Vzhled interiéru

Nastavení domácí knihovny: Jak zorganizovat dokonalý organizační systém pro studovnu

Bývalo nedílnou součástí bytu a jednou z nejoblíbenějších místností doma: domácí knihovna. V 90. letech se však na to zapomnělo a bylo to považováno za staromódní. Ale v posledních letech se čítárna a čtenářský koutek skutečně vrátily a stávají se doslova klenotem v domě. V Hollywoodu dokonce existují specializovaní návrháři interiérů, kteří efektivně vystavují sbírky knih bohatých a slavných. S dobrým plánováním a trochou představivosti si svou domácí knihovnu může založit kdokoli. Vysvětlujeme vám, na co byste měli při organizaci myslet a jak efektivně organizovat své oblíbené knihy!

Nastavení domácí knihovny: krok za krokem do útulné čítárny

Uspořádejte prostor pro čtení v obývacím pokoji. Uspořádejte domácí knihovnu

Je pravda, že pokud jde o atmosféru, knihy jsou v popředí. Mohou být efektivně představeny společně s vázami, obrázky, uměleckými díly a bytovými doplňky a dát každému pokoji charakter. Dobré plánování je nutné, aby si vaše vlastní sbírka knih mohla přijít na své. Sem tam kniha na odkládacích stolcích, poličkách a dokonce i na podlaze a nábytku rychle vypadá chaoticky. Mnohem lépe to vypadá, když jsou knihy uklizené na nástěnné poličce. Ale i to vyžaduje jistý instinkt.

Nápady na zřízení šikmé stropní knihovny

Pokud si chcete založit domácí knihovnu, první věc, kterou byste měli zvážit, je, jaký nábytek potřebujete. Modulární systém nabízí flexibilní prostorová řešení pro místnosti se zkosenými stropy nebo výklenky. Volně stojící modely mohou opticky oddělit roh v obývacím pokoji. Nástěnné police jsou ideální pro menší sbírky knih. Ať už si vyberete cokoli, při organizaci knih byste měli dodržovat několik základních pravidel:

 1. Policový systém umístěte do místnosti tak, aby na knihy nedopadalo přímé sluneční světlo. Jinak mohou barvy vyblednout a papír stárne mnohem rychleji.
 2. Těžké a velké knihy sestupují, lehké a malé knihy nahoru. Tím zajistíte rovnoměrné rozložení hmotnosti a převrácení knihovny.
 3. Bez ohledu na to, jak velká může být vaše sbírka, nedávejte knihy příliš blízko sebe. Jinak místnost vypadá přeplněná a neupravená, přístup je obtížný a není zde prostor pro nové knihy.
 4. Vytvořte si útulný čtecí koutek přímo pod oknem. Křeslo, pohovku nebo pohovku umístěte tak, aby na ni sluneční světlo dopadalo z boku. Jinak vás silné slunce může při čtení oslňovat.
 5. Seřaďte knihy tak, abyste se mohli rychle zorientovat. V tomto ohledu vám dáme několik tipů.
 6. Zapalte polici. Krásné nepřímé osvětlení, například prostřednictvím integrovaných LED pásků, umožňuje knihám si večer přijít na své. Nastavitelná stojací lampa poskytuje měkké světlo pro samotný čtecí koutek.
 7. Správné vytápění a chlazení: Jakkoli romanticky to vypadá jako praskající oheň, krb nebo kamna nejsou vhodné do čítárny. Vždy existuje riziko požáru. Plynové topení je naopak bezpečnější, ne -li tak útulné. I v létě by vám v domácí knihovně mělo být příjemně. V horkých dnech může klimatizace zajistit potřebné chlazení.

Nastavení domácí knihovny: organizační systémy pro vaši vlastní čítárnu

Seřaďte knihy podle barev a vytvořte nápady pro domácí knihovnu

Aby byla čítárna nejen funkční, ale také stylově zařízená, přicházejí na pomoc různé organizační systémy. Knihy můžete například třídit podle barev. Tím se vytvoří duhová barevná paleta, díky které bude domácí knihovna zářit červeně, modře, žlutě a zeleně. Barvy nejen, že knihovna vypadá velmi dekorativně, ale také pomáhají s orientací. Vysvětlíme vám, jak můžete svou sbírku knih řadit podle barev v několika krocích.

