Zdatnost

Cvičení na bolesti zad u dětí: Jak posílit slabé zádové svaly!

Špatné držení těla a málo pohybu vedou k bolestem zad nejen u dospělých. Podle studií jím čím dál častěji trpí i děti školního věku. Postiženy jsou zejména děti ve věku 10 až 14 let. V této věkové skupině si téměř polovina dotazovaných stěžuje na bolesti zad. Dobrá zpráva: rodiče a dospělí s tím mohou něco udělat a předcházet poškození zad nebo mu bránit. Jaká jsou účinná cvičení bolesti zad pro děti? Řekneme vám to v článku.

Cvičení pro bolesti zad u dětí: Je třeba posílit slabé zádové svaly

Bolesti zad u dětí posilují zádové svaly Tipy

Bolest zad je první známkou oslabených zádových svalů. Zejména u dětí je to hlavně kvůli nedostatku pohybu. Mezi možné příčiny patří:

 • Když dítě sedí hodiny u stolu.
 • Pokud má dítě nesprávnou polohu vsedě, což ještě více zatěžuje zádové svaly.
 • Školní taška, která je příliš velká nebo příliš těžká, může také povzbudit nesprávné držení těla.
 • Když se dítě pohybuje méně než 1 hodinu denně a tráví svůj volný čas doma.
 • Každodenní stres

Co s tím můžete dělat? Pokud si dítě stěžuje na bolesti zad, pak byste rozhodně měli vyhledat radu pediatra. Ve vzácných případech může být bolest zad prvním příznakem vážného onemocnění. I když tomu tak není, pediatr může posoudit, zda dítě potřebuje další vitamíny nebo zda je nutná jiná terapie.

Zahřívací cvičení u dětí

Po konzultaci se svým pediatrem můžete provést následující preventivní opatření:

 1. Kupte si ergonomickou židli s nastavitelným opěradlem. Je velmi důležité zajistit, aby dítě sedělo ve správné poloze a aby mu byla opřena záda.
 2. Rodiče by měli zajistit, aby dítě cvičilo více než hodinu denně. Děti mají velkou potřebu se pohybovat a těšit se na nové příležitosti ke sportu nebo k dlouhým procházkám s rodiči.
 3. Do školní tašky dejte jen to nejdůležitější. Do batohu jsou povoleny pouze učebnice, propisky a sešity, které dítě během dne opravdu potřebuje. Tímto způsobem se můžete vyhnout přetížení. Pomocí hrudních popruhů se pokuste rozložit váhu rovnoměrněji na záda.
 4. Stanovte jasné limity s ohledem na spotřebu médií. Zajistěte, aby si dítě nehrálo s mobilním telefonem a nesedělo před televizí déle než 2 hodiny denně. Pokud dítě v současné době studuje doma kvůli koronové krizi, lze tuto dobu zkrátit o 1 hodinu. Chráníte tím nejen svá záda, ale i oči.

Cvičení „Zvířecí pohyby“ na záda: Děti milují pohyb jako zvířata

Cvičení pro bolesti zad

„Pohyby zvířat“ jsou širokou sbírkou různých cvičení pro děti. Při tomto druhu cvičení jsou napodobovány různé chody zvířat. Většina z nich jsou protahovací cvičení a gymnastická cvičení pro bolesti zad. Je důležité, aby se děti nejprve zahřály, aby si následně při natahování neporanily svaly.

Cvičení pro bolesti zad u dětí: Nejprve se nezapomeňte zahřát

Zahřejte pro děti jednoduchá cvičení hravou formou

Ramena a krk jsou napjaté, když děti tráví hodiny studiem u stolu. Jednoduché zahřívací cvičení pomáhá jemně uvolnit napětí a aktivovat zádové svaly. Příklady zábavných zahřívacích cvičení pro děti:

1. Děti stojí na jedné noze 20 sekund. Děti poskakují na jedné noze.

2. Skočte jako žába: Děti se nejprve přikrčí a poté vyskočí co nejvýše.

3. Růst jako květ: Existuje vypravěč, který uvádí každou fázi cvičení.

 • Na začátku cvičení se děti přikrčí a budou co nejmenší.
 • „Květina roste pod teplými paprsky slunce“ – Děti vstávají.
 • “Květiny se otevírají” – děti natahují ruce.
 • Vypravěč říká, že kolem květiny letí motýl. Děti zhluboka dýchají a vydechují a krouží rukama dozadu.
 • „Had se plazí kolem květiny“. Děti spojily dlaně a pohybovaly rukama nahoru a potom zase dolů v klikatých pohybech.
 • “Přichází šnek, vyděsí se a ustoupí do své ulity.” Děti si sednou a přitáhnou si ruce a nohy k břichu.
 • „Je večer a všechny květiny, hmyz a zvířata jdou spát.“ Děti si lehnou a „jdou spát“.

Jednoduchá cvičení na bolest zad u dětí: medvěd

jednoduchá cvičení na bolest zad u dětí medvěda

Výchozí pozicí pro toto cvičení je čtyřnásobná poloha (kolena by se neměla dotýkat podlahy!). Děti se začnou hýbat tak, že přivedou pravou a pravou nohu dopředu, potom levou a levou nohu.

