veranda

Užitečné tipy na zimní zahradu, na které nezapomínejte při plánování

tipy na zimní zahradu hliník-rostliny-léto-zima-topení

Zimní zahrada je snem mnoha majitelů domů. Ať už jako součást domu nebo jako dodatečná přístavba, zajišťuje příjemný pocit z bydlení. Velká čelní okna nejen zajišťují, že se budete cítit blíže ke své zahradě, a tím k přírodě. Díky nim je místnost také slunečnější a přátelštější. Na co si ale dát pozor při stavbě zimní zahrady? V tomto článku získáte tipy na zimní zahradu ohledně materiálů, izolací a rozpočtu na zimní zahradu.

Konzervatoř tipy pro plánování

tipy na zimní zahradu stavba-plán-skleněné stěny-střecha-sluneční ochrana

Stejně jako u samotné stavby domu je důležité důkladné plánování. Naše tipy na zimní zahradu vám mohou být velkou pomocí. Nejprve si tedy připravte papír a nakreslete skicu. Tato skica by měla ilustrovat tvar, tj. Půdorys vaší budoucí zimní zahrady. Vzhledem k tomu, že chcete zimní zahradu využívat jako obytný prostor, měli byste při výběru zvážit také to, jaký nábytek by v ní měl mít prostor. Kromě toho mohou být také nějaké rostliny a další věci. Také v případě, že zimní zahrada spojuje několik místností navzájem, je třeba vzít v úvahu vznikající provoz. Měl by existovat dostatek prostoru, který musíte při plánování zimní zahrady zohlednit v rozměrech zimní zahrady.

Tipy na konzervatoř – najměte si architekta

tipy na zimní zahradu rozšíření-veranda-zasklení-stavební povolení

Jakmile si načrtnete půdorys, můžete pokračovat následujícími tipy na zimní zahradu. Nyní máte dvě možnosti. Buď si na dokončení projektu najmete architekta zimní zahrady, nebo můžete získat hotový model z katalogu od společnosti, kterou si vyberete. Druhá varianta je bezpochyby ta levnější. Když už mluvíme o ceně: Pokud jde o cenu, měli byste také věnovat pozornost poměru ceny a výkonu. Za nižší cenou může často špatná kvalita. Informujte se tedy dostatečně a porovnejte různé nabídky. Méně není více!

Stavební povolení na zimní zahradu

tipy na zimní zahradu náklady-kovy-profily-kované-dekorace

Zda potřebujete úplné stavební povolení, abyste mohli stavět zimní zahradu, závisí na vašem stavu a stavebním plánu příslušného města. Nejprve bychom v našich zimních zahradách rádi zmínili, že je nejlepší navštívit stavební úřad a zjistit, co přesně se od vás požaduje. Pokud si na stavbu najmete společnost, pravděpodobně udělá cokoli, protože by měla znát pravidla a předpisy. Totéž platí pro architekta. Bude však trvat čtyři až dvanáct týdnů, než konečně obdržíte stavební povolení.

Postavte zimní zahradu

tipy na zimní zahradu dřevěná svítidla-čela oken-posuvné-dveře-nábytek-pohodlí

Zimní zahradu by mělo být možné využívat celoročně. Zarovnání je proto třeba dobře naplánovat. Chladnější oblasti by měly zvážit jihozápadní orientaci, zatímco jihovýchodní orientace je výhodnější v teplejších oblastech. Důvodem je to, že zimní zahrada se začíná zahřívat brzy odpoledne, což může být v horkých dnech do večera nepříjemné. Naproti tomu východní strana, která je přes den chladnější, nabízí jižní straně příjemné vyvážení. Pokud nemáte na výběr kvůli konstrukci nebo dispozici vašeho domu, je izolace velmi důležitá. V létě to má chránit před nadměrným teplem, v zimě udržuje zimní zahradu v teple. Zde je pár tipů na zateplení zimní zahrady:

Pěstování zimní zahrady – tipy na izolaci

zimní zahrada-tipy-nábytek-prostor-plánování-šik-design-bílá-dřevo

Důležitým bodem, který iWR chce a musí zmínit v našich radách pro zimní zahradu, je samozřejmě izolace. Správná izolace začíná střechou. Teplo stoupá nahoru, proto je třeba zajistit, aby střechou nemohlo uniknout. V opačném případě nebudete schopni držet krok s topením nebo budete muset počítat s velmi vysokými náklady na vytápění. Na léto se mohou velmi hodit střešní okna. Pokud se horký vzduch hromadí, lze jej otevřít a nechat horký vzduch proudit ven. Je zajištěna lepší cirkulace vzduchu. Nyní může střecha zimní zahrady sestávat z taškové stříšky nebo ze speciálního, průhledného izolačního skla, pokud si ceníte skleněné střechy zimní zahrady. Vše závisí na tom, kolik světla si v zimní zahradě ceníte. V dnešní době se nabízí i samočisticí skleněná střecha pro zimní zahradu. Informujte se u výrobce. Ale nejen, že v zimě teplo uniká střechou. V létě to zase může způsobit nesnesitelné vedro. V tomto případě je sluneční ochrana výhodou. Alternativně lze zvolit kombinaci skla a hliníku. Díky tomu je střecha mnohem levnější a umožňuje proniknutí jakéhokoli množství světla do zimní zahrady přes prosklené plochy, zatímco teplo ze slunce je omezeno hliníkovými panely.

Zimní zahrada s plochou střechou

zimní zahrada-tipy-styl-plochá střecha-kuchyň-nábytek-slunný-teplý

Ve všech našich tipech na zimní zahradu bychom vás chtěli upozornit na něco jiného. Abychom se vyhnuli přehřívání, existuje ještě jedna varianta, kterou bychom vám rádi představili v našich tipech na zimní zahradu. Takzvaná zimní zahrada s plochou střechou, jak název napovídá, má plochou střechu a ne šikmou, jako je tomu u klasických variant. Střecha není zcela prosklená, ale lze ji rozšířit o kupoli, přes kterou může v zimě do místnosti proniknout dostatek slunečního světla, aby využilo toto přirozené teplo a dokázalo se během dne obejít bez přídavného vytápění. Tímto způsobem je sluneční záření v létě opět omezeno. To je téměř stejný princip jako kombinace skla a hliníku, který jsme zmínili výše. Tento typ zimní zahrady se těší stále větší oblibě.

Tipy na zimní zahradu – stěny se zateplením

tipy na zimní zahradu-černé-hliníkové-profily-kov-kuchyně-moderní-střešní sklo

Další tipy na zimní zahradu na téma izolace se týkají bočních stěn. To jsou další slabá místa zimní zahrady. Protože je izolační sklo velmi drahé, můžete zde jednoduše použít dvojité sklo, aby teplo nemohlo unikat. Typ skla, které nakonec použijete, závisí na umístění zimní zahrady. Na severu stačí ochrana před chladem dvojitým zasklením, protože tam nebude svítit slunce. Na jihu by naopak sluneční kontrolní sklo uprostřed léta nemuselo stačit. Sklo zimní zahrady, které je nepropustné pro teplo, má tu nevýhodu, že slunce nelze využít v zimě, na jaře a na podzim, když je opět žádoucí. Nechte si s tím poradit odborníkem. Kromě toho se doporučují silné závěsy nebo žaluzie. Na jedné straně udržují teplo v místnosti, ale zároveň vás chrání před nežádoucím silným slunečním zářením a jsou proto užitečnou ochranou před sluncem v zimní zahradě. Zkontrolujte také otevíratelná okna zimní zahrady a dveře. Někdy dochází k netěsnostem, kterými může teplo unikat. Zejména netěsnosti mohou mít posuvné dveře zimní zahrady. V takovém případě může být nutné vyměnit gumová těsnění nebo praskliny utěsnit silikonem.