 1. Nejprve seřaďte knihy podle předmětu nebo kategorie (např. Architektura, poezie, cestování atd.).
 2. Nechte všechny knihy odskočit. Nechte všechny knihy v kategorii svázat stejnou barvou. Případně můžete knihy z jedné kategorie rozdělit do několika skupin a každou skupinu svázat do stínu. Například: Kategorie cestování (modrá barva), skupinové exotické cestování (odstín holubí modrá). Každá kategorie nesmí mít více než tři skupiny, jinak soubor vypadá příliš barevně.
 3. Uspořádejte knihy na polici a seskupte knihy jedné barvy podle odstínu. Můžete vyzkoušet dvě varianty: Začnete s nejsvětlejším odstínem a nejprve uspořádáte všechny knihy ve světle modré, poté všechny knihy v azurově modré a poté všechny knihy v královské modři. Jak vytvořit krásné barevné přechody. Nebo můžete přepínat mezi světle modrými a tmavě modrými knihami a vytvářet nápadné akcenty.

Organizační systém knihovny: třídit knihy podle barev

Seřaďte knihy podle barev a oddělte čítárnu od obývacího pokoje přepážkou

Nezapomeňte si vytvořit katalog a označit, které knihy se kde dají sehnat. Knihy, které čtete, nejčastěji jdou do středu poličky, nejlépe do úrovně očí. Knihy, které málokdy čtete, přicházejí buď nahoře, nebo dole. Při distribuci barev v místnosti byste měli mít na paměti také toto pravidlo.

Třídit knihy podle barev Tipy pro nastavení knihovny doma

A i když máte spoustu kategorií a skupin, zkuste vytvořit obytný prostor tak tichý, jak je to jen možné. To znamená: Nejprve nechte knihy svázat pouze v základních barvách a jejich nuancích. Pouze pokud chcete přidat do své vlastní sbírky knih, můžete do palety barev přidat novou barvu. Spolu s knihami můžete vystavit další bytové doplňky, obrázky a další drobné dekorativní předměty. Ujistěte se však, že i oni jsou s knihami tón v tónu.

Třídit knihy podle barev Uspořádejte svou domácí knihovnu symetricky

Duhová polička automaticky přitahuje pozornost všech. Zbytek nábytku by proto měl být co nejjednodušší. Taková domácí knihovna se hodí do zařízení v minimalistickém, skandinávském nebo puristickém stylu bydlení. Pokud je však čítárna již zařízena a nábytek a dekorace jsou pestrobarevné, měla by být polička na knihy navržena opatrně. Všechny knihy můžete mít svázané bílou barvou pouze s jedním barevným proužkem.

Organizovat knihovnu: třídit knihy podle žánru

Organizujte čítárny, zařizujte obálky knih

Pokud chcete popustit uzdu své kreativitě a navrhnout jedinečnou knihovnu, pak je další myšlenka pro vás. Knihy můžete třídit podle žánru a poté je svázat, aby společně vytvořily logický obrázek. Obrázek nejenže vypadá velmi dekorativně, ale také odhaluje žánr. Například knihy na téma „umění“ mohou vytvořit obraz a knihy na téma „sport“ – fotografie sportovní události.

Knihy seřazené podle tématických sportů

Seřadit knihy podle abecedy

Čítárny organizují nápady na obálky knih na Eiffelovu věž

Případně můžete knihy seřadit podle abecedy nebo seřadit jednu část podle žánru a ostatní podle abecedy. Vše závisí na tom, jaké předměty upřednostňujete a kolik volného místa máte na poličce. Tato metoda je časově náročná, ale jednoduchým trikem můžete sbírku knih rychle roztřídit. Při procesu rychlého třídění je kniha vybrána a umístěna doprostřed sbírky knih. Ostatní knihy jsou uspořádány vlevo, pokud je jejich autor nebo název uveden v abecedním pořadí. Pokud je přidán autor nebo název, jsou umístěny napravo od knihy. Poté se nejprve levá skupina rozdělí na dvě a poté se pravá skupina seřadí podle abecedy. Postup je podobný – vyberete si knihu, která je umístěna uprostřed skupiny, a knihy seřadíte podle názvu nalevo a napravo od vybrané knihy. Rychlý proces řazení může ušetřit spoustu času, když je kolekce velká.

