zdravá výživa

Jaké potraviny konzumovat pro vysoký krevní tlak? Zde je seznam a tipy

Nezdravý životní styl s malým cvičením a špatnou stravou může kromě věku a osobní dispozice zvýšit i krevní tlak. To zase zvyšuje riziko mnoha nemocí. Z tohoto důvodu je důležité zůstat aktivní a jíst správnou dietu. Jako v mnoha případech nabízí příroda ty správné druhy potravin. Dnes uvádíme seznam potravin, které snižují krevní tlak. V následujícím textu zjistíte, které potraviny by mohly působit proti vysokému krevnímu tlaku – jak pro prevenci, tak pro terapii.

Jaká dieta pro vysoký krevní tlak?

Potraviny pro vysoký krevní tlak - které potraviny snižují krevní tlak

Než se dostaneme k seznamu potravin na vysoký krevní tlak, dáme si pár obecných tipů, jak krevní tlak snížit. Protože nestačí čas od času konzumovat určitá antihypertenziva. Obecně a preventivně byste měli dbát na správnou dietu na vysoký krevní tlak. Které potraviny snižují krevní tlak a které zvyšují krevní tlak? Podívejte se na tyto seznamy:

Jaká jídla snížit krevní tlak:

 • Pokud je to možné, nezpracované potravinářské oleje, které obsahují nenasycené mastné kyseliny
 • čerstvá ryba; Omezte maso (slaně střídejte, místo soli nejlépe dochuťte bylinkami)
 • Minerální voda
 • Bylinné a ovocné čaje, neslazené
 • ovoce a zelenina

A které ovoce a zelenina snižují krevní tlak? Zjistíte to během chvilky!

Potraviny pro vysoký krevní tlak a kterým se vyvarovat

Potraviny, které snižují krevní tlak vyzdvihnout:

 • potraviny bohaté na tuky a cukry
 • příliš mnoho soli
 • uzené nebo uzené maso a ryby
 • příliš mnoho klobásy
 • příliš mnoho sýra
 • Fast Food
 • průmyslově vyráběné cukrovinky
 • časté užívání alkoholu

Elektrolyty pro vysoký krevní tlak

Potraviny pro vysoký krevní tlak jsou ty, které obsahují elektrolyty, jako je draslík, hořčík a sodík

Tělo potřebuje k životu a fungování dostatek elektrolytů. Ovlivňují však krevní tlak odlišně. Například nyní víme: Draslík snižuje krevní tlak, pokud je přijímán ve zvýšeném množství. Jezte tedy potraviny bohaté na draslík na vysoký krevní tlak (např. Banány). Totéž platí pro hořčík. V případě sodíku, tj. Například soli, je to naopak. Lidé dnes mají tendenci jít přes solení. Pokud však chcete vysokému krevnímu tlaku zabránit jídlem, je lepší omezit konzumaci soli.

Jídlo pro vysoký krevní tlak – kakao

Kakao v hořké čokoládě má antihypertenzní účinek

Začněme jídlem s vysokým krevním tlakem, které si zamiluje každý, kdo má chuť na sladké. Tolik vyhledávaná čokoláda může ve skutečnosti normalizovat váš krevní tlak, ale pouze pokud je opravdu tmavá. Ale proč je toto jídlo antihypertenzní? Může za to kakao, které je ve větším množství obsaženo v hořké a tmavé čokoládě, přesněji řečeno za flavanoidy (rostlinné látky). Jedna studie ukázala, že mírný pokles (systolický i diastolický) až o 2 mmHg je možný po dobu 2 až 12 týdnů (to je, jak dlouho studie trvala). Účastníci konzumovali v průměru 670 mg flavonolů. Mimochodem, tmavá čokoláda je také úžasným, přirozeným prostředkem potlačujícím chuť k jídlu!

Zelená listová zelenina

Zelená listová zelenina jako potravina proti vysokému krevnímu tlaku díky draslíku

Pokud chcete snížit svůj krevní tlak prostřednictvím výživy, budete často používat také zelenou listovou zeleninu. Jak již bylo zmíněno, potraviny bohaté na draslík jsou ideální pro vysoký krevní tlak a tato zelenina jich obsahuje dostatek. Zde se doporučuje zejména kapusta, špenát, římský salát a rukola.

Regulace vysokého krevního tlaku prostřednictvím jídla – červená řepa

Přírodní antihypertenziva - Konzumace červené řepy pro dobrý krevní tlak

Ne každý má rád zemitou chuť červené řepy, ale tato kořenová zelenina je vždy zdravá – mimo jiné proto, že zelenina má účinek snižující krevní tlak. Toto jídlo s vysokým krevním tlakem je bohaté na dusičnany. Látka je slinami přeměněna na dusitany a má schopnost rozšiřovat cévy, což má zase pozitivní vliv na systolický i diastolický krevní tlak. Proto se kapsle z červené řepy nabízejí i proti krevnímu tlaku. Červená řepa je tedy dokonalým přírodním antihypertenzivem! Zda zelenina může dlouhodobě snižovat vysoký krevní tlak a v jakém množství by měla být konzumována, zůstává předmětem výzkumu.

