zdravá výživa

Bio produkty a potraviny! Správné nebo špatné?

Trh koupit Klady Zápory zdravého stravování

Každá druhá západní Evropa nakupuje Bioprodukty a potraviny. Vejce, ovoce a různá zelenina patří k nejoblíbenějším. Ale stále existuje spousta nezodpovězených otázek ohledně těchto potravin. Na to máme odpověď s Dr. Hledáme: Jean-Michel Lyoserf, vedoucí výživy v Pasteurově institutu v Lille ve Francii.

Přesné statistiky stále neexistují, ale spotřeba ekologických produktů celosvětově nepochybně roste. Zvláště pokud jde o krmení kojenců a batolat a krmení lidí obecně, kterým záleží na jejich zdraví. Zde jsou některé základní organické pravdy a falešná tvrzení, která vás určitě zaujmou.

Organické produkty a potraviny jsou zvláště prospěšné pro zdraví!

Zelenina, ovoce, biopotraviny

Že jo: Organické produkty neobsahují pesticidy, v zásadě nejsou ošetřeny inhibitory klíčení. V ojedinělých případech byly v ekologických produktech nalezeny toxické zbytky, ale je to důsledek znečištění životního prostředí.

Organické produkty a potraviny jsou bohatší na vitamíny a minerály

Potraviny jsou zdravá výživa správná výživa

Že jo: Lze předpokládat, že zelenina a ovoce pěstované bez příliš intenzivního zavlažování mají hustou sušinu, to znamená – vysokou koncentraci vitamínů a minerálů. Srovnávací studie však ukázaly, že rozdíly jsou minimální a zanedbatelné.

Organické mléčné výrobky a potraviny jsou bohaté na omega-3 mastné kyseliny

Jídlo mléko zdravé výživy děti

Vpravo: Koncentrace omega-3 mastných kyselin v těchto produktech je mnohem vyšší. Omega-3 se však ve vysokých koncentracích nachází také v mase a vejcích, které nejsou ekologickými produkty. Ve skutečnosti to závisí na tom, jak byla zvířata chována.

Bio ovoce a zelenina obsahují více zárodků

Odrůdy ekologických produktů obsahují více zárodků

Nesprávné: Fungicidy se v zemědělství nepoužívají a používání antibiotik je v omezené míře povoleno, takže riziko kontaminace mikroorganismy a tvorba mykotoxinů by měla být větší. Mykotoxiny jsou však stejně uznávány v ekologických produktech jako v ovoci tradičního zemědělství – nic víc, nic míň. Dokazují to četné studie. Na druhé straně se plíseň může na organických produktech vyvíjet mnohem snadněji, protože nejsou léčena antifungálními léky. Pravdou je, že k tomuto problému dochází právě při skladování produktů, v období mezi sklizní a prodejem.

Organické produkty a potraviny chutnají lahodně

ochutnat lahodnou ovocnou zeleninu

Že jo: Chuť organických produktů a potravin je obecně velmi dobrá, protože se sklízejí, když jsou zralé. Existují ale případy, kdy vybrané druhy ovoce někdy dokonce chutnají lépe než bio produkty.

Organické produkty zajišťují vyváženou stravu.

Výživa celé rodiny Organické produkty a potraviny

Nesprávné: Vyvážená strava nemá s biopotravinami nic společného. Mnoho lidí volí ekologické produkty, protože jsou kvalitní. Strava s vysoce kvalitními potravinami často jde ruku v ruce s vyváženou stravou.

Pokud chcete jíst organické produkty, musíte je jíst během období zrání.

Výživové bio produkty ovocný salát

Že jo: Od té doby Bioprodukty a potraviny po sklizni nedozrávají, v zásadě se sbírají, když jsou zralé. Z toho vyplývá, že spotřeba ovoce a zeleniny je splatná v odpovídající sezóně. Pokud chceme třešně jíst v lednu, musíme s tím počítat, rozhodně jsou dražší, protože přicházejí z daleka a je třeba brát v úvahu náklady na dopravu. Ano, za malé i velké radovánky si musíte připlatit!