Zahradničení, VIDEO

Pochůzný půdní pokryv jako náhrada trávníku: 10 vhodných rostlin

Pochůzný půdopokryvný koberec-verbena-léto-perly-phyla-nodiflora-Japonsko

V dnešní době je půdní kryt stále důležitější a používá se častěji jako náhrada trávníku na zahradě. Půdní kryt je termín používaný k popisu nízko rostoucích vytrvalých rostlin, které pokrývají půdu širokou a silnou jako koberec. Bohužel ne všechny rostliny tolerují, aby se po nich chodilo pevně. V dnešním článku se dozvíte, které z nich to jsou pochozí půdní kryt označit. Příkladem jsou koberec verbena, vždyzelený kořen lískových oříšků, některé druhy kopřiv, šťovík lesní s plodem rohů, hvězdník, tymián, heřmánek římský, peří, pennywort a coton loquat.

Pochůzný půdopokryvný koberec verbena z Japonska

walk-in-ground-cover-verbena-plant-phyla-nodiflora-summer-pearls-japan

Koberec verbena Summer Pearls (Phyla nodiflora) je japonský zahradní zázrak. Rostlina nepotřebuje žádné sekací práce, takže ji lze na zahradě využít různými způsoby. Phyla nodiflora je zvláště vhodná jako náhrada trávníku. Kvete v období od května do října a dokáže si poradit jak se suchem, tak s vlhkostí. Rostlina má malá kulatá květenství v bílo-růžové barvě, která kvetou až do prvního mrazu. Nebudou vysoké více než pět centimetrů, takže o sekačku není nouze. Trvalka roste extrémně rychle a během několika měsíců může pokrýt plochu přibližně jednoho metru čtverečního. S jemně sladkou vůní je koberec verbena ideální pro trávník na zahradě.

Pochůzný půdní pokryv – vždyzelený lískový kořen

pochůzná půdní pokrývka-lískový-kořen-vždyzelený-trávník-set-vytrvalá-zahrada

Pokud je na zahradě málo slunce, nabízíme vám alternativu ke koberec verbena – vždyzelený kořen lískových oříšků. Rostlina se cítí pohodlně ve stínu a může se o ni snadno starat kdokoli bez jakýchkoli požadavků. Lesklé tmavě zelené listy jsou ideální jako náhrada za trávník, protože poskytují podobný vzhled a barvu. Na rozdíl od verbeny kobercové roste lískový kořen mnohem pomaleji, ale tvoří husté koberce vysoké 5 až 10 centimetrů. Červenohnědé květy lískového kořene obvykle zůstávají bez povšimnutí, protože jsou skryty pod listy a kvetou jen mezi březnem a dubnem. Tato rostlina má také specifickou vůni – mírně voní po pepři. Velkou výhodou tohoto půdního pokryvu je stálezelené olistění, které si zachovává barvu po celý rok.

Kořen lísky se ideálně hodí do tmavých zákoutí

chodit-v-zemi kryt-lískový-kořen-trávník-náhražka-rostliny-zelená-vytrvalý

Kromě mnoha výhod má kořen lískových oříšků ještě jednu zásadní nevýhodu – patří mezi jedovaté rostliny. Proto vám za určitých okolností doporučujeme vyloučit kořen lísky, pokud ve vaší domácnosti žijí děti nebo zvířata. Kromě toho nesmíte bosýma nohama chodit po této pochůzné pokrývce země. I když je to k rostlině šetrné, může být pro nohy nebezpečné. Doporučuje se proto vhodná obuv.

Jako náhradu trávníku použijte purpurovou mrtvou kopřivu

pochůzný-zemní kryt-mrtvý-kopřiva-kopřiva-druhy-purpurový-náhradník-trávník-zelený

Kopřivy jsou nízko rostoucí, kvetoucí rostliny, které si užívají slunečního světla a podle odrůdy mají barevné listy a květy ve fialové, bílé, růžové nebo modrozelené barvě. Mrtvá kopřiva je robustní, rychle se přizpůsobuje a snese i kamenitou nebo písčitou půdu. Květy a stonky jsou zvláštními rysy rostliny. Mrtvé kopřivy si jednoduše nelze splést s hranatými stonky a dvoudílnými květy rtů. Doba květu je mezi dubnem a červnem a listy zůstávají zelené po celý rok.

