Veganské recepty

Udělejte si veganské sushi sami: Pokyny s obrázky a recepty pro všechny milovníky sushi!

Sushi je jedním z nejoblíbenějších receptů v asijské kuchyni. Malé rohlíky z listů rýže a řas jsou pro mnohé opravdovou lahůdkou a mohou být naplněny mnoha různými přísadami. Jste vegan, ale milujete sushi? Pak jste na správném místě. Ukážeme vám, jak si krok za krokem můžete vyrobit veganské sushi sami, a dáme vám spoustu skvělých nápadů na náplň.

Je sushi veganské?

Je Hoso-Maki Sushi vegan s okurkou

Abychom našli odpověď na tuto otázku, musíme se nejprve zeptat: Z čeho se vlastně sushi vyrábí? Na přípravu klasického japonského sushi obvykle potřebujete rýži, zeleninu a syrové ryby. Na druhé straně slovo „sushi“ se na přísady vůbec nevztahuje. Znamená to něco jako „kyselá ochutnávka“ a má to více společného s chutí známého receptu. Sushi tedy není veganské v klasickém smyslu. Pokud však nejíte maso, ryby a další živočišné produkty, můžete si jej připravit i veganské.

Jaké varianty existují pro veganskou sushi náplň??

Nápady na plnění sushi veganské

Přestože je klasický recept na sushi vyroben z ryb, veganské varianty jsou stále oblíbenější. Kromě syrové nebo vařené zeleniny můžete k přípravě japonského pokrmu veganské použít také různé alternativy masa.

Pokud je sushi náplň veganská, pak jsou vhodné například následující přísady:

  • syrová zelenina
  • Marinovaná zelenina
  • tofu
  • smažená zeleninová tempura
  • pečená nebo pečená zelenina
  • Náhradky masa, například tempeh, seitan atd..

Udělejte si sushi sami – měli byste tomu věnovat pozornost

veganské sushi podávané na talířích se sójovou omáčkou

Pokud máte rádi sushi, možná jste si všimli, že toho můžete sníst poměrně hodně a necítíte se poté příliš zasyceni. Co ale na sushi opravdu může vážit, je vaše peněženka. Protože sushi je ve srovnání s oblíbenými alternativami, jako je pizza nebo hamburgery, opravdu drahé. Z tohoto důvodu bychom vám dnes chtěli ukázat, že není vůbec těžké vyrobit si sushi sami. Vše, co potřebujete a čemu musíte během přípravy věnovat pozornost, je shrnuto níže.

Co potřebuji k vlastnímu veganskému sushi?

co potřebujete k tomu, abyste si sami vyrobili sushi rýžovou nori octovou podložku

Ať už je to vegan nebo ne, existuje několik věcí, které jsou pro přípravu sushi zásadní. Nejdůležitější z nich je sushi rýže. Jedná se o rýži s krátkým zrnem, která je vhodná zejména pro sushi. Rýžový nákyp a rýže na rizoto jsou například také považovány za odrůdy kulatozrnné rýže, ale nejsou vhodné pro japonské jídlo. Dokonalá sushi rýže by měla být lepkavá, aby dobře svázala sushi.

Za druhé, potřebujete listy nori. Slouží jako kryt pro Maki-Sushi a mohou být na vnější straně (s Hoso-Maki a Futo-Maki) i uvnitř (s Ura-Maki). U jiných populárních druhů sushi, jako je sashimi nebo nigiri, nori nutně nepotřebujete. Ale stejně je nelze připravit vegansky.

K rolování sushi se obvykle používá sushi podložka, nazývaná také bambusová rohož. Suroviny na sushi se rozloží na vrch a poté se vytvarují do rolky. V zásadě můžete sushi rolovat ručně bez bambusové podložky, pokud použijete správnou rýži a nepřeplníte rohlík. S podložkou je to ale rychlejší a jednodušší.

Jak udělat sushi rýži?

Tipy na perfektní sushi rýži

Každý, kdo někdy zkoušel vyrábět sushi sám, ví, že úspěch do značné míry závisí na konzistenci a chuti rýže. Nejjednodušší způsob, jak vyrobit sushi rýži, je vařič rýže. Pokud však rýži vaříte jen zřídka a takové zařízení ve skutečnosti nepotřebujete, nemějte obavy. Protože perfektní rýži můžete připravit i v hrnci.

jako tipy na mytí sushi rýže

Nejprve musíte získat správnou rýži. Poté se musí umýt studenou vodou. Tím odstraníte přebytečný škrob. Můžete buď použít síto a umístit rýži pod tekoucí studenou vodu, dokud voda tekoucí pod ní nebude čistá. Nebo vložíte rýži do nádoby a zalijete vodou. Poté vylijte zakalenou vodu a znovu naplňte nádobu. Tento postup opakujte, dokud voda nezůstane čistá a již nevykazuje žádný zákal. Většinou se to stane po 6–7krát vyprání.

