zdravá výživa

Cukrový meloun je tak zdravý! Na první pohled medový meloun, meloun a spol

Na celém světě existuje asi 750 odrůd melounů. V této zemi je známý a rozšířený meloun a cukrový meloun. Pojem cukrový meloun nyní spojuje mnoho druhů melounu. V botanickém smyslu nejsou všechny plody, ale spíše tykvovité, úzce související s okurkou. 3 z nejznámějších druhů cukrového melounu jsou medovicový meloun, čistý meloun a melounový meloun. Opticky se liší strukturou povrchu ovoce (hladká, síťovaná, bradavičnatá) a barvou slupky a dužiny (od zelené po žlutou až růžovou a oranžovou).

Porovnání odrůd cukrového melounu

Kůra melounu a maso mají různé barvy

Medovice, melouny a meloun jsou populární odrůdy melounu stejného druhu, cucumis melo. Jsou si v mnoha ohledech podobní, ale také mají některé jedinečné rozdíly.

Medovicový meloun, Také nazývaný žlutý kanárský meloun je pravděpodobně nejznámějším cukrovým melounem. Je snadno rozpoznatelný podle jasně žluté slupky a nazelenalé bílé dužiny.

Medový meloun

medový meloun zdravý žlutý kanárek

100 g medového melounu obsahuje:

Kalorie 36 kcal

Tuky 0,1 g

Sacharidy 9,09 g

Dietní vláknina 0,8 g

Cukr 8 g

Vaječný bílek 0,5 g

Vápník 6 mg 0% ETD

Železo 17 mg 1% ETD

Draslík 228 mg 5% ETD

Vitamín A (beta-karoten) 3 mcg 0% ETD

Vitamín C 18 mg 20% ​​ETD

Meloun z melounu

medový meloun oranžový uvnitř je odrůda melounu

Meloun melounu kvůli své slupce se mu také říká „bradavičný meloun“. Má pomerančovou dužinu a chutná o něco méně sladce než medový meloun. Odrůda melounu vděčí za svůj název italskému městu Cantalupo, kde byla kolem roku 1700 pěstována na papežské půdě.

100 g melounu melounu obsahuje:

Kalorie 34 kcal

Tuky 0,2 g

Sacharidy 8 g

Dietní vláknina 0,9 g

Cukr 8 g

Vaječný bílek 0,8 g

Vápník 9 mg 1% ETD

Železo 0,21 mg 1% ETD

Draslík 267 mg 6% ETD

Vitamín A (beta-karoten) 169 mcg 19% ETD

Vitamín C 36,7 mg 41% ETD

Galia meloun

Odrůda galde meloun meloun obsahuje málo kalorií

Obzvláště známá varianta čistého melounu je Galia meloun. Byl vyšlechtěn v Izraeli v 70. letech minulého století jako hybrid mezi melounem a medovým melounem. Jejich tvar je obvykle kulatý a žlutá skořápka má charakteristický síťovaný vzor. Dužina je bílá nebo mírně zelená a chutná velmi sladce.

100 g melounu galia obsahuje:

Kalorie 23 kcal

Tuky 0,2 g

Vaječný bílek 0,62 g

Celkové sacharidy 5,58 g

Dietní vláknina 1,8 g

Cukr 3,93 g

Vápník 15 mg 1% ETD

Železo 0,31 mg 2% ETD

Draslík 137 mg 3% ETD

Vitamín A (beta-karoten) 85 mcg 9% ETD

Vitamín C 24,9 mg 28% ETD

Porovnání melounu melounu a medu

Odrůdy melounu cukrového ve srovnání s melounem a melounem medovicovým

Medový meloun je často srovnáván s melounem, protože oba patří do stejné melounové rodiny. Oba melouny obsahují zhruba stejné množství kalorií na porci, i když každý z nich má jedinečný nutriční profil. Podle USDA obsahuje meloun více než dvojnásobek vitaminu C medového melounu a o více než 60% více vitaminu A ve formě karotenoidů provitaminu A. Medový meloun naopak poskytuje více vitaminu B6. Obsahují také podobné množství vlákniny, draslíku, vitamínu K, kyseliny listové a vody.

co medovicový meloun obsahuje zdravé vitamíny a minerály

100 gramů cukrového nebo medového melounu obsahuje méně než jeden gram Fruktóza (Fruktóza). Všechny melouny jsou také na Histaminová intolerance dobře snášen.

