Uncategorized

Co jsou antioxidanty a jak ovlivňují zdraví?

Většina lidí již ví, že antioxidační živiny a doplňky stravy jsou dobré pro zdraví, ale co jsou to vlastně antioxidanty? Mnozí možná úplně nechápou, jak tyto látky v těle fungují. Podle jednoho článku je slovo antioxidant jedním z nejvíce matoucích pojmů, které ve vědecké literatuře zatím není jasně definováno. Tento článek se do ní hluboce ponoří a vysvětluje, jaké jsou její přínosy a rizika pro zdraví.

Jaké jsou antioxidanty ve vztahu k stravovacímu plánu?

detoxikační a výživový plán s omega 3 mastnými kyselinami z kapslí

Antioxidanty jsou sloučeniny, které snižují nebo inhibují poškození buněk neutralizací molekul nazývaných volné radikály. Volné radikály mají na vnější oběžné dráze jeden nebo více nepárových elektronů. Díky tomu jsou nestabilní a vysoce reaktivní. Tělo si je vytváří běžnými endogenními metabolickými procesy, včetně produkce energie. Jsou také produkovány v organismu v reakci na faktory životního prostředí a životního stylu, jako je vystavení slunci, kouření, konzumace alkoholu a další. Antioxidanty tedy inhibují proces zvaný oxidace, který vytváří volné radikály, které způsobují poškození buněk. Tyto sloučeniny bezpečně interagují s volnými radikály a neutralizují je, než mohou poškodit proteiny, lipidy a DNA. K oxidačnímu stresu navíc dochází, když je v těle příliš mnoho volných radikálů. Tato nerovnováha může nastat v důsledku zvýšené produkce volných radikálů nebo snížené antioxidační obrany. Například mnoho chronických onemocnění, včetně srdečních chorob a rakoviny, má spojitost s progresivním poškozením volnými radikály.

zdravá výživa s vitamínem B3 z přírodních produktů

Tělo také produkuje metabolické antioxidanty prostřednictvím metabolismu. Patří sem kyselina lipoová, glutathion, koenzym Q10, melatonin, kyselina močová, L-arginin, bilirubin a transferrin. Existuje však několik antioxidantů, které si tělo nedokáže vyrobit. To znamená, že musí být přijímány potravou nebo pomocí doplňků výživy. Mezi takové nutriční antioxidanty patří karotenoidy, antioxidační vitamíny včetně vitamínů C a E, selen, mangan, zinek, flavonoidy a tuky omega-3 a omega-6. Dietním a doplňkovým antioxidantům je ve světě výživy věnována největší pozornost. Strava bohatá na antioxidanty tedy může přispět k posílení antioxidační obrany těla.

Potraviny vs. doplňky stravy

antioxidační potraviny v kombinaci s výživovými doplňky jako součást stravy

Doplňky stravy obvykle obsahují koncentrované dávky izolovaných antioxidantů, které mohou mít jiné zdravotní účinky než potraviny bohaté na antioxidanty. Zatímco takové doplňky jsou extrémně výživné a důležité pro zdraví, užívání velmi vysoké dávky antioxidantu nemusí být vhodné pro každého. Navíc takový doplněk může být pro některé lidi dokonce škodlivý. Vztah mezi doplňkovými antioxidanty a prevencí nemocí je však méně jasný. Vědci například spojili suplementaci vitaminu E se zvýšeným rizikem rakoviny prostaty u zdravých mužů. Podobně studie spojují suplementaci beta-karotenu s jednou zvýšené riziko rakoviny plic u kuřáků.

jaké jsou antioxidanty související se zdravím oxidačního stresu

Naopak výzkum důsledně spojuje stravu bohatou na antioxidanty s vysokým obsahem zeleniny, ovoce, koření a dalších přírodních zdrojů antioxidantů se snížením rizika onemocnění. Nebyly nalezeny žádné asociace se škodlivými důsledky. Z tohoto důvodu odborníci na výživu doporučují konzumovat antioxidanty nad přírodními produkty. Nedoporučují užívat doplňky s vysokými dávkami, pokud to není výslovně doporučeno poskytovatelem zdravotní péče. Podle této studie Antioxidanty lze nejlépe absorbovat prostřednictvím potravin a nápojů, jako je zelenina, ovoce, ořechy, ryby, koření a čaj.