Vzhled interiéru

Vnitřní klima, ve kterém se cítíte dobře – jak jej lze zlepšit a proč je tak důležitý

Vnitřní klima, abyste se cítili dobře, tipy-zhodnoťte kvalitu ovzduší

Dnešní moderní člověk tráví alespoň dvě třetiny svého života uvnitř. Vnitřní vzduch proto hraje důležitou roli, i když jen málokdo přemýšlí o jeho kvalitě v každodenním životě. Ve skutečnosti to ovlivňuje mnoho faktorů, včetně zápachu, bakterií nebo cigaretového kouře – při správném větrání se většiny negativních vlivů rychle zbavíte, ale pokud opravdu chcete být obklopeni příjemným a především zdravým vnitřním klimatem, by se měl zaměřit na několik věnovat pozornost dalším důležitým bodům. Patří sem vlhkost vzduchu, podíl různých látek, jako je oxid uhličitý nebo kyslík ve vzduchu nebo chlazení stěn. To vše a ještě více zajišťuje, že se lidé ve svém okolí cítí více či méně příjemně, což lze pociťovat různými způsoby.

Vnitřní klima, abyste se cítili dobře – kvalita vzduchu a způsob, jakým je složen

Vnitřní klima, ve kterém se budete cítit dobře. Zařízení šetrné k životnímu prostředí

Kvalita ovzduší významně přispívá ke zvýšení tělesné a duševní pohody, ale měla by obsahovat určitou koncentraci různých látek. O čistém vzduchu mluvíme, když:

– 78% dusíku

– 21% kyslíku

– 0,03% oxidu uhličitého

0,93% vzácných plynů

jsou zahrnuty. Jakmile však do této struktury zasáhnou lidé, zvířata nebo rostliny, složení se změní. Například uvolňují do vzduchu vlhkost a oxid uhličitý nebo absorbují obsah kyslíku. Větrání zde již může udělat mnoho pro kompenzaci těchto vlivů.

Při větrání je důležité zajistit, aby bylo větrání přerušované, takže okna by měla být zcela otevřena, a to několikrát denně. Tímto způsobem lze zaručit úplnou výměnu vzduchu. Stačí 5 až 15 minut, přestože se doporučuje delší doba, zejména v teplejších měsících. Alternativně lze použít takzvané křížové větrání, při kterém je nejen okno, ale i dveře zcela otevřené a vytvoří se průvan. Je to také velmi účinný způsob větrání, ale dobu větrání lze odpovídajícím způsobem zkrátit. Dále odborníci z oboru jako např Creoven Doporučuje se, aby zejména v létě byla místnost větrána pouze ráno nebo večer, protože vzduch, který je přes den obvykle velmi horký, se jinak neochladí. Jedinou výjimkou je suterén: nemělo by se vůbec větrat, když je teplota horká, protože horký venkovní vzduch často kondenzuje na studených stěnách a plíseň se může vyvinout velmi rychle.

Vnitřní klima, ve kterém se cítíte dobře – Nedoporučuje se: ventilace nakloněním

Vnitřní klima-pohodlí-sklopné-okno-větrat

Navzdory všemu mnoho lidí dává přednost výklopné ventilaci, protože je to jednoduše jednodušší. Výměna vzduchu však trvá mnohem déle a je necelých 30 až 60 minut – více než dost času na to, aby stěny a podlahy vychladly a způsobily tak zejména v zimě vyšší náklady na vytápění. Kromě toho to také podporuje rozvoj plísní.

Větrání je také důležité, protože jinak by se plíseň mohla rychle vyvinout. Ty se každopádně nacházejí téměř všude ve vzduchu, ale pouze vysoká úroveň vlhkosti jim poskytuje živnou půdu pro klíčení. Každý, kdo zde není aktivní, může dříve nebo později trpět plísní, která se vytvořila – alergici mohou být také tímto způsobem oslabeni.

Vnitřní klima – dobrý obsah vlhkosti v místnostech

Změřte vnitřní klima-komfort-vnitřní vlhkost vzduchu

Aby plíseň neměla šanci, měli byste vždy sledovat obsah vlhkosti v bytě. Protože se to může v průběhu dne výrazně změnit v důsledku mnoha každodenních procesů. V tomto ohledu jsou důležité především různé zdroje vlhkosti (například jako vodní pára), které ovlivňují vzduch v místnosti. Podle toho, kolik takových zdrojů v domácnosti existuje, se může sejít až 12 litrů vody.

V ideálním případě by se vlhkost vzduchu v místnosti měla pohybovat kolem 40 až 60 procent. Cokoli jiného může vést k růstu plísní a respiračním chorobám, zejména v zimě – příliš suchý vzduch však také dlouhodobě představuje zdravotní riziko. K zjištění kritické hodnoty lze použít takzvaný vlhkoměr . Měří vlhkost a hlásí, když je zapotřebí větrání místnosti.

Vnitřní klima, abyste se cítili dobře – pokojové rostliny pro vnitřní klima

Vnitřní klima-pohoda-pokojové rostliny-pomoc

Procházka lesem se snoubí s čistou relaxací a pohled na rozkvetlou louku ocení mnoho lidí. Rostliny poskytují nejen pozitivní pocit uprostřed přírody, ale také mohou prokazatelně zvýšit pohodu v domácnosti. Svěží zeleň zlepšuje aktivní vnitřní klima ochlazováním vzduchu na jedné straně a vázáním prachu na straně druhé. Kromě toho, jak je známo, rostliny produkují kyslík a odstraňují oxid uhličitý ze vzduchu. Nesmíme ale podceňovat ani psychologický efekt zeleného prostředí, protože pohled na zdravé, zelené rostliny je pro vás ve skutečnosti dobrý-alespoň to říká takzvaná teorie relaxace pozornosti, podle níž pohled na výsadbu vyvažuje namáhavou práci nebo vysokou koncentraci a podporuje zotavení.

