Vzhled interiéru

Živé trendy 2018: nápady zařizování inspirované veletrhem nábytku „Maison et Objet“

životní trendy 2018 veletrh nábytku trend přirozenost šetrný k životnímu prostředí

„Maison et Objet“ je název jednoho z největších veletrhů nábytku na světě. Koná se dvakrát ročně v Paříži, letos se hlavní město Francie stalo místem setkání velkých a malých obchodů s nábytkem, výrobců osvětlení a bytových doplňků mezi 11. a 17. zářím. Více než 3 000 značek bylo představeno více než 90 000 kupujícím. Shrnuli jsme pro vás ty nejzajímavější nápady zařizování a životní trendy roku 2018.

Živé trendy „Maison et Objet“ 2018: Ekologický design

životní trendy 2018 jídelní židle muuto jednoduše puristické

Letos se možná mnohem více než v předchozích sezónách zaměří na ekologický design. S myšlenkou udržitelného konceptu bylo během veletrhu nábytku představeno 6 modelových domů. V každém domě se renomovaní designéři potýkají s různými tématy: výběr materiálů, dětská práce v rozvojových zemích, recyklace, veganství, odpovědnost, kterou mají výrobci i kupující za ochranu přírody. Během veletrhu byla jasně patrná tendence k puristickému životnímu prostředí. Podle hesla „méně je více“ se například do popředí dostává kolekce Muuto. Díky své výrazné siluetě a zároveň diskrétně omezenému barevnému schématu jsou nábytek a osvětlení značky skutečnými umělci, kteří se rychle mění, a mohou být představeni v různých interiérech..

Živé trendy „Maison et Objet“ 2018: omezená barevná paleta

živé trendy 2018 barevné schéma růžové pastelové nuance muuto

Pokud jde o barevné trendy, letos se řada designérů inspirovala přírodou – tlumené přírodní tóny, jako je olivově zelená, krémová, slonovinová, nahá a červená, spolu s jasně žlutou, modrou a oranžovou barvou doplňují paletu barev sezóny. Ačkoli fialová byla korunována barvou Pantone pro rok 2018, během výstavy zaujala zadní sedadlo a sloužila spíše jako přízvuk. Sedací nábytek v růžové nebo hořčicově žluté barvě nebyl neobvyklý. Na obrázku výše: Nábytek a osvětlení od Muuto.

Živé trendy 2018: barevné nádobí a příbory

životní trendy 2018 maison et objet nádobí přirozené nuance

Inspirováno japonským kulinářským uměním, kde jsou talíře barevně sladěny s jídlem, byly během veletrhu nábytku představeny sady v různých barvách. V roce 2019 vás nemusí odradit barevné nádobí a příbory – na jídelních stolech budou i nadále působit senzací. Na podzim je nová nejen barva, ale i tvar – mírně opotřebovaný vzhled a známky používání desek, jejich nepravidelný tvar, který je ručně vyráběn – nové kolekce přinášejí romantický nádech z minulosti.

Živé trendy „Maison et Objet“ 2018: Domácí pokojové rostliny slaví návrat

životní trendy 2018 žít přirozeně

Exotické druhy, jako jsou palmy, byly dlouhou dobu přítomny téměř v každé obytné oblasti. Letos domorodé květiny a trvalky slaví návrat ve vašich vlastních čtyřech zdech – jednak proto, že mohou zůstat na terase nejen v létě, ale i v chladném podzimu, a jednak proto, že jsou ekologicky šetrná alternativa podle trendu udržitelnosti se ukazuje jako exotická kapradina. Hortenzie a růže patří mezi nejoblíbenější květiny a nyní mohou vašemu interiéru také dodat přirozený nádech.

Životní trendy 2018 příroda tapety ložnice

Interiér okoření nejen rostliny v květináčích – tapety jsou opakovaně potištěny přírodními motivy. Výrobce Rebel Walls nabízí ve své poslední kolekci tapety s úchvatně krásnými a surrealistickými obrazy stromů, ptáků a dokonce i celé krajiny.

živé trendy 2018 tapeta přírodní vzor stěny rebet

Životní trendy „Maison et Objet“ 2018: Pohodlí je na prvním místě

životní trendy 2018 návrat k přírodě Michael Murphy

Zejména u čalouněného nábytku je letos heslo „pohodlí“. Pohodlné by měly být nejen četné sedací soupravy a trenéry, ale také křesla a čalouněné jídelní židle – letos se však neklade důraz na ergonomický rám, ale na výběr tkanin pro čalounění. Měkký samet zajišťuje příjemné teplo v chladných zimních měsících. V kombinaci s kovovými nohami v měděném vzhledu vypadá mírně třpytivá tkanina obzvláště elegantně. Na obrázku výše – design Michaela Murphyho přitahuje pozornost svým sochařským tvarem.

Živé trendy „Maison et Objet“ 2018: Ethno Eclectic

živé trendy 2018 kmenový vzor polštář

I letos si mohli designéři interiérů z celého světa během veletrhu nábytku vyměňovat nápady a hledat nové vlivy. Právě toto multikulturní prostředí je možná důvodem trendu mix-and-match etno. Ručně tkané textilie z Jižní Ameriky, stoly z naplaveného dřeva z Afriky, orientální kilimy a stínidla inspirovaná japonským uměním origami tvoří eklektické soubory s nezaměnitelným kouzlem.

Živé trendy „Maison et Objet“ 2018: Hlavní roli hraje textil

živé trendy 2018 teplé přehozy ručně vyrobené

Ručně tkané textilie dodávají interiéru něco. Strukturované dekorativní polštáře a vzorované přehozy od místních výrobců dodávají místnosti ráz a dodávají puristickým interiérům domácký nádech. Kombinací textur a tkanin vytvoříte účinný kontrast. Barevně sladěný úplet, kožešina a měkká vlna k sobě skvěle ladí.

Živé trendy „Maison et Objet“ 2018: Retro dotek ve stylu Art Deco 50. let

živé trendy 2018 papírová tapeta ve stylu art deco

I letos je retro styl bydlení stále aktuální – designové klasice se obzvlášť dobře daří ve vintage interiérech. Tapeta ve stylu Art Deco by v místnosti samozřejmě neměla chybět. Jejich propracované vzory v tmavě hnědé a zlaté barvě dokonale korespondují s polohovacím křeslem se zakřiveným tvarem z 50. let minulého století. Nadčasově elegantní a přesto tak nějak moderní. Na obrázku výše: Tapeta Papermint.

Živé trendy „Maison et Objet“ 2018: Ušlechtilé akcenty ve zlatě

živé trendy 2018 elegantní nábytek samet kov červená edice Francie

Ne kvůli mědi a mosazi – letos je nábytek představen s rámem nebo nohami ve zlatém vzhledu. Výrobce Red Edition ukazuje, jak to je – z jeho stoliček se stávají puristické krásky ze sametu, neošetřeného dřeva a zlata. Tato kombinace je super účinná.

trendy bydlení 2018 obývací pokoj komfortní zařizovací nástěnná bílá nízká konferenční stolek čalouněná sedačka

životní trendy 2018 ovlivňují driftwoodový stůl inspirovaný Jihoafrickou republikou