou volbou pro vaření. Je také bohatý na vitamín E, koenzym Q10 a další důležité živiny. Na tomto místě bychom chtěli upozornit, že tento příspěvek je o za studena lisovaném palmovém oleji, protože levnější verze obsahuje spoustu transmastných kyselin a je tedy dosti zdraví škodlivá.

Rybí tuk

smažit rybí pánev způsob vaření detail

Když opékáte nebo grilujete ryby, získáte pokrm bohatý na živočišné formy omega-3, kyseliny eikosapentaenové (EPA) a kyseliny dokosahexaenové (DHA). Jedna polévková lžíce rybího oleje může splnit vaše každodenní potřeby těchto esenciálních mastných kyselin.

který olej na smažení tobolek rybího rybího tuku doplňky stravy

Vzhledem k vysoké koncentraci polynenasycených mastných kyselin byste však při vaření nikdy neměli používat rybí olej. Je lepší jej užívat jako doplněk stravy, i když je také vhodné uchovávat olej na chladném, suchém a tmavém místě.

Rostlinné oleje z průmyslových závodů

rostlinný olej průmyslové závody plastové lahve nedoporučujeme nezdravé trans mastné kyseliny trans mastné kyseliny

Dostali jsme se tedy do bodu, kdy se dozvíme více o nejběžnějším oleji používaném při vaření. Pravdou je, že průmyslový olej na smažení, jako je řepkový nebo slunečnicový olej, kukuřičný nebo sezamový olej atd., Je vysoce zpracovaný a rafinovaný produkt bohatý na omega-6 mastné kyseliny.

vyhněte se hlubokému smažení slunečnicového oleje, nezdravých obalovaných kusů masa, smažte ryby horké

Pokud si myslíte, že je například slunečnicový olej zdravý, mějte na paměti, že obsahuje přes 68% omega-6 tuků. Takže si rozmyslete, než příště použijete slunečnicový olej na smažení nebo opečení. Když jsou tyto oleje konzumovány v nadměrném množství, křehká rovnováha mezi omega-6 a omega-3 mastnými kyselinami se snadno naruší, což zhoršuje zánětlivé procesy v těle. Tyto tuky byste tedy měli nejen vyloučit ze zahřívání, ale také se jim úplně vyhnout a vyjmout je z denního menu. Nový výzkum spojuje průmyslové rostlinné oleje s řadou chronických onemocnění, včetně kardiovaskulárních chorob a rakoviny.

Jak správně skladovat jedlé tuky

rostlinné oleje průmyslové rostliny produkty požití zdravé tělo

Chcete -li zajistit, aby mastné kyseliny, které konzumujete, nebyly pro vaše tělo škodlivé, můžete se řídit těmito jednoduchými pravidly. Hlavně se snažte během jídla konzumovat rovnoměrné množství tuku. Vystavení teplu, kyslíku a světlu je hlavní příčinou oxidace tuků.

květiny vykládané olejem květiny skleněné dekorace

Tuk nebo olej na vaření proto uchovávejte na smažení na chladném, suchém a tmavém místě, které máte vždy zavřené. Buďte opatrní při skladování mononenasycených tuků, jako je rafinovaný olivový olej nebo avokádový olej, a polynenasycených tuků, jako je rybí olej, olej ze semen, lněný olej atd. Nasycené tuky jako živočišné máslo, kokosový a palmový olej nejsou tak náročné.