Kvůli svému přirozenému obsahu cukru má meloun jeden glykemický index (GI) z 65 (to je mírné; pod 55 je málo). Vzhledem k vysokému obsahu vody v melounu, jejich glykemická zátěž (GL) pouze 4. Glykemický index medového melounu je 62 a má glykemické zatížení 9, což je také považováno za nízké.

medový meloun zelený je odrůda galia melounu

Existuje jeden s melounem nebo čistým melounem Galia Riziko patogenů, Zárodky, jako je salmonela, se mohou dobře přichytit na drsnou kůži a při řezání se dostat do dužiny. Z tohoto důvodu se doporučuje vyhnout se těmto druhům melounů během těhotenství nebo pokud máte oslabený imunitní systém. To dělá z medového melounu nejzdravější druh cukrového melounu.

K čemu je cukrový meloun dobrý??

V létě si vychutnejte medový melounový nealkoholický nápoj

Ať už si vyberete kteroukoli ze tří podskupin cukrového melounu, můžete těžit z jeho zdravých přísad. Níže se dozvíte výhody těchto extrémně univerzálních rostlin!

Zabraňuje vysokému krevnímu tlaku

Strava s vysokým obsahem ovoce a zeleniny je obecně spojena se sníženým rizikem vysokého krevního tlaku a srdečních chorob. Přesněji se ukázalo, že dieta s nízkým obsahem sodíku a dostatečný příjem draslíku mohou mít pozitivní vliv na regulaci krevního tlaku. Medový meloun je také dobrým zdrojem kyseliny listové a dalších vitamínů B, které pomáhají snižovat hladinu homocysteinu, což je důležitý ukazatel zánětu. Dostatečný příjem folátu je spojen se sníženým rizikem mrtvice. Pokud tedy chcete zvýšit příjem draslíku a udržet si zdravý krevní tlak, jsou cukrové melouny ideální.

Poznámka: Beta blokátory, které lékaři často předepisují pro srdeční choroby, mohou způsobit zvýšení hladiny draslíku. Lidé užívající takové léky by měli meloun konzumovat s mírou, protože vysoké hladiny draslíku mohou způsobit poškození ledvin.

Pomáhá vám zhubnout

žlutý kanárský medový meloun s hladkou slupkou

Ovoce obvykle není považováno za nízkosacharidové jídlo, takže melouny nemusí být vhodné pro keto nebo Atkinsovu dietu. Cukrový meloun vám ale může pomoci zhubnout, protože má málo kalorií. Pokud tedy spálíte více kalorií, než použijete (cvičením, dietou nebo obojí), budete hubnout. Meloun Galia má méně kalorií než medový meloun a meloun – 100 gramů má 23 kcal.

Všechny druhy melounů mají také vysoký obsah vody – melouny tvoří 90 procent vody. Voda pomáhá očistit tělo zevnitř a udržet ho hydratované. Přesně proto je cukrový meloun vynikající svačinou v horkých letních dnech nebo po tréninku.

Medový meloun při cukrovce

Medovicový meloun na cukrovku s tvarohem

Vypořádat se s diabetem je obtížné, zvláště pokud máte chuť na sladké. Navzdory obsahu přirozeného cukru je naštěstí čerstvé ovoce jako medový meloun spojeno se zlepšením kontroly krevního cukru. Obsah vlákniny a vody v medových melounech jim brání způsobit velké výkyvy krevního cukru.

Ve skutečnosti jeden analyzoval Studie z Číny z roku 2017 lékařské záznamy 482 591 dospělých v letech 2004 až 2008. Vědci došli k závěru, že vysoká denní spotřeba ovoce byla spojena se snížením rizika cukrovky o 22 procent. Falešný předpoklad, že čerstvé ovoce je pro lidi s cukrovkou příliš sladké, může při léčbě nemoci způsobit více škody než užitku.

Udržuje pokožku zdravou

Medový meloun pro zdravou pokožku, ochranu před sluncem a vlhkost

Cukrové melouny jsou skvělým zdrojem vitamínu C, který hraje důležitou roli v produkci kolagenu v těle. Kolagen může udělat krásnou nejen vaši pokožku, ale i vlasy a nehty. Vitamin C také ovlivňuje koncentraci kyseliny hyaluronové, která dodává pokožce mladistvý vzhled. Vitamín A naopak podporuje růst buněk a podporuje proces regenerace pokožky.

