Uncategorized

Jak se otoky nohou vyvíjejí, jaké jsou příčiny a co s tím můžete dělat

Oteklé nohy nejsou neobvyklým zdravotním problémem. Ačkoli jsou nepohodlní, jsou obvykle neškodní a mohou mít různé příčiny a vyskytují se za různých podmínek. Dnes chceme uvést některé z nejčastějších důvodů a poskytnout vám pár tipů, co s tím můžete udělat.

Oteklé nohy – příčina

Oteklé nohy jsou způsobeny zvýšeným tlakem v cévách

Příčiny oteklých nohou mohou mít různé charaktery. Zejména oteklé nohy se vyskytují v létě před a během těhotenství. Dalšími spouštěči otoků rukou a nohou mohou být také následující:

 • určité drogy
 • Kolísání hormonů
 • Srdeční selhání
 • Nemoc ledvin
 • Hypotyreóza
 • příliš slané jídlo

Zdravotní stav může způsobit otoky kotníků, nohou nebo chodidel

Bez ohledu na to, který z nich je příčinou oteklých rukou a nohou, se v těle děje vždy totéž – voda se shromažďuje v chodidlech, nohou a / nebo rukou a přesněji v pojivové tkáni následovně: Tlak v krevní a / nebo lymfatické cévy zesílí, a proto jsou nuceny vzdát se vody. Stejný tlak však také brání tomu, aby tato uniklá voda znovu odtékala. Ledviny se zároveň snaží kompenzovat nedostatek vody v cévách zadržováním tekutiny.

Dlouhé lety a cesty autem zvyšují riziko otoku nohou

Oteklé nohy a ruce jsou nebezpečné?

Z tohoto důvodu může v dlouhodobém horizontu dojít k edému. Abyste tomu zabránili, je vhodné udělat něco s vodou v nohách nebo proti oteklým chodidlům. V závislosti na příčině mohou proti otokům nohou pomoci různé prostředky. V některých případech je však vhodné poradit se s lékařem, který určí přesný důvod a předepíše vhodnou terapii.

Tlusté, oteklé nohy v horku

Oteklé nohy z letních veder způsobují rozšířené žíly

Oteklé nohy a kotníky nejsou v letních vedrech ničím neobvyklým. Důvodem je to, že tělo se nedokáže plně vyrovnat s dalším stresem. Jeho úkolem je zbavit se přebytečného tepla. K tomu se žíly rozšiřují a zvyšují zásobování krví. Pokud však žíly nedokážou pumpovat zvýšenou krev zpět do srdce (žilní nedostatečnost nebo slabost), hromadí se voda v nohou, chodidlech a kotnících.

V létě není neobvyklé, že kvůli vysokým teplotám bobtnají nohy

Voda způsobená teplem v nohou – co dělat?

Pijte hodně vody, protože pak může tekutina lépe odtékat zpět. Současně byste také měli věnovat pozornost množství soli, kterou konzumujete, protože mnoho soli ve vás vyvolává žízeň a způsobuje, že tělo zadržuje více tekutin. V takovém případě přílišné pití ve výsledku není výhodou. Je také důležité mít dostatek pohybu. Svaly v lýtkách podporují krevní oběh a proto se jim také říká lýtková pumpa.

Během těhotenství

Zadržování vody je typickým těhotenským problémem a zřídka je důvodem k obavám

Hormonální výkyvy jsou obvykle příčinou otoku nohou a kotníků během těhotenství. Stěny cév se ztenčují, jejichž účelem je, aby tekutiny lépe pronikaly do okolní tkáně. Jak již bylo zmíněno, zvýšený tlak může také způsobit otoky nohou a chodidel. Protože se objem krve během těhotenství zvyšuje, totéž se děje s tlakem, který může mít za následek otoky nohou.

Oteklé nohy se na počátku těhotenství objevují jen zřídka. Pokud vůbec, obvykle se objevují až ve druhé polovině těhotenství. Navíc otoky nohou související s těhotenstvím jsou obvykle nejhorší večer.

Otok v těhotenství je potenciálně nebezpečný, pokud se objeví jinde

Jsou oteklé nohy nebezpečné během těhotenství?

