zdravá výživa

Chia semínka a jejich zázračné účinky na tělo

chia-semínka-vedlejší účinky-zdraví

Chia semínka používali Mayové, Inkové a Aztékové jako potraviny a léky před mnoha staletími. Tato semena byla tehdy tak užitečná, že byla cennější než zlato. Dnes se jim říká superpotraviny, protože jsou bohaté na vitamíny, minerály, antioxidanty, omega-3 mastné kyseliny, vlákninu a bílkoviny. Jsou nejen dodavatelem základních živin, ale mají také obecně pozitivní vliv na lidský organismus a regulují hladinu cukru v krvi a hladinu cholesterolu.

Chia semínka – zázračná rostlina od Mesixo

Salvia-hispanica-mexická-chia-rostlina

Chia nebo Salvia hispanica je kvetoucí rostlina, která pochází z Mexika a Guatemaly. Chia rostlina má fialové a bílé květy a dosahuje výšky kolem jednoho metru. Semena jsou nejdůležitější částí rostliny a zdrojem živin. Obsahují vysoce kvalitní bílkoviny, vápník, bór a železo. Jeho antioxidační vlastnosti jsou třikrát větší než u borůvek.

Bohaté na omega-3 mastné kyseliny a vlákninu

chia-semena-miska-černo-bílá

Chia semínka jsou skutečnou energetickou potravinou, bohatou na omega-3 mastné kyseliny a vlákninu. Stejně jako lněné semínko jsou připraveny k jídlu a lze je skladovat několik let, aniž by žlukly. Malá část Chia semínka nám může poskytnout třetinu požadovaného denního příjmu vlákniny. Díky vysokému obsahu omega-3 a vlákniny vám mohou také pomoci zhubnout, protože zajišťují dlouhotrvající pocit plnosti a pomáhají tělu eliminovat nežádoucí toxiny.

Zdravé stravování: 14 receptů na chia semínka na hubnutí

Užitečné tipy na výživu pro zdravý organismus

Bezlepkové recepty s chia semínky – zdravé a chutné

Účinná regulace hladiny cukru v krvi a lipidů

chia-seed-gel-make-yourself

Chia semínka mají schopnost stabilizovat hladinu cukru v krvi. Po rozpuštění v kapalině se z chia semínek vyvine gel. V žaludku během trávení zpomalují přeměnu sacharidů na cukr. To umožňuje tělu zůstat déle syté, dodává mu trvalejší energii a brání prudkému vzestupu krevního cukru. Podle zprávy v British Journal of Nutrition v roce 2009 chia semínka stabilizují cholesterol a triglyceridy a snižují celkový tělesný tuk.

Stabilizace elektrolytů a tělních tekutin

chia-pudink-mléko-borůvky

Chia semínka mají hydrofilní vlastnosti, které z nich činí účinný stabilizátor tekutin a elektrolytů v těle. Tato semena mají schopnost absorbovat vodu více než 12krát větší než je jejich vlastní hmotnost. Konzumace chia semínek proto pomůže regulovat tělesné tekutiny a sníží riziko dehydratace.

chia semínka -superfood-srovnávací-živiny chia-semínka-pozitivní-efekty-zdraví chia-semena-pozitivní účinky-lidský organismus