Materiály pro pěstování v konzervatoři

zimní zahrada-tipy-plochá střecha-moderní-středomořský-dům-materiály

Můžete si vybrat mezi různými materiály, z nichž některé mají více nevýhod, a proto jsou většinou nahrazeny jinými ze seznamu. Sami se rozhodnete, které z tipů zimní zahrady s ohledem na materiál zvolíte, nejlépe u odborníka. Typické jsou plastové a hliníkové profily pro zimní zahradu, ocel a dřevo. Z těchto materiálů je postaveno lešení, do kterého je následně vloženo sklo. Vzhledem k tomu, že ocel není příliš izolační, je tento materiál v dnešní době zvolen jen zřídka. Oproti tomu plast je mnohem oblíbenější. Na jedné straně je to kvůli skutečnosti, že je velmi snadné se o ně starat. Protože se však rozpíná a smršťuje s teplotními výkyvy, musí být vyztužen ocelí. Hliník je stejně silný jako ocel. Rozdíl je v tom, že zpracování hliníku je snazší. Tento materiál je také velmi nenáročný na péči, což se o dřevě opět říci nedá. Přibližně každé tři roky musí být přemalováno. Na druhou stranu je dřevo velmi tepelně izolační a vyzařuje útulnou atmosféru.

Správná společnost

tipy na zimní zahradu-plochá střecha-kopule-ochranné-sklo-nábytek-vánoce

Podle toho, jak velká by vaše zimní zahrada měla být, se můžete také rozhodnout, že si ji postavíte sami. Za tímto účelem je v železářství k dispozici vhodná sada pro zimní zahradu. Většinou jsou vyrobeny ze dřeva, ale mohou být také vyrobeny z hliníku nebo plastu. Bez pochyb můžete ušetřit peníze tím, že použijete stavebnici a postavíte si zimní zahradu sami, místo abyste si najali společnost. Pokud však dáváte přednost společnosti, mohou vám při správném výběru pomoci některé tipy na zimní zahradu. Společnost je také nezbytná, pokud má vaše zimní zahrada neobvyklejší tvar nebo má být větší než hotové sady. Vyberte si společnost ve svém okolí. Tímto způsobem si můžete být jisti, že jste obeznámeni se stavebními pravidly a zákony ve vaší oblasti. V případě dalších otázek je také snazší navštívit společnost nebo dílnu. Certifikovaná společnost vás dobře poučí o správných materiálech a bezpečnosti související se sklem a sestaví pro vás perfektní projekt.

Tipy pro bezpečnost zimní zahrady

zimní zahrada-tipy-dřevo-prodloužení-závěsy-ochrana soukromí-ochrana proti chladu

Bezpečnost je samozřejmě na prvním místě. Proto bychom o tom rádi řekli něco v našich tipech na zimní zahradu. Zvláštní pozornost by měla být věnována střeše, pokud je vyrobena ze skla. V bouři mohou těžké předměty spadnout na střechu a rozbít sklo. Padající střepy jsou extrémně nebezpečné. Proto je třeba hledat alternativu ke konvenčním skleněným tabulím. Nabízejí se proto takzvané vrstvené ochranné brýle. Jedná se o tabule, které jsou pokryty speciální fólií. Pokud se tabule rozbije, střepy a třísky drží tento film pohromadě, místo aby spadly. Pokud ale chcete na střeše ušetřit, můžete místo skla zvolit také plexisklo nebo akrylové sklo. Tento materiál ve skutečnosti neskládá ze skla, ale je to plast, díky kterému je v případě rozbití mnohem méně nebezpečný. Plexisklo je navíc ještě průsvitnější než skutečné sklo. Ale i zde je třeba zmínit nevýhodu. Materiál není odolný proti poškrábání. Časem špína a další vnější vlivy vytvářejí nevzhledné škrábance. Většina z nich se vyskytuje při čištění střechy a nelze se jim vyhnout. Užitečné tipy na zimní zahradu proto nejsou vždy spoléhat na nejlevnější variantu. Dobře si rozmyslete oblasti, ve kterých byste chtěli ušetřit a kde byste raději investovali více peněz.