Obvykle je to normální příznak změn v těle během těhotenství. Pokud však otok i přes různá opatření neklesne přes noc, nebo se dokonce objeví i v jiných částech těla, může být problém vážnější a je třeba se poradit s gynekologem.

Během těhotenství se voda často shromažďuje v nohou

Oteklé nohy během těhotenství – co pomáhá?

Existuje několik domácích prostředků na otoky nohou, které můžete vyzkoušet preventivně, ale také v případě, že je již trpíte. Na jedné straně můžete zabránit otoku nošením kompresních punčoch, ale pravidelná masáž tělovým kartáčem, který stimuluje krevní oběh, stejně jako střídání sprch, pití velkého množství vody a dostatečné cvičení jsou také dobrými preventivními opatřeními. Také byste měli dávat nohy nahoru tak často, jak je to možné. Například v noci to velmi dobře funguje s polštářem.

V případě potřeby se také poraďte se svým lékařem. V případě potřeby může předepsat užitečnou mast na otoky nohou nebo jiné léky a terapie. Lehká cvičení pro nohy jsou také velmi nápomocná. Pomocí těchto nápravných opatření můžete problém zmírnit nebo mu dokonce zabránit. Oteklé nohy by po porodu obvykle neměly být problémem.

Oteklé nohy po dlouhém sezení

Vyhněte se dlouhému sezení a častějšímu pohybu, abyste stimulovali lýtkové svaly

Pokud se delší dobu nepohybujete, mohou vám nohy nabobtnat. Důvodem je to, že lýtkové svaly odpočívají, a proto nemohou pomoci s krevním oběhem. Výsledkem je, že více tekutiny se hromadí v dolní části těla, tj. V nohách, kotnících a chodidlech, a tyto bobtnají. To je důvod, proč jsou oteklé nohy běžné po letu, který trvá déle.

Při dlouhodobých letech noste speciální kompresní punčochy proti otokům nohou

Co lze dělat s oteklými nohami způsobenými nedostatkem pohybu?

Je samozřejmé, že pohyb je zde nezbytný. Ať už v kanceláři, při dlouhé jízdě nebo při dlouhodobém letu – snažte se pohybovat tak často, jak to jen jde, aby se rozproudil krevní oběh. Existují také speciální cestovní ponožky, které můžete nosit, pokud to není možné. Také byste se měli vyvarovat křížení nohou, protože tím dojde ke stlačení žil, což naruší krevní oběh.

Po operaci

Nohy a chodidla mohou po operaci nabobtnat

Oteklé nohy po operaci jsou možné, pokud jste skutečně podstoupili operaci chodidla. Tělo pak produkuje zánětlivé látky, které způsobují únik tekutin z žil do tkání. Navíc, protože v této situaci je pouze omezená pohyblivost, lýtkové svaly nemohou pomoci krevnímu oběhu. Pohyb není vždy snadný ani po jiných typech operací.

Co dělat s oteklými nohami po operaci?

Místo toho můžete jen zvednout nohu, protože pak gravitace umožní tekutinám proudit zpět a směrem k srdci. Postavte nohu několikrát denně asi 20 až 30 minut. Měl by být nad úrovní srdce.

Nemoci jako příčina

Jak se vyvinou oteklé kotníky, nohy, chodidla a klenby a proč

Někdy nemoci způsobují otoky nohou a chodidel. Například měkká, oteklá zadní část chodidla může být známkou srdečního selhání. Chronická slabost ledvin, cirhóza jater nebo nedostatek bílkovin (např. Kvůli poruchám příjmu potravy) může způsobit otok. Pokud máte sníženou činnost štítné žlázy, oblasti na zadní straně chodidla a bérce obvykle nabobtnají. Dalšími možnými příčinami jsou Gravesova nemoc (hypertyreóza) a také hormonální a metabolická onemocnění.

Kotníky a chodidla oteklé na jedné straně

Oteklé nohy, které jsou jednostranné, jsou znepokojující

Pokud je oteklá jen jedna noha, měli byste tomu věnovat větší pozornost, protože pak to může být vážnější problém. Pokud můžete vyloučit nehodu jako příčinu oteklých kotníků (např. Vyvrtnutí po zkroucení kotníku), může dojít také k alergické reakci v důsledku bodnutí hmyzem nebo tendinitidy. Křečové žíly, dna nebo trombóza mohou také způsobit jednostranné otoky nohou, a proto je třeba vyhledat lékaře.

