Odhalte rakovinu včas pomocí nového krevního testu – studie nabízí naději na včasnou diagnostiku
Rakovina je jednou z hlavních příčin úmrtí. Na rakovinu ročně zemře až 10 milionů lidí. Mezi nejčastější smrtelná nádorová onemocnění patří rakovina plic, rakovina žaludku, jícnu, tlustého střeva a rakovina jater. Podle vědců v nedávno publikované čínsko-americké studii však nový krevní test nyní může detekovat rakovinu dříve, než ji lze detekovat pomocí konvenčních diagnostických metod. Podle nich existuje 5 typů rakoviny, které lze identifikovat pomocí krevních testů.
Zjistěte rakovinu včas pomocí krevního testu
Jak uvádí Nature Communications, byla odebrána lidská krev. Když byla krev odebrána, nevykazovaly žádné příznaky, které by naznačovaly rakovinu. Vědci však našli krev u 91% účastníků studie pomocí krevního testu. Během příštích jednoho až čtyř let se nemoc u těchto lidí skutečně vyvinula v jícnu, plicích, tlustém střevě, játrech nebo žaludku.
Je to skvělá zpráva, protože včasná detekce rakoviny pomocí krevního testu znamená výrazně vyšší šanci na přežití, protože včas lze přijmout adekvátní opatření. Chirurgické intervence k odstranění nádorů, radiační terapie, medikace nebo jiné léčebné metody tak mohou ukázat lepší účinek.
Studie nabízí naději na lepší screening rakoviny
Studie zahrnovala vzorky krve od více než 600 lidí. Jedná se o část 120 000 účastníků 10letého (2007 až 2010) zdravotního průzkumu v Číně, ve kterém všichni účastníci pravidelně odebírali vzorky krve a vyšetřovali je. Účastníci, kterým byla v určitém okamžiku diagnostikována rakovina (celkem 191 lidí), byli poté podrobněji analyzováni pomocí nového testu na staré vzorky krve před jedním až čtyřmi lety. Krevní test zjistil rakovinu u 113 z těchto pacientů s přesností 88%.
Jak funguje test na rakovinu?
Krevní test používá něco, co se nazývá methylační analýza DNA. Jedná se o biologický proces, který hledá identifikátory DNA, které jsou typické pro určité typy rakoviny. Technologie používaná k detekci asymptomatických onemocnění byla vyvinuta více než deset let. Navzdory nadějným výsledkům je třeba provést více, větších a dlouhodobějších studií, které potvrdí potenciál testu, a jednoho dne, aby bylo možné včas diagnostikovat rakovinu krevním testem.
Studie, krevní test provedl spoluautor Kun Zhang, ředitel bioinženýrství na Kalifornské univerzitě v San Diegu, který je také akcionářem společnosti Singlera Genomica, vývojáře testu.