Vytvořte si doma knihovnu Knihy organizují nápady

Mimochodem, to, jestli knihy seřadíte podle autora nebo podle názvu, závisí na tom, kolik knih od stejného autora máte. Pokud máte hodně knih od jednoho autora, pak je lepší je seřadit podle názvu. Pokud jsou knihy od různých autorů, můžete je seřadit podle autorů.

Seřadit knihy podle předmětu

Uspořádejte domácí knihovnu, třídte knihy podle předmětu

V případě odborné literatury můžete knihy řadit také podle předmětu. Tato varianta je vhodná pro velké rodiny, kde každého člena rodiny zajímá určité téma (například medicína, psychologie, architektura, vaření, práce na zahradě, cestování atd.). Knihy patřící do skupiny mohou být svázány stejnou barvou. Každý se tak může rychle zorientovat. Nechte dostatek místa pro nové knihy.

Nastavte nápady pro domácí knihovnu pro obálky knih s nápisem

Třídit knihy úhledně

Organizační systém knihovny doma Uspořádejte knihy v odstínech šedé

Případně můžete knihy seřadit podle velikosti a výšky. Tato metoda se používá k estetické organizaci oblíbených děl. V žádném případě to však hledání konkrétní knihy nijak neulehčuje. Proto je vhodný pouze pro malou domácí knihovnu.

Třídit knihy, abyste ušetřili místo

Domácí knihovna organizovat knihy zařídit tipy

Vaše vlastní sbírka knih je velmi rozsáhlá, ale knihovna na ni nemá dostatek prostoru? Poté můžete knihy seřadit, abyste ušetřili místo. To znamená – neukládejte knihy na sebe, ale umístěte je blízko sebe. Aby polička na knihy nepůsobila chaoticky a přeplněně, můžete v některých přihrádkách vystavovat pouze ozdobné kousky. Tímto způsobem můžete nastavit konkrétní akcenty a okořenit regál.

Knihovna domů klasicky organizuje dělící zeď skryté dveře

Pokud si chcete založit domácí knihovnu, stojíte před velkou výzvou. Vše závisí na plánování. Zamyslete se nad tím, jak můžete udělat dostupný prostor nejen praktickým, ale také útulným. Vyberte si správné sezení a osvětlení. Naplánujte si poličku tak, abyste měli dostatek místa na dekorace nebo nové knihy. Seřaďte knihy podle předmětu, autora, abecedně nebo podle žánru: Je důležité, abyste měli přehled o věcech a abyste rychle našli svá oblíbená díla. Ve fotogalerii níže najdete několik příkladů stylových studoven.

Nastavte si domácí knihovnu: vysoká knihovna šetří místo

Uspořádejte a nastavte si knihovnu doma Tipy

Všechny knihy jsou snadno přístupné po žebříku

Seřaďte knihy, abyste ušetřili místo v domácí knihovně

Navrhněte čítárnu ve skandinávském stylu

Klasifikační systém pro knihovnu Tipy pro organizaci

Domácí knihovna s útulným čtecím koutkem 

Navrhování posezení v čítárně Tipy pro domácí knihovnu

Nastavte si domácí knihovnu: knihy a dekorativní předměty na polici

Zařiďte si domácí knihovnu a perfektně si vybavte čítárnu ve skříni

Třídit knihy, abyste ušetřili místo

Vytvořte si domácí knihovnu a organizujte tipy pro studovnu

Seřadit knihy podle velikosti

Organizační systém pro knihovnu

Nastavení domácí knihovny: Seřaďte knihy podle abecedy

Zřiďte si doma knihovnu, třídte knihy na nástěnné polici, abyste ušetřili místo

Seřadit knihy podle předmětu

Tipy pro nastavení knihovny Třídit knihy úhledně

Vzhled interiéru

Nastavení domácí knihovny: Jak zorganizovat dokonalý organizační systém pro studovnu