Efektivní domácí a další zdroje

Oteklé nohy - Tipy a co dělat s jeho změnou velikosti

V souhrnu bychom chtěli uvést seznam již zmíněných domácích prostředků a další domácí prostředky, které můžete použít proti oteklým, tlustým nohám:

 • Koupel nohou se studenou vodou: Nohy se několikrát krátce ponoří do studené vody a poté znovu vytáhnou. Toto střídání tepla a chladu způsobí rozšíření tepen a stimulaci cirkulace blesku. Studie ukázaly, že i ložiska v nádobách lze tímto způsobem zvrátit.
 • Dostatečné cvičení: Nemusí to být intenzivní trénink v tělocvičně. Neformální běh, jízda na kole nebo rychlá chůze podporují krevní oběh a zabraňují vodě v nohou.
 • Dieta s nízkým obsahem soli je prospěšný pro lepší výměnu vody, protože tělo vodu neudrží.
 • Studené zábaly nohou jsou účinné, ale nejsou vhodné pro všechny cévní pacienty a jsou povoleny pouze po konzultaci s lékařem. Můžete se ho také zeptat na kvarkové obklady. Studenou vodu lze také kombinovat s ovocným octem.

Užitečné domácí prostředky a další prostředky prevence a úlevy

 • Zvedněte nohy: Takto gravitace pomáhá odvádět nahromaděnou vodu.
 • Léky na oteklé nohy: Váš lékař vám může předepsat diuretika. Ty pomáhají ledvinám s drenáží.
 • Cvičení nohou: Lehněte si na záda, natáhněte nohy do vzduchu a kroužte chodidly.
 • Lymfodrenáž: Jedná se o masáž, která hladí po lymfatickém systému a stimuluje tok krve směrem k srdci.
 • Podle Kompresní punčochy vytváří tlak v noze a chodidle, který brání hromadění vody v těchto oblastech.

Kompresní punčochy zabraňují otokům nohou

 • Bylinné prostředky jsou stejně účinné a přesněji řečeno jsou to konvalinka, oleandr a hloh. Ale mějte na paměti, že to je jedovatý Rostliny jednají, a proto je zakázán nezávislý sběr, sušení a používání. Raději se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem. Protože existují bezpečné, hotové léky, které si můžete koupit.

Otoky nohou u dětí

Oteklé nohy u dětí jsou často důsledkem kousnutí hmyzem nebo zranění

Stejně jako u dospělých mohou mít oteklé nohy u dětí různé příčiny. Jelikož jsou děti obzvláště aktivní, může to být na jedné straně zranění. To může být známkou toho, zvláště pokud je otok v oblasti kotníku. Pokud se jedná o zranění, mělo by být také oteklé, bolavé nohy. V takovém případě ochlaďte oblast a dejte nohu nahoru.

Oteklé nohy bez bolesti naopak mohou být také důsledkem kousnutí hmyzem s alergickou reakcí. V tomto případě je místo vpichu obvykle také viditelné a zarudlé. Oteklá noha může být také teplejší než ta druhá.

Pokud si nejste jisti příčinou, neváhejte se poradit s lékařem, který může vyloučit vážnější problémy nebo předepsat vhodnou terapii a léky.

Kdy k lékaři?

Kdy jít k lékaři s otoky nohou

I když jsou oteklé nohy a chodidla obvykle neškodné a lze je zmírnit výše zmíněnými prostředky, mohou být také známkou problémů s ledvinami nebo srdečních chorob. Navštivte lékaře za následujících podmínek:

 • Otok trvá déle než 24 hodin.
 • Často mají oteklé nohy.
 • K otoku dochází náhle a je doprovázeno příznaky, jako je pálení a bolest, nebo se nohy zahřívají.
 • Máte také bolest na hrudi, dušnost, zrychlený srdeční tep, špatný krevní oběh nebo horečku.
 • Kůže mění barvu nebo se mění.
 • Máte křečové žíly.
 • Oteklá je jen jedna noha.

