Uncategorized

Nechat psa spát v posteli? Proto je dobrý jak pro majitele psů, tak pro čtyřnohé přátele!

Nechte psa spát v posteli: pro některé majitele psů (např. Alergiky) nemyslitelné, pro jiné jedna z nejkrásnějších věcí na světě. Pokud sdílíte svou ložnici a postel se svým čtyřnohým přítelem, neměli byste si dělat starosti, zda je zdravý nebo ne. Protože bylo vědecky dokázáno, že společné noci jsou prospěšné pro lidi i zvířata. Je obzvláště důležité, aby majitel domu dbal na dobrou hygienu. Pak už nic nestojí v cestě sdílení místa na spaní!

Nechat psa spát v posteli? Domácí zvířata zlepšují kvalitu spánku

Pes a majitel spí společně tipy

Sdílení místa na spaní může zlepšit kvalitu spánku lidí a zvířat. Na rozdíl od koček, které jsou samotáři, jsou psi smečkovými zvířaty a rádi spolu spí ve skupinách. Každý, kdo nechá svého psa spát v posteli, dává svému čtyřnohému příteli pocit bezpečí. Zvíře si může odpočinout a rychleji usnout. Ale majitelé psů mají také dobrou kvalitu spánku, když spí se svými čtyřnohými přáteli. To zjistili výzkumníci z Mayo Clinic v Rochesteru v USA v průzkumu 40 dospělých. Většina testovaných osob, více než 80%, byla velmi spokojena s kvalitou svého spánku.

Nechte svého psa spát v posteli: Blízkost vašeho mazlíčka pomáhá snižovat stres

Sdílení postele je zdravé pro psa i člověka

Psi mohou svým majitelům pomoci snížit hladinu stresu a zmírnit úzkost. Blízkost vašeho mazlíčka může snížit hladinu hormonu kortizolu. Místo toho začne lidské tělo vylučovat hormony štěstí, jako je oxytocin. Studie z University of Missouri zjistila, že mazlení domácího mazlíčka na patnáct minut může snížit krevní tlak o 10%. Poplácání má na čtyřnohé přátele obohacující účinek a posiluje vztah s majitelem psa.

Nechte psa spát v posteli: domácí zvíře jako lék proti bolesti

Nechat svého psa spát v posteli je pro nás zdravé

Psi nejsou jen věrnými společníky v každodenním životě, mohou dokonce ulevit od bolesti. Alespoň to provedla studie, kterou provedli vědci z University of Alberta v Kanadě. Je dobře známo, že pacienti s chronickými bolestmi častěji trpí nespavostí a mají potíže s uvolněním svalů a večerním usínáním. Majitelé psů v testovací skupině však hlásili zlepšenou kvalitu spánku a dočasnou úlevu od symptomů. Výsledky studie odporují tomu, co lékař často doporučuje postiženým. Většina zdravotníků radí svým pacientům, aby psa nevstupovali do ložnice.

Když lidé a zvířata sdílejí postel

Nechat svého psa spát v posteli je dobré pro vaše zdraví

Blízkost psa může jeho majiteli také pomoci posílit týmového ducha. To platí zejména pro nové majitele psů. Zvláště když si štěňata musí na novou situaci zvyknout, společné spaní v posteli jim dává jistotu.

Sdílení místa na spaní je pro většinu lidí neškodné pro zdraví, pokud je zvíře lékařsky ošetřeno proti parazitům a je dodržována dobrá hygiena na lůžku. Ale existují výjimky. Alergici by raději neměli brát své čtyřnohé přátele do postele. Protože psi zanechávají vlasy, mohou vyvolat alergické reakce. Rodiny s malými dětmi by také neměly nechat domácí mazlíčky spát s kojencem nebo batolatem.

Do Studie kliniky Mayo