Pochůzný půdní pokryv – v příkladu kvetoucí mrtvá kopřiva

walk-in-ground-cover-garden-dead-nettle-purple-red-flowers

Mrtvá kopřiva je nejlepší variantou pro váš stín nebo polostín, ale pokud rostlinu často zaléváte, může růst na slunci. Mrtvou kopřivu můžete také přesadit na různých místech. Pokud je rostlina vysazena na správném místě, údržba je malá. Stačí občas přidat kompost nebo hnojivo. Pokud některé výhonky narostly příliš vysoko, mohou být na podzim odříznuty.

Žlutý dřevěný šťovík jako vhodná náhrada trávníku

pochoutka-náhrada trávníku-roh-ovocný-šťovík-oxalis-corniculata-žlutý

Šťovík lesní s rohovitým plodem je velmi atraktivní plevel, který je vhodný jako přízemní krytina. Pochází z asijských zemí, byl dovezen do kontinentální Evropy, a proto se často vyskytuje v našich zahradách a na loukách. Jak název napovídá, šťovík má rád mírně kyselou půdu a často se nachází mezi klouby. Navzdory atraktivnímu vzhledu byste tuto plevel měli ve své vlastní zahradě brát jen opatrně.

Horn-ovocné dřevité šťovík květiny

pochůzný půdní pokryv-hornfruit-šťovík-žlutě kvetoucí-oxalis-corniculata

Listy jsou ve tvaru srdce a červené, zatímco malé květy svítí žlutě. Období květu pokrývá období od května do září, ale červen je pro rostlinu hlavní sezónou. Šťovík lesní (Oxalis corniculata) je semeno a zároveň kořenový plevel. Z tohoto důvodu je boj s ním poněkud komplikovaný. Rostlina tvoří běháky, které se silně šíří a množí. Boj s nimi obvykle vyžaduje velké úsilí a někdy je možný pouze s chemickými činidly.

Stálezelené péřové podložky (cotula) místo trávníku

chodit-v-zemi-kryt-zahrada-peří-trvalky-náhrada trávníku-cotula

Tato velká, trpasličí rostlina, polštářky (cotula) jsou jen částečně odolné vůči krokům. Původ má na Novém Zélandu, dorůstá jen asi 2,5 cm a šíří se přes 45 cm. Cotula je dobrou alternativou k trávě, která také nevyžaduje sekání. Většina odrůd rostliny je až na malé výjimky vytrvalá. Pokud je rostlina vysazena jako náhrada trávníku, měly by být vybrány vytrvalé trvalky. Ty mají v létě zelené listy, které v zimě přecházejí do měděně červené až téměř černé.

Žlutě kvetoucí peří (cotula) jako vytrvalá rostlina

pochozí-zemní pokrývka-peří-trvalky-cotula-trvalky-kvetoucí-žluté

Rostlina má ráda humózní půdu a slunné až polostinné místo ve vaší zahradě. Péřové podložky stále téměř nevyžadují žádnou údržbu. Květy jsou žluté a doba květu se prodlužuje od května do června, zatímco listy v zimě na mírných místech zůstávají zelené nebo v chladu mírně hnědnou. Před výsadbou péřových polštářů připravte půdu odstraněním plevelů a zhutněním půdy. Nejlepší doba pro výsadbu je podzim nebo brzy na jaře.