Uncategorized

Jak se otoky nohou vyvíjejí, jaké jsou příčiny a co s tím můžete dělat

Oteklé nohy nejsou neobvyklým zdravotním problémem. Ačkoli jsou nepohodlní, jsou obvykle neškodní a mohou mít různé příčiny a vyskytují se za různých podmínek. Dnes chceme uvést některé z nejčastějších důvodů a poskytnout vám pár tipů, co s tím můžete udělat.

Oteklé nohy – příčina

Oteklé nohy jsou způsobeny zvýšeným tlakem v cévách

Příčiny oteklých nohou mohou mít různé charaktery. Zejména oteklé nohy se vyskytují v létě před a během těhotenství. Dalšími spouštěči otoků rukou a nohou mohou být také následující:

 • určité drogy
 • Kolísání hormonů
 • Srdeční selhání
 • Nemoc ledvin
 • Hypotyreóza
 • příliš slané jídlo

Zdravotní stav může způsobit otoky kotníků, nohou nebo chodidel

Bez ohledu na to, který z nich je příčinou oteklých rukou a nohou, se v těle děje vždy totéž – voda se shromažďuje v chodidlech, nohou a / nebo rukou a přesněji v pojivové tkáni následovně: Tlak v krevní a / nebo lymfatické cévy zesílí, a proto jsou nuceny vzdát se vody. Stejný tlak však také brání tomu, aby tato uniklá voda znovu odtékala. Ledviny se zároveň snaží kompenzovat nedostatek vody v cévách zadržováním tekutiny.

Dlouhé lety a cesty autem zvyšují riziko otoku nohou

Oteklé nohy a ruce jsou nebezpečné?

Z tohoto důvodu může v dlouhodobém horizontu dojít k edému. Abyste tomu zabránili, je vhodné udělat něco s vodou v nohách nebo proti oteklým chodidlům. V závislosti na příčině mohou proti otokům nohou pomoci různé prostředky. V některých případech je však vhodné poradit se s lékařem, který určí přesný důvod a předepíše vhodnou terapii.

Tlusté, oteklé nohy v horku

Oteklé nohy z letních veder způsobují rozšířené žíly

Oteklé nohy a kotníky nejsou v letních vedrech ničím neobvyklým. Důvodem je to, že tělo se nedokáže plně vyrovnat s dalším stresem. Jeho úkolem je zbavit se přebytečného tepla. K tomu se žíly rozšiřují a zvyšují zásobování krví. Pokud však žíly nedokážou pumpovat zvýšenou krev zpět do srdce (žilní nedostatečnost nebo slabost), hromadí se voda v nohou, chodidlech a kotnících.

V létě není neobvyklé, že kvůli vysokým teplotám bobtnají nohy

Voda způsobená teplem v nohou – co dělat?

Pijte hodně vody, protože pak může tekutina lépe odtékat zpět. Současně byste také měli věnovat pozornost množství soli, kterou konzumujete, protože mnoho soli ve vás vyvolává žízeň a způsobuje, že tělo zadržuje více tekutin. V takovém případě přílišné pití ve výsledku není výhodou. Je také důležité mít dostatek pohybu. Svaly v lýtkách podporují krevní oběh a proto se jim také říká lýtková pumpa.

Během těhotenství

Zadržování vody je typickým těhotenským problémem a zřídka je důvodem k obavám

Hormonální výkyvy jsou obvykle příčinou otoku nohou a kotníků během těhotenství. Stěny cév se ztenčují, jejichž účelem je, aby tekutiny lépe pronikaly do okolní tkáně. Jak již bylo zmíněno, zvýšený tlak může také způsobit otoky nohou a chodidel. Protože se objem krve během těhotenství zvyšuje, totéž se děje s tlakem, který může mít za následek otoky nohou.

Oteklé nohy se na počátku těhotenství objevují jen zřídka. Pokud vůbec, obvykle se objevují až ve druhé polovině těhotenství. Navíc otoky nohou související s těhotenstvím jsou obvykle nejhorší večer.

Otok v těhotenství je potenciálně nebezpečný, pokud se objeví jinde

Jsou oteklé nohy nebezpečné během těhotenství?

