Uncategorized

Prevence mrtvice: Jak ovlivňuje dieta?

S mnoha odborníky na výživu, kteří v dnešní době doporučují kontroverzní diety, provedli vědci studii o dietách, které by mohly zabránit mrtvici. Podle publikovaných výsledků studie jsou různé druhy potravin odpovídajícím způsobem spojeny s rizikem různých typů mrtvice. Současná studie na více než 418 000 lidech v devíti evropských zemích zkoumala ischemickou cévní mozkovou příhodu a hemoragickou cévní mozkovou příhodu samostatně.

Lze použít k prevenci mrtvice?

ovoce a zeleninu a celozrnné produkty s vlákninou a vitamíny pro zdravou výživu v síťovaném sáčku

K dnešnímu dni se většina studií zabývala vztahem mezi dietou a poruchami mozku nebo se zaměřila pouze na ischemickou cévní mozkovou příhodu. Tato studie zjistila, že vyšší příjem ovoce, zeleniny, vlákniny, mléka, sýrů nebo jogurtů byl spojen s nižším rizikem ischemické cévní mozkové příhody. Neexistuje však žádná významná souvislost s nižším rizikem hemoragické mrtvice. Vyšší konzumace vajec byla tedy spojena s vyšším rizikem hemoragické mrtvice. To však není případ ischemické cévní mozkové příhody.

Ischemická mrtvice zabraňuje ucpání tepny vedoucí do mozku

Ischemická mrtvice nastává, když krevní sraženina zablokuje tepnu, která dodává krev do mozku. To se však může také vytvořit jinde v těle a cestovat do mozku. K hemoragické mrtvici dochází, když v mozku dochází ke krvácení, které poškozuje okolní buňky. Asi 85% mrtvic je ischemických a 15% hemoragických. Toto je druhá hlavní příčina úmrtí na celém světě. Hlavním zjištěním výzkumu je, že spotřeba vlákniny a také ovoce a zeleniny prudce stoupla. To je spojeno s nižším rizikem a v konečném důsledku pomáhá předcházet ischemické cévní mozkové příhodě. To také odpovídá současným evropským směrnicím. Veřejnost by proto měla být upozorněna, aby zvýšila příjem vlákniny z celozrnných produktů a ovoce a zeleniny, pokud již tyto pokyny nesplňují.

Výsledky studie

Magnetická rezonance mozku při hemoragické mrtvici

Jiné rizikové faktory, jako je hladina cholesterolu nebo obezita, také ovlivňují dva podtypy mrtvice odlišně. Celkové množství vlákniny z ovoce, zeleniny, obilí, luštěnin, ořechů a semen, které lidé jedli, bylo spojeno s největším potenciálním snížením rizika ischemické mrtvice. Každých 10 g více příjmu vlákniny denně bylo spojeno s 23% nižším rizikem. To odpovídá asi dvěma méně případům na 1000 obyvatel za období deseti let. Samotné ovoce a zelenina byly spojeny s 13% nižším rizikem na každých 200 g denně. V souladu s tím to představuje o jeden méně případů na 1000 obyvatel po dobu deseti let. Žádná jídla nebyla spojena se statisticky významně vyšším rizikem ischemické cévní mozkové příhody.

Například dva silné plátky celozrnného chleba poskytují odhadem 6,6 g vlákniny, zatímco jedna porce brokolice je asi 3 g. Zralé neloupané jablko obsahuje přibližně 1,2 g vlákniny. Evropská kardiologická společnost (ESC) a regionální úřad Světové zdravotnické organizace pro Evropu doporučují konzumovat alespoň 400 g ovoce a zeleniny denně. Jinak je stejně doporučenou dávkou 30-45 g vlákniny denně.

Přírodní produkty a zdravá jídla, jako jsou rajčatové luštěniny a ryby shromážděné kolem černé plotny

autoři studie zjistili, že na každých 20 g přidaných vajec denně existuje o 25% vyšší riziko hemoragické mrtvice. Vědci tvrdí, že asociace, které našli mezi různými potravinami a ischemickými a hemoragickými mrtvicemi, lze částečně vysvětlit účinky na krevní tlak a cholesterol. Studované skupiny potravin zahrnovaly zpracované maso a masné výrobky, ryby a rybí výrobky (bílé ryby a tučné ryby), mléčné výrobky (včetně mléka, jogurtů, sýrů), vejce, obiloviny a obilné výrobky, ovoce a zeleninu (kombinovanou a separovanou), luštěniny , ořechy a semena a vláknina (celková vlákna a zrna, ovocná a zeleninová vlákna).