zdravá výživa

Co je tapioka? Zde se dozvíte vše o trendové ingredienci!

Tapioku můžete znát jako přísadu do sladkého pudinku, ale tento bezlepkový škrob lze použít jako pojivo do sladkých i slaných pokrmů. Tapioka se získává z kořenů rostliny manioku, také známé jako yuca nebo maniok. Pěstování plodiny pochází z Brazílie a rozšířilo se do celé Jižní Ameriky a Afriky, zatímco škrob (tapioka) získaný z ní se stal populární po celém světě. Pokračujte v čtení, abyste se dozvěděli více o této trendové přísadě!

Rychlá fakta o tapioce

Co je tapiokový škrob a odkud pochází?

použití: K zahuštění polévek, dušených pokrmů, omáček nebo k přidání vláhy a textury do pečiva. Eisatz také nachází tapiokový škrob v kosmetice, např. Pro zlepšení viskozity krémů, gelů a pleťových vod.

vlastnosti: Bez lepku, bez chuti

druh: Perly, vločky a mouka

náklady: Levný a široce dostupný, ceny za 500 g tapiokového škrobu se pohybují mezi 6 EUR a 10 EUR

Co je tapioka?

Tapiokový škrob se vyrábí z kořenů manioku

Tapioka má neutrální chuť a silnou gelovací sílu. Na rozdíl od kukuřičného škrobu může tapiokový škrob přežít cykly zmrazování a rozmrazování, aniž by ztratil svou gelovou strukturu, což z něj činí ideální pojivo pro zmrzlinu.

Nutriční hodnoty

Protože tapiokový škrob obsahuje téměř 100 procent sacharidů a je považován za bez tuku a bílkovin. Je zajímavé, že tapiokové perly jsou tuny kalorií a minerálů, přestože škrob téměř nemá nutriční hodnotu.

Nutriční informace podle USDA na 1 polévkovou lžíci tapiokového škrobu (10 g):

Kalorie 30 kcal

Bílkoviny 0 g

Tuk 0 g

Sacharidy 7 g

Sodík 24 mg

Nutriční informace podle USDA na 100 g sušených tapiokových perel:

Kalorie: 358 kcal

Tuky: 0,02 g

Sodík: 1 mg

Sacharidy: 88,7 g

Dietní vláknina: 0,9 g

Cukr: 3,35 g

Bílkoviny: 0,2 g

Vápník, přibližně 20 mg

Železo, Fe 1,58 mg

Hořčík, Mg 1 mg

Fosfor, P. 7 mg

Draslík, K. 11 mg

Sodík, Na 1 mg

Zinek, Zn 0,12 mg

malé suché tapiokové perly bílé

Tapiokové perly jsou velmi vysoký obsah sacharidů a obsahují téměř 89 gramů sacharidů na 100 gramů. Většina sacharidů v tapioce pochází ze škrobu. Necelý jeden gram pochází z vlákniny a 3,35 gramu z cukru. Když konzumujete tapiokové perly jako bublinkový čaj nebo pudink, konzumujete cukr navíc, takže počet sacharidů je ještě vyšší. Boba čaj je obvykle slazený medem nebo hnědým cukrem.

Je tapioka bezlepkový a proto je ideální pro lidi s nesnášenlivostí lepku. Lze jej také použít k pečení lahodných rohlíků a koláčů. V receptech dbejte na to, aby tapioková mouka a tapiokový škrob byly jeden a tentýž výrobek.

Tapioka je jídlo s a velmi vysoký glykemický index. Odhadovaná glykemická zátěž na 100 gramů porce tapiokových perel je 94. Glykemická zátěž bere v úvahu velikost porce při odhadu účinků potraviny na krevní cukr. Tapioca to pravděpodobně udělá nevhodné pro diabetiky.

Tapiokový pudink s kokosovým mlékem a mangem

Stejně jako bramborový škrob, kukuřičný škrob a rýžový škrob, tapiokový škrob přichází s jedním Histaminová intolerance dobře snášen. Při běžné spotřebě nelze očekávat žádné stížnosti.

Tapiokové perly mohou být jedno dobrý zdroj železa protože obsahují 1,58 mg minerálu. Doporučený příjem živiny se liší podle věku a pohlaví. Dospívající a dospělí by například měli denně spotřebovat 10 až 15 mg železa.

