Modré světlo nemusí být tak rušivé pro naše spánkové vzorce, jak se původně myslelo
Na rozdíl od obecné víry, modré světlo nemusí být tak rušivé pro naše spánkové vzorce, jak se původně myslelo. To tvrdí vědci z University of Manchester v nové studii. Podle týmu může používání večerních tlumených, chladnějších světel a jasných, teplejších modrých světel pro naše zdraví být prospěšnější. Soumrak je tmavší i modřejší než denní světlo. Tělesné hodiny používají obě funkce k určení vhodných časů k usnutí a probuzení.
Modré světlo a technologie
Současné technologie omezující večerní expozici modrému světlu, například změnou barvy obrazovky na mobilních zařízeních, by nám proto mohly dávat smíšené zprávy, tvrdí vědci. Je to hlavně proto, že malé změny jasu, které způsobují, jsou doprovázeny barvami, které se více podobají dni. Při studiu myší vědci používali speciální osvětlení. S jejich pomocí byl tým schopen upravit barvu beze změny jasu.
To ukázalo, že modré barvy mají na tělesné hodiny testovaných zvířat slabší účinky než stejně jasně žluté barvy. Výsledky mají důležité důsledky pro návrh osvětlení a vizuálních displejů. Tímto způsobem můžeme zajistit zdravý vzorec bdělosti a spánku.
Studie byla provedena v "Aktuální biologie" vydává a financuje Rada pro výzkum biotechnologií a biologických věd. Tělesné hodiny používají k měření jasu speciální protein citlivý na světlo. Díky melanopsinu můžeme lépe zaznamenávat fotony s kratšími vlnovými délkami. Z tohoto důvodu vědci původně navrhli, že modré světlo může mít silnější účinek.
výsledky výzkumu
Naše vnímání barev je však založeno na buňkách sítnice. Nový výzkum ukazuje, že signály modré barvy, které poskytují, snižují účinky světla na hodinky. "Věříme, že modré světlo má na hodinky nejsilnější účinek. Ve skutečnosti mají modré barvy spojené se soumrakem slabší účinek než bílá nebo žlutá se stejným jasem. Tyto informace sdílel Dr. Tim Brown z University of Manchester.
"Velký zájem je o změnu účinku světla na hodinky úpravou jasových signálů detekovaných melanopsinem. Současné přístupy to však obvykle dělají změnou poměru světla s krátkou a dlouhou vlnovou délkou. To má za následek malý rozdíl v jasu na úkor znatelných změn barev. "
Přidal: "Tvrdíme, že to není nejlepší přístup, protože změny barev mohou být v rozporu s jakýmikoli výhodami plynoucími ze snížení jasových signálů detekovaných melanopsinem. "Naše výsledky naznačují, že použití večerních tlumených a chladnějších světel a jasných, teplejších světel ve dne může být výhodnější.
"Výzkum již ukázal, že sladění tělesných hodin s naší sociální a pracovní dobou je dobré pro naše zdraví. Správné používání barev by nám to mohlo pomoci udělat lépe." Přečtěte si o tom více tady.