Uncategorized

Bývalé berlínské letiště dostalo nový status očkovacího centra

S ohledem na nový vývoj vakcín proti šíření Sars-CoV-2 se bývalé berlínské letiště mění na očkovací centrum. Tegel byl nakonec v listopadu 2020 uzavřen. Očekává se, že brzy projdou dveřmi tisíce lidí každý den. To má přijít, jakmile bude budova Terminálu C od poloviny prosince zřízena jako očkovací centrum proti novému koronaviru.

Jak se z bývalého berlínského letiště stane očkovací centrum

cestující v terminálu c, bývalé berlínské letiště tegel

Německo doufá, že v prvním čtvrtletí roku 2021 zintenzivní svoji očkovací kampaň, a již nyní vytváří základ pro 60 center v celé zemi. Ministr zdravotnictví Jens Spahn trvá na tom, že očkování nebude povinné, kancléřka Angela Merkelová ve čtvrtek parlamentu řekla, že vakcíny představují pro Německo „světlo na konci tunelu“. V zemi došlo k stabilizaci počtu případů od uzavření rekreačních a sportovních zařízení a krytých restaurací na začátku listopadu. Počet případů je však stále vysoký. Ve čtvrtek bylo hlášeno 22 268 nových infekcí a 389 úmrtí. Zima bude těžká, ale „myslím, že příští rok uvidíme výrazný pokrok,“ řekla Merkelová. Federální vláda bude odpovědná za nákup a dodávku očkování, zatímco regionální státy zajistí vybavení a vyberou místa pro očkovací střediska.

bývalý náčelník hasičského sboru albrecht broemme stojí na letišti tegel s ochrannou maskou

V Tegelu budou moci odpovědné úřady očkovat 3000 až 4000 lidí denně. Tvrdí to Albrecht Broemme, který je zodpovědný za zřízení očkovacích center v německém hlavním městě. Další bývalé letiště Tempelhof, které bylo v minulosti různými způsoby využíváno jako uprchlické centrum, velodrom a vlakové nádraží, bylo rovněž označeno jako očkovací středisko. Podle berlínského ministra zdravotnictví Dileka Kalayciho by ve městě s 3,8 miliony obyvatel se šesti centry rozloženými na čtyři mrtvice mělo být možné očkovat 20 000 lidí denně. Přiznává, že dosáhnout tohoto „bude obrovskou výzvou“. Přednost mají ti, kteří potřebují ochranu, nebo ti, kteří jsou viru zvláště vystaveni, například zdravotničtí pracovníci. Střediska musí být otevřena každý den, včetně víkendů, od 9:00 do 19:00..

Koncept projektu

věž na letišti Berlín Tegel a terminál c se staly očkovacím centrem během pandemie covid 19

Šedesátiletý bývalý hasič Broemme uvedl, že vypracoval své plány na bezproblémové fungování očkovacího centra Tegel pomocí sady Lego a postavil vícebarevný cihlový model s chodníky a přijímacím střediskem. Obecná myšlenka je podle něj očkovat co nejvíce lidí jeden po druhém. Kromě toho vyvinul systém a přemýšlel o tom, kolik prostoru v kajutách bude zapotřebí, aby se zabránilo úzkým místům. Každý návštěvník sleduje nastavenou cestu od registrace po skutečný steh. Poté následuje konzultace s lékařem a nakonec očkovaný jde do čekárny. To se provádí během závěrečných kontrol. Samotná injekce trvá pouze dvě minuty a provádí se vsedě na židli. Přestože práce na převodu terminálu C ještě nezačaly, byly zapečetěny kovovými ploty, ostnatým drátem a odpovídajícím zabezpečením.

zdravotnický pracovník v ochranném oděvu s vakcínou proti koronaviru

V současné době se úsilí zaměřuje na nábor nejen lékařů a sester, ale také logistiky a podpůrného personálu. V případě, že se antivakcinační aktivisté pokusí zablokovat přístup do budovy, budou také najati ochranka. V Německu už je nedostatek nemocničního personálu. V důsledku toho úřady doufají, že využijí zdravotní sestry v důchodu, studenty medicíny a dokonce i nezaměstnané letušky. V Berlíně bude v každém očkovacím centru zaměstnáno 200 až 250 lidí. Jsou zavedena přísná pravidla, aby se zabránilo šíření infekce. Patří sem povinné nošení roušek a sociální distancování.