Topení v zimní zahradě

tipy na zimní zahradu-hliníkové profily-zastřešení bazénů-středozemí-zdivo

Abyste mohli zimní zahradu využívat ve dnech, kdy v zimě není slunečno, je vytápění samozřejmě nutné. Je zde k dispozici široká škála možností, které jsou buď spojeny s vyššími náklady na vytápění, nebo s vyššími pořizovacími náklady a pro které bychom vám chtěli dát pár tipů na zimní zahradu. Sami byste se měli rozhodnout, zda raději utratíte více peněz za nákup, nebo později za energii. Nejjednodušší možností je možná klimatizace. Instaluje se rychle a je výhodou, pokud není zimní zahrada pravidelně využívána, ale potřebuje zimní zahradu rychle zahřát podle potřeby. To je samozřejmě spojeno s vyššími náklady na energii. Vytápění tepelným čerpadlem je zase určeno k efektivní výměně tepla a chladu. Za tímto účelem jsou nainstalována dvě zařízení – jedno je uvnitř, druhé je mimo zimní zahradu. Tento typ vytápění může současně ohřívat a chladit a čistit a odvlhčovat vzduch.

Postavte zimní zahradu a pořádně ji vytopte

zimní zahrada-tipy-mezi-prostor-dům-garáž-nápad-šikmá-skleněná střecha

Topné pásy z mědi, které jsou namontovány na stěnách nebo přímo na skleněná čela, jsou další variantou pro pěstování jako zimní zahrada. Studený vzduch, který je venku, je tak dokonale odpuzován. Pásy fungují jako druh izolace a zároveň vydávají teplo. Lze kombinovat s podlahovým vytápěním. Podlahové topení je mimochodem jedním z nejlepších tipů na zimní zahradu, pokud jde o vytápění. To je však spojeno s vyššími pořizovacími náklady. Je integrován do země a provozován pomocí čerpadla. Alternativně jsou vhodné takzvané topné rohože. Ty lze dodatečně namontovat v libovolném místě zimní zahrady, čímž se zabrání pokládání trubek a těžkopádné práci. Jsou však provozovány pouze elektřinou, což může být drahý návrh. O nezbytných požadavcích na topný systém v zimní zahradě si můžete přečíst z EnEV. Váš topenář může také vysvětlit různé možnosti a poskytnout vám tipy na zimní zahradu.

Tipy na konzervatoř a náklady na zimní zahradu

zimní zahrada-tipy-izolace-sluneční ochrana-sklo-užitečné-nápady

Náklady na zimní zahradu je těžké odhadnout, protože závisí na mnoha věcech, jak jste již určili pomocí našich tipů na zimní zahradu. Jedním z nich je velikost, kterou jste si vybrali pro zimní zahradu. Přidejte k tomu materiál, který chcete pro stavbu, stejně jako typ zasklení a střešní krytiny. Obecně však lze říci, že skleněná zimní zahrada stojí v průměru 1 500 až 2 500 eur za metr čtvereční. Kromě toho existují vedlejší náklady, které jsme již zmínili: vytápění, větrání, plánování architektem, stavební povolení, ale také základ. Ty činí zhruba 3600 eur za zimní zahradu o rozloze 12 metrů čtverečních. Zimní zahrada není nijak zvlášť levná záležitost, to je jasné. Měli byste tedy mít jasno ve svém rozpočtu a posoudit, kdy se stavba zimní zahrady jeví jako proveditelná. Nejlepší je však získat přesné cenové návrhy, které zohlední všechna vaše přání od certifikované společnosti ve vaší oblasti. Naše tipy na zimní zahradu vám mají poskytnout pouze několik návrhů a přibližných představ o tom, co je třeba zvážit.