Vzhled interiéru

Živý trend Wabi Sabi: Čím je japonská estetika tak přitažlivá?

wabi sabi obývací trendová sedací souprava čalouněný konferenční stolek naplavené dříví

Představujeme vám nový koncept zařizování z Japonska – jednoduchá estetika spojuje asijskou lásku k jednoduchosti s učením zenového buddhismu jako klíčem k radosti ze života. Trend bydlení Wabi Sabi je založen na moderních, puristických principech zařizování a zároveň přináší romantický nádech z minulosti. V článku odhalíme, co se vlastně za tímto pojmem skrývá a jak můžete interpretovat inspirativní poselství Japonců ve svých čtyřech zdech. Vydejte se na cestu za poznáním, naučte se ocenit krásu maličkostí a vytvořte více volného prostoru pro kreativní koníčky! Ukážeme vám, jak to funguje.

Živý trend Wabi Sabi – přehled životní filozofie

wabi sabi obývací trend obývací pokoj tmavě zelená stěna kuchyně

Podobně jako Hygge, Wabi Sabi není o konkrétním stylu zařizování s jasnými principy, ale mnohem více o životní filozofii, která do popředí dostává krásu nedokonalých věcí. Honba za perfekcionismem zde nehraje hlavní roli – na rozdíl od minimalismu redukce na podstatné podporuje osobní rozvoj a představivost.

wabi sabi životní trend obývací pokoj nízká pohovka naplavené dříví kuchyně

Termín „Wabi Sabi“ je odvozen z japonských slov Wabi (smutný, sám) a Sabi (minulost) a znamená pomíjivost všech věcí. Doslovný překlad nezní příliš inspirativně – ale ve skutečnosti má Wabi Sabi v Japonsku pozitivní význam a je chápán jako neoddělitelná součást buddhistické základní myšlenky osvobození od všech nepotřebných předmětů. Funkčnost je na prvním místě. V zásadě, stejně jako u purismu, je důležité zbavit se věcí, které se v každodenním životě nepoužívají, a uklidit pokoje.

wabi sabi obývací trend obývací pokoj sedací souprava gradient zeď koi ryby sochy

A co víc – teprve poté, co se stanete nezávislými na majetku, dokáže rozpoznat jednoduchou estetiku a eleganci maličkostí. I při nastavování je pohodlí prvořadé. Namísto stylizace dokonalého dokonalého interiéru a zaměření na symetrii a harmonii fascinuje japonská estetika přirozeným vzhledem. Kombinace zděděného a zakoupeného nábytku z přírodních materiálů může na první pohled působit chaoticky. Při bližším prozkoumání se však z tohoto zařízení stane autentická krása.

Živý trend Wabi Sabi – základní principy

wabi sabi obývací trend ložnice vysoký závěsný světlý betonový strop prkno podlaha

Každý, koho fascinuje životní trend Wabi Sabi a chtěl by jej implementovat do vlastních čtyř stěn, musí znát základní principy japonského purismu. Zde jsou na první pohled ty nejdůležitější:

 • Soustřeďte se na to podstatné. Puristický způsob života říká, že střídmě zařízená místnost poskytuje dostatek volného prostoru pro pohyb a tok energie. Obzvláště přitažlivá je vizuální prázdnota. Dodržujte pravidlo: „Méně je více“. Každý kus nábytku v místnosti by měl plnit konkrétní funkci a měl by být používán opravdu denně. Odhadněte, co opravdu potřebujete a které položky vám výrazně zvýší komfort bydlení – aniž byste přemýšleli o jejich estetice. Je lepší nesoustředit se na jednotný koncept bydlení – díky tomu budete flexibilní.
 • Živý trend Wabi Sabi se etabloval jako protipohyb ke konzumní společnosti – a na druhé straně podporuje návrat k přírodě. Je samozřejmé, že v interiérovém designu se hojně používají přírodní materiály. Tím spíše – že v interiéru Wabi Sabi najdete i starý nábytek s patinou. V Japonsku se mnoho kusů nábytku dědí a zůstává v domě několik generací.

wabi sabi obývací trend obývací pokoj staré keramické vázy

 • Nábytek a bytové doplňky s chybami nastavují akcenty a jsou vysoce ceněny pro své dekorativní vlastnosti. Takže můžete používat keramické nádoby vlastní výroby s restaurovanými vázami, mísami a podobně. směs.
 • Tkaniny, textury, různě upravené povrchy přinášejí do puristického interiéru rozmanitost. Obvykle přichází v úvahu prádlo, bavlna, vlna, ale také kůže. Dovedně se kombinují s mramorem, ručně foukaným sklem, kameninou, pohledovým betonem a samozřejmě dřevem. Úspěšná kombinace materiálů zvyšuje faktor dobré nálady v místnosti a přináší strukturu zařízení.

wabi sabi obývací trend ložnice šatna driftwood postel čelo postele

 • Pokud jde o barvy, výběr je na vašich vlastních preferencích. Přesto jsou zde duchové většinou rozděleni – minimalisté mívají šedé barevné schéma se světlým dřevem jako akcentem, zatímco puristé volí nábytek v bílé, sloní noze a krémové barvě. Je důležité, aby se oči uvolnily a vytvořila se atmosféra domácího charakteru.