Heřmánek římský – ukázkový příklad výměny trávníku

chodit-v-zemi-kryt-zahrada-trávník-náhražka-římský-heřmánek-kvetoucí-slunce

Shakespeare popisuje masochistickou tendenci římského heřmánku: „Čím víc je to vyšlapané, tím rychleji to roste.“ Jelikož jeho tvrzení je plně pravdivé, byla rostlina mnoha zahradníky upřednostňována před trávníky. Upozornění: Bohužel nemůže odolat těžkým nákladům, jako jsou děti si hrají, znovu a znovu. Pokud jste se tedy rozhodli pro občasnou procházku po zemi, pak se tato trvalka bude dobře hodit do vaší zahrady.

Heřmánek ukazuje své oblíbené bílé květy od června do září. Dorůstají zhruba šesti palců a je třeba je pravidelně prořezávat. Řezáte pouze větve, které rostou vzpřímeně. Heřmánek římský se časem šíří, proto se doporučuje vhodný okraj trávníku.

Pochůzný zemní kryt – pěstujte heřmánek

walk-in-ground-cover-trávník-náhražka-rostlina-římský-heřmánkový-květiny

Otevřené, slunné místo je nejlepší pro heřmánkový trávník, i když je přijatelný i částečný stín. Květy heřmánku jako nejpoužívanější léčivé rostliny v Německu mají silnou vůni. Aby se výsadbě zaručeně dařilo, je třeba připravit půdu. Protože heřmánek dává přednost suché půdě, měla by být hlinitá půda obohacena pískem. Jako doba výsadby pro tento půdní kryt se také doporučuje podzim a jaro.

Pochůzný půdopokryvná hvězdice (Sagina subulata) 

pochůzná půda-kryt-hvězda-mech-trávník-náhražka-bílá-sagina-subulata

Náš další tip je hvězdný mech (Sagina subulata), který může vaší krajině dodat eleganci. Je známý po celém světě pro své pochůzné vlastnosti a nejvíce se pěstuje v zahradách. Kromě toho hvězdný mech není vůbec mech, ale výkrmová bylina. Rostlina zapůsobí svým travnatým růstem, a proto je obzvláště oblíbená jako náhrada trávníku. Název hvězdný mech pochází z hvězdných bílých květů, které jsou ideální pro chůzi po zemi. Období květu je od června do srpna.

Hvězdný mech jako náhrada trávníku v zahradě

Walk-in-Ground-Cover-Garden-Star-Moss-trávník-náhražka-sagina-subulata

Sagina subulata roste na vlhké, dobře odvodněné a písčité půdě, nevyžaduje téměř žádnou údržbu. Na podzim stačí z rostliny odstranit listy. Listy hvězdného mechu jsou malé, úzké a klínovitého tvaru. Vzhledem k tomu, že Sagina subulata patří mezi vytrvalé rostliny, může přežít několik let. Rostlina vypadá obzvlášť krásně mezi spárami dlaždic a nášlapnými kameny a obvykle je vysazena společně v malých skupinách.

Byliny jako náhrada trávníku – tymián plazivý 

pochozí-zemní pokrývka-náhradník-trávník-zahrada-rychle rostoucí-bylinky-tymián-fialka

Čalouněný tymián je ideální jako vonná náhražka trávníku nebo se často pěstuje mezi kameny. Vypadá obzvlášť krásně a živě, tymián jako společná rostlina  pro použití na terasy. Pokud budete v létě sedět venku, plazivý tymián potěší svou rodinou a hosty svou vůní.

Pokud chcete vytvořit tymiánový trávník, měli byste zvolit slunné stanoviště, které se vyznačuje chudou, písčitou půdou. Tymián plazivý vysaďte na vzdálenost 15 až 20 centimetrů, protože rostlina roste bokem. Při výsadbě na jaře mohou mladé rostliny vytvořit hustý koberec během jednoho vegetačního období.

Tymián je pevný a rychle rostoucí

walk-in-ground-cover-trávník-náhražka-rychle rostoucí-tymián-purpur-kvetoucí-včela

Polštářový tymián je nízko rostoucí víceletá rostlina s minimálními nároky na údržbu. Další výhodou je fakt, že roste velmi rychle a snese i těžký chodník, díky čemuž je tymián velmi oblíbený zejména jako náhrada trávníku v pěších zónách. Zásadní nevýhodou je, že tato bylina je pro včely atraktivní. Proto byste neměli chodit bosí po této půdní pokrývce, ale vždy s botami.

