Rychlé občerstvení vás nenaplní: Nedostatečná regulace chuti k jídlu vede k obezitě
Většina lidí již ví, že pravidelná konzumace rychlého občerstvení vede k obezitě. Mnoho studií dokazuje negativní účinky hamburgerů, pizzy a podobně na naše zdraví. Nyní ale vědci našli další důležitý důvod, proč může být rychlé občerstvení pro naše tělo škodlivé. Tým vědců z University of Macquarie v Austrálii zjistil, že každodenní konzumace nezdravého jídla neregulovala správně chuť k jídlu. Tělo nevysílá žádné signály, že už jsme plní a přejídání nastává rychle.
Rychlé občerstvení potlačuje nervovou regulaci chuti k jídlu
Naše těla mají ochranný mechanismus, který nám brání v přejídání. Po jídle je chuť k jídlu potlačena hippocampem – přepínací stanicí v našem mozku. Takto mozek reguluje, kolik kalorií denně sníme. Výzkumný tým z Austrálie však zjistil, že nezdravé rychlé občerstvení, jako jsou hranolky, pizza nebo hamburgery, může zabránit kontrole chuti k jídlu. V rámci studie bylo vyšetřeno 110 zdravých dobrovolníků.
Účastníci byli rozděleni do dvou skupin. První skupinu tvořili lidé, kteří jedli zdravé jídlo, a druhou skupinu tvořili subjekty, které každý den jedly nezdravé jídlo. Vědci zjistili, že po pouhém týdnu nefungoval hippocampus subjektů v testovací skupině správně. Výsledkem bylo, že se nikdy pořádně nenasytili a jedli stále více nezdravého jídla.
Rychlé občerstvení má negativní dopad na náš mozek
Nakonec se lidé, kteří jedí rychlé občerstvení, dostanou do začarovaného kruhu. Jednak se nikdy nenasytí a jedí víc a víc, což může vést k obezitě. Na druhou stranu však konzumace rychlého občerstvení vede k problémům s koncentrací a špatnou pamětí. Jiné studie ukazují, že rychlé občerstvení může dokonce vyvolat depresi.
V konečném důsledku jsou lidé, kteří jedí rychlé občerstvení, méně produktivní v práci a často se cítí nepříjemně ve svém vlastním těle. Dobrou zprávou je, že pokud úplně změníte svůj jídelníček a začnete jíst zdravě, rychle se dostanete zpět do formy. Hippocampus pak také začíná opět správně fungovat.