zdravá výživa

Co je Marmite? Zjistěte více o specialitě z Velké Británie!

Slyšeli jste o Marmite? Jedná se o nátěr na bázi tmavě hnědého kvasnicového extraktu, který je obzvláště populární ve Velké Británii. Výrobek je součástí tradiční snídaně a podává se na toastu. Marmite podporuje vstřebávání důležitých vitamínů a minerálů a nabízí další zdravotní výhody. Přečtěte si více o podivném šíření v článku!

Marmite: co to je a jak chutná?

Co je Marmite Yeast Extract britská specialita

Marmite je ve skutečnosti značka mimo jiné vegetariánské kořenící pasty vyrobené z kvasnicového extraktu. Myšlenku výrobku původně objevil německý chemik Justus von Liebig. Dnes Marmite vyrábí ve Velké Británii britský koncern Unilever.

Chuť Marmite je kontroverzní. Někteří Britové ho milují a jiní ho nenávidí. Britský spisovatel to popsal jako „kvasnicovou, slanou vůni připomínající sójovou omáčku s konzistencí starého motorového oleje“. Většina popisuje chuť jako jedinečnou. Někteří fanoušci tvrdých kvasnicových past doporučují nováčkům, aby před prvním jídlem pomazánku necítili. Někteří spotřebitelé míchají Marmite s máslem nebo jinými potravinami, aby trochu snížili intenzivní chuť.

Co obsahuje vegetariánská kvasnicová pasta?

Kvasnicový extrakt v vařečkách pivovarských kvasnic

Kořenicí pasta na první pohled vypadá trochu jako tekutý džem nebo med. Ve skutečnosti to nemá nic společného se sladkou pomazánkou. Z čeho je tedy Marmite vyroben? Hlavní ingredience, které do toho jdou, jsou kvasnicový extrakt, sůl, zeleninový extrakt, výtažek z celeru a koření. Přesný recept je však obchodním tajemstvím.

Nutriční informace podle USDA na 1 čajovou lžičku (5 g) Marmite:

 • Kalorie: 8 kcal
 • Tuk: 0 g
 • Sodík: 166 mg
 • Sacharidy: 0,8 g
 • Vláknina: <1 g
 • Cukr: <1 g
 • Bílkoviny: 1 g

Jaké jsou dobré veganské zdroje B12

Jedna porce Marmite obsahuje pouze osm kalorií, jeden gram bílkovin, méně než jeden gram sacharidů (většinou cukr) a žádný tuk. Tato jedna čajová lžička však poskytuje přibližně 25% doporučeného denního příjmu riboflavinu, 50% doporučeného denního příjmu thiaminu a přibližně 25% doporučeného denního příjmu niacinu. Budete také těžit ze zdravé dávky kyseliny listové (20%doporučeného množství), vitamínu B12 (25%) a železa (15%).

Vzhledem k tomu, že se malé množství produktu používá na toasty nebo krekry, kalorie v něm nebudou mít velký vliv na nutriční hodnotu celého jídla. Získáte však důležité mikroživiny.

Jak zdravý je Marmite?

Marmite na toastu potřete máslem

V roce 1912 byl Marmite objeven jako skvělý zdroj vitaminu B, takže britští vojáci bojující v první světové válce dostali jako součást přídělů jídlo sklenice. Ve 30. letech 20. století anglická vědkyně Lucy Willsová úspěšně používala Marmite k léčbě anémie mezi pracovníky mlýna v indickém Bombaji díky kyselině listové, kterou obsahovala. Výrobek byl také používán zaměstnanci Suriya Mal k léčbě podvýživy během epidemie malárie v letech 1934-1935 na Srí Lance. Kvasnicová pasta má tedy v podstatě super schopnosti!

Kvasinky používané k výrobě Marmite jsou vedlejším produktem pivovarského průmyslu, nazývaného také pivovarské kvasnice. Pivovarské kvasnice se někdy používají v alternativní medicíně k podpoře trávicího zdraví. Pivovarské kvasnice také pomáhají léčit řadu zdravotních stavů, včetně nachlazení, chřipky, průjmu a cukrovky. Existuje však nedostatek vědeckých důkazů na podporu těchto výhod.