Trend bydlení Wabi Sabi – kombinace nábytku

wabi sabi žijící trend ryby koi rybník nástěnná malba přechod černá a bílá

Wabi Sabi umožňuje vyjádřit individualitu – cokoli je dovoleno, pokud se vám to líbí. Zde je přehled nejdůležitějších kusů nábytku:

Čalouněný nábytek: Nízký sedací nábytek je typický pro japonskou kulturu – v obývacím pokoji tvoří modulární pohovka a konferenční stolek z recyklovaného dřeva útulný salonek. Útulný čtecí koutek (viz foto výše) by neměl chybět ani v ložnici – čalouněná křesla s opěrkami hlavy lze v případě potřeby vždy v místnosti přemístit. Měkké sedací polštáře, příjemný pocit ze lněné látky a stabilní dřevěná konstrukce slibují nejvyšší úroveň sezení. Mimochodem, nábytek Da Wabi Sabi je vyroben z místních dřevin a boduje mimo jiné vysoce kvalitní výrobou, která zaručuje jeho dlouhou životnost.

Dřevěný nábytek: konferenční stolky, jídelní stoly a dokonce i umyvadla jsou tradičně vyráběny z recyklovaného dřeva. Dřevěný povrch není utěsněn, ale jednoduše ošetřen speciálním olejem – zachová se tak surový vzhled. Atraktivní zrno prostě nemůže pustit oči z očí a přeměňuje to, co se na první pohled zdá jako jednoduchý kus nábytku, na skutečné kousky.

wabi sabi obývací trend koupelna jasný výhled střešní terasa

Koupelnový nábytek: sortiment koupelen doplňuje kamenné umyvadlo, keramická vana, skleněná sprchová kabina a volitelně malá skříňka. Mramorové dlaždice jsou ideální pro minimalistický vzhled – dotvářejí černobílé barevné schéma a dávají koupelně ráz. Velká okna propouštějí do koupelny dostatek světla a vzduchu, útulné bonsaje ji přeměňují na oázu pohody a dodávají místnosti konečnou úpravu.

Navrhněte balkon Wabi Sabi

wabi sabi životní trend balkon zelené tipy bonsaje

Asijský životní styl Wabi Sabi lze také jasně vidět na balkoně – skalka v malém formátu dává venkovnímu prostoru něco jistého. Bonsaje, mech a jehličnany v květináčích tvoří atraktivní soubor, který vytváří uvolněnou atmosféru. Malý ostrůvek přírody uprostřed velkoměsta, který vás zve k relaxaci po dlouhém dni v práci a působí uklidňujícím dojmem.

Živý trend Wabi Sabi – vzrušující kombinace materiálů

wabi sabi obývací trend chodba design obrázky přírodní kámen

Je pravda, že přírodní materiály tvoří životní trend Wabi Sabi. A ne kvůli nudě – kámen, dřevo a keramika se prezentují jako skuteční všestranní pracovníci a nacházejí mnoho oblastí použití jako podlahy, obklady stěn a dokonce i stropní konstrukce. Na konci jsou kontrasty, které vytvářejí napětí. Na výše uvedené fotografii je například surový vzhled neošetřeného kamene v kontrastu s leskem broušené vázy.

wabi sabi žijící trend koi rybí obraz zeď ložnice

Wabi Sabi používá celou řadu materiálů a tkanin – od ručně tkaných koberců až po závěsná světla z kůže a proutí. Kombinace podle nového trendu mix-and-match, různé textury tvoří stylový celek a poskytují rozmanitost. Přírodní motivy, jako jsou ryby, ptáci a rostliny, zdobí koberce a dekorativní polštáře a dodávají místnosti domácí nádech. Rostliny dokončují živý program.

Živý trend Wabi Sabi – barvy

wabi sabi obývací trend kuchyně puristický jídelní kout dřevěný závěsný světelný blok kuchyně

V puristických interiérech jsou obvykle přítomny hnědé, béžové, pískové barvy a teplé slonovinové, krémové a šampaňské nuance. Na rozdíl od Wabi Sabiho však skandinávští purističtí návrháři interiérů sází na bílou, v minimalistických luxusních domech je v popředí barva antracit. Japonskou estetiku tvoří teplé dřevěné nuance a zemité tóny. Světlé holubí šedé betonové stěny tvoří dokonalé pozadí teplé palety barev se nažloutlým podtónem. Překvapivě je bílá v interiéru jako sólista stěží přítomna – je to dáno hlavně tím, že barvu v japonské přírodě jen stěží najdete. Hnědá vytváří optický klam, že sedíte uprostřed lesa, barvu písku z kamene – že jste v horách. Zelená, zejména růžová a světle modrá, vytváří akcenty a okoření jinak omezené barevné schéma.