Vyberte cotoneaster jako náhradu trávníku

walk-in-ground-cover-trávník-náhražka-cotoneaster-red-berry-zahradní rostlina

Skalník roste nízko u země, zakořeňuje a často se vysazuje jako půdopokryvná zahrada v domácích zahradách. Většina druhů cotonitů je stálezelených a odolných. Pokud se rozhodnete pěstovat semena cotonu, je nejlepší najít slunné místo a dobře odvodněnou, vlhkost zadržující půdu.

 Skalník má červené bobule 

walk-in-ground-cover-bobule-red-cotoneaster-rostlina-trávník náhrada

Plody jsou červené a připomínají drobné bobule. Pozor: květy a listy Cotoneasteru obsahují látku prunasin, zatímco v plodech se nachází glykosid amygdalin (rostlinný jed). Pokud spolknete větší množství bobulí (10–20 kusů), může to vést k pocitu pálení v ústech a otoku rtů.

Pochůzný půdopokryv – tvrdý peníz 

procházka po zemi, náhrada trávníku, pennywort-vytrvalá žlutá lysimachia-nummularia

Pennywort, který je také známý jako coinwort nebo Lysimachia nummularia, je také procházková půdopokryvná rostlina. Pennywort je stálezelená vytrvalá rostlina a je ideální jako náhrada trávníku v skalkách, zejména mezi nášlapnými kameny a k pokrytí oblastí, kde žádná jiná rostlina nemůže růst.

Dát na pennywort (máta bylina)

pochozí půdní kryt-náhradník trávníku-pfennigkraut-coinwort-vytrvalý-žlutý-lysimachia-nummularia

Pěstování a péče o pennywort je docela snadné. Robustní rostlině se bez problémů daří na slunci i ve stínu. Doporučuje se prořezávání, aby byl jejich horizontální růst pod kontrolou.

Zahradničení, VIDEO

Pochůzný půdní pokryv jako náhrada trávníku: 10 vhodných rostlin

Pochůzný půdopokryvný koberec-verbena-léto-perly-phyla-nodiflora-Japonsko

V dnešní době je půdní kryt stále důležitější a používá se častěji jako náhrada trávníku na zahradě. Půdní kryt je termín používaný k popisu nízko rostoucích vytrvalých rostlin, které pokrývají půdu širokou a silnou jako koberec. Bohužel ne všechny rostliny tolerují, aby se po nich chodilo pevně. V dnešním článku se dozvíte, které z nich to jsou pochozí půdní kryt označit. Příkladem jsou koberec verbena, vždyzelený kořen lískových oříšků, některé druhy kopřiv, šťovík lesní s plodem rohů, hvězdník, tymián, heřmánek římský, peří, pennywort a coton loquat.

Pochůzný půdopokryvný koberec verbena z Japonska

walk-in-ground-cover-verbena-plant-phyla-nodiflora-summer-pearls-japan

Koberec verbena Summer Pearls (Phyla nodiflora) je japonský zahradní zázrak. Rostlina nepotřebuje žádné sekací práce, takže ji lze na zahradě využít různými způsoby. Phyla nodiflora je zvláště vhodná jako náhrada trávníku. Kvete v období od května do října a dokáže si poradit jak se suchem, tak s vlhkostí. Rostlina má malá kulatá květenství v bílo-růžové barvě, která kvetou až do prvního mrazu. Nebudou vysoké více než pět centimetrů, takže o sekačku není nouze. Trvalka roste extrémně rychle a během několika měsíců může pokrýt plochu přibližně jednoho metru čtverečního. S jemně sladkou vůní je koberec verbena ideální pro trávník na zahradě.