Bývalo nedílnou součástí bytu a jednou z nejoblíbenějších místností doma: domácí knihovna. V 90. letech se však na to zapomnělo a bylo to považováno za staromódní. Ale v posledních letech se čítárna a čtenářský koutek skutečně vrátily a stávají se doslova klenotem v domě. V Hollywoodu dokonce existují specializovaní návrháři interiérů, kteří efektivně vystavují sbírky knih bohatých a slavných. S dobrým plánováním a trochou představivosti si svou domácí knihovnu může založit kdokoli. Vysvětlujeme vám, na co byste měli při organizaci myslet a jak efektivně organizovat své oblíbené knihy!

Nastavení domácí knihovny: krok za krokem do útulné čítárny

Uspořádejte prostor pro čtení v obývacím pokoji. Uspořádejte domácí knihovnu

Je pravda, že pokud jde o atmosféru, knihy jsou v popředí. Mohou být efektivně představeny společně s vázami, obrázky, uměleckými díly a bytovými doplňky a dát každému pokoji charakter. Dobré plánování je nutné, aby si vaše vlastní sbírka knih mohla přijít na své. Sem tam kniha na odkládacích stolcích, poličkách a dokonce i na podlaze a nábytku rychle vypadá chaoticky. Mnohem lépe to vypadá, když jsou knihy uklizené na nástěnné poličce. Ale i to vyžaduje jistý instinkt.

Nápady na zřízení šikmé stropní knihovny

Pokud si chcete založit domácí knihovnu, první věc, kterou byste měli zvážit, je, jaký nábytek potřebujete. Modulární systém nabízí flexibilní prostorová řešení pro místnosti se zkosenými stropy nebo výklenky. Volně stojící modely mohou opticky oddělit roh v obývacím pokoji. Nástěnné police jsou ideální pro menší sbírky knih. Ať už si vyberete cokoli, při organizaci knih byste měli dodržovat několik základních pravidel:

 1. Policový systém umístěte do místnosti tak, aby na knihy nedopadalo přímé sluneční světlo. Jinak mohou barvy vyblednout a papír stárne mnohem rychleji.
 2. Těžké a velké knihy sestupují, lehké a malé knihy nahoru. Tím zajistíte rovnoměrné rozložení hmotnosti a převrácení knihovny.
 3. Bez ohledu na to, jak velká může být vaše sbírka, nedávejte knihy příliš blízko sebe. Jinak místnost vypadá přeplněná a neupravená, přístup je obtížný a není zde prostor pro nové knihy.
 4. Vytvořte si útulný čtecí koutek přímo pod oknem. Křeslo, pohovku nebo pohovku umístěte tak, aby na ni sluneční světlo dopadalo z boku. Jinak vás silné slunce může při čtení oslňovat.
 5. Seřaďte knihy tak, abyste se mohli rychle zorientovat. V tomto ohledu vám dáme několik tipů.
 6. Zapalte polici. Krásné nepřímé osvětlení, například prostřednictvím integrovaných LED pásků, umožňuje knihám si večer přijít na své. Nastavitelná stojací lampa poskytuje měkké světlo pro samotný čtecí koutek.
 7. Správné vytápění a chlazení: Jakkoli romanticky to vypadá jako praskající oheň, krb nebo kamna nejsou vhodné do čítárny. Vždy existuje riziko požáru. Plynové topení je naopak bezpečnější, ne -li tak útulné. I v létě by vám v domácí knihovně mělo být příjemně. V horkých dnech může klimatizace zajistit potřebné chlazení.

Nastavení domácí knihovny: organizační systémy pro vaši vlastní čítárnu

Seřaďte knihy podle barev a vytvořte nápady pro domácí knihovnu

Aby byla čítárna nejen funkční, ale také stylově zařízená, přicházejí na pomoc různé organizační systémy. Knihy můžete například třídit podle barev. Tím se vytvoří duhová barevná paleta, díky které bude domácí knihovna zářit červeně, modře, žlutě a zeleně. Barvy nejen, že knihovna vypadá velmi dekorativně, ale také pomáhají s orientací. Vysvětlíme vám, jak můžete svou sbírku knih řadit podle barev v několika krocích.

