zdravá výživa

Jaká dieta pro rosacea? Omezte proplachování obličeje správnou dietou!

Měděná růže, tvářová růže, červená ploutev: existuje mnoho názvů pro chronické kožní onemocnění rosacea. A všechna tato jména popisují nerovnoměrnou pleť, ve které jsou jednotlivé části obličeje zarudlé. Četné nedávné výzkumy ukazují, že na vině je nadměrná imunitní reakce. Celostátně je nyní postiženo přibližně 5% populace. Díky tomu je rosacea jednou z nejčastějších genetických kožních chorob u lidí starších 30 let. Léčba spočívá v kombinaci dermatokosmetiky, léků a diety. Správná výživa v rosacei je velmi důležitá a může příznaky zmírnit nebo s nimi účinně bojovat. V dnešním článku vysvětlujeme, která jídla zklidňují pokožku a zajišťují rovnoměrnou pleť a která mají na pleť negativní vliv.

Dieta pro růžovku: Jaké jsou příznaky kožní nemoci?

Dieta pro růžovku a důležité pokyny pro péči o zarudnutí

Abychom pochopili, proč je správná strava pro rosacea tak důležitá, měli bychom nejprve znát příznaky nebo stížnosti a příčiny chronického zánětlivého kožního onemocnění. Rosacea je onemocnění, při kterém se jemné žilky v určitých oblastech obličeje časem rozšiřují. Na začátku dochází k symetrickému zčervenání méně často a poté stále častěji na čele, tvářích a někdy také na nose. Pacienti uvádějí, že postižené oblasti kůže často svědí nebo pálí. Nepříjemný pocit se v zimních měsících zhoršuje, protože změna teploty mezi vytápěnými místnostmi a studeným vzduchem venku má na pleť obzvlášť negativní vliv.

Příznaky jsou snadno rozpoznatelné dermatology, kteří obvykle mohou stanovit diagnózu na základě vzhledu kůže. V závislosti na závažnosti zasažené osoby mimo jiné hlásí:

 • Suchá kůže, dočasné zarudnutí
 • Erytém (zarudnutí, které trvá 2 až 3 měsíce), pustuly
 • Zahušťování kůže, v jednotlivých případech a většinou u mužů, může vést ke ztluštění nosu.

Příznaky rosacey lze zaměňovat s jinými nemocemi

Dieta pro růžovku a tipy pro péči o pleť, které opravdu pomáhají

Většina postižených začíná pociťovat příznaky v dospělosti. I přesto většina lidí dočasně zarudne už v dospívání. Na začátku je však nelze rozpoznat jako rosacea, protože malé žilky stále nejsou vidět. Místo toho má mnoho lidí podezření, že je to ostuda.

I v dospělosti lze klinický obraz zaměňovat s jinými nemocemi, jako je perorální dermatitida, akné nebo lupus. Perorální dermatitida je vlastně reakcí kůže na nadměrné používání kosmetických přípravků, zatímco akné se obvykle objevuje již ve školních letech a vzhled pokožky se nijak výrazně nemění. U lupusu jsou obvykle další příznaky, jako je otok nebo bolest v těle. Postižení by se proto neměli uchýlit ke konkrétním kosmetickým výrobkům bez diagnózy, ale vždy se předem poraďte s lékařem.

Na první pohled tři druhy růžovky

Dieta pro rosacea a tipy na léčbu pomocí domácích prostředků

První zarudnutí je zaznamenáno ve věku 30 až 50 let, přestože lidé se světlou pletí a očima jím trpí častěji. Podle statistik je registrováno více pacientů než pacientů. Ale může to být také proto, že ženy navštěvují lékaře častěji než muži, když mají problémy s kůží. Existuje několik podtypů růžovky, ačkoli většina postižených má vždy stejnou závažnost onemocnění.

1. Žlázově-hyperplastická růžovka je jednou z nejvzácnějších forem diagnostikované růžovky. Pojivová tkáň se velmi intenzivně množí a vzniká rhinophyma.

2. Častější je papulopustulární rosacea, ve které jsou kromě zarudnutí přítomny papuly a pustuly.

3. Erythematous-telangiectatic rosacea je nejčastější. Typické pro ně je zarudnutí a viditelné žilky na určitých místech.

Možné příčiny kožního onemocnění

Rosacea dieta, co dělat s proplachováním obličeje

Stejně jako u mnoha jiných kožních onemocnění zůstává to, co může způsobit růžovku, nejasné. Až do tohoto okamžiku byli vědci schopni jasně prokázat, že příznaky jsou způsobeny nadměrným průtokem krve rozšířenými žilkami. Přestože je nemoc často úspěšně léčena antibiotiky, lékaři jako možnou příčinu obvykle vylučují bakterii. O antibiotikách je známo, že mají protizánětlivé účinky, a proto s největší pravděpodobností pomáhají proti růžovce. Dále byl u většiny pacientů diagnostikován jiný rodinný příslušník (rodiče, prarodiče). Mnoho vědců proto předpokládá, že nemoc je genetická a může být zděděna.