Pochůzný půdní pokryv – vždyzelený lískový kořen

pochůzná půdní pokrývka-lískový-kořen-vždyzelený-trávník-set-vytrvalá-zahrada

Pokud je na zahradě málo slunce, nabízíme vám alternativu ke koberec verbena – vždyzelený kořen lískových oříšků. Rostlina se cítí pohodlně ve stínu a může se o ni snadno starat kdokoli bez jakýchkoli požadavků. Lesklé tmavě zelené listy jsou ideální jako náhrada za trávník, protože poskytují podobný vzhled a barvu. Na rozdíl od verbeny kobercové roste lískový kořen mnohem pomaleji, ale tvoří husté koberce vysoké 5 až 10 centimetrů. Červenohnědé květy lískového kořene obvykle zůstávají bez povšimnutí, protože jsou skryty pod listy a kvetou jen mezi březnem a dubnem. Tato rostlina má také specifickou vůni – mírně voní po pepři. Velkou výhodou tohoto půdního pokryvu je stálezelené olistění, které si zachovává barvu po celý rok.

Kořen lísky se ideálně hodí do tmavých zákoutí

chodit-v-zemi kryt-lískový-kořen-trávník-náhražka-rostliny-zelená-vytrvalý

Kromě mnoha výhod má kořen lískových oříšků ještě jednu zásadní nevýhodu – patří mezi jedovaté rostliny. Proto vám za určitých okolností doporučujeme vyloučit kořen lísky, pokud ve vaší domácnosti žijí děti nebo zvířata. Kromě toho nesmíte bosýma nohama chodit po této pochůzné pokrývce země. I když je to k rostlině šetrné, může být pro nohy nebezpečné. Doporučuje se proto vhodná obuv.

Jako náhradu trávníku použijte purpurovou mrtvou kopřivu

pochůzný-zemní kryt-mrtvý-kopřiva-kopřiva-druhy-purpurový-náhradník-trávník-zelený

Kopřivy jsou nízko rostoucí, kvetoucí rostliny, které si užívají slunečního světla a podle odrůdy mají barevné listy a květy ve fialové, bílé, růžové nebo modrozelené barvě. Mrtvá kopřiva je robustní, rychle se přizpůsobuje a snese i kamenitou nebo písčitou půdu. Květy a stonky jsou zvláštními rysy rostliny. Mrtvé kopřivy si jednoduše nelze splést s hranatými stonky a dvoudílnými květy rtů. Doba květu je mezi dubnem a červnem a listy zůstávají zelené po celý rok.

Pochůzný půdní pokryv – v příkladu kvetoucí mrtvá kopřiva

walk-in-ground-cover-garden-dead-nettle-purple-red-flowers

Mrtvá kopřiva je nejlepší variantou pro váš stín nebo polostín, ale pokud rostlinu často zaléváte, může růst na slunci. Mrtvou kopřivu můžete také přesadit na různých místech. Pokud je rostlina vysazena na správném místě, údržba je malá. Stačí občas přidat kompost nebo hnojivo. Pokud některé výhonky narostly příliš vysoko, mohou být na podzim odříznuty.

Žlutý dřevěný šťovík jako vhodná náhrada trávníku

pochoutka-náhrada trávníku-roh-ovocný-šťovík-oxalis-corniculata-žlutý

Šťovík lesní s rohovitým plodem je velmi atraktivní plevel, který je vhodný jako přízemní krytina. Pochází z asijských zemí, byl dovezen do kontinentální Evropy, a proto se často vyskytuje v našich zahradách a na loukách. Jak název napovídá, šťovík má rád mírně kyselou půdu a často se nachází mezi klouby. Navzdory atraktivnímu vzhledu byste tuto plevel měli ve své vlastní zahradě brát jen opatrně.

Horn-ovocné dřevité šťovík květiny

pochůzný půdní pokryv-hornfruit-šťovík-žlutě kvetoucí-oxalis-corniculata

Listy jsou ve tvaru srdce a červené, zatímco malé květy svítí žlutě. Období květu pokrývá období od května do září, ale červen je pro rostlinu hlavní sezónou. Šťovík lesní (Oxalis corniculata) je semeno a zároveň kořenový plevel. Z tohoto důvodu je boj s ním poněkud komplikovaný. Rostlina tvoří běháky, které se silně šíří a množí. Boj s nimi obvykle vyžaduje velké úsilí a někdy je možný pouze s chemickými činidly.