Obvykle je to normální příznak změn v těle během těhotenství. Pokud však otok i přes různá opatření neklesne přes noc, nebo se dokonce objeví i v jiných částech těla, může být problém vážnější a je třeba se poradit s gynekologem.

Během těhotenství se voda často shromažďuje v nohou

Oteklé nohy během těhotenství – co pomáhá?

Existuje několik domácích prostředků na otoky nohou, které můžete vyzkoušet preventivně, ale také v případě, že je již trpíte. Na jedné straně můžete zabránit otoku nošením kompresních punčoch, ale pravidelná masáž tělovým kartáčem, který stimuluje krevní oběh, stejně jako střídání sprch, pití velkého množství vody a dostatečné cvičení jsou také dobrými preventivními opatřeními. Také byste měli dávat nohy nahoru tak často, jak je to možné. Například v noci to velmi dobře funguje s polštářem.

V případě potřeby se také poraďte se svým lékařem. V případě potřeby může předepsat užitečnou mast na otoky nohou nebo jiné léky a terapie. Lehká cvičení pro nohy jsou také velmi nápomocná. Pomocí těchto nápravných opatření můžete problém zmírnit nebo mu dokonce zabránit. Oteklé nohy by po porodu obvykle neměly být problémem.

Oteklé nohy po dlouhém sezení

Vyhněte se dlouhému sezení a častějšímu pohybu, abyste stimulovali lýtkové svaly

Pokud se delší dobu nepohybujete, mohou vám nohy nabobtnat. Důvodem je to, že lýtkové svaly odpočívají, a proto nemohou pomoci s krevním oběhem. Výsledkem je, že více tekutiny se hromadí v dolní části těla, tj. V nohách, kotnících a chodidlech, a tyto bobtnají. To je důvod, proč jsou oteklé nohy běžné po letu, který trvá déle.

Při dlouhodobých letech noste speciální kompresní punčochy proti otokům nohou

Co lze dělat s oteklými nohami způsobenými nedostatkem pohybu?

Je samozřejmé, že pohyb je zde nezbytný. Ať už v kanceláři, při dlouhé jízdě nebo při dlouhodobém letu – snažte se pohybovat tak často, jak to jen jde, aby se rozproudil krevní oběh. Existují také speciální cestovní ponožky, které můžete nosit, pokud to není možné. Také byste se měli vyvarovat křížení nohou, protože tím dojde ke stlačení žil, což naruší krevní oběh.

Po operaci

Nohy a chodidla mohou po operaci nabobtnat

Oteklé nohy po operaci jsou možné, pokud jste skutečně podstoupili operaci chodidla. Tělo pak produkuje zánětlivé látky, které způsobují únik tekutin z žil do tkání. Navíc, protože v této situaci je pouze omezená pohyblivost, lýtkové svaly nemohou pomoci krevnímu oběhu. Pohyb není vždy snadný ani po jiných typech operací.

Co dělat s oteklými nohami po operaci?

Místo toho můžete jen zvednout nohu, protože pak gravitace umožní tekutinám proudit zpět a směrem k srdci. Postavte nohu několikrát denně asi 20 až 30 minut. Měl by být nad úrovní srdce.

Nemoci jako příčina

Jak se vyvinou oteklé kotníky, nohy, chodidla a klenby a proč

Někdy nemoci způsobují otoky nohou a chodidel. Například měkká, oteklá zadní část chodidla může být známkou srdečního selhání. Chronická slabost ledvin, cirhóza jater nebo nedostatek bílkovin (např. Kvůli poruchám příjmu potravy) může způsobit otok. Pokud máte sníženou činnost štítné žlázy, oblasti na zadní straně chodidla a bérce obvykle nabobtnají. Dalšími možnými příčinami jsou Gravesova nemoc (hypertyreóza) a také hormonální a metabolická onemocnění.

Kotníky a chodidla oteklé na jedné straně

Oteklé nohy, které jsou jednostranné, jsou znepokojující

Pokud je oteklá jen jedna noha, měli byste tomu věnovat větší pozornost, protože pak to může být vážnější problém. Pokud můžete vyloučit nehodu jako příčinu oteklých kotníků (např. Vyvrtnutí po zkroucení kotníku), může dojít také k alergické reakci v důsledku bodnutí hmyzem nebo tendinitidy. Křečové žíly, dna nebo trombóza mohou také způsobit jednostranné otoky nohou, a proto je třeba vyhledat lékaře.

