zdravá výživa

Hráškové mléko: recept a zajímavosti o trendovém nápoji

V dnešní době jsou potravinové alergie a intolerance stále častější. Naštěstí pro lidi, kteří tím trpí, existuje několik možností zdravé náhrady. Jako oblíbená alternativa ke kravskému mléku se objevilo například ořechové mléko. Karobová mouka je vynikající náhražkou čokolády a dokonce existuje několik přírodních alternativ ke stolnímu cukru. Nyní bychom vám rádi představili nový trendový nápoj: hrachové mléko. Rostlinný nápoj je vyroben ze žlutého hrachu a je proto ideální pro osoby s nesnášenlivostí laktózy. Je důležité si uvědomit, že rostlinný nápoj je také skvělou alternativou pro lidi, kteří nemohou tolerovat lepek, sóju nebo ořechy. Recept je navíc velmi snadný! Řekneme vám více o způsobu výroby a zdravotních výhodách hrachového mléka.

Jak se vyrábí hrachové mléko?

Hráškové mléko je zdravé, protože obsahuje spoustu bílkovin, vápníku a vitamínů

Začátkem května 2016 americký start-up s názvem Ripple Foods uvedl na trh veganskou náhražku mléka vyrobenou ze žlutého hrášku pod názvem „Ripple Milk“. V Německu nyní hrachový nápoj nabízí Drinkstar GmbH pod názvem „Princezna a hrášek“.

Technologie používaná k výrobě hrachového mléka se liší od technologie používané k výrobě jiných alternativ ořechového mléka. Nejprve se z hrachu extrahují bílkoviny a poté se smíchají s vodou. Do průmyslově vyráběného hrachového mléka se přidává rostlinný olej, vitamíny, minerály, různá zahušťovadla a aromata.

Udělejte si Elfsenmilch ze žlutého štípaného hrášku

Hotové mléko v supermarketu není zelené a nechutná jako hrášek. Je krémová a dodává se v různých příchutích, jako je vanilka, čokoláda a káva. Domácí hráškový nápoj však chutná jasně jako hrách a je některými lidmi vnímán jako nepříjemný.

Proč je hrachové mléko zdravé?

200 ml hrachového mléka obsahuje 70 kalorií

Hrachové mléko je obzvláště bohaté na rostlinné bílkoviny a obsahuje cenné omega-3 mastné kyseliny. Hrachové mléko obsahuje o 50% více vápníku než kravské mléko. Sklenice hrachového mléka navíc boduje více než 10 gramy bílkovin. 100 ml hrachového mléka od Ripple Foods stále obsahuje přibližně 13 procent železa, 30 procent vitaminu D a 10 procent vitaminu A. 200 ml neslazeného hrachového mléka obsahuje přibližně 70 kalorií.

Vyrobte si hrachové mléko sami: recept

Hráškové mléko recept s datlemi a vanilkou

přísady:

• 225 g žlutého hrášku

• 1 litr vody + voda na namáčení a vaření

• 2 lžíce slunečnicového oleje (nebo jiného rostlinného oleje)

• 2 data Medjool (bez jamek)

• 1 špetka soli

• 1 lžička vanilkového extraktu

Proč se přidává rostlinný olej? Olej působí jako přírodní emulgátor a zabraňuje rychlému oddělování mléka. Z tohoto důvodu mnoho výrobců této alternativy mléka používá ve svých produktech také řepkový olej nebo olej z řas.

Připravte si recept na hrachové mléko

příprava:

1. Rozdělený hrášek namočte přes noc (asi 8–12 hodin) do 750 ml studené vody.

2. Druhý den slijte a opláchněte čistou vodou.

3. Namočený hrášek vložte do kastrůlku se 750 ml vody a vařte 30–45 minut, dokud nebude měkký.

4. Uvařený hrášek slijte přes síto a nechte vychladnout.

5. Hrášek dejte do mixéru spolu s 875 ml čerstvé vody, slunečnicového oleje, vanilkového extraktu a špetky soli. Přidejte data a protlačte na 30 sekund, dokud se nevytvoří homogenní hmota.

6. Nyní přefiltrujte hrachové mléko přes sáček s ořechovým mlékem.

Doba použitelnosti Ebsenmilch v chladničce 3 dny

Hotové hrachové mléko vydrží v chladničce asi 4-5 dní, pokud je skladováno ve vzduchotěsné nádobě. Pokud láhev předem sterilizujete, možná budete moci trochu prodloužit trvanlivost.

Použití hrachového mléka je rozmanité

Hrachové mléko použijte do snídaňových smoothie misek

Mléko ze žlutého hrášku lze použít mnoha způsoby. Pokud rádi pijete kávu s mlékem, můžete vyzkoušet tuto zdravou alternativu mléka. Hráškový nápoj můžete také přidat do smoothie a snídaňových cereálií, nebo jej použít k výrobě palačinek nebo vaflí. Je také vhodný jako náhražka mléka do vydatných pokrmů, jako jsou polévky, omáčky na těstoviny a pizzu nebo pyré.

Hráškové mléko a udržitelnost

jak se vyrábí hrachové mléko

Výrobci hrachového mléka přikládají ekologické stopě mimořádný význam a chtějí ji omezit udržitelnou produkcí. Ve srovnání s kravským mlékem, ale také s některými alternativami mléka, jako je mandlové mléko, je nový nápoj propagován jako ekologičtější a udržitelnější. Například v případě mandlového mléka je dlouhodobě kritizována vysoká spotřeba vody. Ekologickou rovnováhu mnoha složek výrobního procesu však nelze přesně určit.

Vyrobte si hrachové mléko sami s vanilkovou příchutí

Ať už trpíte nesnášenlivostí laktózy, nebo jen hledáte alternativu ke kravskému mléku na rostlinné bázi, hrachové mléko stojí za to vyzkoušet. Pokud jde o nutriční hodnoty, hrachový nápoj je zvláště přesvědčivý díky vysokému obsahu bílkovin, a je proto vynikající volbou pro lidi, kteří jedí dietu s nízkým obsahem sacharidů a tuků.