Uncategorized

Med místo cukru – je sladidlo opravdu zdravější alternativou stolního cukru jako náhražky cukru?

Med místo cukru může vašim jídlům dodat přirozenou, sladkou notu. Tuto tekutinu získávají včely z nektaru květin. Hraje také důležitou roli při údržbě a výživě včelstev. Každá včela za svůj život vyprodukuje v průměru půl lžičky medu. Vzhledem k tunám medu, které každý rok spotřebujeme, je v práci hodně včel.

Výroba a použití medu místo cukru

výroba včelího vosku včel místo včel místo medu

Včela medonosná (Apis mellifera) pomocí tlamy sbírá nektar z květů. Enzymy ve včelích slinách vytvářejí chemickou reakci, která z nektaru dělá med. Ten se pak ukládá do plástve včelího úlu. Textura a chuť medu závisí především na tom, ze kterých květů včely medonosné sbírají.

Med, o kterém se hovoří ve starověkých písmech, se již dlouho používá jak k dietě, tak k léčebnému léčení. Po staletí lidé používali náhražku sladkého cukru k uctívání bohů a balzamování mrtvých. Med je vhodný také pro lékařské a kosmetické účely. V současné době je to oblíbené, univerzální sladidlo, které můžete použít na pečení, omáčky a horké nápoje místo bílého třtinového cukru.

Čaj nebo kávu oslaďte medem jako zdravější alternativu a náhražku cukru

Měkký přírodní lék funguje dobře ve vlhkých, hustých a plných kastrolech. Pokud místo cukru použijete med, bude chutnat sladší. Z tohoto důvodu musíte používat méně. Vzhledem k tomu, že med je tekutý, potřebujete také méně tekutin v požadovaných receptech. To vám umožní karamelizovat pokrm rychleji a dát mu tmavší povrch.

Med se většinou prodává pasterizovaný, i když na trhu lze nalézt i surový med. Zpravidla platí, že čím tmavší barva, tím silnější chuť. Včelařský med může při pokojové teplotě ztuhnout, ale lze jej opět zkapalnit opatrným zahřátím nádoby v teplé vodě.

Nutriční hodnoty medu

vyjměte včelařský med ze sklenice tekuté konzistence medové lžičky

Med se skládá z fruktózy (40%), glukózy (30%), vody a minerálů, jako je železo, vápník, draslík a hořčík. Vzhledem k vysokému obsahu fruktózy je však tento přírodní produkt sladší než stolní cukr. Med je potravina s vysokým obsahem sacharidů a má hodnotu glykemického indexu (GI) 55 (střední rozmezí). Některé druhy medu, jako je Manuka, však mají nižší GI v důsledku kolísajících hladin fruktózy (čím více fruktózy, tím nižší GI). Med má však stále vysoký obsah kalorií a způsobuje prudký nárůst krevního cukru.

Med má nižší GI než cukr, což znamená, že hladina cukru v krvi nebude stoupat tak rychle. Včelí med je sladší než cukr, takže ho možná budete potřebovat méně, ale na lžičku má o něco více kalorií, takže je rozumné sledovat velikost porcí. Pro diabetiky nebo pro ty, kteří se snaží kontrolovat hladinu cukru v krvi, neexistuje žádný skutečný přínos nahrazení cukru medem, protože oba nakonec ovlivňují hladinu cukru v krvi.

Použití medu místo cukru pro každodenní konzumaci sladidel má zdravotní výhody

Je také třeba poznamenat, že med je jako jiné sirupy než "volnější" Cukr je klasifikován – druh, který doporučujeme omezit. Pokud dáváte přednost medu, vyberte syrovou odrůdu, která má více vitamínů, enzymů, antioxidantů a živin než bílý cukr, a používejte ji s mírou. Je však třeba poznamenat, že nutriční výhody konzumace medu jsou zanedbatelné.