Která zelenina také snižuje krevní tlak? Co třeba česnek?

Jaké potraviny snižují krevní tlak – česnek

Podle studií je česnek dobrou potravinou pro vysoký krevní tlak

Česnek snižuje krevní tlak. Různé studie ukázaly, že je to dobré jídlo pro vysoký krevní tlak. Zde je systolický krevní tlak snížen, a to je způsobeno vysokým obsahem síry. I když je k prokázání tohoto účinku zapotřebí více výzkumu, neexistuje žádná záruka, že to bude bolet to zkusit. Ostatně česnek chutná v pokrmech báječně!

Granátové jablko na vysoký krevní tlak

Granátové jablko není na hypertenzi tak účinné, jak se myslelo

Podle některých názorů prý granátové jablko dokáže ovlivňovat krevní tlak. A je to vlastně ovoce, které je bohaté na vitamíny a rostlinné látky. Může ale toto jídlo skutečně snížit krevní tlak? To zatím nebylo potvrzeno. Nyní existuje poměrně málo studií, které zkoumaly, zda toto jídlo může působit proti vysokému krevnímu tlaku. Byla testována šťáva a extrakt z granátového jablka ve formě kapslí. Dosud jsou však výsledky rozporuplné, a proto pochybné. Pokud tedy hledáte potraviny, které snižují krevní tlak, měli byste vyzkoušet jiné.

Citron na vysoký krevní tlak

Kombinace citronu a česneku přispívá ke snížení krevního tlaku

Snižuje citron krevní tlak? V kombinaci s česnekem prý dokáže jako zázrak zázraky! V jednom litru uvařte 5 kousků citronu a 30 stroužků česneku. Hotový nápoj pak uchováváte v lahvích a každý den po dobu 3 týdnů vypijete malou skleničku. Poté si dejte týden pauzu a režim opakujte. Tato kombinace potravin na vysoký krevní tlak vám také údajně pomůže zhubnout, což je také důležité pro dobrý krevní tlak. Na každé ztracené kilo by systolická hodnota měla klesnout až o 2,5 mmHg, diastolická hodnota o 1,5 mmHg.

Vlašské ořechy na vysoký krevní tlak

Jezte vlašské ořechy, pistácie a mandle, pokud máte vysoký krevní tlak

Většina lidí nyní ví, že za den se doporučuje hrst ořechů, samozřejmě nesolených. Vlašské ořechy jsou tedy úžasná jídla, která snižují krevní tlak, a dokonce výrazně. Za tímto účelem byste měli konzumovat tři ořechy denně. Obsahují omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, které, jak jsme již zmínili, jsou důležité pro regulaci krevního tlaku. To zdaleka není všechno! Ve vlašském ořechu najdeme také antioxidanty, draslík, zinek a mnoho vitamínů.

Jaké jídlo pro vysoký krevní tlak – ovesné vločky

Ovesné vločky jako potravina proti vysokému krevnímu tlaku v müsli nebo kaši

S pouhými 40 g ovesných vloček můžete uspokojit své každodenní potřeby a mít pozitivní vliv na krevní tlak. Je to díky ovesnému beta-glukanu a draslíku, které se nacházejí jako přísady ve vločkách. Ráno tedy stojí za to začít s lahodným domácím müsli nebo kaší.

olivový olej

Nenasycené mastné kyseliny obsažené v olivovém oleji čistí cévy a snižují hladinu cholesterolu

Slyšeli jste o středomořské stravě? Pokud ne, doporučujeme vám se na to zeptat. Jedná se o extrémně zdravou výživu, která má také pozitivní vliv na krevní tlak. Olivový olej, důležitý produkt této diety, působí antihypertenzivně a je ideální jako potravina proti vysokému krevnímu tlaku. Tento účinek zajišťují polyfenoly a zejména nenasycené mastné kyseliny v oleji. Důvodem je, že kyselina olejová má schopnost snižovat hladinu cholesterolu v krvi.

Jablečný ocet na vysoký krevní tlak

Jídlo pro vysoký krevní tlak - jablečný ocet jako lék na krevní oběh

Jablečný ocet je osvědčený domácí lék, který je zdraví prospěšný v mnoha ohledech. Obsahuje například draslík a hořčík, které, jak již bylo uvedeno výše, mohou snižovat krevní tlak. Jablečný ocet lze použít jako lék nebo ve formě nápoje se jmelím a medem. Nápoj se prý především osvědčil v boji s vysokým krevním tlakem, jak vysvětluje mnoho lékařů.

