Digitální detox: Co to je a mnoho užitečných tipů na první pohled!
V posteli, na večeři nebo dokonce při setkání s přáteli – téměř vždy máme mobilní telefon v ruce. Digitální detox neboli „digitální detoxikace“ v němčině si v poslední době získává na popularitě. Hlavní věcí je na určitou dobu přejít do režimu offline a vzdát se digitálních médií a elektronických technologií, jako jsou chytré telefony, notebooky, internet a televize. Četné vědecké studie již potvrdily, že nadměrná konzumace médií je škodlivá a může negativně ovlivnit naše zdraví i náš společenský život. Jak přesně ale digitální detox funguje, a také mnoho užitečných rad najdete v našem článku!
Pro mnoho lidí je neustálé používání mobilních telefonů nebo notebooků velkou součástí každodenního života. Podle studie společnosti Nielsen Company stráví průměrný dospělý člověk denně zhruba 11 hodin před televizí, počítačem nebo mobilním telefonem. Další výzkum zjistil, že 60% lidí odemyká telefony v průměru 80krát denně. Máte pocit, že byste mohli být „závislí na mobilních telefonech“? Nebo chcete jen trochu času pro sebe, aniž byste byli rušeni? Pak byste možná měli zvážit digitální detox. Přestože „technologická závislost“ není oficiálně uznávána jako porucha, mnoho odborníků se domnívá, že nadměrné používání představuje velmi velké riziko pro naše duševní a fyzické zdraví.
Digitální detox – Nadměrné používání mobilního telefonu je stresující
Lidé si často nedokáží představit život bez technických zařízení, ale výzkumy a průzkumy ukázaly, že vysoká spotřeba může vést k trvalému stresu. V průzkumu provedeném organizací „Common Sense Media“ 50% mladých lidí uvedlo, že se cítí závislí na svých chytrých telefonech. Celých 78% dotázaných kontroluje své mobilní telefony alespoň jednou za hodinu. Neustálá potřeba kontrolovat e -maily, zprávy nebo příspěvky na sociálních sítích nás dostává pod tlak a může vést k nespavosti, silným bolestem hlavy a symptomům deprese.
Používání elektronických zařízení může způsobit nespavost
Každý to ví – už jste v posteli a chcete se rychle podívat na Facebook nebo Instagram. Používání mobilních telefonů nebo notebooků těsně před spaním však může mít negativní dopad na kvalitu a množství spánku. Studie provedená ve Švýcarsku zjistila, že lidé, kteří chodí spát s mobilním telefonem, spí výrazně méně a hůře. Podle stejné studie může používání elektronických zařízení v noci vést ke zvýšení hmotnosti. Chvilková kontrola našich zpráv může na první pohled znít neškodně, ale může způsobit úzkost nebo jiné duševní poruchy.
Studie provedená na „University of Pensilvania“ potvrdila, že každodenní používání webových stránek sociálních médií, jako je Facebook, Instagram nebo Snapchat, může vést ke snížení pohody a sebevědomí. Často se na základě fotografií srovnáváme s přáteli a známými nebo dokonce s celebritami a věříme, že vedou vzrušující a zajímavý život. Digitální detox je skvělý způsob, jak se soustředit na to, co je v našem vlastním životě důležité a krásné.
Pro naši nutkání neustále kontrolovat mobilní telefony existuje konkrétní název. FOMO je zkratka pro „Fear Of Missing Out“ a znamená strach ze ztráty něčeho důležitého. Lidé se natolik soustředí na bzučení, mrkání nebo vyzvánění svých smartphonů, že po něm sáhnou i tehdy, když se vůbec nic neděje. Tento pocit neustálé aktuálnosti může mít negativní důsledky pro váš soukromý nebo pracovní život. I když jste doma nebo na dovolené, někdy může být obtížné nečíst e -maily nebo odpovídat na zprávy od spolupracovníka.
Známky toho, že byste měli omezit používání elektronických zařízení
- Panikaříte, když nemůžete najít svůj telefon.
- Nemůžete odolat nutkání kontrolovat telefon každých pár minut.
- Poté, co strávíte nějaký čas na sociálních médiích, se cítíte deprimovaní nebo naštvaní.
- Příliš se soustředíte na to, kolik lajků nebo komentářů mají vaše fotky nebo příspěvky.
- Bojí se, že pokud svůj smartphone nebudete pravidelně kontrolovat, o něco přijdete.
- Často zůstávají vzhůru nebo brzy vstávají a hrají si po telefonu.
- Máte -li telefon blízko vás, máte problém se na něco soustředit.
Jak digitální detoxikace funguje nejlépe? – Užitečné rady
Digitální detox však nemusí nutně znamenat úplné vyhýbání se používání mobilního telefonu nebo notebooku. Tento proces je mnohem více o stanovení hranic a zajištění toho, že budete zařízení používat způsobem, který bude spíše prospívat vašemu duševnímu a fyzickému zdraví než škodit.
- Buď realista – V dnešním digitalizovaném světě je mnoho lidí závislých na používání elektronických zařízení při práci. Pokud jste jedním z nich, můžete si na konci dne udělat „mini detox“. Nastavte si takzvaný čas bez mobilu, například od 21 do 8 hodin, během kterého mobilní telefon jednoduše vypnete a necháte na místě. Je to úžasný způsob, jak si v klidu užít své koníčky, jako je sport nebo čtení.
- Zapnout režim v letadle – Používáte svůj smartphone jako budík nebo chcete při cvičení poslouchat hudbu? Poté se ujistěte, že vás nerozptylují telefonní hovory, zprávy nebo oznámení push a aktivujte režim v letadle.
- Vědecké studie ukázaly, že omezení používání sociálních médií na zhruba 30 minut denně zlepšuje naši pohodu a snižuje příznaky deprese a osamělosti. Vypněte telefon, když jíte, ať už sami nebo s přáteli, když jdete spát nebo pracujete na důležitém projektu.
- Pokoje v bytě bez smartphonu – Podle průzkumu „LMU Mnichov“ 85% dotázaných uvedlo, že má svůj smartphone vždy na dosah a dokonce jej přenáší z jedné místnosti do druhé. Rozhodněte se tedy pro pokoj ve svém bytě, který je považován za zónu bez mobilních telefonů. K tomu se perfektně hodí například ložnice a jídelna nebo kuchyně. Studie ukázaly, že pouhá přítomnost telefonu, i když jej aktivně nepoužíváme, snižuje kvalitu konverzací s jinými lidmi. Tento jev je také známý jako „efekt iPhone“.