Stálezelené péřové podložky (cotula) místo trávníku

chodit-v-zemi-kryt-zahrada-peří-trvalky-náhrada trávníku-cotula

Tato velká, trpasličí rostlina, polštářky (cotula) jsou jen částečně odolné vůči krokům. Původ má na Novém Zélandu, dorůstá jen asi 2,5 cm a šíří se přes 45 cm. Cotula je dobrou alternativou k trávě, která také nevyžaduje sekání. Většina odrůd rostliny je až na malé výjimky vytrvalá. Pokud je rostlina vysazena jako náhrada trávníku, měly by být vybrány vytrvalé trvalky. Ty mají v létě zelené listy, které v zimě přecházejí do měděně červené až téměř černé.

Žlutě kvetoucí peří (cotula) jako vytrvalá rostlina

pochozí-zemní pokrývka-peří-trvalky-cotula-trvalky-kvetoucí-žluté

Rostlina má ráda humózní půdu a slunné až polostinné místo ve vaší zahradě. Péřové podložky stále téměř nevyžadují žádnou údržbu. Květy jsou žluté a doba květu se prodlužuje od května do června, zatímco listy v zimě na mírných místech zůstávají zelené nebo v chladu mírně hnědnou. Před výsadbou péřových polštářů připravte půdu odstraněním plevelů a zhutněním půdy. Nejlepší doba pro výsadbu je podzim nebo brzy na jaře.

Heřmánek římský – ukázkový příklad výměny trávníku

chodit-v-zemi-kryt-zahrada-trávník-náhražka-římský-heřmánek-kvetoucí-slunce

Shakespeare popisuje masochistickou tendenci římského heřmánku: „Čím víc je to vyšlapané, tím rychleji to roste.“ Jelikož jeho tvrzení je plně pravdivé, byla rostlina mnoha zahradníky upřednostňována před trávníky. Upozornění: Bohužel nemůže odolat těžkým nákladům, jako jsou děti si hrají, znovu a znovu. Pokud jste se tedy rozhodli pro občasnou procházku po zemi, pak se tato trvalka bude dobře hodit do vaší zahrady.

Heřmánek ukazuje své oblíbené bílé květy od června do září. Dorůstají zhruba šesti palců a je třeba je pravidelně prořezávat. Řezáte pouze větve, které rostou vzpřímeně. Heřmánek římský se časem šíří, proto se doporučuje vhodný okraj trávníku.

Pochůzný zemní kryt – pěstujte heřmánek

walk-in-ground-cover-trávník-náhražka-rostlina-římský-heřmánkový-květiny

Otevřené, slunné místo je nejlepší pro heřmánkový trávník, i když je přijatelný i částečný stín. Květy heřmánku jako nejpoužívanější léčivé rostliny v Německu mají silnou vůni. Aby se výsadbě zaručeně dařilo, je třeba připravit půdu. Protože heřmánek dává přednost suché půdě, měla by být hlinitá půda obohacena pískem. Jako doba výsadby pro tento půdní kryt se také doporučuje podzim a jaro.

Pochůzný půdopokryvná hvězdice (Sagina subulata) 

pochůzná půda-kryt-hvězda-mech-trávník-náhražka-bílá-sagina-subulata

Náš další tip je hvězdný mech (Sagina subulata), který může vaší krajině dodat eleganci. Je známý po celém světě pro své pochůzné vlastnosti a nejvíce se pěstuje v zahradách. Kromě toho hvězdný mech není vůbec mech, ale výkrmová bylina. Rostlina zapůsobí svým travnatým růstem, a proto je obzvláště oblíbená jako náhrada trávníku. Název hvězdný mech pochází z hvězdných bílých květů, které jsou ideální pro chůzi po zemi. Období květu je od června do srpna.