Mezi další teorie patří nadměrná imunitní reakce na roztoče vlasových folikulů, které se nacházejí ve větším množství u pacientů s růžovkou než u zdravých lidí. Jiní lékaři mají podezření, že zvýšená teplota mozku může podporovat expanzi cév.

Faktory, které mohou vyvolat růžovku

Péče v Rosacea Tipy na dietu Jaké potraviny jíst

Příčina růžovky stále nemusí být jasná, ale existuje seznam možných spouštěčů. To jsou ve skutečnosti faktory, které mohou vést k vyrážce nebo zhoršení stávajících příznaků. Tyto zahrnují:

 • Stres. Pacienti s rosaceou by se měli snažit bojovat proti každodennímu stresu. Na pomoc přicházejí různé triky. Meditace uvolňuje po dlouhém dni v práci a teplá vana může mít také pozitivní vliv na duševní zdraví. Cvičení může také snížit hladinu stresu. V tomto případě je však důležité, aby se pacienti vyhýbali neustálému přepínání mezi teplým a studeným. To znamená, raději v zimních měsících trénujte doma.
 • Intenzivní pobyt na slunci může poškodit pokožku a zvýšit její náchylnost k roztočům. Lékaři proto nedoporučují příliš dlouhé opalování. Nedoporučují se ani pravidelné návštěvy solárií. V létě by měla být pokožka krémována vhodnou ochranou proti UV záření. Sluneční čepice může také chránit obličej před silnými slunečními paprsky.
 • Vyhněte se kosmetice, která může dráždit pokožku. Zde je vhodná konzultace s lékařem, který jistě může doporučit speciální kosmetické přípravky pro citlivou pokožku.

Dieta pro rosacea: potraviny, které usnadňují příznaky

Rosacea, co jíst a jak omezit zarudnutí

Nejen stres, opalování a některé kosmetické výrobky mohou mít negativní vliv na pleť. Existují také jídla a nápoje, které mohou příznaky zhoršit. Z tohoto důvodu většina lékařů začíná se všemi potravinami, kterým by se měl pacient nejprve vyhnout. Teprve poté je sestaven dietní plán.

 • Alkohol má negativní vliv na pleť, protože také rozšiřuje cévy. Pacienti trpící rosaceou by se proto měli vyhýbat alkoholickým nápojům.
 • Teplé nápoje mohou zvýšit tělesnou teplotu a způsobit rozšíření žil na obličeji. Postižení by se proto měli teplému čaji nebo kávě zcela vyhnout. Kdo se ráno neobejde bez kávy, dá přednost ledové kávě nebo si uvaří normální kávu a ochladí ji ledem.
 • Pikantní pokrmy jsou pro rosacea naprostým zákazem. Pro postižené je nejlepší, aby se chilli úplně vyhnuli, protože mají vazodilatační účinek. Kajenský pepř by měl být používán jako koření pouze v malých množstvích. I bílý pepř by měl být opatrně přidáván do pokrmů.
 • Potraviny, které obsahují histamin, mohou také způsobit zarudnutí. Takovými jsou například rajčata.
 • Kyselé potraviny mohou zhoršit vzhled pokožky, pokud již existuje zarudnutí. Příklady takových potravin jsou zelenina jako cibule, špenát a lilek. Nejlepší je také vyhnout se cole, rychlému občerstvení a hranolkům.

Rosacea zakryjte make-upem a předcházejte dietě

 • Podle nové studie mohou citrusové plody učinit pokožku citlivější na UV paprsky. To by mohlo rozšířit žíly ještě více. Zejména citrony jsou považovány za možný spouštěč.
 • Mořské plody mohou způsobit alergie. Dodávají tělu také vysoké dávky jódu, který může ucpat póry a prohloubit kožní problémy.
 • Klobásy a jiné maso obsahující potraviny, které obsahují konzervanty.
 • Podle studie Americké nadace pro léčbu růžovky uvedlo čokoládu jako spouštěč 23% respondentů.
 • Je lepší se vyhnout mléčným výrobkům, jako je smetana, kravské mléko a nízkotučný tvaroh.
 • Pokud lékař neurčí jinak, vejce lze jíst jednou za dva týdny.

Dieta pro rosacea: co jíst, pokud kůže náhle zčervená?