Jak správně uvařit sushi rýži

Nyní vložte rýži do hrnce s vodou v poměru 1: 1,2 (např. 1 šálek rýže s 1,2 šálkem vody) a přiveďte k varu bez pokličky. Vařte půl minuty, přikryjte pokličkou a namočte nebo duste na mírném ohni (úroveň 2 z 9). Během vaření neodstraňujte víko. Asi po 15 minutách by rýže měla absorbovat veškerou vodu. Hotovou rýži opatrně vložte do velké ploché misky a snažte se nerozdrtit zrna rýže.

Sushi rýži dochuťte rýžovým octem

Poté, co je sushi rýže uvařená, musí být také ochucena. Klasická směs koření se skládá z rýžového octa, cukru a soli, které se spolu povaří, aby se cukr mohl úplně rozpustit. Směs se pokape na uvařenou rýži a opatrně se složí. Nyní by rýže měla vychladnout. Navrch položte vlhký ručník do domácnosti, abyste zabránili jeho vyschnutí. Asi po hodině můžete sushi rolovat.

Jak válet sushi?

Návod, jak krok za krokem uvalit sushi

Rolování sushi není tak obtížné, jak byste si mohli myslet. K dosažení dobrých výsledků to samozřejmě vyžaduje určitou praxi, ale po několika pokusech to bude určitě fungovat. Jak rolovat klasické sushi krok za krokem:

1. Na bambusovou podložku položte list nori.

2. Rýži přitlačte na list řas mokrými prsty, na okraji ponechte půl centimetru volný.

3. Volitelné: prstem rozetřete uprostřed trochu wasabi.

4. Uprostřed položte náplň.

Pokyny k sushi rolce krok za krokem

5. Sáhněte pod podložku na sushi a stočte list nori do rolky, dokud ho podložka nezavře.

6. Pevně ​​zatlačte na všechny strany a znovu srolujte bambusovou podložku.

7. Rolku nakrájejte na stejně velké kousky vlhkým, ostrým nožem. kompletní!

Roll sushi maki roll s bambusovou podložkou

Recept na veganské sushi s houbami shiitake a batáty

Udělejte si Maki Sushi veganem se zeleninou

Veganské sushi si můžete v mnoha obměnách vyrobit sami. V našem prvním receptu je Futo-Maki Sushi plněné batáty a houbami shiitake. Okurka a mrkev dodají receptu trochu svěžesti. Zde jsou ingredience a kroky pro přípravu tohoto veganského sushi.

Ingredience na 4 porce:

Základna:

4 listy nori

700 gramů vařené sushi rýže

2 lžíce rýžového octa

1 lžíce cukru

1 lžička mořské soli

Plnicí:

100 gramů hub shiitake

2 lžíce sójové omáčky Tamari

1 batát, nakrájený na tenké proužky

6 plátků avokáda

1/2 okurky, nakrájené na tenké proužky / tyčinky

1 mrkev, nakrájená na proužky

2 stonky jarní cibulky, podélně rozčtvrcené

Sloužit:

Sójová omáčka Tamari

Wasabi

nakládaný zázvor (gari)

krémová arašídová omáčka

Pokyny k válcování sushi

Příprava:

1. V míse smíchejte rýžový ocet, cukr a sůl a zahřívejte, dokud se cukr nerozpustí.

2. Přidejte směs k uvařené rýži a dobře promíchejte.

3. Batáty a houby necháme krátce marinovat v tamari. Poté pečte v troubě na 200 ° C asi 20-25 minut.

4. Na sushi podložku položte list nori hrubou stranou nahoru. Nahoře rovnoměrně rozprostřete hrst sushi rýže, dole nechte asi 1 cm volný.

5. Suroviny na jednom konci uspořádejte do tenké čáry a lehce přitlačte. Dva až čtyři kusy každé ingredience stačí.

6. Pevně ​​srolujte pomocí sushi podložky, navlhčete zbylý kousek nori a srolujte. Sushi rolku nakrájejte vlhkým ostrým nožem na osm asi 2 cm silných kousků.