Úpalu na slunci můžete také předcházet a léčit ho pomocí medového melounu. Meloun má zvlhčující účinek, když se aplikuje topicky na pokožku spálenou sluncem. Také zvyšuje antioxidační aktivitu pokožky, redukuje buňky spálené sluncem a zvyšuje hladinu melaninu. Karotenoidy v melounech také zabraňují poškození UV zářením, které je hlavním spouštěčem maligního melanomu.

Podporuje zdraví kostí

Zdravý medovicový meloun podporuje zdraví kostí

Cukrové melouny také obsahují minerály vápník a železo, které jsou důležité pro zdravé kosti a krvetvorbu. Živiny, jako je kyselina listová, vitamín K a fosfát, také pomáhají posílit kosti. Buňky tvořící kost také ke své správné funkci potřebují hořčík. 100 gramů cukrového melounu obsahuje 12 mg hořčíku.

Snižuje riziko rakoviny

Studie to ukazují Melounový skořápkový a kamenný extrakt brání růstu lidských nádorových buněk. Vysoká antioxidační aktivita melounu pomáhá zachytit volné radikály dříve, než způsobí poškození buněk. Výsledky byly zvláště slibné u rakoviny ledvin a tlustého střeva.

Cukrové melouny jsou vynikajícím zdrojem vitamínu C.

Posiluje imunitní systém

Cukrové melouny jsou vynikajícím zdrojem vitaminu C, který posiluje imunitní systém a také podporuje různé funkce buněk proti patogenům. Vitamín podporuje vstřebávání železa a hojení pokožky. Jako lapač radikálů stimuluje kožní buňky k dělení a opravě DNA. Bez užívání vitaminu C se cévy stanou porézními a náchylnými k bakteriím a infekcím.

Vitamín A (beta-karoten) pro zdravé oči

Je známo, že karotenoidy podporují zdraví očí a zabraňují rozvoji ztráty zraku související s věkem. Vzhledem k obsahu beta-karotenu je meloun melounu špičkovou potravinou pro zdravé oči. Beta-karoten je prekurzorem vitaminu A, a proto je také označován jako provitamin A. Jedná se o stejné vitamíny, které dávají mrkvi oranžovou barvu.

Alergie na cukrový meloun

Alergie na medovice medonosná, pokud jste alergičtí na trávu

Skutečná alergie na medový meloun nebo meloun je neobvyklá. Při konzumaci melounu však mohou nastat příznaky zkřížené reakce v důsledku jevu známého jako syndrom orální alergie (OAS). To je případ, kdy si tělo zaměňuje bílkoviny v melounu s určitým pylem stromů nebo tráv, které způsobují „skutečné“ alergie. Ambrózie (kvetoucí pozdní léto až podzim) je nejběžnějším pylem spojeným s medovicovým melounem OAS.

Ve srovnání se skutečnými alergiemi jsou příznaky OAS relativně mírné a krátkodobé. Můžeš

– pocit svědění nebo pálení v ústech,

– oteklé nebo necitlivé rty,

– Bolest v krku, bolest v krku a

– zahrnovat ucpaný nebo rýmu.

Příznaky se obvykle vyvinou hned poté, co sníte melouny, a jejich vyřešení může trvat hodinu. Over-the-counter orální antihistaminikum může pomoci zmírnit příznaky. Zavolejte svého lékaře nebo vyhledejte naléhavou lékařskou pomoc, pokud příznaky přetrvávají nebo se zhoršují.

Cukrové melouny jsou všestranné a zdravé!

Pomocí řezačky kuliček vykrajujte z melounů malé kuličky

Cukrové melouny jsou k dostání v supermarketech po celý rok, ale jejich hlavní sezóna je v létě. Sladké medové melouny jsou zdravou alternativou k dezertům s vysokým obsahem cukru. Jelikož mají melouny tak vysoký obsah vody, jejich vaření by zničilo jejich texturu. Nejlepší je proto jíst je syrové – na kostičky, nakrájené na plátky nebo podávané ve formě kuliček. Jednoduše vykrajujte z kuliček malé kuličky vykrajovátkem, vložte do mísy a dejte do chladu.

Jezte meloun se šunkou

Cukrové melouny chutnají skvěle v ovocném salátu, připraveném do smoothies nebo v kombinaci s řeckým jogurtem, tvarohem nebo ricottou. Vyzkoušejte je také v pudinku z chia semínek. Můžete také nakrájet medové melouny na plátky, obalit šunkou a sloužit jako předkrm. Experimentujte s všestranností cukrových melounů a užívejte si jejich zdravé přínosy a letní chuť.