Wabi Sabi – Design místnosti na první pohled

prkna wabi sabi living trend laminátová podlahová prkna

V Japonsku je životní prostor omezený – proto je životní styl Wabi Sabi obzvláště vhodný pro malé byty, kde se obyvatelé musí při zařizování soustředit na to podstatné. Obytný prostor v Japonsku je rozdělen na dva – kuchyň s jídelním koutem a obývací pokoj jsou těsně vedle sebe, každopádně jde o oddělené místnosti. Hosté jsou přijímáni v jídelně – zde také rodina tráví společné večery.

wabi sabi obývací trend kuchyně masivní dřevo stará optika

Každý, kdo se rozhoduje pro styl bydlení, by proto měl designu kuchyně věnovat velkou pozornost. To – jako komunikační centrum – je středem zájmu. Čela jsou většinou bez rukojeti, ale jsou vyrobena ze skutečného dřeva. Dřevo má charakteristické zrno a v ideálním případě – patinu, díky které vypadá starý a použitý. Oblíbené pokrmy – například porcelánové talíře, mísa a hrnky – jsou zobrazeny jako zvláštní dekorace na osvětlených policích.

wabi sabi trendy v zařizování bytů

Dřevěná podlaha vytváří plynulý přechod mezi kuchyní s jídelním koutem, obývacím pokojem a ložnicí. Japonci obvykle skrývají skříně na chodbě – ve výklencích a rozích. Zrcadla XXL jsou často jedinou ozdobou stěn. V poslední době se trend ujal – a visí také moderní obrázky.

závěsná světla do ložnice wabi sabi living trend

V ložnici hraje jasně hlavní roli světlo – různé světelné zdroje jsou dovedně kombinovány a vytvářejí útulné prostředí. Moderní manželská postel je velmi nízká, většinou je matrace umístěna přímo na dřevěném podstavci. Purismus v celé své kráse.

Implementujte životní trend Wabi Sabi do vlastních čtyř stěn – tipy a triky

wabi sabi obývací trend manželská postel nízká japonský styl

Je pravda, že i když může japonský životní trend vypadat tak atraktivně, ne každý může nebo chce provádět rozsáhlé renovační práce, například obložit stěny kamenem. Styl lze naštěstí interpretovat moderně bez velkého úsilí. Zde je pár tipů, jak do svého interiéru vnést nádech Asie.

 • Uklidit. Místnost Wabi Sabi je ze 40% prázdná. Nyní je čas zbavit se všeho nepotřebného nábytku, dekorací a bytových doplňků. Nebo rozdělit místnost na zóny v závislosti na funkci a přepracovat ji.
 • Čalouněte pohovku a křeslo lněnými tkaninami – přineste rozmanitost s novým čalouněním vyrobeným z vysoce kvalitních tkanin. Ozdobte ozdobnými polštáři potahy z bavlny, vlny, sametu s ručně pletenými detaily. Nastavte akcenty s texturami, ne s barvami.

přívěsek wabi sabi living trend svítí dřevem

 • Vyměňte starý vysokopodlažní koberec za ručně tkanou variantu.
 • Ozdobte velmi střídmě, zejména keramickými vázami nebo miskami z ručně foukaného skla, bonsai stromy a recyklovaným dřevem.
 • Méně je více – stačí si vybrat nábytek a bytové doplňky, které se vám opravdu líbí. Odolejte pokušení přinášet domů nové věci.

wabi sabi životní trend nápady šatníku

 • Nakupujte méně, ale ve vyšší kvalitě-trvanlivý textil, ručně vyráběné jedinečné předměty a samozřejmě domácí dekorativní předměty zvyšují pocit pohody.
 • Neutrální barevné schéma slouží jako spojovací prvek v interiéru – díky tomu vypadá nábytek méně eklekticky a chaoticky.

závěsná lampa se stropním osvětlením koberců wabi sabi living trend

Moderní, ale zároveň tradiční, jednoduchý, ale velmi účinný – tak lze popsat nový životní trend Wabi Sabi z Japonska. Za puristickým konceptem se skrývá mnohem víc než jen styl zařizování – je to mnohem více o postoji k životu. Tím je záměrně upuštěno od nadbytečného nábytku a doplňků ve prospěch většího volného obytného prostoru. Místo barev jsou akcenty nastaveny na látky a textilie. Důraz je kladen na přírodní materiály a charakterizují interiér Wabi Sabi. Konečným výsledkem je jedinečný design interiéru, který nejlépe odráží charakter jeho obyvatel.

wabi sabi obývací trend křeslo kožený kulatý koberec ručně tkané lano

Profesionálové ukazují, jak se to dělá – talentovaný návrhář interiérů a architekt Sergey Makhno způsobil u svého nábytku Wabi Sabi senzaci. Bezpodmínečná moderna je dovedně spojena s purismem. Konečný výsledek zaujme čistým luxusním prostředím v asijském stylu!

wabi sabi obývací trend koupelna sádrová stěna krbová vana

wabi sabi living trend vana volně stojící

Projekty ze studia architektury a interiérového designu Sergej Machno