Zdatnost

Proč je jóga pro děti důležitá – výhody dětské jógy na první pohled

V Indii se dětská jóga praktikuje po staletí, na rozdíl od západních zemí, jako je Německo, které dětskou jógu objevily teprve před několika lety. Mezitím ale zažívá skutečný boom. Mnoho studií nabízí jógu pro děti, některá se specializují dokonce i na školky a školní děti. Co to ale vlastně dětská jóga je a k čemu vlastně slouží? Má to pozitivní vlivy a děti si s dobrými cviky užijí spoustu zábavy.

Dětská jóga – proč vlastně?

Matka a dcera spolu cvičí jógu

V zásadě jsou děti již skuteční jogíni, protože obvykle příliš nepřemýšlejí o budoucnosti a minulosti, ale jsou tady a teď. Při hře často sedí na patách, jsou přirozeně artikulovaní a pokud možno často pobíhají lesem. S těmito realizacemi je otázka proč ještě naléhavější.

Pozice venkovního stromu dětské jógy

Existují velmi důležité důvody, protože v dobách Netflixu a digitalizace tráví děti v útlém věku hodně času před PC nebo tabletem, smartphonem nebo televizí. Tok informací je neuvěřitelně rychlý a stále roste. Kromě toho existují požadavky ve škole a případně stres ve volném čase, podle toho, jak si je rodiče naplánují. Děti nemají pro sebe moc času.

Proč je jóga pro děti tak důležitá

S jógou mají děti prospěch z pohybu a relaxace a pozitivně se rozvíjí vědomí vlastního těla a motorika. Jóga pro děti pomáhá vytvářet ostrovy klidu. Cvičí smyslové vnímání a děti se učí, jak s emocemi zacházet. Jóga také zvyšuje schopnost koncentrace. Zvláště pozoruhodné je: Jóga učí, že každé dítě je dokonalé takové, jaké je. Vytváří povědomí, že když jsou děti autentické a jdou si vlastní cestou, mohou světu dát maximum.

Co je u dětí posíleno?

Svaly a pohyblivost posíleny v dětské józe

Kromě již zmíněných výhod dětské jógy existuje mnoho dalších důvodů, proč jóga pozitivně ovlivňuje dětskou pohodu. Jóga podporuje děti při snižování stresu a lépe spí, protože mohou snadněji relaxovat. the Svaly a pohyblivost a tím se zlepšuje fyzický vývoj. Zvyšuje se pozornost i koncentrace, stejně jako sebevědomí. Podporuje se kreativita a představivost a posiluje se imunitní systém. Nálady se stabilizují a jóga také podporuje zlepšení zvládání konfliktů. Děti navíc poznávají vlastní tělo a tělesné funkce.

Dětská jóga a co učí děti

Dětská jóga nejen činí lidi flexibilními, ale zároveň podporuje fyzický, emocionální, mentální a psychosociální vývoj. Vše, o co my dospělí musíme tvrdě pracovat, je snadno dáno dětem s jógou.

Od jakého věku má dětská jóga smysl?

Od jakého věku má dětská jóga smysl

V zásadě lze jógu cvičit s kojenci. Zejména proto, že batolata a miminka v podstatě napodobují vše, co dělají máma a táta. Odpovídá to jejich každodennímu životu, protože takto se učí mluvit a rozvíjí se jejich motorika. Cviky neodpovídají skutečnému účelu jógy, ale je dobré, aby se děti naučily pohybové sekvence. Dětská jóga se v Indii již dlouho používá. Podporuje motorický a mentální vývoj a lze jej velmi snadno provádět doma místo ve studiu.