Uncategorized

Citlivé zuby: domácí prostředky a zubní pasta na bolest

Věděli jste, že citlivé zuby jsou jedním z nejčastějších zubních problémů? Ve skutečnosti jím trpí 15–20% dospělých. Co přesně ale způsobuje tuto chvilkovou, ale intenzivní bolest? Co znamená citlivost zubů a jaké jsou faktory způsobující tyto příznaky? Existuje možnost léčby zhoršujícího se zubního zdraví? Jen čtěte dál a dozvíte se o tom více.

Ošetřete citlivé zuby

lidské zuby a zubní kartáček se zubní pastou

Jak již bylo zmíněno, citlivost zubů se projevuje hlavně krátkou, ale akutní bolestí. Tyto příznaky se objevují, pokud existuje rizikový faktor, jako jsou horké nebo studené tekutiny, sladké nebo kyselé potraviny a chemický účinek. Čištění zubů samotné to také způsobuje mechanickým vlivem.

Základní příčina přecitlivělosti je však vždy stejná – expozice dentinu. Toto je nejcitlivější část zubu a jedna z jeho čtyř složek. Další tři jsou kořenový cement, dřevní hmota a smalt. Dentin je bohatý na nervy, které jsou obecně chráněny zubní sklovinou a dásněmi. Vzhled určitých faktorů však může zničit jeho přirozenou ochranu. V souladu s tím to vede k přímému kontaktu s vnějškem, kde se objevují bolestivé pocity.

citlivé zuby domácí opravné prostředky citlivost zubů ošetřit ženu s jablkem

Jaké jsou však příčiny zničení přírodní ochrany? Můžeme je rozdělit do dvou skupin: zničení zubní skloviny a stažení dásní. Existuje mnoho faktorů, které mohou způsobit zhoršení zubní skloviny a vést k její erozi. K tomu přispívá i další nesprávné čištění a zubní kartáček se příliš tvrdými štětinami nebo použití velmi intenzivní zubní pasty.

Mezi další důvody patří příliš kyselé jídlo a opakované zvracení v případě poruchy příjmu potravy. Boční zatažení dásní je s rostoucím věkem nevyhnutelné, ale stále ho lze urychlit špatnou ústní hygienou a chronickou gingivitidou.

Proveďte protiopatření

Zubař kontroluje rentgenový obraz zubů

Jakmile odborník diagnostikuje citlivost zubů, je nejběžnějším doporučením použití zubního kartáčku se super jemnými a pružnými štětinami a také desenzibilizující zubní pasta a ústní irigátory.

Aby se však příznaky citlivých zubů snížily, je třeba dodržovat několik základních pravidel. V první řadě se vyhněte příliš razantnímu a agresivnímu čištění zubů. Pořiďte si jemný zubní kartáček a používejte ho systematicky v různých oblastech úst, vždy ve stejném pořadí.

usmívající se žena s krásnými bílými zuby

Než budete pokračovat v čištění zubů, měli byste počkat asi hodinu po jídle nebo pití kyselých látek, protože ty mají tendenci zjemňovat zubní sklovinu a zvyšovat její citlivost. Mějte také na paměti, že přetrvávající bolest může být varovným signálem vážného problému. V takovém případě neváhejte navštívit svého zubaře.