Dieta v rosacei, kterou zeleninu a ovoce si vybrat

Pro rosacea neexistuje jediná účinná dieta. Pacienti však mohou například dodržovat zásaditou dietu, dietní plán od Dr. Stephan Domenig, orientujte se. Jeho kniha radí zásaditou dietu skládající se z 80% zásaditých potravin a 20% kyselých potravin. Zde je přehled potravin, které jsou povoleny pro rosacea a které mohou pomoci udržet vaši pleť vyrovnanou. Všechna množství udávají doporučený denní příjem.

 • 2 krajíce celozrnného chleba, hrst ovesných nebo pohankových výrobků
 • 100 g ovoce s nízkým obsahem cukru. Patří sem například různé druhy bobulí, jako jsou ostružiny, maliny a jahody. Podzimní ovoce jako jablka a hrušky, avokádo, meruňky, broskve, vodní melouny.
 • 10 g pečených ořechů, nesolených, jednou za dva dny. Ořechy podporují krevní oběh, a proto mohou zarudnutí ještě zhoršit.
 • Chudé ryby s nízkým obsahem omega-3 mastných kyselin. Jsou to například okouník, treska obecná a treska jednoskvrnná.
 • 1–2 lžíce rostlinných olejů na dochucení pokrmů a salátů.
 • Kuře je povoleno jednou týdně.
 • Mléčné výrobky, jako je jogurt, nízkotučný tvaroh a sýr, jsou považovány za bezpečné.
 • Kokosové mléko, sójové mléko a konopné mléko jsou také považovány za neškodné.

Rosacea dieta: co je třeba vzít v úvahu při přípravě jídla a několik jednoduchých receptů

Dieta pro tipy a seznam potravin Rosacea

Dieta pro rosacea může snížit příznaky a zlepšit pleť. Ale i když je jídlo zdravé, s přípravou se může něco pokazit. Především je vhodné se co nejvíce spolehnout na syrovou zeleninu. Saláty by se měly stát nedílnou součástí denního menu. Pokud jde o maso a ryby, je lepší vařit než smažit nebo grilovat. A samozřejmě použijte co nejméně tuku. Kromě toho by se při přípravě omáček mělo vyhýbat majonéze a vínu. Zde je několik příkladů zdravého denního menu.

Snídaně:

 • Müsli se sezónním ovocem, kokosovým mlékem a 1-2 lžícemi ovesných vloček
 • Sendviče s paprikou a ořechovou pomazánkou. Složení: červená paprika, prolisovaný středně velký stroužek česneku, 1 lžíce mletých jader vlašských ořechů a sůl
 • Jogurt s chia semínky a sezónním ovocem a ovesnými vločkami

Obědvat: 

 • Čočkový salát se sýrem a sezónní zeleninou
 • Jako příloha ryba s bylinkami a bramborovým salátem
 • Kuře s rýží a sezónní zeleninou

Večeře:

 • Pohankové špagety s kešu ořechy a červenou paprikou, kokosovým olejem a česnekem
 • Kuřecí řízek s cuketou a sýrem
 • Vejce s cuketou, česnekem a jarní cibulkou – vejce rozšlehejte, zeleninu nakrájejte na kostičky a přidejte k vajíčkům. Vše dobře rozšlehejte a naplňte do muffinových formiček. Pečeme v troubě na 180 stupňů 10 minut.

Jiné jednoduché prostředky pro rosacea

Rosacea Care Nasávejte kostky ledu a pijte studené nápoje

Jíst správnou dietu pro růžovku je prvním krokem k uzdravení. V kombinaci se správnými léky to může rychle ukončit akutní fázi. Jiné domácí prostředky mohou také pomoci zabránit tomu, aby se v příštích několika měsících znovu objevilo zarudnutí.

V první řadě je důležitý výběr správné kosmetiky za pomoci lékaře. Patří mezi ně například pH neutrální mycí gely na obličej. Je také důležité vybrat pečující krémy, aby se rychle vstřebaly pokožkou a neucpávaly póry. Existují nejen pečující kosmetiky, které mohou zlepšit pleť, ale také make-up pro lidi, kteří trpí růžovkou. Červené skvrny na obličeji lze snadno zakrýt správnými přípravky pro korekci barev.

Lidé s rosaceou by měli používat opalovací krém každý den a po celý rok. Jedině tak lze citlivou pokožku chránit před silnými slunečními paprsky a odrazy slunečních paprsků (například na sněhu). Úpalům by se rozhodně mělo vyhnout.

Při zarudnutí také pomůže, když budete každý den častěji pít studené nápoje se spoustou ledu. Masáž obličeje ráno a večer může v některých případech pomoci, zvláště pokud jsou určité oblasti obličeje oteklé.

Pro rosacea funguje nejlépe kombinace několika metod. Čím důsledněji je terapie prováděna, tím lepší výsledky ukáže.