Uncategorized

Příznaky salmonely, inkubační doba a možná léčba

Existuje mnoho druhů bakterií, které mohou způsobit příznaky salmonely a řadu nemocí, včetně tyfu a gastroenteritidy. Většina lidí s infekcí salmonelou má mírné příznaky infekce a zotavuje se bez léčby. Některé podmínky však vyžadují přijetí do nemocnice. U jiných lidí se také tento typ infekce často vyvíjí po kontaktu s postiženým pacientem nebo po požití kontaminovaných potravin nebo vody. V tomto příspěvku se o tom můžete dozvědět více, abyste se před tím lépe chránili.

Jaké jsou příznaky salmonely?

žena má příznaky salmonely, jako je zvracení a vysoká horečka, a leží na pohovce se žaludečními křečemi

Salmonella je druh bakterie, která může u lidí způsobit průjem. Existuje více než 2500 podtypů, včetně živočišné a lidské fyly. Některé se vyskytují u zvířat, ale mohou postihnout i lidi. Pokud však existuje méně než 100 kmenů bakterií, existuje možnost infekce lidí. V první řadě praní syrového ovoce a zeleniny před jejich konzumací může pomoci zabránit infekci salmonelou. Příznaky salmonely se obvykle objevují mezi 6 hodinami a 6 dny po počáteční infekci a trvají 4 až 7 dní. Mezi ty nejčastěji patří průjem, žaludeční křeče a bolesti břicha, náhlá horečka, nevolnost a v některých případech i zvracení.

Některé kmeny mohou infikovat moč, krev, kosti, klouby a nervový systém, včetně tekutin v míše a mozku. Navíc to může vést k vážným komplikacím. Někteří lidé, kteří mají příznaky Salmonella, pociťují bolest kloubů, známou také jako artritida. Tento stav může trvat měsíce nebo roky a přejít do chronické artritidy. Tyto bakterie žijí ve střevech ptáků, zvířat a lidí. Většina infekcí u lidí se vyvíjí po konzumaci jídla nebo pitné vody kontaminované výkaly. Syrové maso, mořské plody a drůbež jsou také možnými příčinami infekce.

nebezpečné bakterie způsobují při špatné hygieně příznaky salmonely

Během zpracování těchto produktů se mohou vyskytovat nečistoty. Například sklizeň mořských plodů v kontaminovaných vodách je běžnou příčinou infekce salmonelou. Infekce se také může šířit, když člověk manipuluje s kontaminovaným syrovým masem a poté se dotkne jiného jídla. Nevařená vejce od ptáka s infekcí salmonelou mohou také obsahovat bakterie. Vaření vajec může obvykle snížit riziko. Některé oblíbené omáčky, například majonéza, však mohou obsahovat syrová vejce. Zalévání ovocných nebo zeleninových rostlin kontaminovanou vodou nebo mytí produktů v této vodě může také vést k infekci salmonelou.

Rizikové faktory a léčba salmonely

Laboratorní technik zkoumá surová vejce na salmonely jako možnou příčinu infekce

Salmonelové infekce jsou častější v létě než v zimě. Celkově je nejvyšší riziko infekce u dětí, starších osob s oslabeným imunitním systémem a těhotných žen. Kvůli riziku infekce by malým dětem nemělo být dovoleno manipulovat s plazy nebo kuřaty a mláďaty. Průjem a zvracení jsou obvykle jasným znakem gastroenteritidy způsobené salmonelou. Testy krve a stolice mohou pomoci určit příčinu infekce. Salmonella příznaky gastroenteritidy vyvolané tímto obvykle odezní po 4-7 dnech bez léčby. Salmonella terapie může zahrnovat následující ošetření:

 • Příjem tekutin, aby se zabránilo dehydrataci
 • Léky na žaludeční křeče a průjem
 • Antibiotika pro závažné příznaky salmonely nebo pokud se do krevního oběhu dostaly nebo pravděpodobně dostanou bakterie

V tomto okamžiku je důležité si uvědomit, že lékař by vždy nepředepisoval antibiotika na salmonely. Vědci zjistili, že nadměrné užívání takových léků může vést k rezistenci na antibiotika. Navíc to může zvýšit riziko návratu infekce. Dobrá hygiena je však klíčem k prevenci infekce salmonelou. Zde je tedy několik tipů:

 • Pravidelně si myjte ruce mýdlem a teplou vodou nebo použijte dezinfekci na ruce.
 • Vařené a syrové potraviny uchovávejte odděleně.
 • Syrové ovoce a zeleninu před jídlem důkladně omyjte.
 • Použité utěrky pravidelně vyměňujte za čisté.
 • Vyvarujte se pití neupravené vody, například z potoků, řek a jezer.

Salmonella může žít různě dlouho v různých potravinách. Vědci například zjistili, že bakterie mohou přežít v sušenkách a občerstvení nejméně 6 měsíců. Při nákupu vajec se ujistěte, že pocházejí od dodavatele, který je uchovává v chladničce. Doma je důležité skladovat vejce při teplotě nepřesahující 4 ° C. Vyhoďte také všechna prasklá nebo špinavá vejce.

Prevence a lékařská péče

mladá dívka sedící na záchodě s průjmem kvůli infekci salmonelou

Doporučuje se poradit se s lékařem, pokud se jako příznaky salmonel vyskytne některý z následujících příhod:

 • Průjem, zvracení nebo obojí trvající alespoň 2 dny
 • Příznaky dehydratace, jako je tmavá moč, závratě, snížené močení a sucho v ústech
 • Horečka nad 39 ° C
 • Krev ve stolici
 • Starší lidé, těhotné ženy a lidé s oslabeným imunitním systémem by neměli váhat s vyhledáním lékařské pomoci.