zdravá výživa

Jak dlouho lze uchovávat nechlazené potraviny? Jak správně skladovat ryby, pizzu, hranolky a podobně!

Objednali jste si zase příliš mnoho cateringu nebo jste nechali těstoviny přes noc na jídelním stole? Nebo možná plánujete výlet, ale nemáte chladicí tašku? Pak vyvstává otázka: Jak dlouho mohou neochlazené potraviny vydržet? Odborník na výživu z USA Ministerstvo zemědělství přesně zkontrolovalo, jak dlouho lze zbytky potravin bezpečně konzumovat a kdy se mohou stát nebezpečnými. Shrneme pro vás nejdůležitější tipy a vysvětlíme, na co byste si měli dát pozor.

Jak dlouho lze uchovávat nechlazené potraviny? To závisí na pokojové teplotě!

Uskladněte pizzu při pokojové teplotě, jako byste na delší dobu skladovali nechlazené potraviny

Bez ohledu na to, zda jste si objednali jídlo nebo jste si sami připravili chutné jídlo – zbytky by měly být chlazeny po dobu 2 hodin. Platí následující pravidlo – čím je v místnosti tepleji, tím rychleji byste měli jídlo skladovat na chladném místě. V létě, kdy se teplota pohybuje kolem 30 stupňů Celsia, byste měli jídlo dát do lednice nejpozději po hodině. Totéž platí pro zbytky jídla na exkurzi. Pro jistotu vyndávejte nádobí z chladicího sáčku po jednom.

Existuje dobrý důvod, proč byste neměli uchovávat potraviny mimo chladničku déle než 2 hodiny: zbytky jídla mohou obsahovat nebezpečné bakterie, jako je Staphylococcus aureus, Salmonella Enteritidis nebo Escherichia coly. Zvláště nebezpečné jsou teploty mezi 4 stupni a 60 stupni Celsia. Proto byste nikdy neměli nechávat hotové jídlo v teplé troubě. Zdraví lidé jsou méně ohroženi, ale malé děti a lidé s oslabeným imunitním systémem jsou náchylnější k otravě jídlem. Pro jistotu byste proto měli jídlo rychle zchladit a dát na chladné místo. To je docela snadné, pokud jde o těstoviny nebo pizzu, ale může se rychle stát výzvou s dušenými pokrmy nebo polévkami. Zde je několik tipů, které vám s úkolem pomohou:

Rybí a masové pokrmy uchovávejte pouze chlazené

1. Přeneste polévku do několika menších nádob.

2. Mísu s polévkou vložte do větší mísy se studenou vodou.

3. Umístěte hrnec na parapet nebo do nevytápěné místnosti.

Jakmile jsou potraviny vlažné, můžete je dát do lednice. Přikryjte hrnec.

Jak dlouho lze uchovávat nechlazené potraviny? Některé výrobky mohou také vydržet déle při pokojové teplotě

jak uchovat těstoviny dlouho nechlazené

I když se budete držet pravidla palce, existují případy, kdy mohou být zbytky uloženy při pokojové teplotě celé hodiny nebo dokonce přes noc. Níže je uveden seznam potravin a jejich trvanlivost (přibližně!) Při pokojové teplotě.

1. Potraviny, které obsahují škrob, jsou velmi citlivé na bakterie. Patří sem vařené těstoviny, pizza a další pokrmy z těsta, brambor a rýže.

  • Těstoviny bez omáčky mohou být skladovány nechlazené několik hodin. Těstoviny byste však měli sníst do 24 hodin. Těstoviny můžete uchovávat v nádobě bez víka v chladničce maximálně tři dny.
  • Vařené nebo smažené brambory lze skladovat v nevytápěné místnosti přes noc. Vařené brambory vydrží v chladničce až 48 hodin. Stejně jako těstoviny by měly být brambory skladovány v nádobě bez víka. Zakryjte je papírovými utěrkami.
  • rýže, který byl uložen mimo chladničku déle než dvě hodiny, zlikvidujte. Jídlo s rýží lze uchovávat v lednici maximálně 1 den.

2. Ryby, plody moře, kuřecí a masové pokrmy jsou také velmi náchylné na škodlivé bakterie.

Uchovávejte nechlazené maso a rybí pokrmy

  • Pokrmy z mořských plodů, bez ohledu na to, zda je smažené, vařené nebo grilované, byste měli dát do lednice do hodiny od přípravy. Jsou uchovávány v uzavřené nádobě v chladničce.
  • Masová nebo kuřecí jídla by měly být skladovány na chladném místě nejpozději 2 hodiny po přípravě. V lednici vydrží až tři dny.

3. Vejce jsou náchylná k bakteriím, ale ne tak rychle jako ryby, maso a mořské plody. Doba použitelnosti se může lišit v závislosti na tom, zda byla vejce smažená nebo vařená. Vejce natvrdo vydrží nejdéle při pokojové teplotě – přes noc, pokud nebyla uhasena studenou vodou.

Jak dlouho by měly být saláty uchovávány nechlazené

4. Nádobí a pečivo s ovoce nebo zelenina měl bys také zchladit. Vařenou, vařenou nebo grilovanou zeleninu lze skladovat v chladničce až 24 hodin. Měli byste ho nechat stát maximálně 2 hodiny při pokojové teplotě. Mimochodem, zelená listová zelenina, která se konzumuje syrová, by měla být po nákupu co nejdříve chlazena. Protože nabízí nejlepší podmínky pro množení bakterií. Saláty, které jste okořenili, by neměly být na stole déle než 1 hodinu.

Jak dlouho lze uchovávat nechlazené potraviny? Tipy na jídlo na večírky

Nechlazené jídlo, jako je uchovávání polévek po dlouhou dobu

Jste celý den venku a chcete si s sebou dát oběd? V tomto případě existují kromě rohlíků také různé saláty, pokud nejsou okořeněné a zelenina byla omyta pod tekoucí vodou. Pokud však plánujete večírek, pak můžete párty jídlo jednoduše rozdělit na menší porce. Nejprve podávejte salát. Když si všimnete, že většina hostů čeká na další kurz, můžete začít předkrm. Tímto způsobem zajistíte, aby jídlo bylo vždy čerstvé a nevydrželo na stole příliš dlouho. Je lepší se vzdát bufetů, protože večírek je tam celé hodiny.