Které rostliny pomáhají vnitřnímu klimatu cítit se dobře??

Vnitřní klima-pohodlí-které-rostliny-tipy

Ideálně jsou umístěny robustní pokojové rostliny, mezi které patří například jednokřídlé, ševcovité palmy nebo konopné konopí, které jsou oblíbené také v kanceláři. Pokud si myslíte, že nemáte zelený palec nebo si chcete ušetřit namáhavé zavlažování, můžete se také vrátit k nádobám na skladování vody, granulím nebo hydroponickým systémům.

Pokojové rostliny také zvyšují vlhkost v místnosti, protože provozují trvalé odpařování. To se vyplatí, zejména v létě, protože pak znatelně snižují pokojovou teplotu. Rostliny se zvláště velkými listy jsou považovány za velmi dobré, přírodní zvlhčovače, včetně například lípy pokojové nebo kapradiny hnízdní. Velmi účinným pokojovým zvlhčovačem je také kyperská tráva. Ty uvolňují přibližně 97 procent zavlažovací vody absorbované zpět do vzduchu v místnosti. Ve zvláště slunečných dnech mohou velké rostliny přeměnit několik litrů vody. Další výhoda oproti technickým zvlhčovačům: voda odpařená z rostlin je zcela bez zárodků.

Zajímavý výzkum účinků pokojových rostlin

Nápady na vnitřní klima, pohodu, koupelnu a rostlinu

Rostliny proti znečišťujícím látkám

Technická univerzita v Sydney zjistila, že rostliny mohou výrazně snížit koncentraci znečišťujících látek ve vzduchu. Většinou pocházejí z nátěrů stěn, stavebních materiálů, nábytku nebo koberců. Podle vědců mohou rostliny jako břečťan, dračí strom nebo zelená lilie snížit znečištění vnitřního vzduchu o 50 až 70 procent. Platí: čím více rostlin, tím větší úspěch.

Rostliny a jejich psychologické efekty

O rostliny se musí starat a starat se o ně, nabízejí lidem smysluplnou aktivitu, která je také odměněna. Jejich absence navíc často vytváří neadekvátní podmínky, což je zvláště patrné při práci. Špatné vnitřní klima tam může vést k únavě, bolestem hlavy a podráždění. Podle University of Würzburg Bylo také dostatečně prokázáno, že rostliny mají také emocionálně-psychologický efekt: Například zaměstnanci v zelených kancelářích oceňují estetickou přidanou hodnotu, jsou méně stresovaní, cítí se pohodlněji a jsou psychologicky stabilnější.

Rostliny v ložnici jsou škodlivé?

Dobře míněná rada tvrdošíjně trvá na tom, nedávat do ložnice příliš mnoho rostlin, protože v noci by měly rezidentovi „dýchat vzduch“. Ve skutečnosti tento předpoklad není venku, protože rostliny nemohou ve tmě fotosyntetizovat, ale stále potřebují kyslík. Nikdo se kvůli tomu nemůže udusit, bez ohledu na to, kolik rostlin je v místnosti, ale určitá ztráta kvality vzduchu je patrná a u některých lidí se projevuje nevolností..

Ekologické zařízení pro zdravé vnitřní klima, abyste se cítili dobře?

Vnitřní klima-pohoda-vlhkost-měření-kuchyně

Kromě pravidelného větrání a poskytování pokojových rostlin zlepšujících klima existuje také možnost zlepšení vnitřního vzduchu pomocí takzvaného eko nábytku. Tento trend je relativně nový, ale vyplatí se jak pro vaše vlastní prostory, tak pro samotné prostředí. Používá se nábytek ze speciálního dřeva, takže se zařízení stává zdravotním faktorem.

První ekologický nábytek existoval již v 80. letech minulého století, kdy se při výrobě záměrně vyhýbaly škodlivým ochranným prostředkům na dřevo a formaldehydu. V té době tyto stále více propagovaly respirační onemocnění. Od té doby mělo být dřevo získáváno především z místních lesů a šetrně zpracováno. Pozitivní vedlejší účinek: produkce produkovala málo odpadu a malé množství CO2. Ekologický nábytek je nejen rozumnou investicí, protože má přirozený a ekologický původ, ale také speciální vlastnosti. Protože přírodní dřevo nebo masivní dřevo automaticky absorbuje kapalinu, když je vysoká vzdušná vlhkost, a znovu ji uvolňuje, když je vzduch suchý. Automaticky reguluje klima v místnosti a protože na nábytku není žádný škodlivý lak a byl také ošetřen tak, aby zabránil pronikání částic nečistot, je to zcela neškodné. Odpovídající ekologický nábytek lze identifikovat pomocí různých symbolů, včetně těsnění ÖkoControl nebo těsnění FSC.

Kromě nábytku je důležité zajistit, aby byl nábytek co nejvíce zbaven škodlivých látek. Například při renovaci a malování je zajištěno, že barvy a laky obsahují škodlivé látky nebo které látky (např. Lepidla) se používají v podlaze. Škůdci, jako jsou roztoči domácího prachu, švábi nebo můry, mohou představovat hrozbu zejména pro alergiky; jejich šíření podporuje vlhkost, podobně jako plíseň. Možnosti prevence a kontroly jsou zde velmi početné, má podrobného průvodce Institut životního prostředí e.V. sestaven.

Ložnice – pokud pravidelně větráte, máte zdravé vnitřní klima

Vnitřní klima, pohoda, zařízení šetrné k životnímu prostředí