Udělejte si veganské sushi sami s tofu

veganské sushi s tofu a zeleninou

Jíte rádi tofu? Pokud ano, tento veganský recept na sushi je pro vás ideální. Zde je tofu krátce opraženo na pánvi a ochuceno omáčkou, aby se sushi zjemnilo. Tofu v receptu můžete také srolovat syrové do sushi nebo jej nahradit tempehem. Protože se náplň skládá z několika přísad, nazývá se futo-maki sushi. (Pro srovnání, Hoso-Maki Sushi je naplněno pouze jednou nebo dvěma přísadami a stočeno do půl listu nori.)

Složení:

700 gramů vařené sushi rýže

60 mililitrů sójové omáčky

2 lžíce javorového sirupu

1 polévková lžíce kukuřičného škrobu

1/2 lžíce strouhaného zázvoru

1 nasekaný stroužek česneku

2 lžíce vody

1 polévková lžíce oleje, např. B. Opečený sezamový olej

200 gramů pevného tofu, lisovaného a nakrájeného na 1 cm dlouhé proužky

1 velká mrkev, tenké plátky

1/2 okurky, tenké plátky

1 avokádo, tenké plátky

2 lžíce rýžového octa

2 lžíce bílého vinného octa

5-6 listů nori

Udělejte si veganské sushi sami tofu na smažení

Příprava:

1. Sójovou omáčku, javorový sirup, kukuřičný škrob, zázvor, česnek a vodu prošlehejte v míse a dejte stranou. Toto je omáčka k tofu.

2. Ve velké nepřilnavé pánvi rozehřejte 1 lžíci oleje na středním plameni. Přidejte tofu a restujte 5 minut. Jakmile se vytvoří pěkná krusta, otočte a smažte ještě pár minut z každé strany, celkem asi 12 minut. Přidejte omáčku a vařte několik minut, často ji míchejte sem a tam, aby omáčka zhoustla. Promíchejte, stáhněte z ohně a dejte stranou.

3. Uvařenou rýži jemně promíchejte s rýžovým octem a octem z bílého vína.

4. Nyní rolujte sushi. Chcete -li to provést, položte na podložku sushi nori list, na něj rozetřete část rýže a nechte jeden konec volný. Na rýži položte okurku, mrkev, 2 kousky tofu a 2 plátky avokáda a lehce přitlačte. List nori pevně přejeďte přes náplně, navlhčete volný konec a pokračujte, dokud není vše úplně srolované.

5. Nakrájejte na 2 cm kousky a podávejte se sójovou omáčkou, wasabi a nakládaným zázvorem.

Veganské sushi recept: rohlíky naruby se zeleninou

Připravte si veganské sushi sami

Nyní nabízíme recept pro fanoušky Ura-Maki Sushi. Takzvané naruby nebo kalifornské rohlíčky se od klasické varianty liší tím, že rýže je na vnější straně role místo na vnitřní straně. Pro recept se však používají stejné přísady jako pro ostatní varianty Maki Sushi, i když jako ozdobu můžete použít i trochu sezamu. Klasická kalifornská roláda není veganská, protože je vyrobena z krabího masa nebo surimi, ale pokud v sushi rolujete pouze zeleninu, stává se veganskou.

Složení:

500 gramů vařené sushi rýže, ochucené

6 listů nori

2 lžíce sezamových semínek

Zelenina podle vašeho výběru, např. B. mrkev, okurka, chřest (blanšírovaný), avokádo, dýně, paprika atd..

Udělejte si veganské sushi sami California Roll Ura-Maki

Příprava:

1. Na sushi podložku položte list nori hrubou stranou nahoru a na list nori rozprostřete hrst rýže. Pokud si prsty navlhčíte vodou, rýže se nelepí.

2. Rýži posypeme sezamovými semínky. Mírně si navlhčete ruce vodou a jemně otřete rýži, aby se při rolování nepřilepila k podložce. Alternativně můžete bambusovou podložku vyložit potravinářskou fólií.

3. Otočte list nori tak, aby se trhací strana dotýkala podložky a strana s mořskými řasami směřovala nahoru. Položte řadu každé zeleniny na hromádku podél spodní třetiny nori (viz pokyny k obrázku).

4. Sushi pevně stočte pomocí bambusové podložky. Nakrájejte na kousky navlhčeným ostrým nožem a podávejte.

Tip: Chcete-li připravit sushi Dragon Roll, nakrájejte zralé avokádo na tenké proužky a položte je na váleček Ura-Maki, než je nakrájíte..