Rozinky a datle jako potravina proti vysokému krevnímu tlaku

Rozinky a datle mají vysoký obsah draslíku a dělají zdravé, antihypertenzní občerstvení

Pokud je to možné, měli byste se sladkostem vyhýbat a své chutě byste mohli uspokojit například pomocí sušeného ovoce. Ale které ovoce snižuje krevní tlak v sušené formě? Rozinky! A jedna studie také dává tipy, jak je nejlépe sníst: hrst třikrát denně. Ovoce by mělo krok za krokem snižovat hodnoty krevního tlaku. Vyzbrojte se tedy trpělivostí. První úspěchy by měly být zaznamenány nejdříve po 4 týdnech a nejpozději po 12 týdnech. Během této doby však vždy sledujte své naměřené hodnoty. Datle jsou také prospěšné a stejně jako rozinky mají vysoký obsah draslíku.

Snižte krevní tlak prostřednictvím jídla – jogurtu

Jídlo pro vysoký krevní tlak - bakterie mléčného kvašení v nízkotučném jogurtu

Používejte častěji jogurt nebo odstředěné mléko. Doporučuje se 400 g týdně a je nejlepší zvolit nízkotučný přírodní jogurt, který konzumujete bez cukru. Toto jídlo s vysokým krevním tlakem je dobré, protože obsahuje bakterie mléčného kvašení.

Přirozeně nižší krevní tlak s dietou – brambory

Brambory obsahují phonoly, draslík a antioxidanty a mohou snižovat krevní tlak

Fenoly, draslík a antioxidanty jsou aktivní složky v bramborách, které mají snižující účinek na krevní tlak. To platí zejména pro intenzivně zbarvené odrůdy, jako jsou modré a červené brambory. Rostlinné pigmentové karotenoidy, pozitivní také pro srdce, jsou tam také přítomny ve velkém množství. To samozřejmě neznamená, že nyní můžete okusovat tuny mastných hranolků. Je důležité, abyste brambory připravili a jedli zdravě.

Vodní melouny

Stejně jako kiwi jsou melouny bohaté na antioxidanty a ananas má účinek na ředění krve

Melouny jsou bohaté na aminokyselinu citrulin. V našem těle se toto přeměňuje na arginin. To následně způsobí rozšíření krevních cév a lepší cirkulaci krve – což je důležitý předpoklad pro prevenci nebo potlačení zvýšení krevního tlaku. Jaké další ovoce je prospěšné pro vysoký krevní tlak? Jako jsou vodní melouny kiwi bohaté na antioxidanty, jako je lutein a aminokyseliny a ananas má účinek ředění krve, což z něj činí ovoce snižující krevní tlak.

rajčata

Rajčata v salátu nebo džusu regulují krevní tlak

Jen stěží si někdo dokáže představit svůj salát bez těchto lahůdek. A nemusíte! Lykopen, kyselina listová a draslík se v rajčatech nacházejí ve velkém množství a zajišťují, že naše tělo dokáže odbourat nejen toxiny, ale i cholesterol. Ten je zase důležitý, aby se na stěnách cévy nevytvářely usazeniny. Dobrým způsobem konzumace rajčat, pokud chcete používat potraviny na vysoký krevní tlak, je rajčatová šťáva. Pijte sklenici denně, abyste si užili její blahodárné účinky.

Jídlo pro vysoký krevní tlak – žádný alkohol!

Alkohol má negativní vliv na krevní tlak a je třeba se mu vyvarovat

Při hledání potravin na vysoký krevní tlak je samozřejmě také důležité vědět, kterým se vyvarovat. Nepřekvapí vás informace, že radíme před alkoholem. Alkohol je špatný nápad, zvláště pokud máte problémy s krevním tlakem. Funguje to takto: Na začátku rozšiřuje cévy, což snižuje krevní tlak. U některých se zdá, že je vhodný jako prostředek snižující krevní tlak. Tato fáze však trvá jen krátce, protože poté stáhne cévy a krevní tlak stoupá. Krevní tlak se navíc ve výsledku nemůže sám regulovat. Pokud již užíváte léky na krevní tlak, může je ovlivnit i alkohol. Nezapomeňte také, že v alkoholických nápojích je dostatek cukru. Tím se zvyšuje tuková hmota na břiše, což má také negativní vliv na krevní tlak. Ujistěte se, že máte alespoň tři až čtyři dny bez alkoholu v týdnu.

Které potraviny snižují krevní tlak??

Seznam potravin na vysoký krevní tlak - To je dobré pro kardiovaskulární systém

Zmíněné potraviny samozřejmě nejsou zdaleka jediné, o které se můžete pokusit snížit krevní tlak. Zde je několik dalších:

Přírodní antihypertenziva:

 • chilli
 • Byliny (např. Petržel, medvědí česnek, kopřiva, levandule a celer)
 • Hloh
 • ibišek
 • Hnědá rýže (díky aleuronu, který obsahuje); Ne konvenčně upravená rýže!
 • meruňka
 • avokádo
 • Medový meloun
 • Lískové oříšky
 • Pistácie
 • Mandle
 • Pohanka
 • žito
 • Špalda
 • fenykl
 • květák
 • brokolice
 • Kedluben
 • houby

V tomto článku najdete několik receptů na vysoký krevní tlak.