 1. Nejprve seřaďte knihy podle předmětu nebo kategorie (např. Architektura, poezie, cestování atd.).
 2. Nechte všechny knihy odskočit. Nechte všechny knihy v kategorii svázat stejnou barvou. Případně můžete knihy z jedné kategorie rozdělit do několika skupin a každou skupinu svázat do stínu. Například: Kategorie cestování (modrá barva), skupinové exotické cestování (odstín holubí modrá). Každá kategorie nesmí mít více než tři skupiny, jinak soubor vypadá příliš barevně.
 3. Uspořádejte knihy na polici a seskupte knihy jedné barvy podle odstínu. Můžete vyzkoušet dvě varianty: Začnete s nejsvětlejším odstínem a nejprve uspořádáte všechny knihy ve světle modré, poté všechny knihy v azurově modré a poté všechny knihy v královské modři. Jak vytvořit krásné barevné přechody. Nebo můžete přepínat mezi světle modrými a tmavě modrými knihami a vytvářet nápadné akcenty.

Organizační systém knihovny: třídit knihy podle barev

Seřaďte knihy podle barev a oddělte čítárnu od obývacího pokoje přepážkou

Nezapomeňte si vytvořit katalog a označit, které knihy se kde dají sehnat. Knihy, které čtete, nejčastěji jdou do středu poličky, nejlépe do úrovně očí. Knihy, které málokdy čtete, přicházejí buď nahoře, nebo dole. Při distribuci barev v místnosti byste měli mít na paměti také toto pravidlo.

Třídit knihy podle barev Tipy pro nastavení knihovny doma

A i když máte spoustu kategorií a skupin, zkuste vytvořit obytný prostor tak tichý, jak je to jen možné. To znamená: Nejprve nechte knihy svázat pouze v základních barvách a jejich nuancích. Pouze pokud chcete přidat do své vlastní sbírky knih, můžete do palety barev přidat novou barvu. Spolu s knihami můžete vystavit další bytové doplňky, obrázky a další drobné dekorativní předměty. Ujistěte se však, že i oni jsou s knihami tón v tónu.

Třídit knihy podle barev Uspořádejte svou domácí knihovnu symetricky

Duhová polička automaticky přitahuje pozornost všech. Zbytek nábytku by proto měl být co nejjednodušší. Taková domácí knihovna se hodí do zařízení v minimalistickém, skandinávském nebo puristickém stylu bydlení. Pokud je však čítárna již zařízena a nábytek a dekorace jsou pestrobarevné, měla by být polička na knihy navržena opatrně. Všechny knihy můžete mít svázané bílou barvou pouze s jedním barevným proužkem.

Organizovat knihovnu: třídit knihy podle žánru

Organizujte čítárny, zařizujte obálky knih

Pokud chcete popustit uzdu své kreativitě a navrhnout jedinečnou knihovnu, pak je další myšlenka pro vás. Knihy můžete třídit podle žánru a poté je svázat, aby společně vytvořily logický obrázek. Obrázek nejenže vypadá velmi dekorativně, ale také odhaluje žánr. Například knihy na téma „umění“ mohou vytvořit obraz a knihy na téma „sport“ – fotografie sportovní události.

Knihy seřazené podle tématických sportů

Seřadit knihy podle abecedy

Čítárny organizují nápady na obálky knih na Eiffelovu věž

Případně můžete knihy seřadit podle abecedy nebo seřadit jednu část podle žánru a ostatní podle abecedy. Vše závisí na tom, jaké předměty upřednostňujete a kolik volného místa máte na poličce. Tato metoda je časově náročná, ale jednoduchým trikem můžete sbírku knih rychle roztřídit. Při procesu rychlého třídění je kniha vybrána a umístěna doprostřed sbírky knih. Ostatní knihy jsou uspořádány vlevo, pokud je jejich autor nebo název uveden v abecedním pořadí. Pokud je přidán autor nebo název, jsou umístěny napravo od knihy. Poté se nejprve levá skupina rozdělí na dvě a poté se pravá skupina seřadí podle abecedy. Postup je podobný – vyberete si knihu, která je umístěna uprostřed skupiny, a knihy seřadíte podle názvu nalevo a napravo od vybrané knihy. Rychlý proces řazení může ušetřit spoustu času, když je kolekce velká.