Hvězdný mech jako náhrada trávníku v zahradě

Walk-in-Ground-Cover-Garden-Star-Moss-trávník-náhražka-sagina-subulata

Sagina subulata roste na vlhké, dobře odvodněné a písčité půdě, nevyžaduje téměř žádnou údržbu. Na podzim stačí z rostliny odstranit listy. Listy hvězdného mechu jsou malé, úzké a klínovitého tvaru. Vzhledem k tomu, že Sagina subulata patří mezi vytrvalé rostliny, může přežít několik let. Rostlina vypadá obzvlášť krásně mezi spárami dlaždic a nášlapnými kameny a obvykle je vysazena společně v malých skupinách.

Byliny jako náhrada trávníku – tymián plazivý 

pochozí-zemní pokrývka-náhradník-trávník-zahrada-rychle rostoucí-bylinky-tymián-fialka

Čalouněný tymián je ideální jako vonná náhražka trávníku nebo se často pěstuje mezi kameny. Vypadá obzvlášť krásně a živě, tymián jako společná rostlina  pro použití na terasy. Pokud budete v létě sedět venku, plazivý tymián potěší svou rodinou a hosty svou vůní.

Pokud chcete vytvořit tymiánový trávník, měli byste zvolit slunné stanoviště, které se vyznačuje chudou, písčitou půdou. Tymián plazivý vysaďte na vzdálenost 15 až 20 centimetrů, protože rostlina roste bokem. Při výsadbě na jaře mohou mladé rostliny vytvořit hustý koberec během jednoho vegetačního období.

Tymián je pevný a rychle rostoucí

walk-in-ground-cover-trávník-náhražka-rychle rostoucí-tymián-purpur-kvetoucí-včela

Polštářový tymián je nízko rostoucí víceletá rostlina s minimálními nároky na údržbu. Další výhodou je fakt, že roste velmi rychle a snese i těžký chodník, díky čemuž je tymián velmi oblíbený zejména jako náhrada trávníku v pěších zónách. Zásadní nevýhodou je, že tato bylina je pro včely atraktivní. Proto byste neměli chodit bosí po této půdní pokrývce, ale vždy s botami.

Vyberte cotoneaster jako náhradu trávníku

walk-in-ground-cover-trávník-náhražka-cotoneaster-red-berry-zahradní rostlina

Skalník roste nízko u země, zakořeňuje a často se vysazuje jako půdopokryvná zahrada v domácích zahradách. Většina druhů cotonitů je stálezelených a odolných. Pokud se rozhodnete pěstovat semena cotonu, je nejlepší najít slunné místo a dobře odvodněnou, vlhkost zadržující půdu.

 Skalník má červené bobule 

walk-in-ground-cover-bobule-red-cotoneaster-rostlina-trávník náhrada

Plody jsou červené a připomínají drobné bobule. Pozor: květy a listy Cotoneasteru obsahují látku prunasin, zatímco v plodech se nachází glykosid amygdalin (rostlinný jed). Pokud spolknete větší množství bobulí (10–20 kusů), může to vést k pocitu pálení v ústech a otoku rtů.

Pochůzný půdopokryv – tvrdý peníz 

procházka po zemi, náhrada trávníku, pennywort-vytrvalá žlutá lysimachia-nummularia

Pennywort, který je také známý jako coinwort nebo Lysimachia nummularia, je také procházková půdopokryvná rostlina. Pennywort je stálezelená vytrvalá rostlina a je ideální jako náhrada trávníku v skalkách, zejména mezi nášlapnými kameny a k pokrytí oblastí, kde žádná jiná rostlina nemůže růst.

Dát na pennywort (máta bylina)

pochozí půdní kryt-náhradník trávníku-pfennigkraut-coinwort-vytrvalý-žlutý-lysimachia-nummularia

Pěstování a péče o pennywort je docela snadné. Robustní rostlině se bez problémů daří na slunci i ve stínu. Doporučuje se prořezávání, aby byl jejich horizontální růst pod kontrolou.