Uncategorized

Jsou praskání prstů škodlivé? Studie odhalují, zda je tento zvyk nezdravý pro klouby a vazy

Některým to vadí a myslí si, že je to nezdravé. Jiným připadá zvuk relaxační. Někteří se dokonce obávají, že by to mohlo vyvolat onemocnění, jako je revmatismus a vést k dlouhodobému opotřebení kloubů. Jedna věc je jistá: praskání prstů je velmi kontroverzní téma a diskuse pokračuje roky. Zda je odtržení prstů od sebe opravdu nezdravé pro naše klouby a vazy nebo prasknutí prstů, není nic jiného než otravný zvyk: Podrobně se podíváme na otázku, zda praskání prstů škodí, a zjistíme, co vědci zjistili.

Je praskání prstů škodlivé: Jak vznikají zvuky praskání a proč si lámeme prsty?

Je praskání prstů škodlivé pro klouby a jaké jsou důsledky?

Někteří lidé mohou natáhnout prsty natolik, že vydávají praskavé zvuky, zatímco jiní ne. Vědci stále nejsou schopni určit, proč tomu tak je. V každém případě je jedna věc jistá: nejedná se o zvyk. Většina lidí to dělá, aby uvolnila těsné klouby. Jaké jsou příčiny hluků, je v dnešní době stále kontroverzním tématem. Na to existují dvě teorie. Někteří vědci mají podezření, že je to kvůli oxidu uhličitému v synoviální tekutině. Když od sebe odtáhnete prsty, vytvoří se bublina CO2, která praskne ve společném prostoru. Výzkumník Jerome Fryer (1) provedl experiment: nechal se vyšetřit v magnetickém rezonančním tomografu, zatímco odtáhl prsty od sebe.

Praskající prsty poškozují klouby a vazy

Vědci pozorovali, že jak se klouby protahovaly, vytvořila se dutina. Synoviální tekutina, která normálně vyplňuje prostor v kloubech, byla nedostatečná a vytvořilo se vakuum, což je podle Fryera příčinou praskavých zvuků. Předpoklad, že se v tomto vakuu tvoří plynové bubliny, které následně praskly, nebyl po experimentu jednoznačně potvrzen. Není také jasné, zda se hluk vyskytuje také u jiných lidí v důsledku vytvořeného vakua.

Existuje ještě jedna teorie, která ještě nebyla vědecky testována. Někteří vědci se domnívají, že pohyby vazů způsobují cvakavé zvuky.

Trhání prstů je nezdravé a může způsobit revmatismus nebo osteoartrózu?

Proč je nezdravé lámat si prsty a jaké jsou důsledky?

Obava, že by prasknutí prstů mohlo vést k otokům nebo onemocněním kloubů, je také neopodstatněná. Studie provedená výzkumným týmem z University of Southern California (2) zkoumala kosti rukou 28 pacientů v domově důchodců. Vedoucí Robert L. Sweezy a Stuart E. Sweezy rozdělili testované subjekty do dvou skupin: První skupinu tvořili účastníci, kteří si nikdy nebo jen zřídka praskli prsty. Druhou skupinu tvořili účastníci, kteří si denně nebo často luskli prsty. Vědci testovali, zda existuje souvislost mezi prasknutím prstů a chorobami, jako je osteoartróza a revmatismus.

Proč při Gelente při každodenním praskání prstů praskají prsty a následky

Studie zjistila, že pouze jeden ze subjektů, kteří si pravidelně lámali prsty, měl osteoartrózu. U žádného z ostatních účastníků jeho skupiny nebyly nalezeny žádné změny v kostech. Naopak ve skupině, která si nikdy nelámala prsty, bylo 5 pacientů s revmatickými chorobami. Po hloubkových analýzách nebylo vědecky prokázáno žádné spojení mezi prasknutím prstů a osteoartrózou nebo revmatickými chorobami.

Proč je prasknutí prstů škodlivé a nezdravé pro klouby?

Lékař Donald Unger zveřejnil výsledky experimentu, který prováděl celý život. Během vlastního experimentu doktor několikrát denně popraskal pouze levou ruku. Po padesáti letech nechal oběma rukama zkontrolovat známky osteoartrózy. V levé ani pravé ruce nebylo zjištěno opotřebení kotníku a zánět. Trhání prstů tedy nemá žádný vliv na zdraví kloubů.

Prasknutí prstů Následky: Praskání prstů je škodlivé pro klouby?

Poškozuje praskání prstů klouby a je to nezdravé

Jiná situace je u vazů. Pro ně může být tento zvyk nezdravý. Protože pokud je často nadměrně natahujete, riskujete, že se po několika letech stanete chronicky nestabilní. Jednu studii (3) provedli lékaři v nemocnici Mount Carmel Mercy Hospital v Detroitu v Michiganu. V rámci studie bylo vyšetřeno více než 300 pacientů v nemocnici. Přestože vědci nemohli prokázat přímé spojení mezi osteoartrózou a praskajícími prsty, zjistili, že u některých vyšetřovaných pacientů byla omezena volnost pohybu rukou. Poddaní, kteří si praskli prsty, je už nemohli bezpečně uchopit rukama. Vědci mají podezření, že se klouby mohou časem opotřebovat, což by mohlo vést k narušení motoriky prstů.

Jsou praskání prstů škodlivé? V těchto případech mohou být praskavé zvuky příznakem nemoci

Proč je lámání prstů nezdravé a studie jsou škodlivé

Trhání prstů není jen zvyk, ale může to být také varovný signál určitých nemocí. Trhání prstů nemůže být spouštěčem artrózy, ale může být jejím symptomem. Pokud prsty praskají při každém pohybu a je bolest, pak je návštěva lékaře zásadní. Pokud se praskavé zvuky objeví po poranění kloubu nebo operaci ruky, měli byste také požádat o radu. I když časem začne praskat více kloubů, je nutná návštěva ortopeda. Dokáže nejlépe posoudit, zda se jedná o nemoc, a případně předepsat léky.

Tento článek nemůže za žádných okolností nahradit konzultaci s lékařem. Nikdy nepoužívejte tipy pro vlastní diagnostiku. Rovněž nedoporučujeme samoléčbu.

Praskající prsty jsou pro klouby nezdravé Studie dokazují

(1) Do Studie Jerome Fryera

(2) Do Studie z University of Southern California (3) Do Lékařská studie Nemocnice Mount Carmel Mercy