Jak zdravý je Marmite Výhody nutričních informací

Vitamíny a minerály v Marmite jsou zdraví prospěšné v mnoha ohledech. Například thiamin je nezbytný pro zdravý metabolismus. Pomáhá také správné funkci srdce, nervů a svalů. Riboflavin a niacin pomáhají tělu přeměnit sacharidy na energii. Vitamín B-12 pomáhá udržovat zdravé nervy a krvinky a je důležitý pro syntézu DNA. Ti, kteří dodržují veganskou dietu, mají vyšší riziko nedostatku vitaminu B-12. Jedna porce Marmite však poskytuje 25% doporučené denní dávky.

Ačkoli je chuť Marmite často popisována jako intenzivní a nepříjemná, lepkavá pomazánka zůstává oblíbená díky svým nutričním výhodám. V rozhovoru pro BBC odbornice na výživu Melanie Brown řekla: „Marmite hraje tak důležitou roli ve stravě mnoha lidí a je neuvěřitelně užitečný pro starší lidi, kteří mají nedostatek vitaminu B-12. Je plná kyseliny listové a existuje dostatek důkazů, že mnoho žen, a zejména mladých žen v plodném věku, má nedostatek kyseliny listové. “

Lidé, kteří si hlídají příjem soli, by se měli kvasnicové pastě vyhýbat, protože má vysoký obsah sodíku. Výrobek je nejen vegetariánský, ale také veganský, ale není bezlepkový.

Jak jíst marmit? Tipy a nápady na recepty

Vylepšete různé recepty pomocí Marmite

Možnosti užít si Marmite jsou téměř nekonečné. Je skvělý na toasty, anglické lívance, bagely a krekry, které mimo jiné dodají pikantní chuť. Tajemství je potřít toast velmi tenkou vrstvou. Ale je to také pěkný způsob, jak přidat různým pokrmům hlubší chuť. Můžete například přidat lžíci do guláše nebo upřesnit těstovinové omáčky, jako je boloňský nebo carbonara.

Společnost, která vyrábí kořenící pastu, vyrábí také chipsy s příchutí Marmite, protože tato kombinace je velmi populární. V některých regionech je dokonce čokoláda s takovou chutí.

Vylepšete těstoviny s britskou kvasnicovou pastou

Když jste připraveni vyzkoušet tuto jedinečnou pastu z kvasnicového extraktu, můžete ji použít jako dip pro zeleninu, jako je mrkev nebo celer, nebo místo hořčice nebo majonézy na sendvič. Pokud však chcete prozkoumat další využití Marmite, stovky receptů najdete na internetu.

 • Můžete si například připravit gurmánskou pizzu se sýrem, marmitem, olivovým olejem a oblíbenou polevou, jako je cibule, žampiony, feta nebo artyčokové srdce.
 • Hledáte nápady na rychlé občerstvení? Vytvořte plněná vejce s marmitem kombinací jen malého množství pomazánky s vejci natvrdo, majonézou, hořčicí a pažitkou.
 • Pro vydatné jídlo si připravte čočkovou polévku marmite přidáním do kastrůlku s bramborami, celerem, čočkou, houbami, bylinkami a kuřecím vývarem.
 • A pokud milujete pečení, přidejte ho do svého oblíbeného receptu na chleba. Někteří pekaři dokonce přidávají jogurt, pažitku a mák pro extra chuť.

Sýrové rohlíky k snídani s máslem a kvasnicovou pastou

Kde se dá kvasnicový extrakt koupit??

Ve Velké Británii je Marmite velmi populární, a proto jej lze nalézt téměř v každém obchodě s potravinami. Pokud si chcete podivnou pomazánku vyzkoušet sami, produkt najdete v internetových obchodech.

Máslo a marmit na chlebu k snídani