zdravá výživa

Indická černá sůl – zdravotní výhody soli Kala Namak

indická černá sůl kala namak zdravý koupit havaj zelený list květ

Indická černá sůl, také nazývaná Kala Namak nebo Sanchal, je druh indické sopečné kamenné soli, který se běžně vyskytuje v pokrmech v Indii, Pákistánu a dalších asijských zemích. „Černá“ sůl je ve skutečnosti narůžověle šedá kvůli přítomnosti železa a dalších minerálů. Indická černá sůl má velmi výrazný sirný zápach, který je často přirovnáván k natvrdo vařeným žloutkům. Podle ajurvédské medicíny jsou jeho zdravotní přínosy četné, ale tvrzení jsou do značné míry neoficiální, protože dosud nebyl proveden žádný vědecký výzkum indické černé soli. Poraďte se s přírodním lékařem nebo praktikem ajurvédy o potenciálních zdravotních výhodách černé soli.

Černá sůl – původ a použití

indická černá sůl kala namak zdravý nákup havajských krystalů hnědý načervenalý povrch povrchu detail

Indická černá sůl je známá pod mnoha jmény, včetně himálajské černé soli, Sulemani Namak a Kala Loon. Původní chlorid sodný se zahřeje na extrémně vysoké teploty a smíchá se s indickým kořením a bylinkami, včetně semen ovoce Harad, které obsahuje síru. Obsahuje stopy síranů, sulfidů, železa a hořčíku, které přispívají k barvě, vůni a chuti soli.

indická černá sůl kala namak zdravá koupit vařečku jemná sůl černá sůl světlá barva

Indická černá sůl se používá jako koření v asijských zemích kolem himálajských hor po mnoho staletí. Původně byl získáván buď z přírodních dolů v severní Indii a Pákistánu, nebo z okolních solných jezer Sambhar nebo Didwana. Sůl byla tradičně zpracovávána pomocí tepla, dřevěného uhlí a rostlinné hmoty, což vedlo k vytvoření tmavého krystalu, který byl bohatý na sulfid. Tradičně vyráběná sůl je také bohatá na železo a mnoho dalších minerálů. Moderní výrobní postupy mohou sůl vyrábět synteticky, což je podobné tradiční formě, ale má menší obsah minerálů.

Druhy černé soli

indická černá sůl kala namak zdravá koupit havaj různé druhy lávová sůl rituální sůl kosher ayuverdic

V zásadě existují tři druhy černé soli: černá rituální sůl, černá lávová sůl a černá indická sůl. Černá rituální sůl, také nazývaná čarodějnická sůl, tam není k jídlu. Zatímco kosherová sůl se používá k úklidu, místní obyvatelé používají černou sůl k vyhnání zlé a negativní energie ze svého domova. Černá rituální sůl se vyrábí seškrábáním ohořelých bylinek, popela a železa ze dna konvice smíchané se solí.

koření čaj mléko masala chai černá sůl skořice zimní teplá

Černá lávová sůl má černou barvu, ale je to jednoduše mořská sůl smíchaná s aktivním uhlím. Má zemitou chuť a obvykle pochází z Havaje nebo Kypru. Můžete také použít termín havajská černá sůl. Obvykle se používá k dochucení na konci vaření.

složení

indická černá sůl kala namak zdravá koupit havaj různé druhy lávová sůl rituální sůl kosher ayuverdická lžíce

Indickou černou sůl tvoří hlavně chlorid sodný, který je hlavní složkou kuchyňské soli. Mezi další přísady patří sírany, sulfidy, železo a hořčík. Chlorid sodný dodává slanou chuť a sulfid železa má růžovou barvu, zatímco sirovodík mu dodává charakteristický zápach. Ten je také jednou z příčin zápachu shnilých vajec.

Používejte Kala Namak zdravě

plastový sáček prázdný černý solný talíř plynový sporák

Sůl, která je již známá a celosvětově rozšířená, je v ajuverdské dietě považována za chladivé koření. Přírodní léčitelé jej doporučují při mnoha zdravotních problémech, jako je zácpa, poruchy trávení, pálení žáhy, plyn, struma, špatný zrak a dokonce i psychózy. Černá sůl se doporučuje také lidem, kteří mají málo soli kvůli vysokému krevnímu tlaku. Je to proto, že obsah sodíku je ve srovnání s běžnou kuchyňskou solí nižší.

indická černá sůl kala namak zdravá nákup havajských přísad na vaření avokádový nůž koření sojová omáčka

Složení soli se samozřejmě velmi liší. To závisí hlavně na tom, zda dojde k finálnímu stavu pomocí tradičních nebo moderních technik. Synteticky vyrobená černá sůl má obsah sodíku, který je velmi blízký normální kuchyňské soli.

Výhody vaření

vařená vejce chuť ředkvičky chléb černá sůl podávaná snídaně sůl koření

Indická černá sůl se hojně nachází v indických potravinách, včetně čatní, jogurtů, salátů a všech druhů ovocných salátů. Vegani to oceňují, protože černá sůl napodobuje chuť vajec v tofu a dalších vegetariánských pokrmech. Může být také použit k ochucení chladného nápoje v horkých letních měsících, což je praktický způsob, jak nahradit sodík ztracený nadměrným pocením.

indická černá sůl kala namak zdravá koupit havaj dřevěná deska limetka nealkoholický nápoj koření léto

Indická černá sůl má také charakteristickou chuť díky síře. Chuť byla popsána jako srovnatelná se žloutky vařenými natvrdo. Má vydatnou chuť a často přichází v pokrmech bez vajec, aby jim dal takovou chuť. Koření můžete použít jako výživné droždí a posypat jím popcorn nebo kapustové chipsy pro jedinečný, pikantní zážitek.

servírovaný exotický pokrm posypaný černým solným jogurtovým nápojem

Nyní, když o produktu víte hodně, možná je načase vyzkoušet si ho sami. Pokud ho nemůžete najít ve svém místním obchodě, můžete si také koupit nebo objednat kala namak online. Jakmile uvidíte, očicháte a ochutnáte rozdíl, který tvoří vaše recepty, černá sůl bude určitě součástí vaší kuchyně.