Cvičení pro silné zádové svaly u dětí: krab

Cvičení pro silné zádové svaly u dětských krabů

Děti zaujímají obrácenou kliku s břichem, hrudníkem a koleny vzhůru. Děti začnou pohybovat rukama a nohama po jednom, stejně jako se pohybuje krab.

Bolesti zad u dětí: Cvičení „osel“ uvolňuje svalové napětí

Cvičení pro bolesti zad u dětských oslů

Výchozí pozice pro toto cvičení je stejná jako pro medvěda: čtyřnožka s koleny a lokty nad zemí. Děti se opírají o ruce a skáčou co nejvýše s nataženými chodidly dozadu.

Cvičení pro bolesti zad u dětí: žirafa

Jaká cvičení pomáhají proti bolestem zad u žirafí dětí

„Žirafa“ je protahovací cvičení pro oblast horní části zad a ramen, při kterém děti stojí vzpřímeně a představují si, že jsou žirafy. Právě když žirafa natáhne dlouhý krk nahoru, aby dosáhla na listy vysokého stromu, natáhnou děti ruce nad hlavu. Poté tělo mírně nakloňte na jednu stranu, pomalu se vraťte do výchozí polohy a tělo opřete o druhou stranu.

Cvičení pro zádové svaly a lepší rovnováhu u dětí: plameňák

Cvičení pro zádové svaly a rovnováhu pro dětský plameňák

Plameňák je cvičení, které zlepšuje rovnováhu při cvičení svalů zad a stehen. Děti běží přes místnost k hudbě. Pokud se hudba náhle zastaví, proveďte figurku „Flamingo“. Stojíte na jedné noze a jednou rukou držíte nohu nataženou dozadu. Druhá ruka je natažená přes hlavu.

Jaká cvičení pomáhají proti bolestem zad u dětí? Kachna

Cvičení pro bolesti zad u dětské kachny

Děti jdou nejprve do hlubokého dřepu a během cvičení si musí udržovat tuto výchozí pozici. Poté se pohybujete po místnosti, ohýbáte ruce jako křídla a lokty pohybujete nejprve do strany a poté zpět k tělu.

Gymnastické cvičení pro bolesti zad u dětí: žralok

Gymnastická cvičení proti bolestem zad u dětí

„Žralok“ je gymnastické cvičení pro batolata, které dokáže uvolnit svalové napětí. Je však důležité, aby se děti zahřály a již provedly několik dalších cvičení na záda. „Žraloka“ pak lze provést na konci tréninku. Toto cvičení je v zásadě aktem vyvažování postojů, při kterém se noha nejprve natáhne v sedě. Poté se děti postaví, sáhnou na chodidlo pod pravou nohou a poté nohu opatrně natáhnou nahoru. Druhou rukou se můžete držet rodičů nebo se opřít o zeď. Pokračují, dokud nezastaví. Rozchod ve stoje je komplikované gymnastické cvičení, které by se děti měly nejlépe naučit v baletní nebo gymnastické škole. Jen tak si je můžete vyrobit sami doma.

Cvičení proti hrbům u dětí starších 10 let: diagonální, když stojíte na čtyřech nohách

Cvičení proti hrbům u dětí diagonálně ve čtyřnožce

Další cvičení funguje dobře u dětí, které tráví dlouhou dobu u počítače. Zlepšuje držení těla, posiluje břišní a zádové svaly a využívá svaly kolem krční páteře. Když děti cvičí s rodiči, je to dvakrát větší zábava.

Výchozí pozice je čtyřnohý postoj s koleny dotýkajícími se země. Děti se opírají o ruce. Hlava je zpočátku držena v jedné linii s páteří. Poté se pravá noha natáhne dozadu a levá paže – dopředu. Současně se zvedne hlava a děti se dívají dopředu. Držte pozici několik sekund, poté cvik opakujte s levou nohou a pravou paží.

Cvičení proti bederní bolesti: sedící králík

Cvičení proti bederní bolesti sedícího zajíce

Další cvičení posiluje svaly podél páteře a zlepšuje držení těla. Děti položily pravou nohu dopředu a levou nohu posunuly zpět tak daleko, jak jen mohly. Přitom se opíráte rukama o koleno pravé nohy a pomalu tlačíte boky a horní část těla dopředu.

Cvičení jógy, které pomáhá při bolestech beder: kobra

Kobra pomáhá cvičení jógy pro děti s bolestmi beder

Kobra je klasické cvičení jógy, které zvyšuje flexibilitu a je perfektní jako závěr cvičení. (Pokud je to žádoucí, toto cvičení lze provést na začátku a na konci tréninku). Děti si nejprve lehnou na břicho a natáhnou ruce dopředu a chodidla dozadu. Ruce se dotýkají země. Hlava je vzpřímená, ale čelo se také dotýká země. Poté děti zvednou trup z podlahy a přitom se podepírají rukama. Držte pozici kobry co nejdéle (začátečníkům stačí kolem 15 sekund) a poté se vraťte do výchozí polohy.