Vzhled interiéru

Měli byste stůl umístit před okno? Tipy a nápady pro návrh interiéru

stůl před oknem poskytuje tipy výhody nevýhody přehled

Stůl je nejdůležitějším kusem nábytku ve studovně. Spolu se židlí by měl stůl nabízet optimální pohodlí při práci. Správná poloha také hraje důležitou roli. Pro dosažení nejlepších světelných podmínek umístí mnoho lidí své pracovní stoly před okno. Zda je to však optimální uspořádání studie, zůstává kontroverzní. V článku shrnujeme výhody a nevýhody a dáváme tipy, jak správně nastavit stůl.

Stůl před oknem – je to ideální?

stůl před oknem výhody nevýhody tipy

Při zařizování domácnosti nebo kanceláře vždy vyvstává otázka, kam přesně v místnosti mají být jednotlivé kusy nábytku umístěny. U velkého nábytku, jako je postel nebo pohovka, je často možné jej umístit před okno. Ale co ta věc se stolem? Je k tomu oblast u okna vhodná, a pokud ano, co je třeba zvážit, aby bylo nalezeno nejlepší možné řešení?

Zvláště když je v místnosti okno, mnozí se rozhodnou umístit stůl přímo před něj. Bez ohledu na to, zda se díváte nebo zády k oknu, mají obě varianty nevýhody. Tyto typické chyby v umístění mají také důsledky, které mohou ovlivnit vaši produktivitu a soustředění.

stůl před oknem a dívá se ven na světlo

Pokud je stůl umístěn před oknem tak, aby se člověk mohl dívat ven, hrozí rozptýlení. Zvláště když okno přehlíží rušnou ulici, to, co se děje venku, může výrazně snížit vaši koncentraci. Navíc pohled z okna je pro oči špatný, protože dopadající sluneční světlo je oslepuje a namáhá.

umístěte stůl zpět k oknu

Umístění stolu zády k oknu je však ještě horší, zvláště pokud pracujete na počítači nebo notebooku. Když slunce svítí přímo na obrazovku, dochází k odrazům, které vás oslňují a výrazně více namáhají vaše oči. Nakonec to vede nejen k problémům s očima, ale také k bolestem hlavy a vyčerpání.

Najděte si to nejlepší místo pro svůj stůl

stůl před oknem ruší pohled na okno

Pro svou pracovní oblast byste měli vytvořit optimální světelné podmínky. U stolu by mělo být k dispozici dostatek denního světla, ale je třeba se vyhnout oslňujícím paprskům slunce. Přesto je blízkost okna rozhodně doporučována. Aby světlo nepřicházelo zezadu nebo vás přímo neoslepovalo, měl by být stůl umístěn před oknem pod úhlem 90 stupňů. Tímto způsobem nedochází k nepříjemným odrazům a světlo přichází ze strany, což je označováno jako optimální.

stůl před oknem na boku optimální světelné podmínky

Zda má světlo přicházet zleva nebo zprava, závisí do značné míry na tom, zda jste levák nebo pravák. První by měl sedět tak, aby světlo vycházelo zprava, a druhý – se zdrojem denního světla zleva. Psací ruka by neměla vrhat stín na povrch stolu. Toto pravidlo platí zejména pro ty, kteří hodně píší ručně, ale může to být výhodné i při práci na PC.

Umístěte svůj stůl správně mezi okna

Podle doktríny Feng Shui hraje důležitou roli také poloha stolu naproti dveřím. Neměli byste tedy sedět zády ke dveřím, ale mít to na očích. Jinak může vzniknout pocit nevědomého neklidu a nervozity. Pokud naopak máte oko na dveřích, cítíte se v práci klidnější. Nejlepší místo pro stůl podle Feng Shui je naproti dveřím, čelem k nim. Můžete tak vidět celou místnost a mít pocit, že máte vše pod kontrolou.

Výhody správného umístění

Najděte správnou polohu stolu před oknem

Pokud správně umístíte stůl v místnosti, má to pozitivní vliv na celý pracovní proces. Dobré světelné podmínky na pracovišti vytvářejí příjemnou atmosféru a jsou příjemné pro oči. Podle studií jsou pro pohodlí ještě důležitější než kancelářská židle.

stůl před oknem nebo nenalezení správného místa pro tipy

Ať už pracujete v kanceláři nebo doma, budete mnohem motivovanější a produktivnější, když vám bude na pracovišti dobře. Díky umístění stolu s výhledem do místnosti je podstatně méně rušivých vlivů a usnadňuje se pracovní den.

Příklady vybavení psacím stolem před oknem

Pokud máte mezi okny obývacího pokoje prázdný roh, je to ideální místo pro váš stůl. K tomu byste měli zvážit vhodný rohový model, který dokonale zapadne do dostupného prostoru. Výškově nastavitelné stoly jsou skvělým řešením pro ty, kteří nechtějí sedět na židli celý den.

stůl před oknem pracoviště domácí kanceláře

Najít místo pro stůl v malém bytě je často velkou výzvou. Pokud tedy není dostatek místa, můžete stůl umístit před okno. Pokud je mezi okny stěna, jako ve výše uvedeném příkladu, měli byste s ní zarovnat střed stolu. Světlo nepřichází přímo za obrazovku, ale zleva a zprava.

psací stůl před žaluziemi chránícími před okny

Pokud podmínky v místnosti umožňují umístění stolu pouze před okno, můžete se vypořádat s rušivými vlivy zvenčí a odrazem světla, pokud uvažujete o dobré ochraně oken před okny. Žaluzie a rolety například chrání před přímým slunečním zářením, aniž by místnost zcela zatemnily.

Další požadavky na stůl

stůl před světelné zdroje okenního arkýře

Ať už stůl umístíte před okno nebo někam jinam do místnosti, při výběru kusu nábytku je třeba vzít v úvahu několik důležitých bodů. Stůl je obvykle umístěn v obývacím prostoru, a proto by měl ladit se zařízením. Design, barva a materiál musí být správné a zajistit harmonický celkový vzhled v interiéru.

požadavky vyberte tipy pro umístění stolu

Velikost stolu závisí také na místnosti, kde je umístěn, ale také na vašich vlastních potřebách. Pokud k práci potřebujete jen málo místa, neměli byste se rozhodovat pro nadrozměrné pracovní stoly, které v místnosti zabírají hodně místa. A naopak – pokud potřebujete více místa na papírování a další položky, pak nevybírejte příliš malý stůl. Nakonec byste se na pracovišti měli cítit pohodlně.

moderní psací stůl před okna tipy vybavení domácí kanceláře

stůl před okenní kancelářské zařízení

stůl před okenní rolety ochrana před světlem

postranní okno chodby malé domácí kanceláře

stůl před oknem optimální nebo ne

prostorově úsporný stůl před oknem domácí kanceláře

stůl před oknem bokem kancelářské zařízení feng shui