Tapiokové perly a tapioková mouka jsou není dobrým zdrojem jiných vitamínů nebo minerálů. Několik zdrojů informací například tvrdí, že konzumace tapioky je dobrá pro stavbu kostí a zubů. Citují skutečnost, že tapioka poskytuje vápník. Podle údajů USDA je ve 100 g tapiokových perel pouze 20 mg minerálu. Německá společnost pro výživu doporučuje dospělým 1000 mg vápníku denně. Takže i když sníte celou porci tapiokových perel, získáte pouze 2% doporučené denní dávky.

K čemu je tapioka dobrá??

Bezlepková dieta bez pšeničných produktů

Užitečné pro osoby s alergiemi

Je tapioka bez lepku a bez obilí. Lidé s celiakií nebo citlivostí na celiakii bez lepku mohou tuto mouku použít k výrobě chleba a jiných pečiv (v kombinaci s jinými bezlepkovými moukami). Je také alternativou k bílé mouce na zahušťování polévek, omáček a koláčových náplní. Mouka také vegetarián a vegan a je běžně používán lidmi, kteří dodržují paleo dietu nebo dietu autoimunitního protokolu (AIP).

Bezlepková dieta bez pšeničných produktů

Může podporovat zdraví střev

Tapioka je zdrojem odolného škrobu, který prochází žaludkem a tenkým střevem nestrávený. Místo toho je škrob fermentován v tlustém střevě a slouží jako zdroj potravy pro zdravé střevní bakterie. Rezistentní škrob vyrobený z tapioky je typu 4, což znamená, že se používají různé chemické procesy, aby byl nestravitelný.

Tapioka je známá tím, že je lehká na žaludek a snáze stravitelná než mouky z ořechů a obilí. Tapioku lze doporučit jako zdroj kalorií a energie při zažívacích problémech způsobených stavy, jako je syndrom dráždivého tračníku a divertikulitida. Může být také použit pro vředy a jiné žaludeční potíže nebo během období zotavení po operaci.

Může pomoci předcházet anémii s nedostatkem železa

Anémie z nedostatku železa je běžná u žen ve fertilním věku au dětí v některých zemích. Může to vést ke zdravotním problémům, včetně vrozených vad, kojenecké úmrtnosti, zhoršených kognitivních funkcí a špatné imunity. Jedna porce tapiokových perel obsahuje 1,58 mg železa.

Ve Spojených státech se doporučené denní dávky železa liší podle pohlaví a věku. Ženy ve věku 19 až 50 let by měly konzumovat 18 mg denně. Porce tapioky by pokryla téměř 9% vašich denních potřeb. Ženám nad 51 let a mužům nad 19 let však stačí pouze 8 mg denně. Pro tyto lidi poskytuje jedna porce tapiokových perel téměř 20% doporučené denní dávky.

Škrobová jídla se někdy doporučují ke zvýšení množství mléka dostupného při kojení

Může podporovat produkci mateřského mléka

Škrobová jídla se někdy doporučují ke zvýšení množství mléka dostupného při kojení. Tapioka je komplexní uhlohydrát, který je vynikajícím zdrojem škrobu a energie. Některé studie uvádějí, že maniok je široce používán ke zvýšení produkce mateřského mléka ženami v některých částech světa. Není však známo, zda tapioka poskytuje stejné výhody speciálně pro kojící matky.

Vedlejší efekty

Kořen manioku manioku zpracován na tapioku

Tapioka z velké části nezpůsobuje žádné nepříznivé účinky, je -li řádně připravena a s mírou. Existují však určité obavy, když je maniok nesprávně zpracován nebo když je tapioka konzumována v nadměrném množství.

Otrava kyanidem

Tapioka (maniok), stejně jako některé další potraviny na rostlinné bázi, obsahuje kyanogenetické glykosidy, které v těle uvolňují kyanid. To může vést k vysoké neurotoxicitě. V oblastech, jako je Nigérie a Uganda, byla hlášena některá úmrtí a nefatální toxicita u dětí. Příznaky nefatální toxicity zahrnují ospalost, slabost a zvracení.

Zpracování surové manioku na tapiokové perly nebo mouku by mělo snížit obsah kyanidu. V dubnu 2019 však Centra pro prevenci a kontrolu nemocí hlásila 98 případů se dvěma úmrtími po podezření na otravu kyanidem z maniokové mouky v západní Ugandě. Agentura však uznala, že otrava kyanidem z maniokové mouky je vzácná a že správné zpracování (namáčení, sušení a loupání) může detoxikovat kořen manioku.