Vytvořte si doma knihovnu Knihy organizují nápady

Mimochodem, to, jestli knihy seřadíte podle autora nebo podle názvu, závisí na tom, kolik knih od stejného autora máte. Pokud máte hodně knih od jednoho autora, pak je lepší je seřadit podle názvu. Pokud jsou knihy od různých autorů, můžete je seřadit podle autorů.

Seřadit knihy podle předmětu

Uspořádejte domácí knihovnu, třídte knihy podle předmětu

V případě odborné literatury můžete knihy řadit také podle předmětu. Tato varianta je vhodná pro velké rodiny, kde každého člena rodiny zajímá určité téma (například medicína, psychologie, architektura, vaření, práce na zahradě, cestování atd.). Knihy patřící do skupiny mohou být svázány stejnou barvou. Každý se tak může rychle zorientovat. Nechte dostatek místa pro nové knihy.

Nastavte nápady pro domácí knihovnu pro obálky knih s nápisem

Třídit knihy úhledně

Organizační systém knihovny doma Uspořádejte knihy v odstínech šedé

Případně můžete knihy seřadit podle velikosti a výšky. Tato metoda se používá k estetické organizaci oblíbených děl. V žádném případě to však hledání konkrétní knihy nijak neulehčuje. Proto je vhodný pouze pro malou domácí knihovnu.

Třídit knihy, abyste ušetřili místo

Domácí knihovna organizovat knihy zařídit tipy

Vaše vlastní sbírka knih je velmi rozsáhlá, ale knihovna na ni nemá dostatek prostoru? Poté můžete knihy seřadit, abyste ušetřili místo. To znamená – neukládejte knihy na sebe, ale umístěte je blízko sebe. Aby polička na knihy nepůsobila chaoticky a přeplněně, můžete v některých přihrádkách vystavovat pouze ozdobné kousky. Tímto způsobem můžete nastavit konkrétní akcenty a okořenit regál.

Knihovna domů klasicky organizuje dělící zeď skryté dveře

Pokud si chcete založit domácí knihovnu, stojíte před velkou výzvou. Vše závisí na plánování. Zamyslete se nad tím, jak můžete udělat dostupný prostor nejen praktickým, ale také útulným. Vyberte si správné sezení a osvětlení. Naplánujte si poličku tak, abyste měli dostatek místa na dekorace nebo nové knihy. Seřaďte knihy podle předmětu, autora, abecedně nebo podle žánru: Je důležité, abyste měli přehled o věcech a abyste rychle našli svá oblíbená díla. Ve fotogalerii níže najdete několik příkladů stylových studoven.

Nastavte si domácí knihovnu: vysoká knihovna šetří místo

Uspořádejte a nastavte si knihovnu doma Tipy

Všechny knihy jsou snadno přístupné po žebříku

Seřaďte knihy, abyste ušetřili místo v domácí knihovně

Navrhněte čítárnu ve skandinávském stylu

Klasifikační systém pro knihovnu Tipy pro organizaci

Domácí knihovna s útulným čtecím koutkem 

Navrhování posezení v čítárně Tipy pro domácí knihovnu

Nastavte si domácí knihovnu: knihy a dekorativní předměty na polici

Zařiďte si domácí knihovnu a perfektně si vybavte čítárnu ve skříni

Třídit knihy, abyste ušetřili místo

Vytvořte si domácí knihovnu a organizujte tipy pro studovnu

Seřadit knihy podle velikosti

Organizační systém pro knihovnu

Nastavení domácí knihovny: Seřaďte knihy podle abecedy

Zřiďte si doma knihovnu, třídte knihy na nástěnné polici, abyste ušetřili místo

Seřadit knihy podle předmětu

Tipy pro nastavení knihovny Třídit knihy úhledně