Umělé srdce přináší naději těm, kteří mají srdeční onemocnění – první pumpující umělé srdce ze silikonu
Po celém světě je nedostatek dárcovských orgánů, a to platí zejména pro srdce. Není tedy divu, že vědci stále častěji pohrávají s umělými srdci, která se co nejvíce přibližují skutečné věci. Obvykle se nové orgány pěstují pomocí kmenových buněk. Pro první pumpování umělého srdce však doktorand Nicholas Cohrs použil 3D tiskárnu. Vývojář vytvořil umělé srdce, které je v mnoha ohledech podobné lidskému.
Umělé srdce vyrobené pomocí 3D tiskárny
Ačkoli je umělé srdce jinak velmi podobné lidskému srdci, kromě dvou obvyklých srdečních komor má ještě třetí, která je zodpovědná za pumpování. Tlak vzduchu tam napodobuje svalové kontrakce, které zajišťují, že v těle může proudit krev. Tým výzkumníků z ETH Zurich v tomto udělal velký pokrok. Umělé srdce však zdaleka není vhodné k implantaci.
Umělé srdce – velmi krátká životnost
390 gramové silikonové srdce v testu fungovalo pouze 3000 tepů. Počítáno v minutách, to je mezi 30 a 45. Tento výsledek by však neměl být považován za zklamání. Tištěné srdce možná ještě nedokáže zachránit život. Ukazuje však, že kromě používání kmenových buněk by mohl existovat i jiný způsob výroby umělého srdce. Cohrs říká: "Naším cílem nebylo zavést implantovatelné srdce, ale při vývoji umělých srdcí myslet novým směrem."
Pacienti se srdcem musí nadále doufat
V konečném důsledku nebude záležet na pacientech, kteří potřebují nové srdce, ať už se jedná o orgán vyrobený z kmenových buněk nebo umělé srdce ze silikonu a z 3D tiskárny, pokud bude plnit svou funkci. V současné době má medicína pouze srdeční protézy, které, ačkoliv mohou prodloužit život pacienta, nejsou trvalým řešením, protože nefungují ideálně.
Pro 26 milionů pacientů na celém světě, kteří čekají na srdce dárce, ale také na medicínu obecně, by byl pokrok v tomto směru velkolepý. Vědci z University of Pittsburg již dokázali z 3D tiskárny vyrobit fungující srdeční chlopni a komoru.
Studii Nicholase Cohrse a jeho týmu najdete na ETH Zurich tady.