zdravá výživa

Které oleje jsou pro vaření nejlepší?

Druh oleje, který používáte v kuchyni, ovlivňuje nejen chuť vašeho jídla, ale také vaše zdraví. Zdravé oleje obsahují více polynenasycených a mononenasycených tuků a méně nasycených tuků. V následujícím textu odhalíme, které oleje jsou nejlepší pro vaření a jaký olej by měl být použit k čemu.

Proč jsou jedlé oleje zdravé?

který olej je pro vaření nejzdravější

Pokud jde o nutriční informace, všechny jedlé oleje mají stejný počet kalorií – kolem 120 kcal na lžíci. Rostlinné oleje také obsahují vitamíny E a K. Nerafinované oleje, jako je extra panenský olivový olej, obsahují některé antioxidanty, které jsou dobré pro zdraví srdce.

Zda je olej pro vaše zdraví dobrý nebo špatný, závisí na mastných kyselinách, ze kterých se skládá. Druhy mastných kyselin určují, který olej se k čemu nejlépe používá.

Přehled různých typů mastných kyselin

Přehled různých typů mastných kyselin

Poměr druhů mastných kyselin je u všech olejů odlišný. Například olivové a avokádové oleje mají vysoký obsah mononenasycených tuků a řepkové a sójové oleje obsahují polynenasycené omega-3 mastné kyseliny. Nejjednodušší způsob, jak vyhodnotit přínosy olejů pro zdraví, je porovnat poměry různých typů.

Mononenasycené mastné kyseliny (MUFA = mono nenasycené mastné kyseliny)

Mononenasycené mastné kyseliny obsažené v avokádovém oleji

Mononenasycené tuky jsou považovány za zdravé, protože snižují špatný LDL cholesterol a zvyšují dobrý HDL cholesterol. Zdravá středomořská strava například sází na olivový olej, který je bohatý na mononenasycené mastné kyseliny, a proto blahodárně působí na srdce a krevní oběh. Mezi oleje s vysokým obsahem mononenasycených mastných kyselin patří:

 • olivový olej
 • Avokádový olej
 • Hořčičný olej
 • Řepkový olej
 • arašídový olej
 • Slunečnicový olej
 • sezamový olej

Polynenasycené mastné kyseliny (PUFA = polynenasycené mastné kyseliny)

Polynenasycené mastné kyseliny ve slunečnicovém oleji

Polynenasycené tuky jsou také dobré pro zdraví srdce, pokud jsou použity místo nasycených tuků, protože snižují hladinu LDL cholesterolu. Většina jedlých rostlinných olejů obsahuje mnoho různých typů polynenasycených mastných kyselin, jako například:

 • Kukuřičný olej
 • Slunečnicový olej
 • Slunečnicový olej
 • Sojový olej
 • Ořechový olej
 • Řepkový olej
 • Hroznový olej
 • arašídový olej
 • sezamový olej
 • Lněný olej

Pravděpodobně nejzdravější polynenasycené tuky jsou omega-3 mastné kyseliny, které jsou dobré pro zdraví srdce a nervového systému. Mezi rostlinné oleje s vysokým obsahem omega-3 mastných kyselin zvaných kyselina alfa-linolenová patří:

 • Řepkový olej
 • Ořechový olej
 • Sojový olej
 • Lněný olej

Nasycený tuk

Palmový olej se vyrábí z plodů palmy olejné

Nasycené mastné kyseliny se nacházejí v živočišných tucích, jako je máslo a sádlo, a také v tropických rostlinných olejích, jako je kokosový a palmový olej. Odborníci na výživu a lékaři doporučují omezit příjem nasycených tuků, protože dieta s vysokým obsahem nasycených tuků je spojena s vyšším rizikem srdečních chorob a mrtvice. Není však jasné, zda jsou nasycené mastné kyseliny z rostlinných olejů škodlivé. Ve skutečnosti se mnozí domnívají, že kokosový olej má další zdravotní výhody.

Které oleje k čemu použít?

které oleje jsou vhodné k vaření

Některé oleje jsou lepší na vaření a jiné na dresinky nebo vinaigretty. Zde vám řekneme, které oleje jsou pro které účely vaření nejvhodnější.

Nejlepší oleje na pečení, restování a restování

Obvykle vše, co potřebujete, je malé množství oleje na restování a restování, takže každá metoda je považována za zdravou pro vaření masa, drůbeže, mořských plodů a zeleniny.

K restování a restování potřebujete olej s vysokým bodem kouře, abyste jej mohli zahřát na vysokou teplotu, aniž by olej zhořkl. Do Jedlé oleje s vysokým bodem kouře zahrnují kukuřičný olej, sójový olej, řepkový olej, arašídový olej, hroznový olej, avokádový olej, slunečnicový olej a světlicový bodlákový olej. Z těchto olejů má arašídový olej pravděpodobně nejsilnější chuť a může změnit konečný výsledek. Ostatní oleje jsou docela bez chuti.

A co olivový olej? Pro tyto způsoby vaření to není nejlepší volba, protože má obecně nižší bod kouře, zejména extra panenský olivový olej. Rafinovaný olivový olej má vyšší bod kouře, ale přesto se může snadno spálit a příliš zhořknout. Zahřátím olivový olej také ztrácí své zdravé složky.

Nejlepší oleje na pečení a smažení

Nejlepší oleje na pečení a smažení

Se správnými přísadami mohou být pečivo a kastrol také zdravé. Jako například tato vegetariánská cuketová lasagna. Skutečně jsou všechny oleje s vysokým bodem kouře vhodné na smažení nebo pečení, ale měli byste věnovat pozornost jejich chuti. Arašídový olej má například silné aroma, a proto není vhodný pro všechna jídla.

Rafinovaný olivový olej Snáší teplo lépe než extra panenský olivový olej, a proto je vhodný pro smažení zeleniny. Dodává pokrmu také nádech olivové chuti. Čistý olivový olej lze také použít při pečení, i když může změnit chuť pečiva.

Které oleje jsou nejlepší do salátových dresinků?

které oleje a jaké používají olivový olej jako zálivku do salátu

Zatímco na salátový dresink můžete použít jakýkoli olej, použít olej s výraznou chutí může být nejlepší. Zejména olivový olej extra panenský olivový olej, má nízký bod kouře a intenzivní chuť. I když to není dobrá volba pro smažení nebo vaření, je to skvělé pro dresinky a vinaigretty nebo pro zakapávání hotového jídla.

Pokud nejste fanouškem chuti oliv, můžete Ořechový olej použití. sezamový olej může také dát konečnou úpravu pokrmu, protože má tak výraznou vůni.

Lněný olej je další olej, který by měl být používán za studena, protože i malé množství tepla může olej zničit. Jeho silná chuť však není pro každého.

slunečnicový olej lněný olej dýňový olej olivový olej

Závěr

Jedlé oleje jsou v kuchyni nepostradatelné a lze je použít jak při vaření, tak k dochucení pokrmu. Obecně platí, že jelikož oleje mají vysoký obsah kalorií, je nejlepší je používat střídmě, pokud si musíte dávat pozor na svoji váhu. A ještě jeden tip: jakmile je láhev s olejem otevřená, uložte ji do lednice nebo na tmavé, chladné místo, aby olej zůstal co nejdéle čerstvý.