Efektivní domácí a další zdroje

Oteklé nohy - Tipy a co dělat s jeho změnou velikosti

V souhrnu bychom chtěli uvést seznam již zmíněných domácích prostředků a další domácí prostředky, které můžete použít proti oteklým, tlustým nohám:

 • Koupel nohou se studenou vodou: Nohy se několikrát krátce ponoří do studené vody a poté znovu vytáhnou. Toto střídání tepla a chladu způsobí rozšíření tepen a stimulaci cirkulace blesku. Studie ukázaly, že i ložiska v nádobách lze tímto způsobem zvrátit.
 • Dostatečné cvičení: Nemusí to být intenzivní trénink v tělocvičně. Neformální běh, jízda na kole nebo rychlá chůze podporují krevní oběh a zabraňují vodě v nohou.
 • Dieta s nízkým obsahem soli je prospěšný pro lepší výměnu vody, protože tělo vodu neudrží.
 • Studené zábaly nohou jsou účinné, ale nejsou vhodné pro všechny cévní pacienty a jsou povoleny pouze po konzultaci s lékařem. Můžete se ho také zeptat na kvarkové obklady. Studenou vodu lze také kombinovat s ovocným octem.

Užitečné domácí prostředky a další prostředky prevence a úlevy

 • Zvedněte nohy: Takto gravitace pomáhá odvádět nahromaděnou vodu.
 • Léky na oteklé nohy: Váš lékař vám může předepsat diuretika. Ty pomáhají ledvinám s drenáží.
 • Cvičení nohou: Lehněte si na záda, natáhněte nohy do vzduchu a kroužte chodidly.
 • Lymfodrenáž: Jedná se o masáž, která hladí po lymfatickém systému a stimuluje tok krve směrem k srdci.
 • Podle Kompresní punčochy vytváří tlak v noze a chodidle, který brání hromadění vody v těchto oblastech.

Kompresní punčochy zabraňují otokům nohou

 • Bylinné prostředky jsou stejně účinné a přesněji řečeno jsou to konvalinka, oleandr a hloh. Ale mějte na paměti, že to je jedovatý Rostliny jednají, a proto je zakázán nezávislý sběr, sušení a používání. Raději se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem. Protože existují bezpečné, hotové léky, které si můžete koupit.

Otoky nohou u dětí

Oteklé nohy u dětí jsou často důsledkem kousnutí hmyzem nebo zranění

Stejně jako u dospělých mohou mít oteklé nohy u dětí různé příčiny. Jelikož jsou děti obzvláště aktivní, může to být na jedné straně zranění. To může být známkou toho, zvláště pokud je otok v oblasti kotníku. Pokud se jedná o zranění, mělo by být také oteklé, bolavé nohy. V takovém případě ochlaďte oblast a dejte nohu nahoru.

Oteklé nohy bez bolesti naopak mohou být také důsledkem kousnutí hmyzem s alergickou reakcí. V tomto případě je místo vpichu obvykle také viditelné a zarudlé. Oteklá noha může být také teplejší než ta druhá.

Pokud si nejste jisti příčinou, neváhejte se poradit s lékařem, který může vyloučit vážnější problémy nebo předepsat vhodnou terapii a léky.

Kdy k lékaři?

Kdy jít k lékaři s otoky nohou

I když jsou oteklé nohy a chodidla obvykle neškodné a lze je zmírnit výše zmíněnými prostředky, mohou být také známkou problémů s ledvinami nebo srdečních chorob. Navštivte lékaře za následujících podmínek:

 • Otok trvá déle než 24 hodin.
 • Často mají oteklé nohy.
 • K otoku dochází náhle a je doprovázeno příznaky, jako je pálení a bolest, nebo se nohy zahřívají.
 • Máte také bolest na hrudi, dušnost, zrychlený srdeční tep, špatný krevní oběh nebo horečku.
 • Kůže mění barvu nebo se mění.
 • Máte křečové žíly.
 • Oteklá je jen jedna noha.