Bubble Tea nebo Boba Tea jsou na Tchaj -wanu oblíbené

Může podporovat obezitu

Bubble tea nebo Boba tea se původně konzumoval hlavně na Tchaj -wanu. Ale v posledních letech jeho popularita vzrostla a nyní existují obchody s bublinkovým čajem v USA a Evropě. Předslazené perly se prodávají v obchodech a online.

Se zvýšenou konzumací bublinkového čaje se někteří odborníci na výživu stále více obávají možných zdravotních účinků. Zejména se obávají, že to může ovlivnit míru obezity.

Alergie na tapioku

Byly zaznamenány ojedinělé případy alergií na kasavový kořen, včetně roku 2003 v Mosambiku, 2004 v Brazílii a 2007 ve Španělsku. Bylo prokázáno, že alergie na maniok vyvolává anafylaktické reakce a věří se, že je spojena s alergiemi na latex. K potvrzení této asociace jsou však zapotřebí rozsáhlejší studie. Pokud máte alergii na kořen manioku, tapioku byste neměli konzumovat.

Sladkosti je třeba během těhotenství konzumovat s mírou

Tapioka v těhotenství

Škrobová jídla mají vysoký obsah sacharidů a mohou mít významný dopad na hladinu cukru v krvi. Jedním z problémů, kterým mnoho žen během těhotenství čelí, je gestační diabetes. Jedná se o typ diabetu, který se vyskytuje během těhotenství a nejčastěji zmizí po skončení těhotenství. Je však možné snížit riziko gestačního diabetu dodržováním zdravé výživy a mírným přibíráním. Malá studie z roku 2009 ukázala, že ženy s gestačním diabetem, které dodržovaly Glyxovu dietu, tedy konzumaci potravin s nízkým glykemickým indexem, snížily potřebu inzulinu ve srovnání se ženami, které jedly potraviny s vysokým GI. Lidé, kteří omezují konzumaci sacharidů nebo se obávají, jak škroby ovlivňují hladinu cukru v krvi, mohou považovat tapioku za nezdravou. Zmíněná otrava kyanidem může být také škodlivá pro matku i dítě.

Jaké druhy tapioky existují?

Tapiokové knedlíky Saku Sai Moo

Tapiokový škrob lze zakoupit ve formě mouky nebo instantních vloček; před vařením je neprůhledný, ale hydratovaný se stává průsvitným. Tapiokové perly a tapiokový prášek jsou většinou bílé nebo téměř bílé, ale perly, které se běžně používají v dezertech, lze barvit téměř jakoukoli barvou. Tapiokové perly se dodávají ve velkých i malých velikostech. Boba jsou velké, slazené perly, které jsou často obarveny na černo a používají se pro bublinkový čaj.

Tapioka se nejčastěji prodává v perlové formě, která může mít velikost od 1 milimetru do 8 milimetrů v průměru. Menší tapiokové perly se obvykle používají v pudinku, zatímco větší perly se obvykle používají v boba čaji. Prodává se také ve vločkách a prášcích, které se běžně používají k zahušťování omáček, polévek nebo omáček.

úložný prostor

Tapiokový škrob je suchý produkt a zůstane čerstvý po neomezenou dobu, pokud je skladován v těsně uzavřeném obalu, aby se zabránilo působení tepla, vlhkosti a štěnic. Neskladujte tapioku v chladničce nebo mrazničce.

Použití tapioky

K zahuštění polévek použijte tapiokovou mouku

Tapiokovou mouku nebo vločky můžete použít k zahuštění potravin, jako jsou polévky, omáčky nebo omáčky na bázi vývaru. Může také přidat texturu pečenému zboží a může být použito jako pojivo v masových receptech (jako jsou karbanátky nebo sekaná). Má neutrální chuť, která se snadno vejde do sladkých i slaných receptů. Tapioková mouka je běžnou součástí bezlepkových receptů.

Čím můžete tapioku nahradit??

Šípkový a bramborový škrob jsou vhodnou alternativou tapiokového škrobu, protože mají mnoho vlastností. Pšeničnou mouku můžete použít k zahuštění omáčky místo tapioky, ale takto se do jídla přidává lepek. Kukuřičný škrob lze také použít jako náhražku tapioky, zejména v mléčných omáčkách, ale mějte na paměti, že dodává tekutině zákal, zatímco tapioka dodává lesklou povrchovou úpravu. To je zvláště žádoucí pro polevy na dorty.

Tenkou zeleninovou polévku zahustíme tapiokovou moukou